Toch winkels Eigenaar ziet stadhuisje rond centrum van Breskens Terneuzen denkt over identiteit Massaal onderzoek ouderen op besmetting met MRSA-bacterie Studio Sanérie Hypotheek 22 Dinsdag 6 november 2007 pzc Z Gemeente Sluis past na inspraakreacties bestemmingsplan aan. door Frank van Cooten breskens - In de straten grenzend aan het vernieuwde winkelhart van Breskens mogen op beperkte schaal toch nieuwe winkels ko men. Ze mogen echter niet groter zijn dan 350 vierkante meter. Het gemeentebestuur van Sluis heeft op basis van inspraakreacties het bestemmingsplan voor het cen trum van Breskens op enkele be langrijke onderdelen aangepast. In het concept-bestemmingsplan, dat momenteel ter inzage ligt, biedt de gemeente ruimere moge lijkheden voor ondernemers dan in het voorontwerp en in het be stemmingsplan Kom Breskens staat. In eerste instantie bleven nieuwe winkels beperkt tot de zone Spui- plein en het noordelijk deel van de Dorpsstraat. De gezamenlijke winkeliers van Oranjeplein, Mercu- riusstraat, Dorpsstraat en Boule vard kwamen hiertegen in het ge weer. Ze voelden zich in hun be drijfsvoering beperkt. Tevens gingen ze er altijd van uit dat het 'rondje' Grote Kade-Spui- plein-Boulevard-Dorpsstraat en Oranjeplein het toekomstige cen trum van Breskens zou zijn. Concentratie van voorzieningen in het vernieuwde centrumgebied Spuiplein-Boulevard-Grote Kade blijft volgens het college de basisge dachte omdat dit gebied zich 'op natuurlijke wijze' zal ontwikkelen als het logische kernwinkelgebied ZEEUWSE Zwaar onder de indruk van hun nieuwe huis, kwetterden Tom (5) en Imke (8) op de bank bij opa en oma vrolijk over hun prachtige ka mers en de grote tuin. ja, ze voel den zich werkelijk bevoorrecht. Ze hadden zelfs een beetje medelijden met opa en oma. Jullie kunnen geen nieuw huis ko pen. Dat kunnen jullie niet beta- van Breskens. Het is immers de wens van ondernemers zelf in dit gebied een winkel of horecavesti- ging te exploiteren. Het college wil nu echter ook in de zogenoemde aanloopstraten op beperkte schaal winkels toestaan. Het gaat dan niet om supermark ten en bijvoorbeeld grote drogiste rijen en huishoudelijke artikelen winkels omdat die te veel verkeer aantrekken. Ook mag er geen over last veroorzakende horeca komen, met name avondhoreca en horeca met grote terrassen. De vaststelling van de Ontwikke lingsvisie Breskens op 20 juli 2000 betekende het begin van een forse renovatie van het centrumgebied. Investeringen zijn noodzakelijk omdat Breskens nauwelijks een centrum heeft, is een vaststelling in het concept-bestemmingsplan. Het centrum speelde nauwelijks in op de toeristisch-recreatieve poten ties en er was nauwelijks een band met de haven, het strand en de Westerschelde. In de afgelopen zeven jaar is veel gebeurd. Zo is het havengebied veel aantrekkelijker geworden voor toeristen en bewoners en de renovatie van het Spuiplein ver keert in de afrondende fase. Na de herinrichting zijn in dit ge bied globaal 260 parkeerplaatsen aanwezig. De effectieve parkeerca- paciteit neemt met negentig tot honderd parkeerplaatsen toe. pw In de aanpalende straten rondom het nieuwe centrum van Bres kens mogen op beperkte schaal toch winkels komen. De gemeen te komt ondernemers tegemoet. Tip? redactie@pzc.nl len", wist Tom te melden. Nou, zo zat het niet precies, nuanceerde oma. „Wij kunnen het wel betalen, maar we willen dat niet. Wij vin den dit huis ook heel fijn." Imke zag het financiële probleem dat haar broertje schetste ook niet. „Anders neem je toch gewoon een hypotheek." Ook in de toekomst plaats voor Zeeuwse schilderkunst. door René Hoonhorst SINT ANNA TER MUIDEN - Het stad huisje van Sint Anna ter Muiden ging gisteren definitief in andere handen over. Waarnemend voorzit ter Johan Leenhouts van de Stich ting Raadskelder Sluis overhandig de de sleutel aan de nieuwe eige naar, Gérard Flemal. Flemal gaf bestuursleden van de stichting, kunstenaars én gemeente bestuurders hoop dat het raadhuis je een cultuurtempeltje kan blij ven. Hij wil het stadhuisje verbin den met zijn aanpalende woning om er een nieuw museum van te maken. De Stichting Raadskelder wilde na veertien seizoenen gebruiksrecht de overdracht van de sleutel niet helemaal geruisloos laten verlopen. Tenslotte heeft ze tal van ama teur-kunstenaars een prachtige ex positieruimte geboden. Vóór 1994 had een kunstenaarscollectief uit de regio het pand van de gemeente door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Wat wil Terneuzen zijn, hoe wil Terneuzen bekend staan en welke uitstraling wil de gemeente bereiken? Dat zijn de vragen waarover de komende tijd eens goed moet worden nage dacht, vinden burgemeester en wethouders. Het college wil komen tot een her ijking van de visie 'Terneuzen: ruimte voor werk, ruimte voor le ven'. Dat beleidsdocument dateen van eind 2001 en moet volgens B en W nog eens tegen het licht wor den gehouden. Er wordt gekeken wat de afgelopen jaren gebeurd is en of er wijzigingen of aanvullin gen in de visie nodig zijn. Dat moet leiden tot een discussie over een conceptvisie. Volgens B en W kan ook de in te stellen denktank hierin een rol vervullen. Aan de or de komt waar de gemeente naar toe wil groeien qua grootte, bevol king, economische kracht en werk. Maar ook wat voor soort gemeen te Terneuzen wil worden, zoals een moderne industriële gemeen te en havenstad, of juist een rusti ge plattelandsgemeente. al jaren in gebruik, zodat velen het karakteristieke gebouwtje niet an ders kennen dan galerie annex mu seum. Het was dan ook niet meer dan logisch om even stil te staan bij de afgelopen jaren, vond Leen houts. (Oud-)bestuursleden van de stichting en kunstliefhebbers wa ren in groten getale opgekomen om de laatste expositie van de stichting uit te zwaaien. Het afgelopen jaar was weliswaar hectisch en sommige bestuursle den waren op persoonlijke titel in aanvaring gekomen met de ge meente, maar de stichting is nooit tegen verkoop van het stadhuisje geweest. Wel had het haar een lief ding waard geweest als de gemeen te het voormalige bestuurscentrum van de 'stad' Sint Anna ter Muiden niet aan een particulier had ver kocht, maar aan een instelling die de culturele functie garandeert. Woongoed Zeeuws-Vlaanderen had het pand willen aankopen om vervolgens de zaak goeddeels bij het oude te laten. Tot verrassing van velen bleek de nieuwe eigenaar echter ook van plan om van voor- tot najaar kunst- Zorginstellingen zoeken manier om resistente bacterie te weren. door Raymond de Frel TERNEUZEN - De Zeeuws-Vlaamse zorginstellingen onderzoeken van af volgende week vijftienhonderd bewoners van verpleeg- en verzor gingshuizen op mogelijk drager schap van de MRSA-bacterie. Zij worden vijf maanden lang ge test op de aanwezigheid van de multiresistente ziekenhuisbacterie. Aan de hand van de resultaten van het massale onderzoek willen de zorginstellingen een regionaal be leid opstellen om verspreiding van MRSA tegen te gaan. Het gemiddeld aantal MRSA-geval- len per honderdduizend inwoners ligt in Zeeuws-Vlaanderen bedui dend hoger dan in de rest van Ne derland. Dat heeft volgens René de Bakker, verpleeghuisarts én lid van de organiserende werkgroep van het Zeeuws-Vlaams Zorg Over leg, alles te maken met de geografi sche ligging van de streek. „Er is in tensief contact tussen patiënten werken te laten zien in het stad huisje. De gepensioneerde topman van een Belgische bank bezit een mooie collectie oud-Hollandse meubelen en staande klokken uit de zeventiende tot negentiende eeuw. Ook verzamelt hij 'originele' historische kaarten van de lage lan den. „Ik wil die collectie graag in een museum laten zien. Het zou prachtig zijn om de meubelen, klokken en kaarten in het huur pand te laten zien. Ook in het stad- 'Oud-Hollandse meubelen passen prima bij schilderijen met Zeeuwse sfeer' huisje kunnen pronkstukken uit mijn collectie staan en hangen. Dan blijft er nog genoeg ruimte voor kunst van anderen en dan denk ik vooral aan Zeeuwse kunste naars en werk over Zeeland", liet Flemal weten. Het echtpaar Flemal wil iedereen laten meegenieten van hun kunst bezit. Gérard wil zelfs de patio ach ter het stadhuisje omtoveren in een gerenommeerde beeldentuin. Het klonk de meeste aanwezige cul tuursnuivers als muziek in de oren. Ze hadden er al rekening mee ge houden dat ze enkel nog terecht konden in de hervormde kerk, waar een nieuwe kunstkring regel matig evenementen op touw wil zetten. Ook Gérard Flemal wil de faam van Sint Anna ter Muiden nog verder verbreiden. Maar dan moet Monumentenzorg wél mee werken. Want voor de realisatie van zijn plan moet er een verbin ding komen tussen het stadhuisje en het naastliggende pand. Als Mo numentenzorg zich tegen een deur verzet, valt de deur voor een ten toonstellingsruimte ook in het slot, waarschuwt Flemal. en gezondheidsinstellingen uit de ze regio en België. Daardoor is er een groter risico op besmetting in deze regio dan elders", aldus De Bakker. Zorgsaam Zeeuws-Vlaan deren wil samen met het Acade misch Ziekenhuis Maastricht het Nederlandse beschermingsproto col naar de Vlaamse ziekenhuizen brengen. Een tweede factor vormt de toene mende vergrijzing in Zeeuws- Vlaanderen. Ouderen zijn meer ontvankelijk voor MRSA-infecties. Het dragerschap van de bacterie is bij ouderen moeilijk te bestrijden vanwege toenemende en vaak chronische gezondheidsproble men. Op dit moment huizen twin tig chronische MRSA-patiënten in de verpleeg- en verzorgingshui zen. Aanvankelijk zou het onderzoek al in het voorjaar hebben plaatsge vonden. „Maar logistiek bleek het lastiger dan verwacht om het on derzoek op te starten", zegt De Bakker. De provincie Zeeland stelt een ton ter beschikking, de zorgin stellingen spijkeren de overige vijftigduizend euro bij. Figuurcorrectie- en Af slankcenter BESTAAT 1 JAAR Dankzij onze infraroodtechnologie kunt U snel afslanken en de huid verstevigen. U krijgt van ons bij het afsluiten van een advieskuur Aanbieding is geldig van 6-11-2007 t/m 7-12-2007 üli ma. en do. 9-12 en 17-21 uur; di., wo. en vr. 9-15 uur Fort den Haakweg 15AVrouwenpolder Tel. 0118-594098 www.studiosanerie.nl Gratis én vrijblijvende f ïguuranalyse! Alleen het wapen boven de voordeur van het stadhuis herinnert nog aan de gemeente Sint Anna ter Muiden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 30