Zeeland Internetoplichters kapen Automobilist rijdt door na aanrijding Inbreuk E33 MARLEEN BLOMMAERT De krant 5 weken voor 15 euro! PZC Bromfietser gewond 2 Dinsdag 6 november 2007 PZC V j. Jt-. Maandagochtend ergens in het Haagse. Terwijl het och tendlicht nog moet doorbreken, zit Piet Hein Donner al aan zijn ontbijt. Zijn vrouw komt met de koffiepot de eetkamer in. Hij schudt zijn hoofd. - „Wil je liever thee?", vraagt ze. - „Nee, nee, koffie is prima", antwoordt hij. Misschien wordt hij te oud voor dit werk. Hij zucht en smeert de witte boterham dik met pindakaas. Hij heeft er vandaag geen zin in. Voorlichters die inbreken in een systeem van de GPD en proberen niet-gepubliceerde stukken te wijzigen. Hij zal vandaag uit moeten leggen waarom dit niet kan; een ver moeiende gedachte. Alsof hij aan een astronoom moet uitleg gen waarom de aarde niet om de zon draait. Misschien moet hij meteen even vertellen dat Sinterklaas niet bestaat. Grim mig loopt hij naar de badkamer en trekt een strakke scheiding in zijn haar. Ergens verderop in het Haagse wordt een jong stel wakker. Zij rekt zich uit en geeft een klap op de wekker. Even ligt ze zacht tussen waken en slapen in. Dan is ze klaarwakker, haar maag draait zich in een knoop. Vandaag moet ze zich bij de secreta ris-generaal melden samen met haar collega, haar chef en haar directeur. Ze loopt op blote voeten haar smaakvol ingerichte keuken in. -„Wat blazen ze dit weer op. Typisch die ambtenaren. Alle voorlichters zijn dikke maatjes met journalisten, net als zij. Al lemaal proberen ze de zaken zo gunstig mogelijk naar buiten te brengen. Ze lekken en voeren de pers precies wat zij willen. Nu schreeuwen ze moord en brand, alleen omdat ze een wachtwoord gebruikte. Toen ze solliciteerde, waren ze oh zo blij met haar GPD-contacten. Wat dachten ze, dat ze die nooit zou gebruiken?" Wat blazen ze dit weer op. Typisch die ambtenaren COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Familieberichten 0800-8060 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1: automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk één maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Een hagelnieuwe Playstation 3 voor de halve prijs. Of een luxe Nokia N95, inclusief navigatiesysteem, ook voor een prikkie in de aanbieding. Op het internet. door Marcel Modde Het kan bijna niet waar zijn, maar toch staat het daar zwart op wit. De verkoper reageert via de e-mail ook netjes op vra gen. Alleen afhalen van de spullen is even lastig, 'want hij zit net in een verhuizing'. Wie toch nog twijfelt aan zijn goede bedoelin gen, wordt via de zelfde adverten tie op Marktplaats uitgenodigd op de link naar de Gouden Gids te klikken. Die toont de complete adresgegevens van een midden stander. Weliswaar van een kapsa lon, timmerbedrijf, kledingzaak, transportbedrijf of ieder ander wil lekeurige ondernemer, maar dat maakt de belangstellende koper niet uit. Sommigen zijn zo goed van ver trouwen (of gewoon naïef) dat ze het gevraagde aankoopbedrag over maken op het vermelde rekening nummer. Immers: wie het eerst komt, het eerst maalt. Pas wan neer ze dagen later hun nieuwe speeltje nog steeds niet bin nen hebben, ruiken ze onraad. Dus de ondernemer die in die ad vertentie staat maar eens gebeld. De man of vrouw aan de andere kant van de lijn weet echter van niks; heeft helemaal nooit een spelcomputer, telefoon of laptop via het internet aangeboden. De koper is gedupeerd en de midden stander ziet zich geconfronteerd met het feit dat zijn goede naam te grabbel wordt gegooid. De meeste potentiële kopers infor meren wel vooraf of het wel snor zit met die fantastische aanbie ding. Zo ontspringen ze de dans nog, maar voor de ongewild be trokken middenstander begint alle ellende vanaf dat moment. Naarmate het internet meer en naam werd misbruikt voor malafi de praktijken. Rond de zomer was een collega van hem het doelwit geweest. Op de forumsite Internet- oplichting.nl prijken (tussen de 81 landelijk) nog zes andere namen uit het Zeeuwse, van wie in elk ge val bekend is dat ze het afgelopen jaar aangifte hebben gedaan bij de politie. Woordvoerster Vis sluit niet uit dat het er mogelijk nog meer zijn. De ondernemers willen liever niet met hun naam in de krant. „Straks ligt er uit wraak een kuub zand voor m'n deur. Of zetten ze een nieuwe advertentie en dan begint dat geklier weer opnieuw", schetst één van hen hoe link' volgens hem de situatie is waarin hij ver- 'Straks zetten ze een nieuwe advertentie en dan begint dat geklier weer opnieuw' meer met ons dagelijks leven ver weven raakt, weten ook oplichters de digitale snelweg listig uit te bui ten. De opsporingsdiensten krij gen maar moeilijk vat op dit soort praktijken, geven Jelle Egas van het Nederlands Politie Instituut en woordvoerster Mirja Vis van het politiekorps Zeeland zonder om haal toe. De aanpak van cybercri- minaliteit vergt extra vaardighe den. En dan nog gaat de meeste aandacht uit naar grote jongens, die internet gebruiken om flinke sommen geld achterover te druk ken of gehei me informa tie te ontfut selen. Maar de klei ne vissen ver oorzaken ze ker zoveel pro blemen. Af en toe leidt dat tot een aan houding, zo als 24 oktober in Enschede. De werkwijze woekert on dertussen vro lijk verder. Vo rige week kwam een middenstan der uit Zierik zee er achter dat zijn zeild is geraakt. In één week tijd kreeg hij 'zeker dertig telefoontjes' over een Playstation. „Ik leef van de telefoon, dus ik moet dat ding wel iedere keer opnemen. Het kost ook iedere keer een hoop tijd, je word steeds van je werk afgehou den. Gelukkig heb ik iedereen heel rustig kunnen uitleggen dat ik he lemaal niks van die zaak af weet. Maar voor het zelfde geld stapt er een vent van twee meter groot en net zo breed de zaak binnen die het niet pikt dat hij nu geen spel computer heeft voor z'n zoontje. Ook die figuren hebben je adres uit de Gouden Gids. Ik heb mijn personeel wel even gewaarschuwd ja, toen dit ging spelen..." Zijn collega is gaan speuren naar andere lotgenoten en stuitte op een geval waarin het bestelde pak ketje netjes onder rembours door TNT Post (óf iemand die zich in de bedrijfskleuren had gestoken) aan de deur werd afgeleverd. De doos waarvoor de portemonnee was getrokken, bleek leeg. De be zorger was gevlogen voordat ver haal kon worden gehaald. „Ze zijn zo gehaaid!" De naïviteit en gretigheid waar mee veel mensen (bijna) in de op lichterstruc trappen, valt volgens de ondernemers goed te begrij pen. „Ze zetten dat spulletje zo on tiegelijk scherp te koop neer. Wan neer je toch net op zoek ben naar een nieuwe Playstation en je kan er één krijgen voor 250 euro in plaats van de dikke 500 normaal, ben je een dief van je eigen porte monnee wanneer je dat niet doet. Plus het feit dat de mensen vol gens de advertentie heel snel moe ten reageren. Dat is de grote verlei ding. Zodra de advertentie is weg gehaald, stopt de vraag vanzelf." Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: D een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal D een vast abonnement met betaling per accept van 67,- oer kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, lik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice. Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) 's Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaai zorgvuldig om mei peisoonsgegevens. In her colofon treft u nadere informatie GOES - Op de kruising Anthony Fokkerstraat/Albert Plesmanweg in Goes is gisteren om kwart over zes een veertienjarige fietser uit Heinkenszand aangereden door een personenauto. De automobi list reed na het ongeval door. De jongen reed over de Anthony Fokkerstraat, hij kwam uit uit de richting van de Van Hertumweg. Op de kruising kwam er een auto mobilist van links, maar deze stop te niet voor de haaientanden en raakte de fietser. De jongen viel daardoor, en bezeerde zijn enkel. Zijn fiets raakte beschadigd. De automobilist, die in een klein model auto reed, is vervolgens doorgereden. De politie verzoekt deze automobilist zich te melden bij het politiebureau in Goes of te bellen naar 0900-8844. Ook even tuele getuigen wordt verzocht con tact op te nemen met de politie. middelburg - In de Meanderlaan in Middelburg is gistermiddag rond kwart over twee een zestien jarige Middelburgse bromfietser ge wond geraakt. De jongen reed vanuit de Roozen- burglaan tegen de rijrichting de Meanderlaan in. Hij kwam daar in botsing met een 39-jarige Middel burgse automobiliste, die hem niet kon ontwijken. De bromfietser raakte gewond aan zijn been. Hij werd voor behandeling naar het ziekenhuis gebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2