Studenten HZ Zeeland Puinruimen moet PvdA eerst maar binnenshuis proberen Vast plekje aan raam zeker al weg Coalitieoverleg zonder coalitie Studio Sanérie Van Dok eind deze week naar Peijs 22 Dinsdag 6 november 2007 pzcW Met de meeste zetels in de raad is het logisch dat de PvdA Vlissingen op weg helpt naar een nieuw stads bestuur. Maar moet de partij niet eerst zorgen dat ze zélf bestuurbaar blijft? Als een vis in het water. Zo voelde PvdA'er Henk de Haas zich in het duale stel sel. Als raadslid dan. Als wethou der piepte hij wel anders. Toen trad hij vroegtijdig af omdat hij niet kon wennen aan het nieuwe systeem waarin wethouders min der macht hebben. Want macht, dat is waar het om draait binnen de PvdA in Vlissingen. Behalve bij zichtbare prominenten als Henk de Haas en Ellie Walrave ligt de macht achter de sociaal-democrati sche schermen. Mannen als Daan Bruinooge en )aap van der Doef mogen dan uit het politieke zicht zijn verdwenen, buiten beeld hou den zij de touwtjes nog stevig in handen. Met, om maar iets te noe men, een echtgenote (Beppie Bruinooge) die in de gemeente raad zetelt. Treinreizigers moeten bussen tussen beide Walcherse steden. door Emile Calon middelburg - Dennis Vader baalt. De Vlissingse student pedagogiek 'vreest dat hij zijn vaste plaatsje in de trein naar Amsterdam kwijt is', zegt hij maandagochtend op het perron van Middelburg. Een deel van de ochtend werden reizigers tussen Vlissingen en Mid delburg met bussen vervoerd om dat de werkzaamheden op het ANALYSE door Wendy van den Hurk De PvdA in Vlissingen is een wir war van lijntjes en relaties. Wat op valt, is dat een aantal managers op het stadhuis er lid van is. Het Zeeuwse gewest is jarenlang voor gezeten door Riet Teeuwsen, de echtgenote van Henk de Haas. Zijn zwager Frans van Spaandonk zit vlak naast hem in de raadzaal. Niet zo verwonderlijk dus dat zij het politiek gezien goed met el kaar kunnen vinden. En natuurlijk met wethouder Tineke Verhage, met wie het echtpaar De Haas al ja ren bevriend is. Minder goed klikt het met Beppie Bruinooge, Sjef van Wijnen en Ri- nie de Jonge - raadsleden die gel den als de linkerflank. Hun rooie geweten speelde op bij Verhage's sloopplannen voor Vlissingen. Hoewel dat verzet tijdens de stem ming in de gemeenteraad weer ver slapte. Behalve bij Van Wijnen, die op dat moment plotseling naar het toilet moest, om maar niet te baanvak Vlissingen-Middelburg langer duurden dan gepland. Vader zoekt elke maandagochtend een mooi plekje voorin de trein op de eerste verdieping rechts aan het raam. Dat is zijn vaste stek. Twee studiegenoten voegen zich in Goes altijd bij hem zodat ze sa men kunnen overleggen over de verrichtingen van Ajax, Kloetinge, PSV en VC Vlissingen. Vandaag zal dat ongetwijfeld anders zijn. Andere Vlissingse reizigers accepte ren het gelaten dat ze weer eens met de bus moeten. Inez van Da len stelt dat je als reiziger al blij hoeven zwichten voor zijn leider. Dat kwam hem duur te staan. Op de website van de fractie rekende Frans van Spaandonk in twee ali nea's af met Sjef van Wijnen. Kritiek kan Henk de Haas niet heb ben. Toch is die er genoeg. Bijvoor beeld op zijn (inmiddels voormali ge) adviseurschap bij projectont wikkelaar Loostad, eigenaar van Britannia. Of als hij weer eens af wezig is bij een fractievergadering, of de raadsvergadering te laat komt binnenvallen na zijn kook cursus. Donderdag, toen het colle ge viel, was hij op reis naar Afrika. Binnen de PvdA wordt wel eens gemopperd dat de fractievoorzitter alleen komt opdagen bij recepties. De partijcultuur wordt niet gedo mineerd door idealen, maar door karakters. En die botsen. In augus tus kwam de Vlissingse afdeling in Hotel Arion voor een crisisberaad bijeen. Zo kan het niet langer, rep te De Haas. „Sjef eruit of ik eruit." Desnoods zou hij een eigen lijst be ginnen. Dat crisisberaad stond niet op zich. Twee weken terug kwam de fractie weer bijeen. Weer kon het zo niet langer. De PvdA in Vlis singen raakt verstrikt in haar eigen lijntjes. Niet zo gek dat voor het be stuur maar geen voorzitter en een secretaris worden gevonden. mag zijn als er tijdig bussen zijn. Dat was gisteren het geval, dus bof te ze. Ze maakt het ook wel eens anders mee en vreest nu al voor volgend jaar maart als er een maand niet getreind kan worden in het Zeeuwse. Ze voorziet dan echt problemen. Petra Buijse nam de busrit van Vlissingen naar Middelburg laco niek op. Volgens haar was het de ze maal goed geregeld. Wat haar betreft rijden er vaker bussen tus sen de beide Walcherse steden. „Is een leuke manier om eens iemand anders te ontmoeten." Nurses on Tour zoeken opvolging voor Ghanees anti-malariaproject. door Forra de Jong NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Drie studenten verpleegkunde van de Hogeschool Zeeland zijn bezig om voor hun anti-malariaproject 'Nur ses on Tour' een stichting op te richtenEen van de oprichters, Li- sette Pleijte (19) uit Nieuw- en Sint Joosland, is weer terug in Ne derland maat met haar gedachten zit ze nog bij het project in Ghana. „Nu ik terug ben, realiseer ik me pas hoe veel hulp er nodig is in Ghana. Wij hebben een begin ge maakt en hopelijk pakken anderen ons project op." Lisette heeft samen met twee an dere derdejaars verpleegkunde, stu denten Leroy de Priester en Joyce van Dullemen, het project in au gustus opgezet. Ze hebben al meer dan duizend muskietennetten uit gedeeld en willen ervoor zorgen dat er nog veel meer uitgedeeld worden. Lisette: „Om er zeker van te zijn dat ons werk wordt voortge zet, zijn we bezig de stichting Nur ses on Tour op poten te zetten." De 'nurses' (verplegers) krijgen hulp van Ontmoet Afrika, Unicef en het Rode Kruis. Unicef impor teert de muskietennetten en brengt ze naar gezondheidscentra. Daar kan de lokale bevolking ze voor drie euro kopen. De speciale tabletten die nodig zijn om de net ten mee te behandelen, kosten der tig cent. De bevolking kan dit be drag vaak niet alleen opbrengen. Nurses on Tour koopt de netten ook bij de gezonheidscentra. Deze aanpak is helaas niet zo efficiënt. „We zijn op zoek naar een manier waarop we de netten sneller krij gen. Ook willen we tabletten ko pen die 25 jaar werken in plaats van zes maanden. Lisette is druk bezig dit voor el kaar te krijgen. Vanuit Nederland kunnen de netten niet uitgedeeld worden. Daarom wordt er naar nieuwe vrijwilligers gezocht. „In Ghana hebben we al vrijwilligers gevonden en de Hogeschool Zee land helpt ons gelukkig ook aan studenten." Lisette wil zelf heel graag nog een keer terug naar Ghana. „Ik heb zo veel mooie momenten meege maakt. De bewoners van de dor pen waren zo aardig en ze stonden ons ook echt op te wachten. Soms wachtten ze wel uren, omdat wij dan ergens vertraging hadden op gelopen. En als we dan eindelijk aankwamen, renden ze onze kant op en begonnen ze met klappen, „We moeten proberen te helpen waar we kunnen. Dat is het belangrijkste." dansen en zingen. Na twee weken gingen we kijken in de dorpen of de mensen de netten wel echt ge bruikten. Ze hingen allemaal pre cies waar ze moesten hangen! Soms sliepen er zelfs vier kinderen onder." De studenten hebben niet alleen positieve dingen gezien. Ze wer den geconfronteerd met ziekte en armoede. „Nu ik weer in Nederland ben, denk ik pas aan wat we gezien heb ben. Erg zieke kinderen, de moei lijkheden die op ons pad kwamen. Maar waar een wil is, is een weg. We moeten proberen te helpen waar we kunnen. Dat is het belang rijkste." Oprichting Nurses on Tour Drie studenten verpleegkunde van de HZ hebben tijdens hun stage in een ziekenhuis in de Noord-Chanese plaats Bolgatanga, het anti-malariapro- ject in Ghana opgezet. Ze willen hier nu een stichting voor oprichten. Er zijn al meer dan duizend muskietennetten uitgedeeld aan de risico groep: zwangere vrouwen en kinderen. Ook wordt er voorlichting gege ven. Alles wordt betaald met donaties en gerund door vrijwilligers. Voor meer informatie: www.nursesontour.nl. Figuurcorrectie- en Af slankcenter BESTAAT 1 JAAR Dankzij onze infraroodtechnologie kunt U snel afslanken en de huid verstevigen. U krijgt van ons bij het afsluiten van een advieskuur 3 BFHANfrFLINSFN GRATIS Aanbieding is geldig van 6-11-2007 t/m 7-12-2007 Openingstijden: ma. en do. 9-12 en 17-21 uur; di., wo. en vr. 9-15 uur Fort den Haakweg 15AVrouwenpolder BEL SNEL: Tel. 0118-594098 www.studiosanerie.nl Gratis én vrijblijvende figuuranalyse! PvdA roept alle fracties bijeen voor politiek beraad zaterdag. door Wendy van den Hurk vlissingen - Niemand mag doen alsof er niets gebeurd is. De PSR en de PvdA niet als zij hun wet houders willen laten terugkeren in een nieuw college, maar het CDA ook niet als die wil aanschuiven tij dens het coalitieberaad over de be groting. En dus stond fractievoorzitter Mark Geilenkirchen van het CDA gisteravond na vijf minuten weer buiten. Met tegenzin. „Ik had het graag over de begroting gehad. Daar was deze vergadering im mers voor bedoeld. De begroting moet donderdag worden aangeno men, als we niet onder toezicht van de provincie willen komen te staan. Dat ze ons weg sturen, vind ik zeer kinderachtig. Er is ook nog een stad om te besturen." Volgens het CDA is er nog wel de gelijk een coalitie. De PvdA vindt van niet. „Die heeft het CDA don derdag opgeblazen," stelt Frans van Spaandonk, als waarnemend fractievoorzitter. „Dat deed ze zon der enig overleg. Dan kan ze nu niet vrolijk aanschuiven over de begroting, alsof er helemaal niks aan de hand is. Datzelfde gevoel leeft bij de PSR." Kunnen de partijen hun gevoelens niet even opzij zetten, in belang van de stad? „Alles kan, maar dat hebben wij niet gedaan. Kinder achtig? Nee, zeker niet." De vergadering verliep verder goed, zegt Van Spaandonk. „We hebben het gewoon over de begro ting gehad. En ik heb iedereen, ook het CDA nog, meegedeeld dat wij vanavond alle fracties via een e-mail hebben uitgenodigd voor een politiek beraad." Dat moet za terdag op het stadhuis plaatsvin den. „Ja, daarin nemen wij het voor touw. Net als na de verkiezingen. Wij vinden dat we verder moeten. Wij vinden dat wij onze verant woordelijkheid voor de stad moe ten nemen," aldus Van Spaan donk. Dat niet iedereen het ermee eens is dat de PvdA het coalitiebe raad leidt, laat Van Spaandonk koud. „Dat kan. Ik weet ook niet of iedereen op mijn uitnodiging in gaat. Kijk, de partijen die de motie van wantrouwen hebben opge steld, deden dat tegen het college, maar in het verlengde daarvan ook tegen ons. Maar ja, ik kan er ook niks aan doen dat wij toevallig acht zetels hebben. Daar kan ik GroenLinks moeilijk mijn excuses voor aanbieden." De PSR wil niet reageren. Fractie voorzitter Lou Waterman laat we ten met zijn fractie een mediastilte te hebben afgesproken. „Alles is al gezegd." De PvdA wil verder en roept alle fracties bijeen om zaterdag over een oplossing voor de crisis te pra ten. Het overleg over de begroting, gisteravond, deed ze alleen met de PSR. Het CDA werd weggestuurd. VLISSINGEN - Burgemeester A. van Dok praat eind deze week met commissaris van de koningin K. Peijs over de ontstane Vlissingse si tuatie. Het gesprek vindt donder dag of vrijdag plaats, zegt haar woordvoerster. Daarna besluit Van Dok of ze haar ontslag indient. Ze zei eerder al zich verantwoordelijk te voelen voor het besluit dat het college deze zomer nam over het Scheldekwartier. „Ik heb als burge meester weliswaar een bijzondere positie binnen dat college, maar het is ook een bijzondere situatie en een bijzonder besluit."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 24