Woning krijgt een eigen APK Consument is tevreden over zijn verzekeraar Rentevakantie Bernanke 16 Dinsdag 6 november 2007 P2C GELDZAKEN door Corné van Zeijl Aandelen reageren meestal erg positief op rentedalingen En weer heeft de FED - het centrale stelsel van Ameri kaanse banken - de rente verlaagd. De optimisten zeg gen dat met de hulp van de lagere rente de economie er weer bovenop komt. Lenen wordt goedkoper en dat is goed voor de economie. Bovendien krijgen de mensen met een hy potheek enige lastenverlichting. In de VS hebben ze vooral hy potheken met een variabele rente en dus tikt de lagere rente gelijk door in lagere maandelijkse lasten. Maar ja, heeft de economie wel hulp nodig? In het derde kwar taal is de Amerikaanse economie met 3,9 procent gegroeid. Dat zijn nog steeds cijfers waar wij Europeanen slechts van kunnen dromen. De pessimisten zeggen dat het wel heel slecht moet gaan met de economie als de FED opnieuw de rente gaat verlagen. Ik hoorde een econoom zeggen, dat het natuurlijk heel goed nieuws is dat de brandweerman de straat in komt rijden, maar het betekent wel dat er brand is. Ook hier is wat voor te zeg gen. Immers, de hypothekencri- sis is ontstaan, toen diverse gro te banken en beleggers belegd hadden in hypotheekleningen die achteraf waardeloos bleken. De bank Merril Lynch heeft bij voorbeeld 7,9 miljard dollar ver loren op deze leningen. Dat kostte topman O'Neal de kop, hij mocht naar huis. Deze megaverliezen zorgden voor een ver trouwenscrisis bij de banken onderling. Met dat soort verlie zen kunnen banken immers failliet gaan. Als ze elkaar geld le nen, komt er tegenwoordig een stevige risicopremie boven op de normale rentevergoeding. Dus moeten bedrijven die geld willen lenen om te investeren ook meer rente betalen. Zo wordt de renteverlaging van de FED weer tenietgedaan. Op deze manier raakt de hypotheekcrisis niet alleen de invest- mentbankiers, maar uiteindelijk ook de man in de straat. Al leen kreeg de topman van Merril Lynch een bescheiden 100 miljoen dollar plus secretaresse mee naar huis. Dat krijgt de man in de straat dan weer niet. Is dat erg voor beleggers in aandelen? Nou, eigenlijk niet. De aandelenbeurs reageert meestal erg positief op rentedalingen. Sinds 1980 heeft de FED twaalf maal de rente verlaagd. De tweede rentestap, zoals die van vorige week, is meestal een prachtig instapmoment voor aandelen. Van deze twaalf keer ging de beurs elf maal omhoog en met gemiddeld maar liefst 44 procent in de twaalf maanden daarna. Zowaar een rende ment om van te smullen. Ik verwacht dat FED-president Bernanke voorlopig genoeg zijn best heeft gedaan. Misschien dat hij alleen in december nog een toefje renteverlaging over heeft. Maar verder zal de markt het zelf moeten doen. Hij neemt in 2008 een lange ren tevakantie en dan kan hij van zijn welverdiende rust genieten. Zijn eerste jaar als FED-voorzitter is een flink hectisch jaar ge worden, met dieptepunten in de koers van de dollar en een cri sis in de hypothekenmarkt. Ia, rust heeft hij wel verdiend. Nu maar hopen dat de markten hem die rust ook geven. SI Corné van Zeijl is fondsbeheerder bij SNS Asset Management. Staat uw huis te koop, dan hebt u nog drie maanden om een energielabel te laten maken. Op 1 januari 2008 is dat namelijk verplicht bij elke nieuwe verkoop of verhuur van een huis. Wist u dat niet? Niet erg. Bijna niemand weet er het fijne van. door Rob Cox illustratie job van Gelder De tijd dringt Per jaar worden er tussen de 300.000 en 400.000 woningen verkocht of verhuurd. Vol gens deskundigen is er daarom te weinig tijd om alle huizen die rond 1 januari van bewoner wisselen, op tijd te inspecteren. Om de druk op de inspecties te verminderen hoeven de woningcorporaties voor hun wonin gen pas vanaf 2009 een energielabel aan te vra gen. Voor particulieren geldt die uitzondering vol gens SenterNovem niet. Een notaris mag straks geen koopakte meer passeren zonder energiela bel. Tenslotte even om te voorkomen dat mensen zich onnodig zorgen maken: wie in zijn huis blijft, hoeft niet aan dit circuit mee te doen. Energielabel voor huizen Met letters en een bijbehorend kleur wordt in één oogopslag duidelijk hoe energie zuinig een woning is. Energiezuinig Als het om verzekeringen gaat, zijn Nederlanders vrijwel uitslui tend geïnteresseerd in prijs, pro duct en service. Een gevoel van 'be leving' creëren vinden de verzeker den volstrekt niet van belang. Ver zekeraars kunnen hun geld beter gebruiken om de premies te verla gen of de service te verbeteren. Dat blijkt uit een onderzoek dat Capgemini in samenwerking met onderzoeksbureau GfK. deed naar de Nederlandse verzekerings branche. Uit dat onderzoek komt verder naar voren dat klanten over het algemeen tevreden zijn over hun verzekeringsmaatschappij. Op een schaal van tot en met 10 ge ven zij hun verzekeraar gemiddeld een 7,6. De hoogte van de premie is vooral van belang voor consumenten die op zoek zijn naar een nieuwe ver zekering. Mensen die niet van plan zijn om van verzekeraar te wisselen, hechten vooral belang service. Ruim 70 procent van de verzeker den is volgens het onderzoek lo yaal aan de verzekeraar waar de meeste producten zijn onderge bracht. Daarom heeft deze groep consumenten geen redenen om van verzekeraar te switchen. f' A "TT Het klimaatverdrag dat in 1997 in het Japanse Kyoto tussen een groot aantal landen werd gesloten, is voor veel mensen een ver-van-mijn- bedshow. Vanaf 1 januari 2008 ligt Kyoto letterlijk op de deurmat, in de kelder, op zolder en bij de ver warmingsketel. Wie na 1 januari zijn huis wil verkopen of verhu ren, heeft een energielabel nodig. Het gaat precies hetzelfde als bij de wasmachine- en koelkastenver koper. Bij elk huis dat in de ver koop staat, hoort een kleurrijk schemaatje dat aangeeft hoe zui nig het huis is. Het korte groene pijltje met een A erbij is de top van energiezuinig. Onderaan staat de lange rode pijl met een G. Die kwalificatie G is niet best. Voor de huizenkoper of-huurder is daarmee alles wel meteen duide lijk. Hij hoeft niet meer te kijken naar de leeftijd van de cv-ketel, de dakisolatie of het dubbel glas. Het energielabel G geeft aan dat het met die zaken niet best is. Het lijkt een flinke verandering in de huizenwereld. Makelaar Jack Geenen uit Geleen is dan ook ver baasd dat weinig mensen in de ga ten hebben dat het label eraan zit te komen. „Er is nog heel veel on duidelijkheid in Nederland. Zelfs bij makelaars. Ik ben blij dat de Postbus 51-spotjes zij begonnen. Hopelijk worden de mensen en de makelaars nu eindelijk wakker." Op labelgebied was Geenen een van de eersten die actief werd. Naast zijn makelaardij heeft hij sa men met zakenpartner Iwan Joris- sen een bedrijf opgezet dat zich gaat bezighouden met het afgeven van de labels. Externe inspecteurs keuren de huizen en voeren de ge- mfographic GPD gevens in een computerprogram-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 16