Olijfbomen via Kamperland de wereld over Zeeuwse havens blijven doorgroeien Onderzoek: veertigers hebben last van een prestatiedip Aandeelhouders Akzo achter inlijving ICI PZC Dinsdag 6 november 2007 j 1 3 Kredietcrisis kost kop van topman Citigroup new york - Voor de tweede keer binnen een week heeft een top man van een van de meest toon aangevende banken van de Vere nigde Staten het veld moeten rui men. Bestuursvoorzitter Charles Prince van Citigroup maakte zondag be kend zijn lünctie neer te leggen. Strop door vertraging bouw Airbus A400M parijs - De vertragingen bij het nieuwe militaire transportvlieg tuig Airbus A400M kosten het Eu ropese lucht- en ruimtevaartcon cern EADS 1,2 miljard tot 1,4 mil jard euro extra. EADS zei gisteren wegens deze ho gere kosten zijn winstprognoses voor 2007 bij te zullen stellen. Polen kan in 2012 of 2013 op euro overgaan warschau - Polen zou de euro kunnen invoeren in 2012 of 2013, vindt de aankomend premier Do nald Tusk. „Mijn regering zal zijn best doen om te voldoen aan de voorwaarden voor de euro", zei Tusk.Hij beloofde een diepgaande analyse naar de gevolgen voor Po len, indien de zloty verdwijnt. Nutreco wil bedrijven in Spanje overnemen amersfoort - Diervoederprodu- cent Nutreco wil van het Spaanse Copaga een aantal onderdelen overnemen. Het gaat om een voer- fabriek en twee verwerkingsfacili teiten voor pluimvee en varkens. Hierover is een intentieverklaring getekend, maakte Nutreco gisteren bekend. Fastfoodketen Burger King maakt meer winst miami - - Burger King, de op een na grootste fastfoodketen ter we reld, heeft in het eerste kwartaal van het gebroken boekjaar een net towinst geboekt van 49 miljoen dollar tegen 40 miljoen dollar een jaar eerder. De omzet steeg met 10 procent tot 602 miljoen dollar. Plaza Méditerranée is groothandel van tropische bomen. door Jeffrey Kutterink kamperland - Duitse en Engelse tuincentra, hoveniers en architec ten bestellen hun olijfbomen en palmen veelal in Kamperland. Chi nezen, Vietnamezen en Emirati's weten Plaza Méditerranée ook te vinden. De Nederlanders volgen. „Olijfbomen zijn booming." Regelmatig reist verkoopmanager Mandy Leenpoel naar Zuid-Span- je. „De talloze boomgaarden zijn gebruikt voor de productie van olij ven. Maar de olijfbomen moeten nu wijken voor woningbouw." De oud-eigenaar van een eigen bloe menwinkel reist langs de boom gaarden en selecteert - in overleg met de boeren - de olijfbomen. De jongste zijn 30 jaar oud, de oudste 200 jaar of zelfs ouder. „We kijken naar de omtrek, de 'De mooiste graven we uit en vervoeren die naar onze landerijen in Zuid-Spanje' vorm en of ze er gezond uitzien en ook gezond zijn. De mooiste graven we uit en vervoeren die naar een van onze landerijen in Zuid-Spanje." Plaza Méditerranée beschikt over 60 hectare aan lande rijen. „We zetten de bomen in pot ten en laten ze minstens twee jaar tot rust komen, zodat ze opnieuw uitlopen en een pruik krijgen. Ze krijgen water via druppelsyste men." De groothandel, gespeciali seerd in het importeren van olijf bomen, palmen, citrus- en drui- venbomen, levert niet direct aan particulieren. „Bijna alle bomen vervoeren we naar ons distributie centrum in Kamperland om de kwaliteit te controleren voordat we ze uitleveren." De bomen blij ven in de pot staan, behalve als ze naar Japan of Vietnam worden ge stuurd. Voor export naar die lan den zijn certificaten nodig. „We ha len de bomen in Kamperland uit de pot, wassen ze uit en plaatsen ze in schone grond. In de havens van Rotterdam of Antwerpen gaan ze in speciale containers, zo danig dat de bomen elkaar niet ra ken." In Duitsland en het Vere nigd Koninkrijk is het vierjarige Plaza Méditerranée marktleider, al dus Leenpoel. In Nederland en Bel gië (nog) niet. „Nederland loopt voorop met tuintrends. Hier is de concurrentie het grootst. Toch zijn we hard op weg om ook in Neder land een toppositie te verkrijgen. Doordat er zoveel vraag naar is, zie je dat er ook kleine olijfboompjes in Nederland worden gekweekt. Maar dat is een ander segment." In Zeeland levert een aantal tuin centra en hoveniers de bomen van Plaza Méditerranée. Dat aantal groeit. Maar dat geldt voor de hele klantenkring. Met de huidige be- drijfsgroei, denkt Leenpoel nog een jaar of zes aan de vraag te kun nen voldoen vanuit Spanje. „Waar om in Kamperland? Het distribu tiecentrum ligt centraal tussen de havens van Rotterdam en Antwer pen." Plaza Méditerranée stort zich nu ook op de verkoop van tuinsets, terrasverwarmers en bub belbaden. „Klanten bestellen liefst bij één leverancier. Er was zoveel vraag naar dat we behalve planten ook outdoor-artikelen verkopen." www.plazamediterranee.com Mandy Leenpoel van Plaza Méditerranée reist regelmatig naar Spanje om bomen te selecteren. Overslag van met name aardolie en ertsen stijgt flink. door Jeffrey Kutterink terneuzen - De Zeeuwse havens hebben in de eerste negen maan den van dit jaar 8 procent meer goederen overgeslagen dan vorig jaar. De grootste stijging noteert het havenschap in de overslag van aardolie en daarvan afgeleide pro ducten. Hiervan is tot en met sep tember 6,3 miljoen ton overgesla gen. Dit is 16 procent meer dan de zelfde periode van 2006. Daarmee is deze productgroep na ertsen de grootste stijger. De import van goederen in de ha vens van Vlissingen en Terneuzen steeg van 16,6 miljoen ton in 2006 naar 18,4 miljoen ton nu. De ex port is met 5,9 miljoen ton stabiel gebleven. De gemiddelde scheepsgrootte en daarmee de gemiddelde lading per schip is toegenomen. Dat wil zeg gen dat met minder schepen meer lading wordt overgeslagen. Zeeland Seaports stelt als kantteke ning dat de positieve cijfers maske ren dat 'Zeeland nog steeds achter loopt in de containeroverslag'. Hierin speelt Zeeland met een overslag over negen maanden van slechts 184.000 ton geen rol van betekenis. amsterdam - De aandeelhouders van Akzo Nobel staan achter de overname van de Britse branchege noot ICI. Tijdens een speciale vergadering stemde gisteren een ruime meer derheid vóór. De steun van de helft van de aandeelhouders (50 procent) van Akzo Nobel was al voldoende om de overname door te laten gaan. In totaal was 49,1 procent (128 miljoen stemmen) van het aandelenkapitaal op de vergadering van gisteren vertegen woordigd. Vandaag kunnen de aan deelhouders van ICI zich uitspre ken over de stemming. Als mini maal 75 procent .akkoord is, kan de overname doorgang vinden. 'Tegen de tijd dat ze vijftig zijn draaien ze meestal weer bij.' den haag - Veertigers hebben last van een prestatiedip. Ze jagen niet langer hun carrière na en vinden het minder belangrijk wat de om geving van hen vindt. In plaats daarvan zijn ze meer met zichzelf bezig. Tegen de tijd dat mensen vijftig zijn, draait dat weer bij. Een vijftiger wil in zijn werk kwaliteit leveren, van toegevoegde waarde zijn en bijblijven. Dat concludeert adviesbureau GITP uit de gegevens van twintig duizend mensen die onlangs een persoonlijkheidsonderzoek kregen bij het bedrijf Zoals verwacht zijn twintigers en dertigers vooral be zig met hun carrière, maar opval lend genoeg vijftigers ook. Derti gers zijn bij uitstek degenen die werk voor alles stellen. Veertigers beginnen zich te realiseren dat er meer is dan uren maken. „Ze vra gen zich af 'is dit alles' en zoeken dingen die ze zelf belangrijk vin den." Onderzoekster H. Hamann zegt dat werkgevers rekening zou den moeten houden met deze ver schillen. „Wil je keiharde resulta ten behalen, dan moet je niet een veertiger de boel laten leiden of een dertiger die veertiger op zijn nek sturen." Hamann vindt ook de resultaten voor de vijftigers op vallend: „Dat is toch een groep die nu vaak wordt afgeschreven, maar dat is geheel ten onrechte."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13