VS herzien hulp aan Pakistan Musharraf ziet overal vijanden Italië verklaart Roemenen de oorlog Koerdische rebellen gedood bij gevechten Winnaar van Nobelprijs Yunus hekelt Wereldbank PZC Maandag 5 november 2007 9 President Musharraf roept noodtoestand uit, verzet tegen hem groeit. JERUZALEM - De Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Condoleezza Rice is zeer teleurge steld over het feit dat de Pakistaan se president Pervez Musharraf za terdag de noodtoestand heeft afge kondigd om het groeiende verzet van radicale moslims tegen zijn be wind te beteugelen. Rice zei gisteravond in Jeruzalem dat de Verenigde Staten zich gaan herbezinnen op hulp aan Paki stan. Het Pentagon heeft laten weten dat het in ieder geval niet de mili taire steun betreft. Pakistan is een belangrijke bondgenoot in de strijd tegen het terrorisme. Onder de noodtoestand kan het Pakistaanse parlement besluiten de parlementsverkiezingen één jaar uit te stellen. Dat heeft pre mier Shaukat Aziz gisteren gezegd. De verkiezingen staan voor janua ri gepland. Binnenkort zal het Hooggerechts hof bekendmaken of de verkiezing van Musharraf tot president vorige maand rechtmatig was. Aziz zei dat sinds het uitroepen van de noodtoestand vier- tot vijf honderd mensen zijn opgepakt. Volgens oud-premier Nawaz Sha rif Sharif zouden al duizenden ar restaties zijn verricht. Sharif roept Musharraf op af te tre den. Hij vindt dat Musharraf met De VS en oud-premier Sharif ui ten forse kritiek op de Pakistaan se president Musharraf. Die riep zaterdag de noodtoestand uit en liet tegenstanders oppakken. zijn wanbeleid van Pakistan een anarchie maakt. De verbannen Sharif zei gisteren weer te willen terugkeren naar Pa kistan. Hij was in september in Pa kistan, waar hij de oppositie wilde gaan leiden. Direct na aankomst werd hij echter weer terugge stuurd naar Saudi-Arabië. Pakis- tans opperrechter heeft afgelopen dinsdag bepaald dat zijn uitzetting onrechtmatig was. „De mensen in Pakistan verwachten van me dat ik terugkeer, mijn taak op me neem en het land van de onder gang red", zei Sharif In een reactie op de beslissing van de Verenigde Staten om de miljar denhulp aan Pakistan te herzien, zei Sharif dat het Westen de beslis sing van Musharraf sterk moet ver oordelen en 'alles wat hij gisteren heeft gedaan terugdraaien'. Mus harraf houdt de hele natie in gijze ling, aldus de oud-premier. Aanhangers van de militante tali- ban hebben dit weekeinde ruim tweehonderd Pakistaanse militai ren vrijgelaten. De militairen wa ren twee maanden eerder ont voerd in de buurt van de grens met Afghanistan. Een politieke activist kijkt door de tralies van een politieauto in Muitan, nadat hij net is gearresteerd. De politie heeft gisteren honderden oppositieleiders en mensenrechtenactivisten opgepakt. foto Khalid Tanveer/AP President grijpt in voordat het Hooggerechtshof hem zou aanpakken. Pervez Musharraf wilde in au gustus al de noodtoestand af kondigen, maar toen wisten de VS hem nog tegen te houden. De Pakistaanse president verde digt nu de noodtoestand door te stellen dat Pakistan in een crisis verkeert. Er is heel veel extremis tisch geweld, maar Musharraf vindt ook dat rechters het land on bestuurbaar maken omdat ze de overheid tegenwerken. Drie maanden geleden hanteerde Musharraf dezelfde argumenten. De vraag is wat er sindsdien is ge beurd om de noodtoestand nu wel te rechtvaardigen. Als geweld de reden was, had Mus harraf de noodtoestand in juli al kunnen afkondigen, tijdens de be zetting van de Rode Moskee in Isla mabad. Musharraf stelt nu dat extremisten vrij rondlopen en niet bang zijn voor politie of leger. Daarmee zei ANALYSE door Carel Coseling hij echter niets nieuws. Of de noodtoestand de zwakte van de politie en 'zijn' leger ongedaan zal maken is zeer de vraag. Is het niet het interne geweld, dan moeten het de rechters zijn die Musharraf en diens regering frus treren. Ook hier kwam het staats hoofd met weinig concreets. Sommige rechters zouden wetge ving tegenhouden, anderen zou den niet meer onafhankelijk zijnof overheidsfunctionarissen vernede ren. In maart zette Musharraf op perrechter Iftikhar Chaudry aan de kant. Het zinde Musharraf niet dat de rechter niet naar zijn pijpen danste. Het ontslag leidde tot een volksopstand, waarna Chaudry op 20 juli in zijn ambt terugkeerde. Op 6 oktober waren er in Pakistan presidentsverkiezingen, die Mus harraf won mede dankzij een boy cot van de oppositie. Daags voor die stembusgang besliste het Hoog gerechtshof met Chaudry, dat het een klacht van Musharraf's oppo nenten pas na de stembusgang zouden behandelen. De klacht was simpel: volgens de grondwet mocht Musharraf niet meedoen omdat hij als chef-staf van het leger voor de overheid werkte. Overheidsdienaren zijn niet verkiesbaar. Morgen zou het Hooggerechtshof de zaak verder behandelen. Mus harraf heeft daar niet op willen wachten. Naar verluidt waren de magistra ten tot de conclusie gekomen dat Musharraf ten onrechte aan de stembusgang mee heeft gedaan. Het is deze dreigende nederlaag die Musharraf tot zijn ingrijpen heeft gebracht. Opperrechter Chaudry is al opgepakt net als tal loze oppositieleiders. Het lot van de parlementsverkie zingen in januari 2008 hangt aan een zijden draadje. Uitstel en dan afstel, lijkt de marsroute. ANKARA - Twee rebellen van de Koerdische Arbeiderspartij PKK en een Koerdische paramilitair die met het Turkse leger samenwerkte zijn gisteren omgekomen. Ze werden gedood tijdens vuurge vechten tussen het Turkse leger en Koerdische rebellen in het zuiden van Turkije, aldus het Turkse pers bureau Anatolia. De gevechten begonnen gisteren in de buurt van de grens met Sy rië, nadat de extremistische afschei dingsbeweging PKK acht Turkse militairen had vrijgelaten. De acht waren eind vorige maand bij een aanval van de PKK op een militaire post in Turkije nabij de grens met Irak.ontvoerd en naar bases in Noord-Irak waren ge bracht. Met de dood van de twee Koerdi sche rebellen staat het dodental sinds 21 oktober aan PKK-zijde op 82, aldus het Turkse leger. Land is gewelddadige criminaliteit van immigranten zat. door onze correspondent Eelco van der Linden SAN GIOVANNI ROTONDO - „Vieze Roemenen, donder op naar huis, genoeg is genoeg." De vier dames kijken wat beschaamd, maar mom pelen nog wat verwensingen rich ting de twee bedelende Roma's. Zelfs in het grootste bede vaartsoord van Italië is alle begrip verdwenen. Het land heeft de oor log verklaard aan 'de Roemenen', met 560.000 mensen de grootste immigrantengroep. De brute moord, vorige week, bij een metrostation in de periferie van Rome op een 48-jarige vrouw die daarvoor was beroofd en ver kracht, liet alle stoppen doorslaan. De dader, een 23-jarige Roemeen, werd vrijwel meteen gearresteerd op aanwijzing van een landgenote. Roemenen en Roma-zigeuners, die tot ongenoegen van de Roe meense gemeenschap op één hoop zijn beland, voeren de statis tieken aan waar het gaat om bero vingen en geweldsmisdrijven. Er is grote woede ontstaan over een aantal bijzonder wrede moorden, waarop de regering uitgerekend vo rige week reageerde met een pak ket strenge maatregelen. Groepen neofascisten die 'onze vrouwen' zeggen te beschermen maken jacht op buitenlanders. Bij zo'n 'strafexpeditie' in Rome raak ten drie Roemenen gewond, van wie één ernstig. De regering zweert de 'goede en eerlijke immigranten' te sparen, maar is dit weekeinde begonnen met de uitvoer van een noodde- creet dat voorziet in directe uitzet ting van immigranten die betrapt Als reactie op geweld door Roe meense immigranten, heeft de Italiaanse regering al dertig men sen op het vliegtuig naar Boekarest gezet. zijn op diefstal of geweldpleging. In Rome zijn enkele van de 64 ille gale kampementen, waar zij zich hebben gevestigd, met bulldozers met de grond gelijk gemaakt en tientallen Roemenen opgepakt voor ondervraging. Tot nu toe zijn dertig personen, afkomstig uit alle delen van het land, op het vlieg tuig gezet naar Boekarest. De regering toont daadkracht, maar ligt onder vuur van de oppo sitie en de meeste linkse partijen van de coalitie. Dat kan gevaarlijke consequenties hebben als morgen het parlement over het decreet stemt. Berlusconi kondigde 'voor één keer' met de regering mee te stemmen op voorwaarde dat de uitzettingsmaatregel ook van toe passing wordt op immigranten die binnen drie maanden geen werk hebben gevonden. De linkse par tijen willen juist een afzwakking van de maatregel. Gezien de mini male meerderheid die de regering in de Senaat heeft, is dat een re cept voor een politieke crisis. DHAKA - De Wereldbank slaagt er onvoldoende in zijn belangrijkste taak, de bestrijding van armoede, uit te voeren. Dat heeft de win naar van de Nobelprijs voor de Vrede van 2006, Mohammed Yu nus uit Bangladesh, gisteren ge zegd. In een gesprek met de bezoekende Wereldbank-president Robert Zoellick in Dhaka zei Yunus dat de werkwijze van de organisatie ach terhaald is. De Wereldbank is vol gens hem de gewone man uit het oog verloren. Yunus riep Zoellick op de mensen in arme landen meer bij het werk van de Wereld bank te betrekken. Yunus zei dat lokale organisaties van de Wereld bank veel te passief zijn en orders van het hoofdkwartier afwachten. Ze zouden volgens hem meer onaf hankelijkheid kunnen krijgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9