Bewoners Rijen op straat Gedode soldaat zwaaide bijna af Bonden en Unilever in impasse Ambtenaren Sociale Zaken strafbaar Gedrag van het personeel ergert gast in horeca Klaar voor de winter 6 Maandag 5 november 2007 PZC AMSTERDAM - De gasten van de Ne derlandse horeca ergeren zich het meest aan de slechte omgangsvor men van het personeel, gevolgd door gebrek aan toewijding en te weinig aandacht. Dat blijkt uit een onderzoek naar gastvrijheid door onderzoeksbu reau Interview NSS onder 464 on dernemers en 533 gasten in op dracht van Tempo-Team. Ondanks de ergernissen krijgt de horeca- en cateringbranche van de consu ment een zeven als rapportcijfer voor gastvrijheid. De tips die de ondervraagden meegeven zijn: 'wees vriendelijk' en 'neem de tijd voor de gast'. Volgens Tem po-Team leeft bij veel consumen ten het idee dat het personeel in de horeca vaak uit studenten be staat die het alleen voor het geld doen en daardoor minder hebben met de betekenis van gastvrijheid. Korporaal Ronald Groen sneuvelt door bermbom. EPE - De zaterdag in Uruzgan ge sneuvelde korporaal Ronald Groen (21) uit Epe hoefde nog maar een maand te dienen op missie in Af ghanistan. Dat zegt de Eper burge meester Marijke van Lente. Ze ging gisteren op bezoek bij nabe staanden om steun te bieden. Groen zat in een gepantserd Fen- nek verkenningsvoertuig dat bij de patrouillepost Poentjak op een bermbom reed. Twee andere Ne derlandse Isaf-militairen raakten gewond. Hun toestand is stabiel. Uit de vele reacties op het condo leanceregister, dat Defensie zater dag opende, en uitlatingen van vrienden blijkt dat Ronald Groen ('Greenie' voor z'n maten) 'een aardige jongen was' die geen rela tie had nadat z'n verkering voor vertrek naar Afghanistan was afge broken. De familie van het slacht offer - de twaalfde dode Neder landse militair in Afghanistan - heeft de burgemeester gevraagd al le contacten met de media te ver zorgen: „Ronald was een hele so ciale jongen die niet zou hebben gewild dat er veel ophef zou zijn gemaakt." Ronald Groen foto Defensie Lekkage aan afvoerpijpen zorgt voor gevaarlijke situatie. RIJEN - De bewoners van apparte mentencomplex De Leertuinen in Rijen hebben afgelopen weekein de voor de tweede keer binnen een week hun woning moeten ver laten. De reden is ditmaal dat de rookgasafvoer van de combiketels blijkt te lekken. „Volgens de brandweer is de kans op brand groter dan normaal", zegt Johan de Koster, directeur van woonstichting Leyalckers. „We hopen dat de bewoners binnen twee weken terug kunnen." Vorige week maandag kwam in het nieuwbouwcomplex het echt paar Sanders om het leven door koolmonoxidevergiftiging. De oor zaak bleek te zitten in een monta- gefout aan de combiketel: bij de af voerpijp ontbrak een beugel die de pijp op zijn plaats moet houden. Uit voorzorg moesten de overige bewoners hun huis uit. Na een dag mochten ze weer terug. Burgemeester René Roep van Gil- ze en Rijen bracht de ruim tachtig bewoners na overleg met politie, brandweer en het openbaar minis terie zaterdagavond op de hoogte van de nieuwe ontruiming. Woonstichting Leyakkers heeft 27 kamers gereserveerd in motel Van der Valk in Gilze. „Niet iedereen gaat daarheen", zegt De Koster. „Sommige bewoners gaan liever naar familie of terug naar hun oude huis dat nog niet is ver kocht." De Koster vindt dat de be woners de ontruimingsactie goed hebben opgepakt. „De eerste reac tie was 'Moet dat nou?' Maar ieder een heeft er gehoor aan gegeven." Volgens hem willen alle bewoners ook terugkomen. „Ik heb niemand horen zeggen 'Doe mij maar een ander huis'." De ontruiming van de apparte menten was volgens De Koster on- Bewoners van een appartemen tencomplex in Rijen kunnen ze ker twee weken niet terug naar huis nu nieuwe problemen met de combiketel zijn ontdekt. voorzien. „Het is net als met het probleem van de beugels waar door koolmonoxide kon ontsnap pen. Ook de lekkage bij de afvoer pijpen die naar het dak lopen, kwam pas aan het licht bij breek werk." De brandweer vertrouwde het vol gens De Koster niet meer. „De gastoevoer naar de appartementen was sinds woensdag afgesloten, maar met dit mankement erbij, was dat niet meer genoeg. Vooral omdat in de woningen de komen de tijd volop wordt gewerkt."De brandwacht die bij het complex is ingesteld, blijft tot het werk klaar is. „Zolang de woningen leeg staan, houdt de brandweer toe zicht om inbraken te voorkomen." Voorraden voor winkels raken op na drie weken staken. ROTTERDAM - De gesprekken tus sen de bonden en Unilever over re organisaties zijn afgelopen week einde in een impasse geraakt. Uni lever vindt dat FNV Bondgenoten vrijdagavond is weggelopen van de onderhandelingstafel. De FNV vindt dat Unilever geen handrei king heeft gedaan om het gesprek vlot te trekken. Personeel van de multinational staakt al bijna drie weken omdat het bedrijf fabrieken wil sluiten of samenvoegen. Hier door beginnen de voorraden van Unilever voor levering aan winkels van onder andere soep, worst en schoonmaakmiddelen op te raken. Onduidelijk is wat er gaat gebeu ren. De vakbonden gaan door met hun stakingsacties, zolang er geen uitzicht is op een akkoord over ar beidsplaatsen, ontslagvergoedin gen en andere kwesties. Ambtenaren van Sociale Za ken die via de interne GPD-website ongepubliceer de artikelen hebben beke ken, zijn strafbaar. Mag je, als je over inloggege vens van een computer netwerk van een bedrijf beschikt, daar zomaar 'een kijkje' nemen? Nee, stelt het Wetboek van Strafrecht glashelder in artikel 138a. Wie opzettelijk en weder rechtelijk binnendringt in een sys teem, maakt zich schuldig aan 'computervredebreuk'. De ambtenaren van het ministerie van Sociale Zaken die zich toegang hebben verschaft tot het netwerk van de Geassocieerde Pers Dien sten (GPD), het persbureau voor zeventien regionale kranten in Ne derland, riskeren een celstraf van een jaar of een geldboete van maxi- ANALYSE door Rudi Buis maal 16.750 euro. De GPD maakte vrijdag bekend dat sinds juni 2006 vanaf Sociale Zaken honderden ke ren is ingelogd op het 'nieuwsnet' van het persbureau. Op dat nieuwsnet, dat zichtbaar is voor de kranten, worden artikelen en inter ne agenda's gepubliceerd. Pas als die artikelen in de krant of op de websites van de kranten staan, zijn ze openbaar. Tot het net hebben al leen werknemers van de GPD en de krantenredacties toegang. De ambtenaren van de afdeling communicatie van het ministerie beschikten echter over twee inlog codes: één van een oud-medewer ker van de GPD die bij Sociale Za ken is gaan werken, en één van een verslaggever die bij de GPD werkt. Met beide codes is herhaal delijk gesnuffeld op het nieuws net. De ambtenaren hebben zich daarmee schuldig gemaakt aan arti kel 138a: ze doorbraken én de be veiliging van het net én namen een valse hoedanigheid aan door gebruik te maken van een wacht woord van een verslaggever. De wetgeving over computercrimi naliteit is sinds 2006 veranderd. Onder de oude wetgeving (uit 1993) was computervredebreuk al leen strafbaar wanneer beveiliging werd doorbroken, bijvoorbeeld door hackers die codes kraakten. In de nieuwe opzet is die eis ko men te vervallen. Computerin braak is nu strafbaar als de dader weet dat hij op 'verboden terrein' is. Sterker, opzettelijk en weder rechtelijk binnendringen in com putersystemen is nu strafbaar, zelfs als geen beveiliging wordt ge kraakt. Fraude Digitale fraude van (oud-)werk- nemers is een toenemend pro bleem. Vaak wordt justitie niet ingeschakeld, maar vertrouwen bedrijven op particuliere re cherchebureaus. Volgens Ro bert Prins van recherchebureau Fox-IT kunnen fraudeurs ge makkelijk gepakt worden door de sporen die ze nalaten. Directeur Jos Meekel van Hoff mann Bedrijfsrecherche uit Al- mere komt steeds vaker digita le fraude tegen. „Een kwart van de duizend zaken die we afhan delen betreft diefstal van be drijfsinformatie. Alles is digitaal opgeslagen en snel op een usb-pen te plaatsen." Hoe groot de schade is, is on duidelijk. Accountantsbureau Ernst Young houdt het op honderden miljoenen. KATWIJK - Het laatste strandpaviljoen in Katwijk, Het kwakkelzomer, alweer lang achter ons en voor de ko- Strand, wordt van zijn plek getakeld. Dit gebeurt in ge- mende dagen wordt wind en wat regen, echt herfst- deeltes. Het strandseizoen in Nederland ligt, na een weer, voorspeld. foto Dick Hogewoning/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6