Drank, drugs en wapens leiden tot korte lontjes PZC Maandag 5 november 2007 45 Hoe komt het dat mensen op een kleine provocatie kunnen reageren met een overmaat aan geweld? Het gezond verstand zegt dat drank- en drugsgebruik een belangrijke rol spelen. Dat klopt, blijkt uit onderzoek van de Groningse arts en psychiater Rob Brouwers. Ook wapenbezit maakt dat deze korte lontjes snel uit hun slof kunnen schieten. door Patricia van der Zalm illustratie Mathijs Wansink mpulsief gewelddadig gedrag - een buitensporige en onver wacht gewelddadige reactie op iets relatief kleins - komt veel voor in de samenleving. Ameri kaans onderzoek, onder andere aan de Baylor Universiteit in Texas en de Universiteit van Californië in San Diego, laat zien dat het gros van de geweldsdelicten impulsief tot stand komt. Bij gedetineerden is daarvan in 6o procent van de gevallen sprake. Uit studies onder mensen met een psychiatrische stoornis (schizofre nie, persoonlijkheidsstoornissen) blijkt dat zelfs 90 procent van de geweldsdelicten impulsief tot stand komt. „Daaronder wordt ver staan: je gaat 's ochtends de deur uit zonder de bedoeling die dag 'iets' te doen, maar 's avonds is het toch gebeurd", legt arts en psychia ter Rob Brouwers uit Groningen uit. In Nederland bestaan er volgens Brouwers geen cijfers over. „Maar ik denk dat de Amerikaanse per centages ook voor Nederland gel den. Om te beoordelen of dat veel is, moet je kunnen vergelijken. Maar gegevens over hoe het twin tig of dertig jaar geleden was, heb ben we niet. Ik denk niet dat we een samenleving vol ongeleide pro jectielen hebben. Eerlijk gezegd verbaas ik me nog dat het zo vaak goed gaat. We worden dagelijks ge provoceerd en moeten veel incasse ren. Op reis, op school, op het werk, in drukbevolkte steden: hoe meer contacten, hoe groter de kans op provocatie. De meesten van ons hebben geleerd juist géén geweld toe te passen." Onderzoek naar welke factoren een rol spelen bij impulsief geweld dadig gedrag is tot voor kort in Ne derland niet gedaan. Brouwers, werkzaam bij de kliniek Stem mingsstoornissen van ggz-instel- ling Lentis, keek als eerste naar fac toren en omstandigheden die ma ken dat iemand kan overgaan tot het plegen van 'zinloos geweld'. Voor zijn onderzoek, waarop hij onlangs aan de Universiteit van Til burg promoveerde, ondervroeg hij 44 deelnemers die een geweldsde lict hebben gepleegd (gedetineer den, mensen in een TBS-kliniek en in een forensische polikliniek) en 56 controlepersonen met be hulp van vragenlijsten. Zo kwam hij erachter hoe de deelnemers omgaan met agressie. Uit de antwoorden op stellingen als 'Als ik flink getreiterd word, be staat de kans dat ik sla' en 'Als ie mand mij slaat, sla ik terug', blijkt volgens Brouwers dat ook een lage verbale intelligentie - niet gewend conflicten met woorden op te los sen - en impulsiviteit, woede en vijandigheid een rol spelen. Maar wel een kleinere dan wapenbezit en gebruik van alcohol of drugs. Brouwers, voorheen ruim twaalf jaar werkzaam in de forensische psychiatrie, onder meer in de Van Mesdagkliniek in Groningen, heeft zich beperkt tot het ondervragen van mannen. Hun gemiddelde leef tijd was 38 jaar. „Het is bekend dat vrouwen dergelijke agressielij sten structureel anders invullen dan mannen. Voor mannen is het eer der stoer te slaan als ze worden ge treiterd, vrouwen voelen zich eer der schuldig en zullen op dergelij ke vragen vaker 'nee' antwoorden. De verschillen tussen mannen en vrouwen zijn net te groot om hun gegevens te mixen." Brouwers is op grond van zijn onderzoeksuitkomsten voor stander van meer behande ling en scholing van plegers van impulsief geweld. „Ik weet dat dit ingaat tegen de stroom, de tendens is juist strenger te straffen. Maar als je bedenkt dat de meeste gewelds delicten impulsief zijn door drank, drugs of wapenbezit, dan kun je die factoren beïnvloeden. Daders hebben na een veroordeling vaak een proeftijd van een paar jaar. Je zou bijvoorbeeld kunnen eisen dat zij zich om de zoveel tijd laten con troleren op drank of drugs. Daar gaat ook al een preventieve wer king van uit. Die verplichte contro le bestaat al wel voor mensen op een forensisch-psychiatrische afde ling", vervolgt Brouwers. „Maar ze zou kunnen worden uitgebreid naar de gewone forensische kliniek of tijdens een proeftijd. Het gaat om een gewone laboratoriumbepa ling, zo moeilijk is dat niet." Ook zijn de verschillende onder wijsprogramma's in strafinrichtin gen aan uitbreiding toe, vindt Brouwers. „Die programma's zijn heel sober geworden. Toch is het belangrijk dat geweldplegers leren zich verbaal beter te uiten, om hun agressie te beheersen. Zij hebben dat kennelijk niet eerder geleerd." ALLEMENSEN Rachel Hazes wil wel baby, maar geen man Rachel Hazes wil graag nog een keer moeder worden. „Het lijkt me heerlijk zo'n klein wurmpje in mijn armen te houden", zegt de weduwe van volkszanger André Hazes in De Telegraaf Voor een nieuwe man in haar le ven is echter (nog) geen plaats, zegt Rachel Hazes. „Daar ben ik nog niet klaar voor. André staat nog zo dicht bij me, niemand zal zijn plek ooit kunnen inne men. Hij is altijd in mijn gedach ten. Ik sta ermee op en ga ermee naar bed." Rachel heeft twee kinderen met haar overleden man, Roxeanne (14) en Dreetje (13). André Ha- zes overleed op 23 september 2004 na een hartstilstand. Fans komen Captain Kirk te hulp Een groep fans is een online peti tie gestart om acteur William Shatner toch in de nieuwe Star Trek-film te krijgen. De acteur, die de rol tussen 1966 en 1994 in de televisieserie en zeven films vertolkte, is de grote afwezige op de titelrol van het elfde deel in de filmserie, dat volgend jaar kerst in première gaat. De 76-jari- ge Shatner liet vorige week we ten hier erg teleurgesteld over te zijn. Zijn collega Leonard Ni- moy, die als Spock drie decennia lang lief en leed met Shatner deelde, doet wel aan de film mee. Amy Winehouse in beroep tegen boete Zangeres Amy Winehouse gaat in beroep tegen de boete die ze in Noorwegen kreeg vanwege drugsbezit. Aanvankelijk accep teerde Winehouse de straf, maar omdat dat in Noorwegen gelijk staat aan een schuldbekentenis, tekent ze toch bezwaar aan. Een schuldbekentenis kan immers consequenties hebben als ze ooit de Verenigde Staten in wil. Wi nehouse en haar man Blake Fiel- der-Civil werden vorige maand in Bergen opgepakt. De politie trof in hun hotelkamer 7 gram marihuana aan. Oleg Kvelstad, de Noorse advocaat van de Lon- dense jazz- en soulzangeres, be vestigt dat Winehouse in beroep gaat. „Het is vooral ook een be roep tegen de fouten die de poli tie in deze zaak heeft gemaakt." Topmodel Bar Rafaeli wil het leger niet in In Israël is het gebrui kelijk dat ook vrou wen hun militaire dienstplicht vervul len. Zo keken veel soldaten al uit naar de komst van topmodel Bar Rafaeli. Tevergeefs. Het model heeft geen zin haar legerplunje aan te trekken. De ex-verloofde van acteur Leonardo Dicaprio blijft liever in New York. De re den? „Waarom is het goed voor je land te ster ven? Het is toch veel beter om in New York te le ven", aldus Rafaeli. Bar Rafaeli. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 61