Oudere raakt vaker op het slechte pad 'Iran vreest bevrijding van activist Al- Mansouri' 'Cybercrimineel geen tiener Politie in actie meer maar echte professional drankjes in café J tegen drugs in Nog 21 dagen W1 Controleer je verlichting Steen door voorruit trein PZC Maandag 5 november 2007 5 Hersenen werken slechter, 'roep om aandacht' speelt ook rol. HILVERSUM - Nederlandse senioren kiezen steeds vaker het criminele pad. Het aantal 65-plussers dat voor het eerst met het strafrecht in aanraking kwam, steeg de afgelo pen tien jaar met 60 procent. Het openbaar ministerie (OM) beves tigt deze cijfers. Ouderen maken zich schuldig aan alle vormen van criminaliteit: van winkeldiefstal, tot drugssmokkel en geweldpleging. Uit het jaarver slag van 2006 van het OM blijkt dat 16.000 55-plussers zich voor de strafrechter moest verantwoorden, dat was een stijging van 44 pro cent ten opzichte van 2001. Harm Brouwers, de hoogste baas bij het OM, verwacht dat de trend doorzet en wil onderzoeken waar om ouderen tegenwoordig vaker crimineel zijn. Hij sluit de komst van een speciaal ouderenstrafrecht niet uit. Hoogleraar demografie Jan Latten schreef de toename in het jongste jaarverslag van het OM nog toe aan de vergrijzing. De explosieve toename van het aantal 65-plus- sers dat voor het eerst de fout in gaat, bewijst dat senioren daadwer kelijk crimineler zijn geworden. Hoogleraar forensische psychiatrie Oei ziet dit gedrag als een roep om aandacht. Oei noemt ook het slechter func tioneren van de hersenen als mo gelijke oorzaak: „Zeker na hun 75ste beseffen mensen niet altijd dat ze een delict hebben ge pleegd." Volgens demograaf Latten moeten gevangenissen vaker senio renhoekjes inrichten. De Friese ad vocaten, de broers Wim en Hans Anker, pleiten zelfs voor speciale ouderengevangenissen naar Engels en Duits voorbeeld. Ouderenorga- nisatie ANBO juicht dat idee toe. Zoon: mijn vader wordt van gevangenis naar gevangenis gesleept. MAASTRICHT - Iran verplaatst Ab dullah al-Mansouri wekelijks naar een andere gevangenis uit angst dat vrijheidsstrijders hem anders bevrijden. Dat zei de zoon van Al-Mansouri, Adnan, gisteren in Maastricht. Volgens de zoon is de Nederlands-Iraanse mensenrech tenactivist zeer geliefd bij zijn volk, en beschikt Iran over aanwij zingen dat bevrijdingsacties wor den voorbereid. Iran is volgens Adnan al-Mansouri bezig met het afslachten van de Arabische minderheid in het land. „Logisch dat mensen zich daarte gen verzetten." Adnan al-Mansouri kwam vorige week uitgebreid in het nieuws toen hij vertelde dat de executie van zijn gedetineerde vader in Iran aanstaande was. Minister Ver hagen (Buitenlandse Zaken) riep de ambassadeur van Iran op het matje die hem vertelde dat daar van geen sprake was. Gisteren ves tigde de jonge Al-Mansouri op nieuw de aandacht op zich door te stellen dat Iran momenteel willens en wetens aids verspreidt onder de Arabische minderheid via do- norbloed. Iran zou dat doen met bloed uit een niet nader genoemd Europees land. Hij zegt dit te kun nen bewijzen. LOENEN - De Koningin der Nederlanden die een appeltaart bakt, terwijl haar zus, Prinses Margriet witte broodjes belegt met ham, kaas, rosbief en snijworst. De buren van 'Open Erf de Croote Modderkolk' in Loenen kwamen zaterdag graag langs voor koffie met een appelpunt. Het was Make a Difference Day (Maak een ver- schil-dag) waarop het vrijwilligerswerk centraal staat. De Groote Modderkolk, een opvang voor verstandelijk gehandicapten van Natuurmonu menten en zorginstelling Verdani, draait er in ho ge mate op. De koningin arriveerde rond tienen, sneed krentenmik en maakte pompoensoep. Mooi natuurlijk, want die is oranje. Normaal ver start de wereld als de koningin binnenstapt, maar hier was het ijs direct gebroken. „Hé, ik kén u wel", zei bewoner Clement Raatjes tegen de ko ningin en dat was dat. Samen met vrijwilliger Eef van de Wetering (I) en Frederike de Sonnaville (m) begon de majesteit aan het invetten van de bakvorm en het hakselen van appeltjes. Nee nee, geen appeltjes van oran je, zoals een bezoeker hardop dacht, want dat zijn sinaasappels. De autistische Frederike keek vooral verbaasd naar vertegenwoordigers van de 22 nieuwsmedia die bij toerbeurt door het ge bouwtje werden gejaagd. „Laat je niet afleiden, hè", zei Margriet tegen haar broodjessmeerder, en zo kwamen de lunchmanden nog aardig vol. foto Marcel Antonisse/ANP f* |a ICtlVli UI 111 DRIEBERGEN - Een machinist is vrij dag gewond geraakt toen een steen door het raam van zijn cabi ne vloog. Dat zei de politie zater dag. De man raakte gewond door rondvliegend glas. De trein werd bij Diemen beko geld met stenen. Eén trof het rech- terraam van de machinistencabine en vloog naar binnen. De machi nist dacht dat hij beschoten werd en was zo geschrokken dat hij niet meer verder is gereden. Een twee de steen raakte een ruit van een wagon. Deze steen beschadigde de buitenste ruit van een onderste coupé maar bleef buiten de trein. Internetdeskundige internationale samenwerking nodig. UTRECHT - De criminele activiteit via internet is de laatste jaren geëx plodeerd en geprofessionaliseerd. „Cybercriminelen verdienen veel geld en de kans dat ze gepakt wor den is erg klein. Hierdoor wordt het probleem steeds groter. Rege ringen zouden internationaal moe ten samenwerken om het pro bleem te bestrijden." Dit zegt cy bercrime-expert Mikko Hyppönen van antivirusbedrijf F-Secure. De Fin werd dit jaar door het Ame rikaanse blad PC World gekozen tot een van de vijftig belangrijstke mensen op internetgebied. Vorige week was hij in Nederland voor de Infosecurity beurs, een beurs voor beveiligingssoftware. Hyppönen heeft in zijn ruim vijf tienjarige carrière in de industrie twee belangrijke ontwikkelingen gezien. „Vroeger waren hackers tie ners die het voor de lol deden, nu is het geprofessionaliseerd en gaat er veel geld in om, vaak verdient een cybercrimineel duizenden dol lars per dag." Zij stijken dit bijvoor beeld op door het versturen van spam, waar opdrachtgevers voor betalen, en door het stelen van on der meer creditcardgegevens. Daarnaast is sinds twee jaar het spioneren via internet in opkomst. „Er is bijvoorbeeld ingebroken in het systeem van het Europese Par lement en het Britse Parlement." Politie en regeringen zouden vol gens Hyppönen internationaal sa men moeten werken om cybercri minelen te bestrijden. „Er zitten te weinig goede internetexperts bij de politie en als er iemand bij zit die goed is, verdwijnt hij waar schijnlijk snel naar een plek waar meer geld te verdienen is." Het probleem van cybercriminaliteit is deels een sociaal probleem, aldus Hyppönen. „Ik denk dat ongeveer driekwart van de cybercriminelen uit ontwikkelingslanden en achter standsgebieden komt, zoals delen van Rusland en het platteland van China. Door iets te doen aan socia le ongelijkheid, pak je het pro bleem bij de wortel aan." De verantwoordelijkheid voor het beschermen tegen virussen en hackers ligt volgens Hyppönen niet bij gebruikers. „Die zou moe ten liggen bij de fabrikanten van besturingsprogramma's zoals Mi crosoft en bij makers van beveili gingssoftware, zoals wij." Een nieuwe ontwikkeling is vol gens hem de opkomst van mobie le virussen. Hackers breken in in telefoons en sturen dan vanuit die telefoon tekstberichten of plegen dure telefoontjes. NIJMEGEN - De Nijmeegse politie deelde zaterdagavond in het uit gaanscentrum in Nijmegen folders uit, waarin wordt gewaarschuwd tegen het verdovende middel GHB in drankjes. Dat gebeurde omdat twee vrouwen bij de politie heb ben gemeld dat zij onwel zijn ge worden nadat er vermoedelijk een verdovend middel in hun glas was gedaan. GHB staat ook wel bekend als rape- drug. Het is eerder voorgekomen dat vrouwen seksueel werden mis bruikt, nadat zij ongemerkt GHB binnenkregen dat stiekem in een drankje was gedaan. Of dat met de vrouwen in Nijmegen ook is ge beurd, is volgens een woordvoer ster van de politie nog niet duide lijk. De politie neemt de zaak hoog op en vraagt kroegbazen om met name in de damestoiletten in hun zaak een waarschuwing op te hangen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5