PSV is nog Vol vertrouwen naar de Klassieker Sparta zakt naar de laatste plaats Van Gaal schakelt zichzelf uit AZ begint zijn draai te vinden topscüeHHHH 1. Huntelaar (foto) 11, 2. Alves 1O, 3. Suarez N'Kufo, Den Ouden 7 26 Maandag 5 november 2007 PZC Louis van Gaal komt aan bij het sta dion. foto ANP alkmaar - Louis van Gaal is voor lopig aangewezen op een rolstoel. De coach kan naar verwachting on geveer drie weken geen trainingen van AZ verzorgen. Hij brak vrijdag in Amsterdam op de jaarlijkse reü nie van de Academie voor Licha melijk Opvoeding (ALO) zijn en kel en kuitbeen toen hij een de monstratie polsstokhoogspringen gaf „Ik ben zo gek geweest om te den ken dat ik nog achttien jaar was", liet Van Gaal weten. Hij kwam naar eigen zeggen door de gladde zolen van zijn sportschoenen ver keerd terecht. „Ik zal het merk niet noemen, maar daardoor ging het wel fout. Ik was vergeten de juiste schoenen aan te trekken. De uit voering van mijn sprong was fan tastisch, de landing iets minder." Een chirurg opereerde Van Gaal di rect, waarna hij zaterdag het zie kenhuis mocht verlaten. De 56-jari- ge coach verzorgde zaterdag wel de voorbespreking voor het competi tieduel tegen NEC (4-0). Assis tent-trainer Edward Metgod nam de rol van Van Gaal als eindverant woordelijke over en verscheen na afloop ook op de persconferentie. alkmaar - Zittend voor een televi sietoestel in een hoekje van het DSB-stadion zal Louis van Gaal za terdagavond een kleine glimlach niet hebben kunnen onderdruk ken. De geblesseerde trainer van AZ, die vrijdag zijn enkel en kuit been brak bij een reünie van de Academie voor Lichamelijke Op voeding, zag vanuit een rolstoel dat zijn ploeg voor het eerst sinds lange tijd een tegenstander totaal kansloos liet. NEC keek bij rust al tegen een ach terstand van drie doelpunten aan en mocht blij zijn dat AZ in het vervolg nog maar één keer scoor de: 4-0. Vooral de manier waarop de doel punten tot stand kwamen, zullen tot tevredenheid hebben geleid in de skybox van Van Gaal. De treffer van Ari, AZ's derde, deed een heel klein beetje denken aan de manier waarop Romario eind jaren tach tig scoorde tegen Steaua Boekarest in de Europa Cup 1. Ari mikte de bal zaterdag, net als zijn landge noot achttien jaar geleden, bijna vanaf de achterlijn in de verste hoek. Trainer Gert Aandewiel is na 4-3-nederlaag bij Excelsior kop van Jut. door Gijs van Oosten ROTTERDAM - Sparta staat na de ne derlaag op Woudestein afgelopen zaterdag tegen Excelsior (4-3) op de laatste plaats in de eredivisie. De trainer, Gert Aandewiel in dit geval, is weer eens kop van Jut. De wedstrijd van komende zaterdag in Venlo tegen VW zou wel eens zijn laatste kunnen zijn. Zaterdagavond. Iets meer dan 87 minuten zijn verstreken, Sparta koestert een 2-3-voorsprong. Het duurt niet lang meer of Gert Aan dewiel kan zijn eerste zege als trai ner van een eredivisieclub bijschrij ven. Maar Sparta, na de 80e minuut met tien man na de rode kaart voor Dele Adeleye, staat onder druk. Olaf Lindenbergh geeft een corner weg. Sebastian Pardo neemt 'm, supersub Johan Vos kamp kopt de gelijkmaker tegen de touwen (3-3). Aandewiel blijft rustig zitten, neemt een slok uit een fles water als hij ziet hoe zijn spelers weer eens de bibbers krijgen. Linden bergh begaat in blessuretijd een overtreding, Kees Luyckx schiet de vrije trap van 25 meter in de krui sing: 4-3. Uitblinker Tim de Cler maakt het verschil voor Feyenoord door Barry van der Hooft rotterdam - De doelpunten tij dens Feyenoord-De Graafschap (2-0) kwamen gisteren op naam van Jonathan De Guzman en Roy Makaay. Ondanks die treffers moest het aanvallend ingestelde duo zich gistermiddag opstellen in de schaduw van een verdediger. Tim de Cler verkeert in topvorm, stond aan de basis van beide doel punten, maar moet weer afwach ten of hij vrijdag bij dé selectie van het Nederlands elftal zit. De linksback heeft nu tien inter lands achter zijn naam staan en be hoorde vorig jaar ook tot de Aandewiel en Sparta moeten weer een week wachten op de eerste overwinning. Na tien wedstrijden heeft Sparta nog steeds geen wed strijd gewonnen in het seizoen 2007-2008. En zelfs de 'kleine Rot terdamse derby' wordt verloren. ,Dit komt aan als een mokerslag", zegt Aandewiel. „Voor mij, voor de spelers, voor de supporters. We moeten daar goed mee omgaan. Daarom wil ik nu niet veel zeg gen." Supporters hinderen na de wedstrijd Aandewiel en de spelers als ze naar de spelersbus lopen, Sparta-fansites gaan op zwart, het forum van RTV Rijnmond leeft op. De radioverslaggever vraagt Aandewiel op de man af of het niet een keertje tijd wordt dat de trainer de handdoek gooit en op stapt. Aandewiel kookt van bin nen. „Wat is belangrijker?", vraagt de 38-jarige Katwijker licht geïrri teerd. „Mijn positie of die van Sparta? We moeten er voor zor gen dat we van de laatste plaats af komen. Nee, ik vrees mijn positie niet. Ik vrees de positie van Sparta." Directeur Peter Bonthuis vindt dat de slechte prestaties niet alleen Aandewiel zijn aan te rekenen. Hij spreekt van een 'collectieve verant woordelijkheid' en verklaart dat de zorgwekkende situatie intern wordt besproken. „Het kan gevol gen hebben of niet." WK-selectie. Maar sinds het eind- toemooi heeft hij een soort van stoplichtrelatie met Oranje. Dan weer zet Marco van Basten het licht op groen, de volgende keer is de kleur rood. De kans is groot dat het deze week weer groen wordt, omdat-één van zijn concurrenten, Ajacied Urby Emanuelson, vanwe ge een blessure verstek moet laten gaan bij het Nederlands elftal. Sinds zijn overgang van AZ is De Cler bij Feyenoord al maanden één van de sterkhouders. Hij zal echter niet van de daken schreeu wen dat hij in Oranje thuishoort. „Ik probeer iedere week zo goed mogelijk te spelen", houdt hij zich op de vlakte. Zijn trainer was dui delijker. „Wij hebben Tim niet voor niets naar Feyenoord ge haald", zei Bert van Marwijk. „Van- Eindhovense formatie lijdt eerste nederlaag in de competitie. door Frans van den Nieuwenhof heeren veen - Vier maanden na de eerste training van het seizoen is PSV nog steeds op zoek naar een evenwichtig team, dat in grote wedstrijden stevig op de been kan blijven. Het bezoek aan Heeren veen onderstreepte zaterdagavond dat de kampioensploeg mank gaat in het streven om attractiviteit en resultaat aan elkaar te koppelen. Vier dagen voor de cruciale Cham pions League-wedstrijd tegen Fe- nerbahce kreeg PSV met zijn eer ste competitienederlaag (2-1) een stevige aanslag op het zelfvertrou wen te verwerken. Ook interim-trainer Jan Wouters kon de puzzel die Ronald Koeman al hoofdbrekens bezorgde niet zo maar oplossen. Wouters schudde tal van tactische foefjes uit de mouw, maar aan het einde van de dag stond hij net zo goed voor een raadsel. „We zijn heel goed aan de wedstrijd begonnen en ook na de rust hadden we lange tijd de con trole. Ik denk dat een gelijkspel de verhoudingen op het veld beter had weergegeven." De weegschaal sloeg door in het nadeel van PSV en dat had niets te maken met de bijzondere kwalitei ten van Alves. Heerenveens top schutter speelde een kansloze wed strijd, eerst tegen Marcellis en later tegen Alcides. PSV's beste spelers waren allemaal (doel)verdedigers en dat was geen toeval. Zij moes ten te vaak de disbalans op het middenveld compenseren. „Daar leden we te veel balverlies", vond Wouters. „Ook de laatste pass naar de spitsen was niet goed genoeg." De coach wilde zo aanvallend mo gelijk spelen, maar hield Koever mans aanvankelijk op de bank. Hij zette verrassend Bakkal in de spits en stelde (met Perez, Farfan en La- zovic) in totaal dus vier spelers op die louter aanvallend denken. Om dat Méndez de zijkant van het middenveld moest bestrijken - hij bespeelde de snelle Beerens - kwam PSV in de as van het veld fy sieke weerbaarheid tekort. Perez staat in zijn eentje haast sym bool voor de wankele ploeg. Aan de bal is hij vaak een lust voor het daag speelde hij geweldig en maak te hij het verschil. Hij is de beste linksback van Nederland." Gistermiddag kon De Cler zich vooral aanvallend weer uitleven. Feyenoord speelde voor rust wel onnauwkeurig en voorspelbaar. 'Wij hebben Tim niet voor niets naar Feyenoord gehaald' De bezoekers hielden de ruimtes klein en bleven simpel overeind. Bij Feyenoord bleef vooral de rech terkant, met Theo Lucius en Dan ny Buijs, in gebreke. Buijs, die weer plichtmatig aan de zijlijn ge plakt stond, moest tijdens de rust plaatsmaken voor Chun-Soo Lee. oog. Ook tegen Heerenveen zorg de Perez met zijn passes voor het meeste doelgevaar. Een voorzet uit een scherp uitgevoerde counter le verde PSV halverwege de eerste helft de openingstreffer op van La- zovic. Een groot elftal, zoals PSV dat aan de hand van Cocu vaak was, houdt zo'n voorsprong vervolgens lange tijd vast of bouwt die uit. Pe rez heeft wel de routine van Cocu, maar is een speler die bij balverlies met zijn handen in de zij staat. Hij gaf zijn tegenstander Roorda alle ruimte om zich in te schakelen bij de opbouw. In die situaties speelt PSV met een man minder en Hee renveen profiteerde voor rust zo vaak het maar kon. Roorda open de steeds weer over rechts, waar Beerens vaak veel te snel was voor Méndez. Daar vond Heerenveen steeds de ruimte. Alves miste twee kansjes, een overtreding van Mén dez op Beerens vormde de inlei ding van de 1-1. Op zich hoeven dergelijke situa ties, aan de zijkant van het veld, geen vervelende consequenties te hebben. PSV is achterin echter veel minder kwetsbaar dan het ge zien de cijfers lijkt. Zaterdag was Kromkamp in de duels weer eens de zwakste schakel. Hij zat volko men mis toen zijn tegenstander Bak Nielsen de gelijkmaker in het doel kopte uit de vrije trap van Pranjic. Kromkamp mocht zich ook de be slissende tweede treffer aanreke nen. Hij liet invaller Sulejmani rus tig de bal aannemen, het straf schopgebied in dribbelen en veran derde vervolgens ongewild diens voorzet zodanig van richting dat Gomes kansloos was. Die treffers waren wreed voor PSV, omdat het lange fases van de wedstrijd de betere ploeg was. Veel kansen kreeg het niet, maar die van Farfan - na een prachtige combinatie tussen Lazovic en in valler Koevermans - had na 66 mi nuten de winst moeten opleveren. Farfan faalde en niet veel later viel de winnende treffer aan de over kant van het veld. Voor het eerst dit seizoen ver liest PSV een wedstrijd in de ere divisie. De club is in het Abe Lenstra Stadion niet opgewassen tegen SC Heerenveen: 2-1. De kleine Koreaan viel weer bru taal in en gaf Feyenoord een posi tieve impuls. De Rotterdammers maakten duidelijk snel een bres in de blauw-witte muur te willen slaan. Dat lukte al na negen minu ten, onder regie van De Cler. Zijn voorzet, na een knappe combina tie met Nuri Sahin, werd door De Guzman tegen de touwen gekopt. Drie minuten later troefde De Cler zijn tegenstander Rogier Meijer af, die aan de noodrem trok. Scheids rechter Braamhaar legde de bal eerst buiten het strafschopgebied, maar besloot op aandringen van zijn assistent Inia alsnog een penal ty te geven. Makaay bleef koel. Ko mende zondag is de Kuip het strijdtoneel van de Klassieker tus sen de beide koplopers. Bij Feye noord is het vertrouwen groot. Gert Aandewiel zit in zwaar weer met Sparta. foto Robert Vos/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 42