Crematorium Goes wordt klein Plan voor infocentrum bij Kamperland BEVELANDEN-THOLEN 21 13 17 Geen oordeel Marina Veere Spinnen voor het goede doel in Goes Bed Breakfast Keltische mystiek in 't Klooster van Rilland Maandag 5 november 2007 Persoonlijke vetes deden PvdA Zeeland de das om Tip? redgoes@pzc.nl Stichting hoopt volgend jaar te beginnen met bouw op De Poel II. door Lilian Dominicus GOES - Het crematorium dat vol gend jaar naar bedrijvenpark De Poel II in Goes komt, wordt klein schalig van opzet. Op een opper vlakte van een kleine duizend vier kante meter komen twee koffieka mers, een aula en een kleinere fa miliekamer. Het is onderdeel van de strategie die de Stichting Begraafplaatsen en Crematoria uit Best toepast. „Zo kunnen we zorgen voor een landelijke dekking", legt voorzitter G. Swinkels van stichting Cremato rium Goes uit. „Door klein te blij ven hebben we een beperkte bezet ting. Het betekent dat als we een dag geen crematie hebben, er ook geen personeel aanwezig is. Die kunnen we dan ook inzetten op een van de andere vestigingen. Daarmee blijven de kosten laag." De Stichting Begraafplaatsen en Crematoria heeft vestigingen in on der meer Uden, Leiden en Capelle aan de IJssel. Het bestuur heeft voor Goes gekozen, omdat de stad nog een 'grijze vlek' vormt tussen Bergen op Zoom en Middelburg. Swinkels: „De markt wordt ook steeds groter. Het aantal mensen dat zich laat cremeren stijgt enorm snel. In de jaren '90 was het aantal crematies 45 procent ten opzichte van het aantal begrafenissen. In middels hebben we het in Neder land over een aandeel van 55 pro cent, dat is een stijging van tien procent in vijftien jaar. Door met een beperkte bezet- ting en in een kleine ruimte te werken, is de stichting flexibeler bij de inzet van personeel. Daar door blijven de kosten laag. Er komt geen speciale kamer waar een overledene kan worden opge baard. „Er zijn in Goes al verschei dene uitvaartondernemers waar dat kan. Maar voor wie dat wenst, maken we ergens ruimte." De as blijft, als gevolg van een wet telijke verplichting, een maand op het crematorium. „Dat is ook fijn voor de nabestaanden. Mensen krijgen de tijd om na alle tumult even op adem te komen. De beslis sing wat er met de as moet gebeu ren, kan nog even worden uitge steld. Ze kunnen ervoor kiezen de as op te splitsen in medaillons, te verstrooien op een strooiveld, in de eigen tuin of vanuit een vlieg tuig over het landschap. De Neder landse wet laat hierin veel keuze vrijheid." Goes wordt het derde cremato rium van Zeeland. Er zit er sinds zeventien jaar een in Terneuzen. De gemeente Middelburg heeft de andere, al sinds 1978. De komst van het crematorium heeft moge lijk wel gevolgen voor Middelburg. De verwachting is dat het aantal crematies van mensen uit Noord en Zuid-Beveland en Schou- wen-Duiveland afneemt. Als alles meezitten, hoopt de stichting in 2008 te beginnen met bouwen. Stichting Akkerleven wil informatiecentrum opzetten in polder. door Luc Oggel KAMPERLAND - Aan de Rippolder- seweg in Kamperland komt moge lijk een informatiecentrum met vergaderruimte, streekproducten winkeltje en horeca-gedeelte. De Stichting Akkerleven heeft daar voor een plan ingediend bij de ge meente Noord-Beveland, die er in principe aan wil meewerken. Het is de bedoeling dat in het cen trum informatie wordt gegeven over de Stichting Akkerleven en windmolens, maar ook over de ge schiedenis van Noord-Beveland. Verschillende fietsroutes moeten worden aangepast aan de ligging van het centrum. Akkerleven werkt samen met de aan de Rip- polderseweg gevestigde Maatschap Leendertse-Noordhoek, die het ge heel wil exploiteren. De stichting en de maatschap betalen ieder de helft voor de bouw van het cen trum. Voordat de plannen kunnen worden uitgevoerd moet er echter eerst nog heel wat gebeuren, zoals onder meer een bestemmingsplan wijziging. Het infocentrum en het horeca-gedeelte (theeschenkerij) kunnen worden aangemerkt als zo geheten Nieuwe Economische Dra gers (NED), maar daar zitten op pervlakte-eisen aan. Het is nog niet bekend hoe groot één en an der zal worden. Ook moeten de initiatiefnemers een 'plan voor ver betering van de ruimtelijke kwali teit' opstellen. Dat moet vervol gens worden beoordeeld door een toetsingscommissie. Aangezien ook een toename van auto- en fietsverkeer wordt verwacht op de wegen bij het centrum, moet ook worden overlegd met het water schap. Als alles wordt goedgekeurd zou over een maand of acht begonnen kunnen worden. Stichting Akkerleven en Maat- schap Leenderste-Noordhoek hebben plannen voor een infor matiecentrum en winkeltje in Kamperland. door Selma Osman DOMBURG - Zolang de nieuwe toe komstvisie voor de stad Veere nog volop in discussie is, buigt de ge meente Veere zich niet over bouw plannen voor Marina Veere. Het dagelijks gemeentebestuur zegt in een afwijzingsbrief geen oordeel te willen geven over een nieuw ont werp, ingediend door de advocaat van de familie Vroom. Twee zonen van de in juli overle den initiatiefneemster Ferry Vroom zetten het idealisme van hun moeder voort met een nieuw plan. Dit keer gemaakt door de Middelburgse architect lohan de Koning. Zij willen de jachthaven uitbrei den met vijftien ligplaatsen en de bestaande gebouwen vervangen door een winkel en een restaurant met verhoogd terras. Verder voor ziet het plan in twee dienstwonin gen voor de jachthaven en het wa tersportbedrijf. De familie Vroom voert al meer dan twintig jaar een strijd om op de locatie van Marina Veere te mo gen bouwen. Tot nu toe kon geen enkel ontwerp op instemming re kenen. Daarover loopt nog een rechtszaak tegen de gemeente Veere. GOES - Zeeuwse bedrijven hebben zaterdag in fit- sen op een hometrainer) was opgezet door een Istimewa/Electro-directeur Scarlet Kwekkeboom nesscentrum Fitland in Goes 15.000 euro bij el kaar 'gespind' voor de Stichting Palazzoli. Die or ganisatie exploiteert drie inloophuizen voor kan kerpatiënten en hun naasten in Goes, Oost-Sou burg en Hulst. De sponsoractie (drie uur lang fiet- klein groepje vrijwilligers, maar de belangstelling bleek overweldigend. Maar liefst vijftig bedrijven 'adopteerden' a 300 euro een fiets, om daar ver volgens in estafettevorm op plaats te nemen. De Goese burgemeester Dick van der Zaag en trapten de actie af. De organisatie wil het evene ment, dat voor het eerst plaatsvond, laten uit groeien tot een jaarlijks terugkerende 'Palazzo- li-dag'. foto Willem Mieras Tip? redactie@pzc.nl De Terneuzenaar keek zondag morgen raar op toen hij in een ca fé in zijn woonplaats werd aan gesproken door enkele agenten. Tijdens een bezoek aan het toilet was hij in slaap gevallen. Het personeel had ondertussen afge sloten en was naar huis gegaan. Anderhalf uur later werd een barmedewerkster gewekt door de alarmcentrale en keerde met agenten terug naar de kroeg. Daar zat de jongeman, die in middels netjes had doorgetrok ken en de wc had verlaten, aan een tafeltje. Nietsvermoedend keek de nog halfslapende cafébe zoeker de agenten aan en zei: „Wel netjes deze mogelijkheid van Bed Breakfast..."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 35