Vuurproef voor Energy Korps wil hoofdagent niet terug Vergeten De krant 5 weken voor 15 euro! PZC 2 I Maandag 5 november 2007 PZC WIM HOFMAN Ik schrijf dit in San Francisco, zittend in de boekhandel Ci ty Lights. Aan de muur foto's van beroemdheden die hier ooit kwamen: Kerouac, Ginsberg, Dylan Thomas, Bob Dylan. Hiernaast is het beroemde café Vusuvio en een straatje dat niet zo lang geleden een nieuwe bestrating heeft gekregen. Er liggen nu gedenkstenen. Voor Kerouac natuurlijk, en je ziet ook een steen met de naam van Ferlinghetti, een dichter, maar ook de eigenaar van deze boekwinkel. Ik kwam er hier tot mijn schrik achter dat ik de redactie van het Zeeuwse literaire blad Ballustrada beloofd had een artikel te schrijven over een ooit beroemde en daarna geheel vergeten auteur. Het artikel had begin oktober al af moeten zijn! Ik dacht te schrijven over Richard Brautigan, de hippieschrij ver. Hij liep in de jaren zestig in San Francisco rond, om zijn ge dichten uit te delen. Hij was ook in deze zaak, ook hij staat op een foto: druipsnor, cowboy hoed... Hij schreef ook romans. Hij is auteur, onder andere van Forel vissen in Amerika, en van Watermeloensuiker. Zijn eerste boek verkocht niet. Forel vissen verkocht wel en het boek werd opeens in heel veel talen vertaald. Het beroemd worden viel Brautigan echter tegen, hij kreeg matige kritieken en werd nooit echt door de literaire elite erkend. Zijn laatste boek: So the wind won't blow it all away, werd slecht ontvangen. In 1985 schoot hij zich dood met een geweer. Zijn lichaam werd pas weken later gevonden. Een paar boeken van hem werden wel in het Nederlands vertaald, maar al snel verramsjt en nu is hij hier zo'n beetje vergeten. Hier in Californië niet helemaal. In City Lights staan in de kast de nog niet zo lang geleden op nieuw uitgegeven romans van Brautigan, gebundeld. Zijn boe ken waren niet dik, maar zijn manier van schrijven was bijzon der. Onvergetelijk, zou ik haast zeggen. Zijn lichaam werd pas weken later gevonden COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Familieberichten 0800-8060 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie "over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk één maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Het is zo'n lovenswaardig streven: om volledig zelfvoorzienend te zijn in zijn energiebehoefte, wil Oostkapellenaar Bebelaar een windmolentje bij zijn woning neerzetten. Maar zijn buren gruwelen van het vooruitzicht op zo'n uitzicht. door Henk Postma Het is prachtig wat die meneer Bebe laar allemaal wil. Maar zoiets doe je d^^en industrieterrein. Of bij een boerderij. Niet in een woonwijk." Tot nu toe hebben ze de buurman z'n gang laten gaan. Want op zich is zijn streven lovenswaardig: zelf al z'n energie opwekken, zo milieu vriendelijk als maar kan. Maar nu hij ook nog een paal in z'n. tuin wil, met een windmolentje erop, zijn de rapen gaar. Omwonenden pikken het niet dat hij hen een Energy Ball 'voor de snuffert zet'. Op iedere burger rust de plicht het energieverbruik drastisch te verla gen, vindt de Veerse milieu-ambte naar I. Bebelaar. Hijzelf wil nog een flinke stap verder gaan: wo nen in een huis dat volledig in ei gen energiebehoefte voorziet. Aan de Blauwe Reiger nummer 10 in Oostkapelle, in een woonwijk waar vrijstaande huizen rijkelijk door bomen en struiken worden omzoomd, bouwde Bebelaar een dubbeldik geïsoleerde woning. Met zonnepanelen en -collectoren op het dak. Goed voor het milieu. Maar nog niet goed genoeg, oor deelde hij. Dus installeerde Bebe laar begin dit jaar ook nog een pomp die warmte uit de aarde haalt. Daarmee kon de gasaanslui- ting het huis uit. Maar zo'n pomp gebruikt wel elektriciteit. Hij wil nu een windmolentje plaatsen dat precies genoeg stroom voor die pomp opwekt, en koos voor een nieuwe vinding: de Energy Ball. Als dat ding er eenmaal staat, voor ziet zijn huis volledig in de eigen energiebehoefte. Geen fatsoenlijk mens kan daartegen zijn, vindt hij. Omwonenden denken daar anders over. Vijf van hen dienden be zwaarschriften in tegen de vergun ning die B en W hebben afgege ven. De gemeentelijke commissie voor bezwaar en beroep komt op 22 november bijeen om de par tijen aan te horen. Dat wordt dan een eerste juridische testcase voor de Energy Ball, een windmolentje voor huishoudelijk gebruik, waar mee het Zeeuws-Vlaamse bedrijf HomeEnergy de wereldmarkt hoopt te veroveren. Het ding heeft een doorsnee van één meter, weegt dertig kilo en kan op een paal, op een plat dak of aan de ge vel worden bevestigd. De energiebal is speciaal ontwik keld voor gebruik in woonwijken. Eén van de eigenschappen, aldus de producent, is dat het turbinetje geen geluid produceert. Maar zelfs als dat klopt, wil het gros van de rooivergunning aangevraagd." Op zich hebben ze niets tegen windmolentjes. „Integendeel", zegt mevrouw Fleurbaay, „Onze schoonzoon verdient ook z'n brood in de windenergie. Maar hoe de buurman er mee bezig is? Die is gewoon een fanaat aan het worden. Hij houdt nergens anders meer rekening mee." Ze gruwt bij het idee de hele dag, zowel vanuit de woonkamer als vanuit de tuin, naar dat ding te moeten kijken. En wat als die energiebal straks ook nog het zonlicht reflecteert. „We hebben al last van dat wind- vaantje op z'n dak. Als de zon daar op schijnt, is het hier net een dis co." Maar ook zonder dat effect is het volgens overbuurman Remijn al erg genoeg. „Als er vlak voor je in de lucht iets draait, trekken je ogen daar steeds naartoe." En dan heeft hij het nog niet eens over de vleermuizen. Die worden er straks misschien wel in vermalen. „Het ergst is dat je er geen goed ge voel bij hebt", zegt mevrouw Fleur baay. „Die man werkt bij de ge meente. Hij heeft als eerste inzage in alles. Hij weet hoe je zoiets aan pakt. Ik vrees dat er niet goed over 'A!s er vlak voor je in de lucht iets draait, trekken je ogen daar steeds naartoe' omwonenden er niet aan. Ze vin den het ding gewoon lelijk. „Als dit wordt toegestaan", zegt buur man Chr. Fleurbaar, „krijg je wild groei. Dan kan straks iedereen zo'n ding bij z'n huis zetten." Overbuurman H. Remijn valt bij: „Zijn net al die televisie-antennes van het dak, kijken we straks over al tegen windturbines aan." Hij woont, met nog drie andere tegen standers, achter een dik met bo men en struiken omhaagd pad. Maar de Energy Ball reikt tot aan de nok van het dak. En torent dus straks boven de begroeiing uit. „Als die bomen eenmaal zo hoog zijn geworden dat ze de wind weg vangen, wordt vast ook nog een Fotomontage van de Energy Ball op de Vlissingse boulevard. wordt nagedacht, en dat er geen eerlijke uitspraak komt." Bebelaar kan de buren verzekeren dat het ding niet schittert in het zonlicht. De rotorbladen zijn van kunststof. En als ze het echt niet mooi vinden, kunnen ze toch ge woon een boom in de zichtlijn planten, of anders laten ze hun haag wat hoger groeien. Dat had den de Fleurbaays zelf ook al wel bedacht. Maar dan halen ze wel het zonlicht uit hun tuin weg. Ja, reageert Bebelaar, zo is er altijd wel iets waar je je aan kan ergeren: rook van de open haard, tuinver- lichting of lawaai van bromfietsen, grasmaaiers of tuinfeest. Maar van hem kunnen ze niet zeggen dat hij ooit dergelijke hinder heeft veroor zaakt. En die suggestie dat hij ooit bomen zal gaan rooien? Onzin! Er is geen boom die de energiebal in de weg staat. Nu niet, en in de toe komst niet. Eerder zal hij er nog bomen bijplanten. Als zijn buren van hun huis willen blijven genieten, kunnen ze maar beter hun zegeningen tellen. Of zo als Bebelaar in zijn verweerschrift schrijft: „Mijn tip zou zijn dat ze vooral de pluspunten van het wo nen in deze wijk, en met onderge tekende als buur, zouden moeten benoemen. Men had het aanzien lijk slechter kunnen treffen." Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van €67,-per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om r riet persoonsgegevens, In het colofon treft u nadere informatie Werkgever blijft bij schorsing ondanks vrijspraak gerechtshof. door Emile Calon MIDDELBURG - De Zeeuwse politie piekert er niet over een ontslagen hoofdagent (33) een nieuwe kans binnen het korps te geven. Ook niet nu het gerechtshof hem heeft vrijgesproken. Vorig jaar had de agent op het bu reau in Goes gekeken of er nog boetes en een gevangenisstraf open stonden. Hij deed dat voor een kennis van zijn vrouw die schoon schip wilde maken. Toen hij die informatie doorgaf aan zijn partner overtrad hij volgens het korps de regels van het ambtsge heim en werd hij geschorst. Begin dit jaar werd de man door de Middelburgse politierechter ver oordeeld tot een boete van 500 eu ro waarna ontslag volgde. Het ge rechtshof heeft die geldboete terug gedraaid. Met name, aldus advoca te C. Koole, omdat de informatie die hij verstrekte niet geheim was. „Als hij aan het bureau was geko men had hij die informatie zo ge kregen." Ondanks die vrijspraak mag de agent niet terugkeren bij zijn oude werkgever. Want wat hij gedaan heeft blijft schending van het ambtsgeheim, aldus woordvoer ster M. Vis. De (ex)agent uit Stel lendam mag dan strafrechtelijk zijn vrijgesproken, arbeidsrechte lijk gezien heeft hij volgens haar een ernstige fout gemaakt en op die manier ook het imago van het politiekorps geschaad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2