Zeeland Ecotuin voor schoner water Drankriiders SCHOUWEN-DUIVELAND 13 17 Met auto op de kop in de sloot Gemeente onaangenaam verrast door waterschap aangehouden zmmm almanak Bed Breakfast BURGH-HAAMSTEDE „Van onderen!" Een grote tak valt naar beneden, een jongen kan net op tijd opzijspringen. Twaalf kin deren van de scouting hebben zaterdag meegeholpen tijdens de natuurwerkdag in Burgh-Haamstede. Ze moesten wilgen knotten en elzen snoeien. Ze kregen hulp van een handvol vol wassenen. Ronald, Jasper en Jaimy zitten samen in een grote knotwilg. „Ik ben er vanmorgen al uitgevallen", zegt Jaimy met een grote lach. Behalve een kapotte blouse is er niets ge beurd. Ze vinden het leuk, net als Jeroen. „Ik heb deze boom in m'n eentje gedaan." Hij zit boven in de boom, en terwijl ie dereen pauze neemt zaagt hij dapper door. Nog één tak te gaan. foto Dirk-Jan Gjeltema Keltische mystiek in 't Klooster van Rilland Maandag 5 november 2007 Persoonlijke vetes deden PvdA Zeeland de das om Tip? redzzee@pzc.nl Gemeente biedt cursus ecologisch tuinieren aan voor particulieren. door Melita Lanting zierikzee - Inwoners van Schou- wen-Duiveland moeten leren op een ecologische manier de tuin te onderhouden. „Het blijkt dat be strijdingsmiddelen een behoorlij ke verontreiniging geven en dat komt heus niet alleen van de regu liere bedrijven", zegt wethouder G. Houtekamer. „Het gaat om peperdure middelen en bedrijven weten heel goed hoe ze om moeten gaan met de dose ring maar ik heb zo'n donkerbruin vermoeden dat in de particuliere oud-vossemeer - Op de Oud Vos- semeersedijk is zaterdagochtend rond 7.45 uurt een t9-jarige vrouw uit Tholen met haar auto op de kop in een sloot beland. Ze reed richting haar woonplaats toen ze een bocht miste. Ze belandde in de linkerberm en verloor de con trole over haar auto waarna ze op de kop in de sloot terechtkwam. De bestuurster raakte niet gewond en kon zelf uit de auto komen. tuinen heel wat middelen zo in de tuin geplonsd wordt." Om de inwoners bewust te maken van andere manieren van tuinie ren gaat de gemeente via Natuur- en educatiecentrum Ecoscope in Renesse een cursus aanbieden. Bedoeld voor tuinliefhebbers en bezitters van de volkstuinen. „Alle kleine beetjes helpen", zegt Houte kamer. „Ik ben zelf nog steeds fruitteler en ik weet dat het veel zelfdiscipline vraagt." Bij de cursus kunnen ongeveer 25 cursisten te recht. Ze gaan leren dat onkruid en ongewenste beestjes ook te be strijden zijn met natuurlijke mid delen. „Veel mensen weten niet dat je door bepaalde planten bij el kaar te zetten veel kunt voorko men", zegt Houtekamer. Hij noemt als voorbeeld afrikaantjes (eenjarige plantjes met fel oranje bloemen) die vervelende aaltjes in de grond kun bestrijden. „Zaai na de oogst afrikaantjes en spit die la ter onder." De gemeente is gespitst op het te rugdringen van gif in particuliere tuinen. De raad heeft het water plan vastgesteld en vanuit dat oog punt moet de kwaliteit van het grondwater verbeteren. Houteka mer denkt dat met name bij de UJ De gemeente wil de grondwater- kwaliteit verbeteren. Om dat te bereiken moeten particulieren minder bestrijdingsmiddelen ge bruiken. particulieren nog een flinke slag te maken is, bedrijven zijn al gebon den aan strenge regels en worden gecontroleerd. Volgens Houteka mer zal dat wel een kwestie van lange adem zijn. „Ik kan wel probe ren om het gevoel over te brengen dat we het samen moeten doen maar wil men het ook horen?", vraagt hij zich af De geplande cursus begint waar schijnlijk ergens in het vroege voorjaar, op het moment dat men sen de tuinen weer ingaan. Om de deelname niet al te vrijblij vend te laten zijn, wordt een eigen bijdrage van 10 euro gevraagd, maar dit is een fractie van de wer kelijke kosten. Voor de cursus is 3500 euro begroot. Zeeuwse eilanden wil helft van huuropbrengst strandpaviljoens. door Melita Lanting ZIERIKZEE - Schouwen-Duiveland is niet van plan om zonder slag of stoot de helft van de huren van strandpaviljoens af te dragen aan het Waterschap Zeeuwse Eilan den. „Dit gaat veel te ver", zegt wethouder A. Verseput. Als een donderslag bij heldere hemel heeft het waterschap aan de kustge- meenten gemeld mee te willen lif ten op inkomsten van paviljoens die op het grondgebied van het wa terschap staan. Tot nu toe was daar geen sprake van. Voor Schouwen-Duiveland gaat het om vier paviljoens die hele maal of gedeeltelijk op water- schapsgrond staan en dat zou de gemeente rond de 10.000 euro huuropbrengst kosten. „Ik heb ge lijk gevraagd of het waterschap dan ook bereid is om de helft van de schoonmaakkosten voor zijn re kening te nemen", zegt Verseput. De huuropbrengsten worden me de gebruikt om het strandonder- houd te financieren. Verseput heeft inmiddels contact opgeno men met de collega-wethouders van de andere kustgemeenten om samen te gaan praten met het wa terschap over deze onverwachte heffing. Verantwoordelijk waterschapsbe stuurder S. van 't Westeinde wilde niet reageren. ZIERIKZEE - Een 44-jarige Poolse automobilist raakte het rijbewijs zaterdagnacht kwijt omdat hij meer dan 4,5 maal te veel alcohol op had. De man reed met zijn wa gen over de N59 bij Zierikzee toen hij werd aangehouden. Een 19-jari- ge bromfietser uit de gemeente Schouwen-Duiveland overkwam hetzelfde op het Kerkplein in Brou wershaven. Hij had bijna 2 1/2X te veel gedronken. Tip? redactie@pzc.nl De Terneuzenaar keek zondag morgen raar op toen hij in een ca fé in zijn woonplaats werd aan gesproken door enkele agenten. Tijdens een bezoek aan het toilet was hij in slaap gevallen. Het personeel had ondertussen afge sloten en was naar huis gegaan. Anderhalf uur later werd een barmedewerkster gewekt door de' alarmcentrale en keerde met agenten terug naar de kroeg. Daar zat de jongeman, die in middels netjes had doorgetrok ken en de wc had verlaten, aan een tafeltje. Nietsvermoedend keek de nog halfslapende cafébe zoeker de agenten aan en zei: „Wel netjes deze mogelijkheid van Bed Breakfast..."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 27