k Menirigeri Gemorrel aan een mannenbolwerk PZC Maandag 5 november 2007 1 1 Vrouwen tornen aan bestuurlijk alleenrecht van de man in SGP. door Dick Hofland DEN HAAG - Een kleine groep vrou wen heeft geschiedenis geschreven door lid te worden van de Staat kundig Gereformeerde Partij (SGP). Ze willen een eind aan de heerschappij der mannenbroe ders. „Een SGP-vrouw kan best premier worden." Geen zwarte kousen, maar een spijkerrok. Mariëtte Bakker (53) uit Kampen voldoet niet graag aan het cliché van de SGP-vrouw. Ster ker, ze is een van de tientallen kri tische vrouwen die zich de afgelo pen maanden hebben opgegeven als lid of dat binnenkort gaan doen. „Mannen en vrouwen zijn gelijkwaardig en vullen elkaar aan. Een vrouw kan net zo'n goede bij drage aan de samenleving leveren als een man. Een SGP-vrouw kan ook best premier worden." De grondslag van de partij dat God en Zijn Woord voor alles gaan, is haar lief. Maar we moeten wel bedenken dat de Bijbel is ge schreven in een tijd dat vrouwen een andere positie hadden dan nu. „Als ik de Bijbel goed probeer te le zen, dan zegt de apostel Paulus dat een regeerfunctie voor de vrouw niet is weggelegd in de kerk, maar wel in de samenleving." Bij de SGP was dat uitgesloten. De partij is altijd een gesloten bolwerk ge weest voor vrouwen en wordt daardoor ook wel taliban op klom pen genoemd. Sinds vorig jaar is daar enige verandering in geko men door een rechtszaak die het Clara Wichmannfonds had aange spannen tegen de Staat. Het fonds stelde dat de overheid meewerkte aan discriminatie van vrouwen door de SGP subsidie te geven. De rechter was het met die opvatting eens. Het gevolg van de uitspraak was dat de SGP niet langer geld krijgt van de overheid. Het gaat om 1,1 miljoen euro per jaar, acht ton voor de partij en drie ton voor de Kamerfracties. Na het vonnis paste de partij zijn statuten aan: vrouwen kunnen voortaan lid worden. Ze krijgen daarmee, voor het eerst in de ge schiedenis, stemrecht in vergade- 'Talloze SGP-jongeren vinden het partijstandpunt over vrouwen niet van deze tijd' ringen en dus invloed. Ze mogen echter nog altijd geen voorzitter worden, gemeenteraadslid of lid van het parlement. Mariëtte Bak ker vindt dat teleurstellend. Kriti sche vrouwen boeken in de partij maar heel langzaam vooruitgang. „Maar als je niets doet, als je je niet blijft inzetten voor gelijke rechten, verandert er nooit iets." Ze denkt dat het een geleidelijk proces is, waarvan volgende gene raties vrouwen kunnen profiteren. Maar ook voor de veel jongere Co- rine van Toor (25) uit Den Haag lijkt dat nog niet weggelegd. Ze heeft zich jarenlang verzet tegen de achterstelling van vrouwen, die Mariëtte Bakker is een van de tientallen kritische vrouwen die zich hebben opgegeven als lid van de SGP. foto GPD ze 'volstrekt achterhaald en totaal niet van deze tijd' vindt. Toch is ze geen lid geworden. „Omdat de openstelling van het lidmaatschap voor vrouwen niet van harte is ge gaan, maar puur onder druk van de rechter." Van Toor: „Als het morgen mogelijk is om als vrouw te worden voorgedragen voor een functie in bijvoorbeeld de Tweede Kamer, word ik meteen lid." Haar man, die werkt bij de SGP, steunt haar en vriendinnen uit de partij zijn het volgens Van Toor ook met haar eens. „Als je ziet hoeveel jon geren in de SGP het vrouwen standpunt niet meer van deze tijd vinden, kan het niet anders of de partij moet over enige tijd bakzeil halen." Riet Grabijn, strijdster van het eerste uur, klinkt dat als mu ziek in de oren. De Haagse is in de zeventig, maar nog altijd fel voor stander van gelijke rechten voor vrouwen in de SGP. „Ik zou heel cynisch kunnen zeggen, dat zelfs in de SGP geld voor principes gaat. Want als je altijd hebt beweerd dat vrouwen op grond van de Bijbel geen lid kunnen worden, waarom kan het dan ineens wel als je door dat standpunt geen geld meer krijgt? Dat vind ik nogal vreemd. Maar vooruit, laat ik niet uitslui ten dat het voortschrijdend in-' zicht is geweest." LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl Atheïst Men gelooft in het bestaan van God of men doet het niet. Ieder mens is daar vrij in. Als iemand zich atheïst wil noemen, is dat zijn zaak, maar het is dwaas dat Klaas Hendrikse zich predikant én atheïst noemt. (PZC 3 nov) Daarmee ontkent hij het bestaan van Hem voor wie hij werkt en bijt hij in de hand die hem voedt (de kerk). Verder degradeert hij de Bijbel tot een soort fabeltjeskrant en daarmee trapt hij veel mensen op hun ziel. Geen best imago dus. U zult zeggen: 'om kritiek te leve ren moet je eerst het boek gelezen hebben'. Wellicht heeft u gelijk, maar we kopen voor dat geld lie ver een goede fles wijn met de ge dachte dat daar meer voldoening aan te beleven valt dan aan een boek dat veel mensen zal kwetsen. In vinum veritas, hopen we dan maar. WJ. van Gilst Boogerdlaan 23, Kortgene Atheïst (2) Als je jong bent is het niet altijd makkelijk om te merken dat God aanwezig is. Ook niet als je alles voor elkaar hebt. Als je iets ouder word, ga je merken dat God betaat. Veel mensen zijn bang of schamen zich om over God te praten. Laat God bij je binnen, hoor je vaak. Hoe moet dat? Het komt vanzelf echt als je hem maar toelaat. Hij is in ieder geval mijn steun en toeverlaat. Een kerk is niet zo belangrijk om te geloven. Geloven in God doe je zelf. R. Brasser Steengrachtstr 39, Vlissingen Atheïsme (3) Een wolfin schaapskleren, dat was het eerste wat in me opkwam toen ik het artikel van Klaas Hen drikse las. Het geeft me een treurig gevoel dat zo iemand die zich do minee noemt, zulke kwetsende, godslasterende opmerkingen maakt. Het verbaast me dat deze Hendrik- se zich ook met dit soort dingen bezighoudt. Hij onkent God in alle toonaarden, noemt het kerkelijke poppenkast. Eerder kun je zijn re laas in het artikel grote poppen kast noemen. Dominee zijn en niets van het ge loof in God hebben, dan vraag ik me toch echt af wat zo iemand in deze functie doet? Dat deze man niet in God gelooft, is zijn pro bleem, maar dat hij dominee is in twee gemeenten is een groot pro bleem voor de gemeente; dan ben je beter af zonder eigen dominee. Denk ook eens aan stukken die in het boek Openbaringen staan, waar geschreven wordt over de an tichrist die niet te onderscheiden is van de echte christen. Laat dit kaf onder het koren maar gauw uit zijn ambt ontslagen wor den. L L Goedbloed Dorpsstraat 15, Gapinge ChristenUnie We maken ons nu wel (terecht) druk om de discriminatie van ho moseksuelen door de Christenu nie (PZC 3 nov), maar ze discrimi neren veel meer. Praktiserende ka tholieken mogen ook geen func ties bekleden binnen de CU. Hoezo Christenunie Dit was al bekend voor de verkiezingen, dus hoe is het mogelijk dat ze in de re gering zitten en zelfs een vice-pre- mier leveren, die zich laf verbergt achter dooddoeners zoals 'Ik wacht de discussie af. Direct af sluiten, die subsidiekraan. Nie mand zit te wachten op fundamen talisten, islamitisch, christelijk of anderszins. Paul Heuff Sardijngeullaan 4, Dishoek Hoge brug Naar aanleiding van het bericht dat de 'hoge brug' naar Goes gaat (PZC nov.) wil ik het volgende op een rijtje zetten. Tussen spoor en kanaal waren er in een recent verleden diverse his torische elementen: Seinhuis - naar Goes gegaan; goederenloods - naar Goes; hoge brug - gesloopt: naar Goes?; stationsgebouw - ver minkt door uit de toon vallende liftschacht in plaats van zeer func tionele tunnel; stationsbrug, con structie als in 1870 - verminkt door naast gebouwde soort misluk te volière boven kanaal; beambte woning in stijl van stationsge bouw eind negentiende eeuw - ge sloopt in kader van sloop antiek hal. De antiekhal was een voorma lige aardappelloods en had niets ge meen met de beambtewoning. Al met al is de entree van Middel burg moeilijk representatief te noe men voor een monumentenstad. C.J. Baan Wijdauplantsoen 29, Middelburg Schaapskudde Een herder die op tv zonder blo zen toegeeft dat hij een lammetje met opstartproblemen doodslaat tegen een muurEen dierenarts heeft hij niet nodig, dat doet hij zelf wel. Een voorzitter die vervol gens zegt dat dit soort praktijken in hun stichting niet gebeuren want dat is niet professioneel. Of de voorzitter weet niet wat er ge beurt in zijn stichting of hij pro beert de waarheid te verdoezelen. In ieder geval staat het bestuur vierkant achter de herder, ook al bedient die zich van praktijken waarvan de voorzitter zegt dat daar geen sprake van kan zijn. Het lijkt mij dat deze herder niet te handhaven is bij een toeristische trekpleister als de schaapskudde. En vervolgens de vraag: is het be stuur daarna nog te handhaven? Wanneer staat er een sponsor op die aan de bel trekt en orde op za ken stelt? Margot Weijters Schuitvlotstraat 34, Middelburg Savanna De gezinsvoogd van Savanna inter preteerde de signalen verkeerd, moeder en vriend benamen Savan na het leven. Het Openbaar Minis terie, de officier van justitie, vond dat dit de gezinsvoogd diende te worden aangerekend (PZC 2 nov.). Moeder en vriend waren sluw, de gezinsvoogd om de tuin geleid, toch moest zij boeten. Deventer moordzaak, Lucia de B., de Schie- dammer-parkmoord en de moord op een stewardess. Rechters dwa len, gaan in de fout, onschuldigen de gevangenis in, levens van men sen voor altijd geruïneerd! Staat het OM ook dan klaar om deze rechters als verantwoordelijken voor het gerecht te slepen of wordt dan de onfeilbaarheid van vrouwe justitia te veel aangetast? A.S. Dorleijn Lange Delft 90, Middelburg Waterland Ja dit is echt iets om van te huilen. Eerst wordt er een aantal tiendui zenden euro's door de directie en management uitgegeven om de naam Waterland Neeltje )ans te veranderen in Deltapark Neeltje )ans. Lees ik in de PZC van 3 no vember 2007 een bericht over de verkoop van Deltapark Neeltje lans, compleet met foto. Maar op de foto staat dat dit park nog steeds Waterland Neeltje Jans heet. Ook op het grote bord langs de Oosterscheldekering staat nog steeds Waterland Neeltje Jans. Wat moeten de bezoekers, het per soneel en eventuele nieuwe inves teerders kopers er wel van den ken? Dit is weer eens een bewijs van een enorm falende en mis kleunende directie en manage ment. Als er zoveel geld verbrast is en het nu nog steeds een onover zichtelijke situatie blijkt te zijn zou den de directeur en manager zich diep moeten schamen en weer het beroep moeten gaan uitoefenen waar ze voor opgeleid zijn. jos Clarijs Wagenaarstraat 55, Veere

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11