Buitenland Seks delinquenten leven onder de brug Kunt u ook christelijke keuzes maken als u ziek wordt? a rc. Turkije straft Koerden PZC Vrijdag 2 november 2007 9 Strenge wetten Miami maken het vinden een woning onmogelijk. door onze correspondent Frank Hendrickx MIAMI - In Miami komen potlood- venters, aanranders en pedofielen erachter dat hun echte straf pas be gint als zij uit de gevangenis ko men. Strenge wetgeving maakt het seksdelinquenten onmogelijk om een woning te vinden. Hun nieu we adres ligt onder een brug. Potloodventer Patrick Wiese (47) en aanrander Enrique Ortiz (31) staren over het water naar de dob bers van hun vishengels. Jose Silva (60), veroordeeld wegens het aan randen van verstandelijk gehandi capten, ligt verderop te dutten. „Mensen zouden hier hun hond nog niet laten leven", zegt Ortiz. „Ik heb mijn straf uitgezeten. Is dit mijn tweede kans?" De mannen hebben allemaal het- Ankara zinspeelt op sancties tegen groep die zich verbergt in Irak. ANKARA - Turkije zinspeelt op sancties tegen opstandige Turkse Koerden die zich schuilhouden in het noorden van Irak. Vandaag wordt de kwestie met de Koerden besproken op een internationale Irak-conferentie. De strafmaatregelen zijn gericht te gen de terreurbeweging PKK in de autonome Koerdische regio die grenst aan Turkije. De economi sche sancties zijn niet bedoeld voor het Iraakse volk, benadrukte de Turkse minister van Buitenland se Zaken, Ali Babacan gisteren. De conferentie vandaag in Istan bul zou eigenlijk over hulp aan Irak gaan, maar het conflict met de Koerden staat nu op de agenda. Op de bijeenkomst worden de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Condoleezza Rice, en de vertegenwoordigers van an dere mogendheden verwacht. Na mens Irak gaat de Iraakse premier Nuri al-Maliki. Iran stuurt de mi nister van Buitenlandse Zaken Ma- nouchehr Mottaki. Ook de andere buurlanden zijn aanwezig. De spanningen tussen Turkije en Irak over de aanpak van de Koerdi sche Arbeiderspartij (PKK) zijn de afgelopen tijd flink toegenomen. De extremistische afscheidingsbe weging pleegt aanslagen in het zuidoosten van Turkije, onder meer vanuit haar schuilplaatsen in Koerdisch Noord-Irak. Turkije dreigt daar militair in te grijpen, wat de woede van Irak heeft ge wekt. Ook de VS zijn tegen een groot scheeps invasie. De president van de Koerdische regio in Irak, Mas- sud Barsani, heeft de PKK ge maand een vreedzame regeling met Turkije te treffen. Hij zei dat hij de groep als terroristische bewe ging zal kwalificeren en bestrijden indien de PKK niets onderneemt. zelfde adres op hun identiteits kaart staan: Julia Tuttle Causeway, Under Bridge. In totaal leven er zestien seksdelinquenten onder de snelweg naar Miami Beach. „En ie dere maand komt er wel iemand bij", zegt Wiese, die een jaar gele den als eerste werd afgeleverd op deze plek. „Dit is je huis, kreeg ik te horen." De vrijgelaten seksdelinquenten kunnen in Miami, een stad met een bovengemiddeld strenge wet geving, bijna geen kant op. Zij mo gen zich niet vestigen in een wo ning die minder dan 770 meter ver wijderd is van een school, crèche, speeltuin of park. De keus wordt dan klein, zeker als het budget mi niem is. Rondzwerven is geen op tie, want iedere avond moet gecon troleerd worden of de ex-gedeti- neerde zich niet in verboden ge bied ophoudt. Ga maar naar de brug, luidt dan de boodschap van het reclasseringsbureau. De brugbewoners slapen maan den op een plateau vlak onder het wegdek, zo ver mogelijk van het water. Het geluid van het razende verkeer verstomt nooit, maar het is beter dan aangevreten te wor den door de ratten, zegt Ortiz. „Aan het geluid wen je; aan ratten, mieren en muggen niet." De man nen hebben gezamenlijk een klei ne dieselgenerator gekocht zodat 'Ik heb mijn straf uitgezeten. Is dit mijn tweede kans?' zij televisie kunnen kijken. Er staat ook een barbecue en een gasstelle tje, waar zij de vis op bakken. „We hebben het hier fijn", zegt de tandeloze Patrick Wiese cynisch. „Er zijn zelfs twee tijdelijke wc's. Ze zijn voor de bouwvakkers be doeld. Helaas zijn die volgende week al weer klaar met de werk zaamheden aan de brug. Dan kun nen wij weer naar de bosjes." Enrique Ortiz heeft jarenlang vast gezeten, maar het leven buiten de gevangenis is zwaarder dan er bin nen. „Ik had beter een moord kun nen plegen. Dan had ik na mijn vrijlating overal kunnen wonen. Nu zit ik hier al bijna een halfjaar. De eerste twee maanden heb ik nog gezocht naar een woning, maat dat heb ik opgegeven. Het heeft geen enkele zin. De buurten waar, ik mag wonen, zijn te duur. Werk krijg ik niet. Als mensen er achter komen dat ik onder de brug woon, is het afgelopen. 'Rot op pe dofiel', krijg ik dan te horen." Ortiz ontkent dat zijn seksmisdrijf iets met kinderen te maken heeft, maar in Amerika valt zoiets moei lijk te verdoezelen. De dossiers van seksdelinquenten staan met naam en foto op een website van de overheid. Het is een onderdeel van de straf: zelfs twintig jaar na het misdrijf kan iedereen nog zien wat er gebeurd is. Ortiz blijkt op veertienjarige leeftijd een kind van onder de twaalf te hebben aange rand. „Ik heb mijn leven gebe terd", zegt Ortiz. „Ik kan het al leen niet bewijzen." Wiese ziet de toekomst eveneens duister in. De kok kreeg anderhalf jaar voor zijn 'onzedelijk' en 'wel lustig' gedrag in het bijzijn van een negenjarig kind, al beweert hij zelf dat hij alleen aan het plassen was. Hij kwam na negen maanden vrij, maar hij zal de komende tien jaar gecontroleerd worden door een reclasseringsambtenaar. Daar na zal hij nog een twintig jaar pu bliekelijk bekend staan als seksde- linquent. „Over dertig jaar ben ik pas verlost van dit hele akkefietje. Dan ben ik 77 jaar en kan ik einde lijk een nieuw leven beginnen." Het reclasseringsbureau zit in zijn maag met de brugbewoners, zegt woordvoerder Gretl Plessinger. „De regels zijn te streng, maar wij maken de wetten niet. Dat doen de politici." In uw dagelijkse leven maakt u keuzes die passen bij uw christelijke levensovertuiging. U probeert dat zo goed mogelijk te doen. Binnen de afwegingen die u maakt, kunt u overstappen op een zorgverzekering die rekening houdt met uw principes. En die - net zoals u - nee zegt tegen euthanasie, zwanger schapsafbreking en bepaalde vormen van genetisch onderzoek. Daarom de Principe Polis: Hulp bij het zoeken naar christelijke zorgverleners. Gratis levenswensverklaring. Service door betrokken team. Korting voor docenten, studenten en leden van o.a. NPV, RMU, GMV; VRO, VBOK. Speciaal voor u is er de Principe Polis van DVZ. Deze is anders dan de gewone basisverzekering. Vooral als het gaat om de beschermwaardigheid van het leven. Daarnaast onderscheidt de polis zich door extra vergoedingen en dienstverlening met een christelijk karakter. Denkt u daarbij aan hulp bij het zoeken naar christelijke zorgverleners, consultatie van een christelijke vertrouwensarts, een gratis levenswensverklaring en steun bij medisch-ethische vragen. U ^'ilt ook christelijke keuzes kunnen maken als u ziek wordt? Kies dan nü voor de Principe Polis van DVZ. Onze medewerkers helpen u graag verder, telefoon (071) 365 28 02. Voor meer informatie kunt u natuurlijk ook kijken op dvz.nl. I 1/ s Zorgverzekeraar van r christelijk Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9