Er is een vorm van theater op de winkelvloer Boxsprings! Swiss^Sense PZC Vrijdag 2 november 2007 39 De Middelburgse vestiging van Oil en Vinegar blijft voorlopig de enige in Zeeland. foto Lex de Meester Middelburger Loontjens staat aan het hoofd van twee winkelketens. door René Schrier In 1996 nam Eric Loontjens uit Middelburg samen met een vriend en collega de failliete winkelketen Pipoos over. De keten staat met 32 winkels (één in Mid delburg) inmiddels weer op de rails. Elf jaar later deed hij - met drie compagnons - hetzelfde met de winkelketen Oil ScVinegar, met 31 vestigingen in Nederland (één in Middelburg) en België en 44 in de rest van de wereld. De winkels ver kopen voedsel uit de Middelland- se-zeeregio. De 47-jarige Loontjens was voor studie en werk geruime tijd buiten de provincie, maar koos met zijn echtgenote uiteindelijk bewust voor Middelburg. In die afweging spelen ook hun kinderen een rol. Het eerste grote project was de overname van de tien failliete Pipoos-winkels met hobby-artike len. Hij werkte met Wiet Heer- kens Thijssen bij McKinsey en sa men besloten ze in het Pipoos- avontuur te stappen. En met suc ces. Dat bood de mogelijkheid om zich op Oil 8c Vinegar te storten. Toen die keten deze zomer failliet werd verklaard, konden Loontjens en zijn compagnons er in stappen. „Wij werden eigenaar van de merknaam met de wereldwijde rechten en kochten de inventaris en voorraden." De klant merkte er niet zo veel van. Hooguit mist die een bepaald potje of flesje uit het assortiment. Want de winkeliers Nederlander is bereid steeds meer te betalen voor kwaliteit werken alle volgens de franchi- se-formule. Franchising is een vorm van intensieve samenwer king tussen zelfstandige onderne mers. Daarbij stelt de ene partij (Oil 8c Vinegar) aan de andere par tij (franchisenemer) een compleet ondernemingsconcept of formule ter beschikking. Yvonne en Ton Lagas zitten nu vijfjaar in hun Oil Vinegar win kel in Middelburg. Ze verkopen ar- Eric Loontjens tikelen uit landen rond de Middel landse zee. Olie en azijn zijn inder daad de belangrijkste producten uit het assortiment. Er is een groeiende markt voor, legt Ton uit. Steeds meer mensen leren de verschillende smaken van olijfolie waarderen. Een van de sterke pun ten van de winkel is dat klanten al lerlei producten kunnen proeven. Mensen kunnen eens een klein flesje olie of azijn proberen, maar de ervaring leert dat ze al snel met grotere flessen de winkel uitgaan, vertelt Ton. En wat ook erg aan slaat, is dat de artikelen van Oil Vinegar leuke cadeautjes zijn. Er lijkt een wereld van verschil te zitten tussen hobbyartikelen en de producten van Oil 8c Vinegar. Loontjens ziet zelf wel overeen komsten. „In beide gevallen is er sprake van theater op de winkel vloer. Er zijn demonstraties, er zijn workshops of in het geval van Oil 8c Vinegar proeverijen (de laat ste dinsdag van de maand in Mid delburg)." Daarnaast is het bij bei de winkelketens van belang dat ze beschikken over goede kassasoft- ware, een kwalitatief hoogstaand logistiek informatiesysteem en ge richte marketing. Loontjens: „De Nederlandse con sument is zich aan het ontwikke len. Nederlanders zijn altijd goed geweest in het afwegen van prijs en kwaliteit. Ze zijn echter meer en meer bereid om te betalen voor kwaliteit. Kijk maar eens naar de toenemende belangstelling voor sterrenrestaurants. Er is een markt voor eten van goede kwaliteit en smaak, zeker als dat ook gezond en duurzaam is. Olijfolie past pri e grootste boxspring-specialist van Nederland BOXSPRINGS S MATRASSEN Middelburg: Mortiereboulevard 18a, telefoon (0118) 60 65 94 ma in dat beeld." Loontjens heeft ook wel wat met de producten van Oil 8c Vinegar. Hij heeft tij dens zijn anderhalf jaar durende studie in Italië wel eens een olijf boom van dichtbij gezien, om het zo maar eens te zeggen. Toch komt hij naar zijn eigen zin nog te weinig in de winkels. Of er in Zee land nog Oil 8c Vinegar winkels bij komen? „Dat zit er voorlopig niet in." Eric J. Loontjens 47 jaar, woonachtig in Middel burg. Sinds 1996 directeur/ aandeel houder van de keten in hobby winkels Pipoos. Mede-eigenaar van participatie maatschappij Elsschot Onderne mingen, de moedermaatschap pij van Oil Vinegar. President-commissaris van Van der Straaten aannemings maatschappij BV te Hans- weert. Lid van de raad van toezicht van het Zeeland Nazomerfesti val. Bestuurslid Zeelandboek. BenZeker De allerhoogste spaarrente van Nederland? vergelijkt en helpt u op weg!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 59