Zeeland Goes wil snel aanpak van jachthavengebied 'Kan die God van jou mij Kloetinge heeft geen echte problemen Museum klaagt over tekort parkeerplekken 22 I Donderdag 1 november 2007 pzc Scheidend voorzitter Jaap Hoste van de vereniging dorpsbelangen Kloetin- ge in hartje Kloetinge bij de vaete. foto Ronald den Dekker Voorzitter Hoste neemt na 12,5 jaar afscheid van dorpsvereniging. door Harmen van der Werf KLOETINGE - Een gezegend dorp, Kloetinge. „We kennen geen echte problemen." Voorzitter Jaap Hoste van de vereniging dorpsbelangen Kloetinge zegt het met een glim lach en verklaart: „Waar andere dorpen wel eens last hebben van hangjongeren, kennen wij alleen de angst voor hangjongeren." Hij doelt op de onrust die vorig jaar ontstond over de bouw van een muziektent bij de kerk. De dorps vereniging schreef - democratisch als zij is - een enquête uit en een ruime meerderheid van de bewo ners stemde tegen. Want: de mu ziektent zou een hangplek kunnen worden voor jongeren. Hoste (74) neemt deze maand af scheid als voorzitter, 12 november in een bestuursvergadering en 21 november op een ledenvergade ring. „Het is mooi geweest." Hij heeft een record gevestigd. Van de 25 jaar dat de vereniging dorpsbe langen Kloetinge bestaat, heeft hij er zelf de helft volgemaakt als voor zitter. Hoste had zelfs al eerder in het bestuur kunnen plaatsnemen, maar bedankte steevast. „Ik was ge meentesecretaris in Goes en vond dat je dan niet in een dorpsvereni ging actief kunt zijn. Dat kan bot sen." Een paar jaar na zijn vertrek als gemeentesecretaris hapte Hos te wel toe. Hij keerde min of meer terug naar zijn roots. Van 1954 tot 1970 werkte Hoste als ambtenaar bij de voormalige gemeente Kloe tinge. Het dienen van de belangen van Kloetinge zit hem als het ware in het bloed. Al direct na zijn aantreden heeft Hoste dit kunnen bewijzen. „De gemeente wilde het verenigingsge bouw Amicitia in hartje Kloetinge slopen, op die plek huizen neerzet ten en voor één miljoen gulden een nieuw dorpshuis bouwen bij de sportvelden, buiten het dorp. Onze leden waren fel tegen. Ik ben met wethouder Dick van de Merwe gaan praten. We hebben zelf een plan gemaakt voor uitbrei ding en vernieuwing van Amicitia. Dat is door de gemeente overgeno men." Of zijn vroegere functie als gemeentesecretaris daarbij heeft geholpen? „Wie weet." Hoste ziet behoud van Amicitia als hoogtepunt. De dorpsvereni ging heeft in zijn tijd meer succes sen geboekt: verbreding van het Vogelzangspad (de fietsroute Kloe- tinge-Goes), géén knip in de Zo- merweg om sluipverkeer tegen te gaan en herstel van het historische Hoge Pad. Dat de muziektent is af geketst, vindt Hoste jammer. „Er is nu gekozen voor extra speelvoor- zieningen. Mooi, de jeugd heeft de toekomst." Jaap Hoste zegt 21 november vereniging dorpsbelangen Kloe tinge vaarwel, met een gerust hart, want het bestuur is de laat ste jaren verjongd. door Lilian Dominicus GOES - Bezoekers die slecht ter been zijn kunnen straks niet meer in de buurt van het Historisch Mu seum De Bevelanden hun auto kwijt. De parkeervakken verdwij nen bij de herinrichting van het ge bied Zuster- en Singelstraat en er komen vier gehandicaptenplekken voor in de plaats. Een slechte zaak, vindt museumdi recteur Hans Oomen. „Vooral voor oudere mensen die 's avonds onze lezingen bezoeken. Die kunnen al leen op het parkeerterrein Koe poort parkeren. Maar de koffie shop daar geeft ze een onveilig ge voel. En sommigen kunnen dat stuk niet lopen. Oomen vindt ook dat de gemeen te niet nadenkt over de plaatsing van fietsenrekken langs de gevel van het museum. Die blokkeren de avondingang deels. „Overdag delen we de ingang met de WV. Maar bij de avondlezingen, die zo'n 50 a 60 bezoekers trekken, kunnen de mensen amper naar binnen. De gemeente wil de rek ken alleen weghalen als we er een officiële ingang van maken. Maar dan raken we de VW-ingang kwijt." Wethouder R. Dieleman (ruimtelijke ordening) vindt dat 'complete onzin'. „Voor de huidige ingang wordt een knip gemaakt." Ook vindt hij de vier geplande in val idenplaatsen ruim voldoende. Ondernemers reageren koeltjes op plannen voor Wolphaartsdijk. door Willem van Dam WOLPHAARTSDIJK - Wethouder M. Dieleman van Goes hoopt nog bin nen twee jaar te beginnen met een uitbreiding en verbetering van de recreatievoorzieningen in en rond om de jachthavens bij Wolphaarts dijk. Dieleman zei dat gisteren bij de presentatie van de eerste - nog zeer voorlopige - plannen met het jachthavengebied en directe omge ving. De schetsen, die werden voorge legd aan ondernemers en grondei genaren in het betrokken gebied, behelzen onder meer een uitbrei ding van het aantal ligplaatsen en de bouw van een aantal recreatie woningen. Volgens het gemeentebestuur van Goes behoeft de recreatie in Wolp haartsdijk dringend verbetering; de uitstraling is onvoldoende, de ontsluiting laat te wensen over en er doen zich regelmatig parkeer problemen voor. Om de handen vrij te hebben, liet Goes eerder dit jaar vastleggen, dat gronden in het gebied bij een eventuele verkoop eerst aan de gemeente moeten worden aangeboden. Teneinde de grondeigenaren niet te lang in het ongewisse te laten, streeft Diele man ernaar om binnen twee jaar met een uitvoering van de plan nen te beginnen. Die voorzien behalve in een uit breiding van ligplaatsen en de bouw van een aantal (recreatie)wo- ningen in de Zuidvlietpolder en in de polder aan de westkant van het Leuterwegje, ook in een verrui ming en verplaatsing van parkeer- W* Gemeente Goes presenteerde de voorlopige plannen met het jacht havengebied in Wolphaartsdijk. Sommige ondernemers vinden de plannen niet ver genoeg gaan. terreinen. Verder wordt gedacht aan de aanleg van een 'watersport boulevard' vanaf de jachthaven naar het bungalowpark De Schelp- hoek. Om de Veerweg (de belang rijkste toegangsweg naar het jacht havengebied) te ontlasten is in de plannen een nieuwe weg gete kend. Die loopt tussen de Aarde- bolleweg en de jachthavens. Het Leuterwegje (vooral voor fietsers en voetgangers) wordt als verbin ding gehandhaafd. Het gemeente bestuur wil landschappelijk waar devolle elementen zoveel mogelijk sparen en versterken. 'Ondernemend Wolphaartsdijk' reageerde gisteravond vrij koeltjes op de plannen. Sommige onderne mers vinden de plannen niet ver genoeg gaan. Waarom, zo klonk het vanuit de zaal, geen waterweg gegraven die de dorpskern van Wolphaartsdijk verbindt met het Veerse Meer? De wethouder no teerde, maar toezeggingen deed hij niet. Oervormen Zeeuws landschap in Ellesdiek ellewoutsdijk - Kunstenares Jan- neke Rottier brengt in haar schilde rijen het Zeeuwse landschap terug tot oervormen. Vanaf zondag expo seert zij in 't Kerkje van Ellesdiek. Marten Hemminga, directeur van stichting Het Zeeuwse Landschap, opent om 14.30 uur de expositie 'Sporen van stilte'. De band No Frontiers speelt Ierse ballads. Jan- neke Rottier is aangesloten bij het Goese kunstenaarscollectief G2A. Kinderkoren zingen in kerk van Kruiningen kruiningen - Met optredens van kinderkoren en een kindervertel ling sluit Woord en Daad zaterdag avond in de hervormde kerk van Kruiningen de regionale stroopwa felactie af Optredende koren zijn Jedid-Jah uit Arnemuiden en Jong Sursum Cora uit Krabbendijke. De opbrengst is voor Zeeland helpt vluchtelingen in het Colombiaan se Cartagena. Aanvang 19.30 uur. Kunstproject tv-toren loopt nog niet storm goes - Manda Heddema van boek handel De Koperen Tuin wacht 'met smart' op meer inzendingen voor het kunstproject Ontvangen en zenden ter ere van het 50-jarig bestaan van de tv-toren. „Ik heb er nog maar een paar ont vangen, waaronder zelfs een gewe ven exemplaar", zegt Heddema. De platte kunstwerken, geïnspi reerd op de G-Tower, kunnen tot 10 november worden ingeleverd. Foto's Kijk in je Wijk te zien in Heinkenszand heinkenszand - Foto's gemaakt door kinderen uit Goes-Noord zijn tot en met eind november te zien bij Binnenuit aan de Schou- wersweg 7 in Heinkenszand. De kinderen hebben met hulp van een kunstenaar van G2A uit Goes en de fotogroep Goes in beeld ge bracht wat zij leuk vinden, met wie en waarmee zij graag spelen en hun favoriete plekken. Vogeltentoonstelling in De Zaete Yerseke yerseke - Vogelvereniging Inter Scaldis uit Yerseke houdt morgen en zaterdag de jaarlijkse vogelten toonstelling in partycentrum De Zaete in Yerseke. Vijf keurmeesters nemen de vogels eerst onder de loep. De expositie met vele kleur rijke vogels is morgen te bezichti gen van 19.30 tot 22.00 uur en za terdag van 10.00 tot 22.00 uur. Op beide dagen draait een rad van avontuur en is er een verloting. Dubbelconcert in dorpshuis Hansweert hansweert - De Hansweertse mu ziekvereniging Scheldegalm en het jeugdorkest Kunst en Eer uit Zie- rikzee geven zondag in dorpshuis Kaj Munk in Hansweert een dub belconcert. Op het programma staan onder meer Disney Favorites en The Phantom of the Opera. Di rigent van beide orkesten is Dirk Verholle. De optredens beginnen om 15.00 uur. Verslaafden kicken bij stichting af met hulp van geloof. door David Duijnmayer wemeldinge - Marcel Wieringa (41) was zes jaar geleden een niet-gelovige drugsverslaafde. Ten minste, hij was wel gelovig, maar kon er geen uiting aan geven. „Ik had altijd al wel het idee dat er iets was, maar ik wist niet hoe ik con tact kon krijgen met dat iets." Tot hij in Den Haag Arie Knoester ont moette. Knoester werkte daar voor In De Vrijheid, een christelijke stichting voor verslavingszorg. „Ik was toen net moslim gewor den, maar dat was het ook niet he lemaal. Ik was zoekende en Knoes ter stond daar op straat voorlich ting te geven. Ik vroeg; kan die God van jou mij ook helpen?" Zo kwam de Hagenaar Wieringa terecht in Wemeldinge. Hij ver bleef een jaar op de vierentwintig- uursopvang van de stichting. Daar kickte hij af van zijn drugsversla ving en werd hij christen. Nu is Wieringa zelf begeleider, fn De Vrijheid is twaalf jaar gele den opgericht door Remco Jorrits- ma, zelf ex-verslaafde en afgekickt met hulp van God. De opvang in Wemeldinge biedt plaats aan 24 mannen. Vrouwen laat de stich ting niet toe. „Dan gaan er relaties ontstaan, dat komt de genezing niet ten goede", zegt Wieringa. Wieringa denkt dat de combinatie met het geloof beter werkt dan wat hij 'wereldse opvang' noemt: verslaafdenzorg die losstaat van het geloof. „Bijna alle verslaafden voelen een bepaalde leegte. Die proberen ze op te vullen met drugs, maar dat blijft onbevredi gend." 'Alle verslaafden voelen een leegte. Die proberen ze op te vullen met drugs' Dat wil niet zeggen dat alle ver slaafden bij In De Vrijheid bekeerd moeten worden. „We gaan het er niet inrammen. Het belangrijkste is afkicken. Sommigen zijn gelovig als ze hier komen, sommigen niet. Het is geen vereiste. Er zijn wel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 58