'Ook duomoeder kan kind erkennen' 'Het is erg onrechtvaardig om je eigen kind te moeten adopteren' Hoogleraar terrorisme: AIVD wakkert angst voor moslims aan Olie jaagt prijzen omhoog 4 Donderdag 1 november 2007 pzc PETER Het gezin Jonah, Agnès Besier, Jacob, Monique Eijpe en baby Ida. Ze zijn verheugd over het advies van de Commis sie lesbisch ouderschap: „Te laat voor ons, maar voor velen een enorme opluchting." foto Ade Johnson/CPD zelfs zowel het ouderlijk gezag als adoptie worden verkregen via de rechtbank. De materie is ingewikkeld. Naast het ouderlijk gezag (dat gehuwde partners automatisch krijgen bij ge boorte) bestaat er een familierech- terlijke band. Daarvoor is adoptie nodig. Die band is emotioneel be langrijk, maar ook voor bijvoor- 'Als bloedband belangrijk is, dan zou iedere vader een DNA-test moeten doen' beeld de erfenis. Om die reden wil len beide vrouwen als 100 procent moeder aangemerkt worden. „]e moet er toch niet aan denken wat voor situaties het oplevert als je dat niet regelt?", zegt Besier. De adoptiekosten van 900 euro gel den in het gunstigste geval, weet Besier. Zonder ervaren advocaat komen de kosten veel hoger uit. Rechtbanken die weinig routine hebben met deze zaken maken de procedure emotioneel nog meer beladen door oneindig onderzoek naar het gezin te doen. Dat er een verschil is tussen kinde ren van heteroparen en homostel len, erkent Besier. „Twee vrouwen krijgen nu eenmaal niet samen een kind. De vraag is of bloedban den vóór alles moeten gaan. Bij ge trouwde hetero's krijgt de vader automatisch alle rechten. Maar lang niet alle kinderen zijn van de geregistreerde vader. Als bloedban den het belangrijkst zijn, zou ei genlijk iedere vader een DNA-test moeten doen." Besier is verheugd over het advies van de Commissie lesbisch ouder schap. „Het is te laat voor ons, maar voor velen zal het een enor me opluchting zijn." voorburg - De productprijzen van de Nederlandse industrie zijn 5,4 procent hoger dan een jaar eer der. De prijsstijging is twee keer zo groot als in augustus. Dat maakte het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren bekend. De belangrijkste oorzaak is de ster ke prijsstijging van ruwe aardolie en olieproducten. De afzetprijzen van de aardolieverwerkende indus trie lagen bijna 11 procent hoger dan in september 2006. Het is voor het eerst sinds ruim een jaar dat de prijzen weer hoger waren dan een jaar eerder. In voorgaande maanden waren de producten van de aardolieverwerkende industrie telkens goedkoper dan een jaar eer der. Kritiek op rapport Veiligheidsdienst over radicale moslims. door Jan Salden kaatsheuvel - De Algemene In lichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) wakkert de angst voor moslims aan. Ze creëert een 'on herstelbaar vijandbeeld', waarin moslims geen goed meer kunnen doen. Die harde kritiek uitte Bob de GraafF, hoogleraar terrorisme en contraterrorisme aan de Univer siteit van Leiden, gisteren tijdens een congres over Nationale Veilig heid in Kaatsheuvel. Vooral het onlangs gepresenteerde AIVD-rapport 'Radicale dawa in verandering' is De GraafF een doorn in het oog. Daarin waar schuwt de dienst voor 'islamiti sche neoradicalen', die weliswaar het gebruik van geweld afzweren, maar door intimidatie en slinkse strategieën proberen moslimencla ves te vormen waar de islamiti sche wetgeving (sharia) geldt. En kele tienduizenden moslims zou- Hoogleraar Bod de Graaf vindt dat de AIVD met haar rapport over radicalisme onder moslims een vijandbeeld creëert dat niet meer te herstellen is. den vatbaar zijn voor dit salafisme, een ultra-orthodoxe stroming bin nen de islam. De GraafF noemt het rapport 'werk van een studeerka mergeleerde'. De term 'neoradica len' vindt de hoogleraar mis plaatst. „Het zijn hersenspinsels. De aanhang van de radicale islam is fluïde. Dat verloopt heel natuur lijk. De AIVD probeert iedereen in een hokje te stoppen." De hoogleraar vindt dat de AIVD haar werkterrein te veel oprekt. Hij begrijpt niet dat de dienst ook niet-gewelddadige salafisten in het vizier heeft. „Het argument is dan dat deze mensen weigeren te inte greren in de Nederlandse samenle ving. Maar zo'n proces loopt van zelf. Daar heb je geen invloed op en je moet je afvragen of je het moet willen." De GraafF heeft zich geërgerd aan een passage in het rapport waarin wordt gesteld dat de neoradicalen te herkennen zijn aan de 'bekende hoogwater-broe ken' en de, voor vrouwen, allesbe- dekkende kleding, maar net zo goed westerse kleren kunnen dra gen om hun radicale ideeën ver hullen. „Op die manier kunnen moslims geen goed meer doen. De AIVD creëert een vijandbeeld." De AIVD heeft De GraafF laten we ten open te staan voor een ge sprek. Commissie wil ouderschap lesbische stellen vereenvoudigen. oen haag - Duomoeders in een lesbische relatie moeten het kind dat hun partner baart kunnen er kennen, om zo makkelijker ouder te worden van het kind. Dat advi seert de Commissie lesbisch ouder schap en interlandelijke adoptie aan minister Ernst Hirsch Ballin van Justitie. Tot nu toe was erkennen van kin deren voorbehouden aan onge huwde mannen in een hetero-rela tie. Vrouwen die juridisch ouder willen worden van een kind dat binnen hun relatie wordt geboren, waren aangewezen op adoptie: een tijdrovende en kostbare proce dure. De commissie heeft naar alternatie ven gezocht. Een duomoeder moet het kind van haar partner in elk geval kunnen erkennen, vindt de commissie. Daarin wordt de be scherming van het sociaal ouder schap (de zorg voor het kind) bo ven het biologisch ouderschap (de bloedband) gesteld. Die mogelijk heid zou voor zowel gehuwde als ongehuwde moeders moeten be staan. Voor gehuwde moeders voert de commissie nog een tweede moge lijkheid op: automatisch ouder schap bij de geboorte van het kind. Voor een kind moet dan wel te achterhalen zijn welke vrouw het kind baarde. De commissie zegt zowel het be lang van het kind als het principe van gelijke behandeling te hebben afgewogen. „Een kind is gebaat bij een stabiele opvoedsituatie, bij juri dische bescherming van de gezins- Een commissie wil dat vrouwen in een lesbische relatie niet al leen via adoptie, maar ook via er kenning ouder van het kind van hun partner kunnen worden. situatie. TWee ouders kunnen het kind meer houvast bieden dan één." Hoe in het buitenland tegen deze vorm van erkennen wordt aangeke ken, was voor de commissie lastig uit te vinden. „Er is te weinig erva ring in andere landen. Bovendien moet het oordeel van andere lan den niet leidend zijn", vindt com missievoorzitter Ella Kalsbeek. Mi nister Hirsch Ballin kon nog niet inhoudelijk reageren op het rap port, dat hij in het kabinet zal be spreken. Wel gaf hij aan dat de commissie heldere uitgangspun ten hanteert, zoals het belang van het kind. „Een herkenbare afstamming en het belang van een stabiele relatie zijn interessante en waardevolle punten. Je moet met beide reke ning houden", zei de minister. Hij vindt dat ook rekening moet worden gehouden met het buiten land door regelgeving niet node loos ingewikkeld te maken. ti EtLfcAl! kcim. eenjs" (.'Aooo przoev/etu. ik meg iéts- vottcomew NlCOVAtS UXTGEVOhi DEAJ J Lesbisch ouderpaar is enthousiast over commissievoorstel. door Marleen Bakker heemstede - Drie keer per nacht naast het wiegje van baby Ida staan en nóg niet als volwaardige ouder worden aangemerkt. „Het is onrechtvaardig", vindt Agnès Bes ier (39) uit Heemstede. „Om op een normale manier juridisch vol ledig ouder te zijn moet je je eigen kind adopteren. Dat duurt maan den en kost per kind zeker 900 eu ro." Besier en haar vrouw Monique Eij pe (38) weten waarover ze praten, want ze hebben de procedure vóór de geboorte van Ida al twee keer doorlopen: voor hun zoontjes Ja cob (6) en Jonah (2). Voor Jacob, die vóór de instelling van het ho mohuwelijk werd geboren, moest

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4