Zeeland School en zes Dichteres Anne Sturm huizen voor dorp Groede Foto's 'Onweer boven Othene' en 'rallywagen' drie keer gestolen Koopziek Loverboy krijgt Ondernemers Terneuzen krijgen 33 maanden cel geld voor promotie winkelgebied 22 Donderdag 1 november 2007 PZC Lang verhalend gedicht in het West-Zeeuws- Vlaamse dialect. Eerste paal voor nieuwe Meerstromenschool kan in februari de grond in. door René Hoonhorst GROEDE - Na alle berichten over de zorgwekkende financiële situatie van de gemeente, zullen veel Groe- denaren zich nog wel eens hebben afgevraagd of de nieuwbouw van de Meerstromenschool nog wel doorging. Deze week maakte Sluis een eind aan die onzekerheid. Als er geen bezwaren komen, kan nog dit jaar groen licht worden gegeven voor de bouw van een nieuwe school. De eerste paal kan dan in februari de grond in. De plannen werden deze week aan zo'n vijftig Groede- naren gepresenteerd. De meesten waren ingenomen met de bouw plannen, schooldirecteur Paul Scherbeijn en voorzitter Adrie Neufeglise van de actiegroep Nieuwbouw Meerstromenschool voorop. Scherbeijn kan zijn geluk niet op met de plannen voor de nieuwe school. De onderwijsruimten zijn prachtig en het college heeft niet beknibbeld. De gymlessen van de bovenbouw zijn bijvoorbeeld in 1^ Wethouder Luijendijk: „Nieuwe school komt er. We rekenen ons niet rijk met grondinkomsten, maar hebben eerder negen ton in de begroting opgenomen." het multifunctioneel centrum. Scherbeijn: „Nu we dichter bij 't Torentje komen, zou de gemeente kunnen zeggen, ga met de kleuters ook maar naar het gemeenschaps centrum. Maar voor de groepen 1 en 2 is een eigen speellokaal voor zien." Ook Neufeglise is blij met het 'prachtige gebouw'. Hij roept - mét Scherbeijn - alle dorpelingen op eventuele grieven of wensen de komende weken met de gemeente te bespreken, zodat er geen vertra gingen ontstaan door juridische procedures. „Er zijn waarschijnlijk geen onoverkomelijke bezwaren te gen de nieuwe school en de zes uit te geven kavels op het terrein van de oude school. Wensen voor klei ne aanpassingen kunnen mis schien makkelijk in de plannen worden opgenomen", verwacht Neufeglise. Scherbeijn hoopt dat de bouwvergunning op 24 decem ber kan worden afgegeven. „Een mooier kerstcadeau kan ik me niet indenken. Want dan kunnen we een jaar later, in de kerstvakantie van het volgende schooljaar, ver huizen." Wethouder Henk Luijendijk zegt dat de Meerstromenschool niet bang hoeft te zijn dat er nog in plannen wordt gesnoeid. „We heb ben ons niet rijk gerekend met in komsten uit de grondverkoop. De negen ton, die voor de nieuwe school in de begroting is opgeno men, staat vast." door Ronald Verstraten OOSTBURG - Anne(lies) Sturm mag dan al heel lang buiten haar ge boortestreek wonen, maar, zegt ze: 'ik weun nog 'n bigj' immen ouwe taole'. Dat is het West-Zeeuws-Vlaams, meer be paald dat van Klein Brabant. Een schilderachtig stukje Zeeuws-Vlaanderen tussen Oost burg en Waterlandkerkje. Daar groeide ze op en leerde ze haar 'taole', die ook in haar 'weunt'. Hoezeer, werd haar pas vorig jaar duidelijk. Ze schreef wel eens gedichten, publiceerde in klei ne kring. Maar schrijven over haar jeugd, dat lukte maar niet. Het ABN zat in de weg. „Ik merkte al tijd dat het een bepaalde spanning bij me opriep. Mijn jeugd speelde zich immers af in de wereld van het dialect. Er was wel ABN, maar dat had altijd te maken met de school, waar ik een hekel aan had. Met de kerk, die ik saai en ontoe gankelijk vond. Of met burgemees ters, die toespraken hielden waar ik totaal niets van snapte. Het ABN kwam dus uit de wereld van het vijandige: het bracht nooit iets goeds." De wereld van het dialect bracht wél goede dingen. Op de boerderij van haar ouders, waar ze als een van de zeven kinderen ge noot van alles wat met dieren en planten te maken had. Het aardse paradijs van haar jeugd, dat ze nog een beetje wilde verlengen door door Harold de Puysseleijr terneuzen - Twee foto's uit de bui tenexpositie van de VW Zeeuws-Vlaanderen zijn tot drie keer toe gestolen. Het gaat om de foto 'Onweer bo ven de Otheense Kreek' in een wei land bij Zaamslag en de foto van een rallywagen die ophing nabij de Steenen Beer bij Zandberg. Nynke van der Ploeg van de VW vindt dat erg meevallen op het to taal van 63 doeken die de afgelo pen zomer in de polders van de ge meenten Terneuzen en Hulst te be wonderen waren. Enkele andere foto's vielen ten prooi aan vandalen. De foto van het carnavalsfeest in Terhole die in de omgeving van het Groot Eiland hing, werd ver brand. Grappenmakers verwisselden ver der de foto van de vlinder die in Koewacht hing met die van de kerk in Heikant die aan de Rode Sluis bij Zuiddorpe te zien was. Volgens Van der Ploeg waren de reacties op de buitenexpositie over wegend positief Slechts een enke ling sprak van 'landschapsvervui ling'. De VW biedt de foto's uit de ten toonstelling (en de frames waar ze in hingen) te koop aan. Belangstel lenden kunnen contact opnemen met het kantoor van de VW in Terneuzen. ZEEUWSE Koopziek is ze, zoals veel puber meisjes. Vijfenveertig euro kleed geld per maand is echt veel te wei nig. Ze zal het ermee moeten doen of zelf wat bijverdienen. Dat laatste doet ze sinds de zomer. Geld blijft als water door haar handen stro men, zeker als ze gaat shoppen in een grote stad. Laatst belde ze op- Tip? redactie@pzc.nl gewonden na weer zo'n bezoek. Geen geld meer om de trein te beta len. Oké, leen het maar, luidt de reactie, dan betalen we het direct terug per internet. Thuis wacht een preek over goed omgaan met geld. Haar reactie is fel. Ze noemt de naam van een vriendin. „Die steelt. Dat doe ik tenminste niet." na de HBS diergeneeskunde te gaan studeren. Net zestig gewor den heeft ze echter een heel ande re weg achter de rug. „De dierge neeskunde had zijn harde kanten en niet zo'n klein beetje ook. In die tijd kwam de bio-industrie op. Ik vond het verschrikkelijk. Ook de dierenproeven en het gemak waarmee die gebeurden. Ik kreeg er nachtmerries van." Ze stopte en ging psychologie studeren, het geen uitmondde in eigen praktij ken op verschillende plekken. Het laatst in Maastricht, waar haar man vandaan komt. Als Neerlandi cus gaf hij haar het zetje om het 'Het ABN kwam uit de wereld van het vijandige: het bracht nooit iets goeds' eens in het dialect te proberen. Half mei vorig jaar begon ze eraan en, zoals ze zelf zegt, is het nog een heel project geworden. Bij het boek zijn twee cd's en in het ver lengde is er een tentoonstelling in Aardenburg van schilderijen van haar jeugdvriendin Mieke Spieren burg. Het zijn Klein-Brabantse ta ferelen uit de tijd waarin ze samen speelden, en enkele sieren het om slag. Boerderij, 'mens en plant' en 'mens en dier' dekken de inhoud. Sturm vergelijkt het met een drie luik. Het ontstaan van het boek aan de linkerkant, beschouwingen over dialect en ABN rechts. Maar het gaat vooral om het midden stuk. Het negentig strofen tellende gedicht M'n Eign Taole. En daar bedoelt ze niet alleen het dialect van thuis mee, maar ook de wereld van haar jeugd. En de enige uitingsvorm waarmee ze daar vanuit het nu, weer naar kon teruggaan: 'ik speurde naar iets dat ons met vroeger verbond'. Die re gel staat er zo niet in, maar wel er naast. Daar staat een versie in het Nederlands. Geen letterlijke verta ling, maar een separaat gedicht, dat af en toe uitstapjes maakt. Het gedicht blijkt beeldender in het dialect, maar leesbaarder in het Ne derlands, omdat je dat gewend bent. Het is helemaal in rijmvorm. Het is niet alleen een lofzang op de wereld van haar jeugd. Het is ook de beschrijving van het proces van volwassen worden in een har de wereld, waarin dieren worden gedood uit economische noodzaak of gewoon voor het plezier. Als er tijdens het gesprek toevallig een groep jagers voorbij het raam loopt, spuwen haar ogen nog nét geen vuur. Maar hoe ze er als vege tariër over denkt moge duidelijk zijn. „Daar gaat het ook over. Hoe je tot het inzicht komt hoe het werkt, maar dat er ook krachten zijn die zich daartegen verzetten. Dat je kennis krijgt van het ver schil tussen goed en kwaad en dat je zelf keuzes moet maken." Boerderij van de familie Sturm waar schrijfster Anne Sturm opgroeide. foto Camile Schelstraete M'n eign Taole/Mijn eigen Taal is uit gegeven door Anne Sturm in samen werking met Marianne Contant. Het telt 222 pagina's en kost €22,50. IS BN 9080887138. Het boek wordt op vrijdag 2 november om 16.00 uur gepresenteerd bij Boekhandel Basting in Oostburg. Anne Sturm Woont in Maastricht, maar is afkomstig uit Waterlandkerkje. Met M'n Eigen Taole debuteert ze als dichteres. Het boek bevat een lang verha lend gedicht in het West- Zeeuws- Vlaams, maar er staat ook een Nederlandse versie in. Het gedicht gaat over haar jeugd op de boerderij waar ze opgroeide. Ze leest het gedicht zelf voor op twee cd's bij het boek. In het boek staan ook beschou wingen over de verschillen tus sen dialect en Algemeen Be schaafd Nederlands. middelburg - Woedend reageerde een 31-jarige Goesenaar gisteren richting rechercheurs van de ze denpolitie. Dankzij hun inzet werd hij gistermiddag door de Middelburgse rechtbank veroor deeld tot een celstraf van 33 maan den. 1\vee weken geleden was drie jaar tegen hem geëist. Volgens die agenten is de man al tien jaar actief als loverboy. Giste ren werd hij veroordeeld voor het misbruiken van twee meisjes. Hij dwong hen te werken in de prosti tutie. 1\vee Goese medestanders (19 en 20) van de loverboy werden veroordeeld tot gevangenisstraffen gelijk aan het voorarrest, voorwaar delijke celstraffen en werkstraffen van 60 en 120 uur. De hoofddader gaat in hoger beroep. door Eugène Verstraeten terneuzen - De ondernemersvere niging City Terneuzen krijgt van de gemeente Terneuzen een een malige bijdrage van 33.000 euro voor het organiseren van promo tionele activiteiten voor hun win kelgebied. Dit vanwege de inspan ningen die men heeft geleverd en de kosten die men heeft gemaakt om voldoende draagvlak te creë ren voor de herinrichting van de Noordstraat. Burgemeester en wethouders ver binden aan hun gulle gift wel de voorwaarde dat het geld pas wordt gestort als de opgelegde aanslagen voor de baatbelasting onherroepe lijk zijn geworden. Dat hangt af van een al lang slepende zaak die ondernemers in Breda hebben aan gespannen tegen door de gemeen te opgelegde baatbelasting. De Bredase ondernemers vinden namelijk dat het centrum in hun stad niet wezenlijk is veranderd na een opknapbeurt. De gerechtelijke procedures daarover lopen nog steeds. Als de Bredase onderne mers gelijk krijgen, loopt Terneu zen de kans dat de 260.000 euro baatbelasting die een kleine hon derd ondernemers samen moeten betalen aan de neus van de ge meente voorbijgaat. Inmiddels blijkt dat het merendeel van de ondernemers in de Terneu- zense Noordstraat de opgelegde be lasting dit jaar al in één keer heeft betaald. Van de 260.000 euro heeft de gemeente nu al 239.000 euro in de knip.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 46