was zuinig voor De Ruyter stoo wee Geen onvertogen woord gevallen U LU Stijl Ambitie Provincie zoekt actieve jongeren voor denktank ooms <- eend pzc Donderdag 1 november 2007 3 Feiten en cijfers door René Schrier Achteraf bezien moest de Vlissingse horeca het zelf erkennen: ze had nog nooit zo'n goed jaar gedraaid. André Bakker, voorzitter van het consulaat Schelde Delta van de stichting 400 jaar Michiel de Ruy ter, zegt het met een tevreden glimlach om de mond. Als hij te rugkijkt op het bijna afgelopen Michiel de Ruijter jaar kan hij niet ontevreden zijn. Oké, als de stichting wat meer sponsorgeld had gehad, had de or ganisatie nog wat leuke dingen kunnen doen die ze graag had ge daan. Maar het geld noopte tot het maken van keuzes. Bakker legt een lijst met activitei ten op tafel. Het is een ambitieuze lijst, die al in een vroeg stadium is opgesteld. „Daarvan is dus 90 pro cent gerealiseerd. Dat wil wel iets zeggen." Bert de Boer, bestuurslid van het consulaat, voegt er aan toe dat er tijdens de verschillende acti viteiten ter gelegenheid van de vie ring van 400 jaar De Ruijter geen onvertogen woord klonk en geen klap is gevallen. Ze beschouwen het Molukse protest op een van de Indonesische marineschepen als het enige smetje op de festivitei ten. En het was natuurlijk jammer dat de marinelanding tijdens de vlootschouw niet door kon gaan door de harde wind. „Vlissingen en Zeeland zijn wel op de kaart gezet. Er zijn bij de mari- nedagen en Sail De Ruijter in to taal ongeveer een half miljoen be zoekers geweest. Wat dat voor spin off heeft is moeilijk exact aan te ge ven. Dat zal later blijken." De organisatie heeft goed in de oren geknoopt wat commissaris van de koningin Karla Peijs hen voorhield: „Zorg dat de kennis en ervaring niet verloren gaan. Blijf contact houden met elkaar, zodat we daar in de toekomst ons voor deel mee kunnen doen." Bakker en De Boer voelen wel wat voor het idee dat deze zomer ont stond om Small Sail dat al in Vlis singen werd gehouden, op te pep pen en eens in de vijfjaar een ma ritieme manifestatie in Vlissingen te houden. Misschien dat we daar dan een adviserende rol bij kun nen spelen, suggereert Bakker. Vlissingen zou zich ook moeten aanmelden bij de organisatie Sail Training International, de organisa tie van de Tall Ships Race, oppert Bakker, net als Antwerpen en Am sterdam hebben gedaan. Op die manier zou Vlissingen moe ten bewerkstelligen dat de stad eens in de vijfjaar etappeplaats bij die wedstrijd wordt. Maar dan moeten er wel tijdig stekken wor den gestoken, want die races zijn meestal vier jaar van tevoren al vol- En er zal gespaard moeten wor den, want steden die een etappe plaats willen zijn, moeten al snel ongeveer 1,2 miljoen euro op tafel leggen. Afsluiting De Ruyterjaar Het Zeeuws maritiem Mu- zeeum in Vlissingen laat vanaf morgen tot en met 27 januari een expositie zien van heden daagse kunstenaars die zijn geïnspireerd door het portret van Michiel Adriaanszoon de Ruijter. Officiële afsluiting van het De Ruijterjaar in de Nieuwe Kerk te Amsterdam op woensdag 7 november in aanwezigheid van prins Willem Alexander, met een admiraalslezing door Paul Kennedy, autoriteit op het ge bied van internationale betrek kingen. Op 13 november 2007 in het Muzeeum academische lezing Bestrijding van Barbarijse ka pers door Henk den Heijer van het Nederlands Instituut voor Militaire Historie. Op 27 november 2007 in het Muzeeum academische lezing Vlootvoogden en zeeslagen in beeld, wederom door Henk den Heijer. COMMENTAAR Zeeland kan tevreden terugkijken op het De Ruyterjaar. Een voorzichtige raming van kosten en baten heeft een zeer positieve uitkomst. De organisatie werkte met een budget van ruim drie miljoen euro. Daartegenover staan de bestedingen. Die schat het Nibud op minstens dertig euro per persoon. De precieze aantallen bezoekers zijn niet bekend, en het scheelt nogal of de Vlissingers meetellen die eens langs de attracties lopen, maar de bezoekers hebben zeker een veelvoud van die drie miljoen uitgegeven. Hoewel op de balans natuurlijk ook allerlei gratis diensten van overheden en bedrijven meewegen, mag dit resultaat er zijn. Zeeland stond maandenlang in de schijnwerpers en verkocht zichzelf goed. Dat belooft wat voor de toekomst. Toch is de organisatie niet helemaal tevreden. Het bedrijfsleven was nogal zuinig. De horeca bijvoorbeeld haakte pas in de loop van de zomer echt aan. Uiteindelijk werd door gebrek aan geld tien procent van de geplande activiteiten geschrapt. Zo heeft Zeeland het De Ruyterjaar wel omhelsd, maar niet voluit. Wat meer met het hoofd dan met het hart. Dat is jammer. Afgelopen zomer werd het bewijs geleverd dat Vlissingen een absolute toplocatie is voor dit soort evenementen. Er is dus alle reden om op deze basis enthousiast verder te bouwen. Het streven is nu naar een grote maritieme manifestatie om de vijfjaar. In die ambitie zit ruim voldoende nuchterheid. U kunt nog steeds inbrengen voor onze belangrijke VEILING (11 dec.) Schilderijen, bloedkoraal granaat, zilverwerk etc. Veilingmeester A. I. Verhage 0118-627639/06-23360501 www.hetmiddelburgsveilinghuis.nl goes - De provincie Zeeland be gint een jongeren-denktank. De deelnemers krijgen invloed op het beleid. Met een bijeenkomst in 't Beest in Goes wordt het initiatief op it december gepresenteerd, te gelijkertijd met de vernieuwde jon- gerenwebsite. Op dit site komt een Zeeuwse versie van Youtube. De denktank gaat bestaan uit 50 tot 75 leden, tussen de 12 en 24 jaar. Onderwijs, verkeersveiligheid en cultuur zijn de eerste beleids thema's die in 2008 op het pro gramma staan. Belangstellenden kunnen zich tot 1 december aan melden bij jouwzeeland.nl. Aantal kijkers naar televisie uitzending vlootschouw: 1,2 miljoen naar de samen vatting 's avonds en 800.000 naar de live-uitzending overdag. De afgelopen zomer was Vlissingen het middelpunt van de activiteiten rond de viering van 400 jaar Michiel de Ruyter. Hier een overzicht van de kosten en de bezoekersaantallen van deze activiteiten. Besteding bezoekers (vooral in de horeca) 30 tot 3 5 euro per persoon. Geschat bezoekersaantal PZC Felix Binicewïcz, Graphic News 400 jaar De Ruyter in Zeeland, 3,2 miljoen euro. Geschat bezoekersaantal Sail de Ruyter tussen de 200.000 en 250.000. Voel dat het goed zit, bij Interieur Paauioe. In alle opzichten. Op 2 en 3 nouember treft u hier tijdens het l zitmeubeleuent de grootste DeSede I collectie uan Nederland. Paauwe I toont u wat zitten is, goed zitten. Widweê 2°'' Ooms Warmtewereld nodigt u uit uoor i een warm weekend op 2 en 3 nouember. Speciaal uoor u hebben we de nieuwste S modellen brandend opgesteld tijdens de showroom uituerkoop. www.oomswarmtewereld.nl Bezoek onze dealers;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3