Brandweer kan tijd winnen Fiscus dokt voor campagne Teeuwsen :RBH Basisscholen doen mee aan anti-discriminatieproject N-Hollandse commissaris steunt Peijs RBH is dé winterbandenspecialist Scholieren tekenen anti-rookcontract PZC Donderdag 1 november 2007 27 Burgers kunnen prestaties brandweer verbeteren. door Jan van Damme MIDDELBURG - Het plaatsen van rookmelders in moeilijk bereikba re binnensteden kan de prestaties van de brandweer aanzienlijk ver beteren. Ook het sneller reageren van de alarmcentrale, waar de mel dingen via 112 binnenkomen, kan de brandweer helpen. Met dat soort maatregelen hoopt commandant Ruud Maljaars van het brandweerkorps Middelburg- Vlissingen de opkomsttijden van de Zeeuwse brandweer te bekor ten. Uit een gisteren gepubliceerd onderzoek van het CBS (Centraal Bureau voor de Statistiek) over de jaren 2000-2006 blijkt dat de Zeeuwse korpsen veel moeite heb ben op tijd te komen. Dat wil zeg gen dat er in 90 procent van de ge vallen meer dan acht minuten ver strijken tussen melding en daad werkelijk blussen. Dit probleem, dat in Zeeland meer dan in andere provincies speelt, werd de afgelo pen jaren meerdere keren aange kaart aan de hand van specifieke jaar- en kwartaalcijfers. Volgens Maljaars is het gemiddel de van acht minuten in dunbevolk te streken niet goed toepasbaar. Zo wordt voor het buitengebied met een opkomsttijd van 15 minuten gerekend. De prestaties worden afgemeten aan de uitruktijd - van melding tot Efficiëntere melding bij alarmcen- trale zorgt ervoor dat de brand weer sneller bij de brand is. In moeilijk bereikbare wijken zijn rookmelders gewenst. uit de kazerne rijden - en rijtijd - van kazerne tot brand. Maljaars zegt dat de rijtijd door verkeersmaatregelen in het kader van duurzaam veilig licht is geste gen. Verkeersdrempels en roton des werken vertragend. Het groot ste tijdverlies wordt veroorzaakt door de alarmering en bereikbaar heid van de kazerne. Het klinkt simpel, zegt Maljaars, maar als melders hun naam, adres en woonplaats meteen volledig doorgeven, kan er zeker tijdwinst worden geboekt Hij denkt dat pu blieksvoorlichting daaraan kan bij dragen. Verder worden kazernes steeds meer aan de rand van dor pen gebouwd en duurt het langer voor vrijwilligers om van hun werk in de kazerne te komen. „Dat zijn zaken waarover nage dacht moet worden", aldus Mal jaars. Het plaatsen van rookmelders in moeilijk bereikbare wijken zou vol gens hem levens redden en de alar mering van de brandweer versnel len. Om de paraatheid te verbete ren hoopt hij dat een hogere ver goeding vrijwilligers over de streep trekt. GOES - Leerkrachten en directeuren van verschillende Zeeuwse basis scholen deden gisteren in Goes de aftrap voor een onderwijsproject te gen discriminatie. Als ludieke slotac- tie van de middag zaten de deelne mers verstrikt in tientallen gekleur de bolletjes wol, bedoeld als teken van eenheid. Het project is een ini tiatiefvan het Anti-Discriminatie Bu reau Zeeland. Dertien basisscholen doen mee. „Ze spreken daarmee de intentie uit om te werken aan ver draagzaamheid", zegt J. Dekker. „De scholen houden onder meer school- brede activiteiten. Daarbij worden ook de ouders betrokken. Het kan gaan om wijkfeesten, inzamelingsac ties en theatervoorstellingen." foto Ronald den Dekker den haag - De commissaris van de koningin in Noord-Holland, H. Borghouts, heeft het gisteren in de Tweede Kamer opgenomen voor zijn Zeeuwse collega. Tijdens een rondetafelgesprek vroeg hij de Kamerleden om een wijziging van de Wet op de Veiligheidsregio's, waardoor het mogelijk wordt dat in Zeeland de commissaris van de koningin voorzitter wordt van de veiligheidsregio. De nieuwe wet, die binnenkort in de Kamer wordt behandeld, regelt dat de korpsbeheerder van de poli tie voorzitter is. In Zeeland is dat de burgemeester van Middelburg. Maar gezien de aanwezigheid van een kerncentra le in Zeeland, de scheepvaart op de Westerschelde en het overstro mingsgevaar, is het logischer als de voorzitter geen burgemeester, maar Karla Peijs is. Voor zo'n uit zonderingspositie moeten duidelij ke criteria komen. Borghouts wil niet dat via een achterdeur alle commissarissen van de koningin voorzitter van hun veiligheidsre gio's worden. Betalingsconstructie verschaft kandidaat- Kamerlid aftrekpost. door Ben Jansen vussingen - PvdA-kandidaat Riet Teeuwsen uit Vlissingen heeft de kosten voor haar persoonlijke cam pagne bij de Kamerverkiezingen van 2006 door de plaatselijke afde ling van haar partij laten betalen. Als tegenprestatie schonk ze het zelfde bedrag (ongeveer 3500 eu ro) aan de afdeling en creëerde op deze manier een aftrekpost voor de inkomstenbelasting. Penningmeester James Hanssens van de Vlissingse PvdA bevestigt deze gang van zaken. „Ik vond het wel wat ongebruikelijk, maar Riets partner Henk de Haas zei: doe het maar zo. Omdat onze kas er niet door tekort werd gedaan en omdat geen regels werden overtreden, hebben we ermee ingestemd." De kascontrolecommissie, geeft Hanssens toe, had aanvankelijk wat moeite met de betalingscon structie. Na enige uitleg ging ze toch akkoord. Teeuwsen stond op de 76ste plaats van de PvdA-lijst. Ze stak onge veer 3500 euro in extra drukwerk, spotjes op Omroep Zeeland en ad vertenties in huis-aan-huis bladen. „Niet omdat ik ervan uitging dat ik zo toch wel in de Kamer zou kunnen komen, maar om méér stemmen voor de PvdA te werven. Zo bezien kun je je voorstellen dat de afdeling of het gewest de kos ten van persoonlijke campagnes vergoedt. De manier waarop de kosten die ik heb gemaakt, nu be taald zijn, kun je als een ondersteu ning van de afdeling beschouwen. Er is niets gebeurd wat niet door de beugel kan." Dat mag zo zijn, de andere twee Zeeuwse PvdA-kandidaten bij de laatste Kamerverkiezingen, Luuk Blom (plaats 29) en Wilma Brou wer (plaats 80) hebben niet een vergelijkbare regeling voor de kos ten van hun persoonlijke campag ne getroffen. Blom: „Het komt me redelijk bizar voor. Zoiets heb ik nog nooit meegemaakt." Brouwer: „Dat soort kosten heb ik zelf be taald." Teeuwsen weet niet of haar schen king uiteindelijk als aftrekpost is opgevoerd. „Dit jaar heeft mijn man de belastingpapieren inge vuld, maar het zou best kunnen." Herkent u mij nog? ftICDftM HCINKCNSZfiNO S V. ujujuj.riedQm.nl Bezoek ons aan de Schouwersweg 66 in Heinkenszand of bel: 0113 - 56 77 50 cooofreAit TOYOTKtES JtUSGfSTOSe TfOKOHAMA IliSS goes - In Zeeland hebben 71 klas sen van zeven middelbare scholen zich ingeschreven voor de niet-ro- kenwedstrijd Actie Tegengif, die vandaag begint. In Nederland doen 71.400 leerlingen mee, waar onder 1775 in Zeeland. Zij onderte kenen een niet-rokencontract. Deelnemende klassen beloven een halfjaar niet te roken. Er zijn prij zen voor de klassen waarvan het aantal rokers daalt of gelijk blijft. De deelnemende Zeeuwse scholen zijn: SGM Zeldenrust-Steelantcolle- ge (Terneuzen), CSW (Middel burg), Ostrea Lyceum (Goes), SSGM De Rede (Terneuzen) en Pontes Scholengroep (Goes).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 29