Zeeland 'Slagroom in Middelburg neemt afscheid van monumentale voetgangersbrug 'Eerst een plan en dan pas praten' 'Kan die God van jou mij misschien ook helpen?' Onderzoek naar bommen op het spoor naar Goes 22 I Donderdag 1 november 2007 PZC College ziet geen andere mogelijkheid dan verplaatsing naar Goes. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De voetgangersbrug die vroeger naast het station in Middelburg stond, gaat toch naar Goes. De Rijksdienst voor Archeo logie, Cultuurlandschap en Monu menten (RACM) is akkoord met de verhuizing van de brug naar het terrein van de Stoomtrein Goes-Borsele. Het Middelburgse college van B en W legt het plan in januari voor aan de gemeente raad. Die moet de definitieve be slissing nemen. Vorig jaar nog zei een woordvoer der van de dienst, die vroeger mo numentenzorg heette, dat verplaat sing van de brug geen optie was. „Het uitgangspunt is altijd dat een Rijksmonument niet verplaatst wordt", zegt R. Pekaar van het RACM nu. „Maar door allerlei ver anderingen die er in het gebied bij het station zijn geweest, zou de brug nu nauwelijks nog een func tie vervullen." Pas als de gemeente raad een besluit heeft genomen, brengt de dienst een definitief ad vies uit. „Er zijn wijzigingen geweest in het oorspronkelijke plan voor het sta tionsgebied, zegt ook verantwoor delijk wethouder H. Kool-Blok land (CDA). „De belangrijkste is dat de brug naar de Maisbaai is ge schrapt. De brug over het spoor zou daar bij aansluiten. Bovendien stellen de NS de eis dat de brug aanmerkelijk boven de stroomdra den uit steekt. Daarvoor zou de brug aangepast moeten worden. En de NS hebben liever niet dat er nieuwe elementen over het spoor worden geplaatst." Ook plaatsing over het spoor bij de Erasmuswijk of bij het Arneka- naal richting Arnemuiden is niet ideaal, vindt Kool. „In Arnemui den staat de brug niet in een stads- omgeving. Bovendien zou de brug daar ook verhoogd moeten wor den. Er zijn daar wel geen stroom draden, maar de geleiders van de trein blijven wel omhoog staan als hij daar onder de brug rijdt. In de Erasmuswijk zou de brug alleen een functie hebben voor een re- De oude voetgangersbrug die vroeger naast het station in Mid delburg stond, gaat naar Goes. De Rijksdienst voor Monumen tenzorg stemt daarmee in. creatief rondje. In Goes vervult de brug wel een functie." De Stichting Vrienden van Middel burg heeft zich altijd hard ge maakt voor behoud van de brug voor Middelburg. De stichting be roept zich op de belofte van de ge meente dat de brug terug zou ko men. Toen duidelijk werd dat de brug niet meer in de buurt van het station terug kwam, steunde de stichting het plan om de brug bij het Arnekanaal te plaatsen. De Vrienden blijven waarschijnlijk bij hun standpunt dat de brug niet naar Goes mag vertrekken, zegt voorzitter P. Smallegange. „Het be stuur moet er nog over vergade ren, maar ik denk niet dat we van plan zijn om het advies van de rijksdienst te onderschrijven." De Stoomtrein Goes-Borsele wil de brug opknappen en hem over een stuk spoor zetten dat in ge bruik is bij de stichting. De brug moet het parkeerterrein met de openbare weg verbinden. De stich ting wil nog niet reageren op de nieuwste ontwikkelingen. „Voor ons is het nog even afwachten", zegt R. Zondervan. „We weten niet meer dan dat het college van plan is om een voorstel aan de raad te doen." Vakbonden weigeren te overleggen met Vlissingse wethouder. door Wendy van den Hurk vlissingen - De sfeer op het stad huis van Vlissingen is slechter dan ooit: angst, onrust en frustraties breiden steeds verder uit. Pas als wethouder T. Verhage daar iets aan doet, praten vakbonden met haar verder. Eerder niet. Eigenlijk zou gistermiddag overleg hebben plaatsgevonden tussen vak bonden Abvakabo, FNV, CNV en de gemeente Vlissingen. Echter, de vakbonden hebben het laten afwe ten. Zij misten een document. „De wethouder had ons een plan van aanpak beloofd", klaagt H. van der Veeke van de Abvakabo. „Maar we hebben nog geen enkel voor stel of maatregel gezien, dat de cri sis zou kunnen oplossen. Ook is er nog geen vertrouwenspersoon voor de ambtenaren, terwijl we daar nadrukkelijk om hadden ge vraagd." In een brief aan Verhage schrijven de bonden dat ze ernstig twijfelen aan haar kwaliteiten en die van de directie om de crisis te leiden. Ze vinden dat de wethou der prioriteit moet leggen bij het herstel van het vertrouwen. „Dat is er nu niet. En dat kan wel eens tot ernstige gevolgen leiden voor de hele organisatie van de ge- meente Vlissingen. Gevolgen waar Verhage verantwoordelijk voor is." Daar bedoelt Van der Veeke geen stakingen mee. „Dat is nog niet ter sprake gekomen. De ambtenaren zijn loyaal aan hun stad. Op het stadhuis wordt ook nog steeds ge werkt. Alleen wordt het wel steeds moeilijker om loyaliteit voor de or ganisatie op te brengen." Verhage zegt verwonderd te zijn. Niet alleen omdat de vakbonden zo laat afzegden. „Ook omdat ik juist, over hetzelfde onderwerp, zo'n constructief overleg heb ge had met de ondernemingsraad. Die wil het integriteitsrapport af wachten. Dat wilde ik met de bon den bespreken." Project van CSW over voedsel eindigt met smaakquiz. door Dewi Gigengack middelburg - De sportiefste leer lingen van elke klas mogen het te gen elkaar opnemen in een wed strijdje slagroom kloppen. Wie als eerste de slagroom stijfgeklopt heeft, wint. „Slagroom en suiker in de kom, schort voor en kloppen maar!" Met luid gegil en ge schreeuw moedigen de klassen de jongens aan. Quizleider Eric Rotte roept: „Ga door, ga door! Gebeurt er al iets?" Vmbo-leerlingen van de Christelij ke Scholengemeenschap Walche ren in Middelburg sloten gisteren het project 'Weet wat je eet' af met een smaakquiz onder leiding van tv-kok Eric Rotte. Zij proefden onder meer blauwe vanillevla, ro ze bloemkoolpuree, en twee soor ten komkommers: een biologische en een niet-biologische. „Komkom mer A is lekkerder, dus die is biolo gisch!" „Nee het is B, met de 'b' van biologisch!" Het valt niet mee om de vragen goed te beantwoor den. Vooral de blauwe vla en de ro ze bloemkool zorgen voor verwar ring. Rotte: „Proeven doe je ook met je ogen. Bij blauw denk je aan mint, bij roze aan aardbei. Dat maakt het zo moeilijk." Het project is een samenwerking tussen de school, de Zeeuwse Mi lieufederatie en natuurorganisatie 1VN. Scholieren volgden twee maanden lang lessen over voeding. Tijdens verzorging kookten zij met niet-alledaagse ingrediënten zoals pompoen, en bij wiskunde bere kenden ze hoeveel kilocalorieën ze dagelijks binnenkrijgen. 'Biologische voeding is gezonder' De eerste resultaten van het EU-onderzoek 'Quality Low Input Food' laten zien dat biologische voeding gezondheidsvoordelen oplevert. Volgens dit onderzoek bevatten biologische groente en fruit tot 40 pro cent meer anti-oxidanten dan gangbare producten. Biologische melk heeft 50 tot 80 procent meer anti-oxidanten, en een ho ger gehalte vitamine E dan niet-biologische melk. v Anti-oxidanten beschermen het lichaam tegen schadelijke stoffen. Een ander programmaonderdeel was het bezoeken van biologische boerderijen. Daar moesten de leer lingen een powerpoint-presentatie en een folder over maken. De der tienjarige Sakina van der Zwam ging naar zorgboerderij Pitteperk in Koudekerke. „Ze maken daar kaas en melk. Maar het leukst vond ik om de koeien en kalfjes te bekijken." Jordi Lievense, ook der tien, bezocht de biologisch-dyna- mische boerderij Ter Linde in Oostkapelle. „We kregen een rond leiding en mochten biologische ap pels proeven. Die waren lekker." jordi uit klas M2K is één van de winnaars van de smaakquiz. Voor hem is het onderwerp niet nieuw. „Ik kook thuis wel eens. Dan maak ik altijd macaroni, dat is lek ker makkelijk. Met verzorging heb ik donuts gemaakt, dat ga ik thuis 'Lust je geen spruitjes, spinazie of broccoli? Dat zit allemaal tussen je oren' ook een keer proberen." De les verzorging was voor Sakina een minder groot succes. „Wij heb ben fruitbonbons gemaakt, maar de meeste zijn aangebrand." Rob Nefs, docent verzorging, zegt: „Kinderen zijn vaak bang om iets nieuws te proberen. Toen we pom poensoep gingen maken zeiden ze: 'dat gaan we echt niet eten!' Maar als ze iets eenmaal geproefd hebben, vinden ze het vaak toch wel lekker. Na afloop vroegen som mige leerlingen zelfs het recept." Ook Eric Rotte zegt het: „Proeven is belangrijk. Lusten jullie geen spruitjes, spinazie en broccoli? Dat zit allemaal tussen je oren." Verslaafden kicken bij stichting af met hulp van geloof. door David Duijnmayer wemeldinge - Marcel Wieringa (41) was zes jaar geleden een niet-gelovige drugsverslaafde. Ten minste, hij was wel gelovig, maar kon er geen uiting aan geven: „Ik had altijd al het idee dat er iets was, maar ik wist niet hoe ik con tact kon krijgen met dat iets." Tot hij in Den Haag Arie Knoester ont moette. Knoester werkte daar voor In De Vrijheid, een christelijke stichting voor verslavingszorg. „Ik was toen net moslim gewor den, maar dat was het ook niet he lemaal. Ik was zoekende en Knoes ter stond daar op straat voorlich ting te geven. Ik vroeg: 'kan die God van jou mij ook helpen?'" Zo kwam de Hagenaar Wieringa terecht in Wemeldinge. Hij ver bleef een jaar op de 24-uursop- vang van de stichting. Daar kickte hij af van zijn verslaving en werd hij christen. Nu is Wieringa zelf be geleider. In De Vrijheid is twaalf jaar gele den opgericht door Remco Jorrits- ma, zelf ex-verslaafde en afgekickt met hulp van God. De opvang in Wemeldinge biedt plaats aan 24 mannen. Vrouwen laat de stich ting niet toe. „Dan gaan er relaties ontstaan, dat komt de genezing niet ten goede", zegt Wieringa. Wieringa denkt dat de combinatie 'Alle verslaafden voelen een leegte. Die proberen ze op te vullen met drugs' met het geloof beter werkt dan wat hij 'wereldse opvang' noemt: verslaafdenzorg die losstaat van het geloof „Bijna alle verslaafden voelen een bepaalde leegte. Die proberen ze op te vullen met drugs, maar dat blijft onbevredi gend." Dat wil niet zeggen dat alle verslaafden bij In De Vrijheid be keerd moeten worden. „We gaan het er niet inrammen. Het belang rijkste is afkicken. Sommigen zijn gelovig als ze hier komen, sommi gen niet. Er zijn wel eens jongens bij die de nadruk op het geloof niet waarderen en weggaan. De meesten hebben er juist veel aan." Volgende week deelt de stichting in en rondom Zeeuwse koffies hops flyers uit en geeft voorlich ting over softdrugs en verslaving. Week van verslaving Het is dan de 'week van versla ving', een landelijke themaweek. „Wij hebben in dit geval specifiek voor softdrugs gekozen", zegt Wieringa. „ledereen doet altijd maar alsof softdrugs niet schade lijk zijn. Wij willen komende week eens een ander geluid laten horen. Voor de schadelijke effec ten van alcohol en sigaretten word je wel gewaarschuwd, maar voor de gevaren van softdrugs is maar weinig aandacht." middelburg - Zo goed als zeker lig gen er nog steeds niet geëxplodeer de bommen en granaten in en bij de spoordijk tussen Middelburg en Goes. Tijdens de bevrijding van Midden-Zeeland is er immers voor al rondom de Sloedam flink ge vochten. Daarbij zijn heel wat bommen afgegooid en granaten af geschoten. Als volgend jaar maart BAM Rail herstelwerkzaamheden aan het spoor uitvoert wordt dat moment aangegrepen om ook te kijken of die explosieven opgespoord kun nen worden. Het dagelijks bestuur van de ge meente Middelburg heeft deze week toestemming gegeven voor dat onderzoek. Het wordt uitgevoerd door T&.A Survey, een bodemonderzoeksbu reau uit Amsterdam dat gespeciali seerd is in het opsporen van explo sieven. De 'week van verslaving' is een initiatief van 13 christelijke organisaties voor verslavingszorg en is van 4 t/m 11 november. De acties richten zich op preventie, met als thema: „Dat doet mijn kind niet, toch?" Acties in Zeeland: 7 en 9 november Preventielessen Drugs op het Calvijn College in Krabbendijke en de hele week flyeracties over softdrugs van stichting In De Vrijheid. Minister Rouvoet spreekt in Den Haag met jongeren over hun drugs- en alcoholgebruik. www.weekvanverslaving.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 24