Media M dl Schaatsen helpt de NOS de winter door PZC Donderdag 1 november 2007 1 5 ALLEMENSEN 'Jennifer is zwanger', zegt ontwerper Cavalli De Italiaanse modeontwerper Roberto Cavalli heeft gisteren be vestigd dat zangeres Jennifer Lo pez zwanger is. Dat berichtte het Amerikaanse magazine People, waaraan Cavalli vertelde dat hij speciale kleding voor haar heeft ontworpen. „Dat is zo moeilijk, want ze groeit elke week." Al maanden waren er speculaties dat de 38-jarige Lopez zwanger zou zijn. Cavalli ontwierp enkele ruimzittende outfits voor de ster die samen met haar man Mare Anthony op tournee is. 'House'-acteur kampt met lichte depressie In de ziekenhuisreeks House M.D. speelt de Britse acteur Hugh Laurie de nukkige dokter Gregory House, maar in zijn ei gen leven wendt hij zich zelf tot een medisch specialist. De hoofd rolspeler van de hitserie, in Ne derland uitgezonden door SBS6, vecht namelijk tegen een lichte depressie en is in therapie, aldus het Amerikaanse blad People. Laurie verklaart de depressiever schijnselen door zijn drukke be staan en het pendelen tussen En geland en de VS. Hij is 'uitgeput' na een aantal jaren hard werken aan de serie. Het succes van de reeks kwam wat hem betreft to taal onverwacht. Dat House M.D. nu al ruim drie jaar draait, had hij nooit voorzien. Linda de Mol en man definitief uit elkaar Linda de Mol en Sander Vahle hebben hun relatie definitief beëindigd. Dat heeft de woord voerster van De Mol gisteren ge meld. Het tweetal heeft na ruim twaalf jaar hiertoe besloten. Het koppel wil niet meer mededelin gen doen over de breuk. Zij heb ben samen twee kinderen: zoon Julian (1997) en dochter Noa (1999). Eerder hadden De Mol Sven, Ireen, Erben en Marianne. Aan hun voornamen hebben we genoeg. Schaatsen is, na voetbal, tv-sport nummer twee in Nederland. door Ans Bouwmans foto's Jan de Vries Presentator Mart Smeets heeft zijn eerste schaats- weekend er op zitten. Het winterseizoen moet eigen lijk nog beginnen, en er is al meer dan tien uur live schaatsen uitgezonden. Dat is vreselijk veel, en het wordt nog meer. „Er is hoog en gedurfd ingezet. Vijftien weekenden moeten we nog door. Het is bijna allemaal live. Maar dat past bij de NOS, daar zijn we goed in geworden", zegt Smeets. Sinds het eredivisievoetbal bij de NOS is verdwenen, is schaatsen het nieuwe nationale visitekaartje van de publieke omroep. Het aan tal uren schaatsen op tv is de afge lopen jaren flink toegenomen. Niet alleen de EK's en WK's wor den live uitgezonden. Ook een Rintje Ritsma, Ria Visser en Dione de Graaff bespreken de zojuist gereden ritten. Links interviewt Bert Maalderink Sven Kramer na zijn 5.000 meter. deel van de wereldbekerwedstrij den is dit seizoen weer live te zien. De NOS haalt alles uit de kast om het schaatsen populair te houden en de tv-kijkers aan zich te bin den. „Schaatsen is qua kijkcijfers de tweede sport van Nederland", zegt Maarten Nooter, hoofdredac teur van NOS Sport. Dat al dat schaatsen de kijker nog niet gaat vervelen, blijkt uit de kijkcijfers. Wat opvalt is dat kijkers niet afha ken naarmate er meer uren schaat sen worden uitgezonden. Toch moet je oppassen de kijker niet te overvoeren, zegt Nooter. „Alle we reldbekers van a tot z uitzenden, dat doen we niet meer. Daar word je schaatsmoe van." De vuistregel is: als Dione de Graaff of Mart Smeets op locatie of in de studio zitten, dan is het belangrijk. De NOS is afgelopen weekeinde met zo'n twintig mensen uitge rukt om de NK Afstanden te ver slaan in schaatsmekka Thialf in Heerenveen. In de regiewagen ter plekke geeft regisseur Astrid Wis man geroutineerd aanwijzingen. Ze gebaart met haar rechterhand, alsof de zeven cameralieden rond om de schaatsbaan haar kunnen zien. „Attentie voor 1. En 1. En ti tel erbij." De schakeltechnicus zorgt ervoor dat de juiste beelden bij de kijker binnenkomen. 1\vee 'slomo'-jongens nemen alles op, en laten op verzoek herhalingen of samenvattingen zien. Er is regelmatig contact tussen de regie en de presentatoren. Die zit ten in het stadion op een proviso risch platformpje van spaanplaat met wat rondslingerende tapijtte gels. De sfeer is gemoedelijk. Een fan maakt nog snel een foto van Mart Smeets die staat te bellen. Schaatsanalist Ria Visser speelt wat met haar dochtertje. Routinier Rintje Ritsma, die dit weekend in valt om het vertrek van analist Bart Veldkamp op te vangen, deelt handtekeningen uit. Of hij nog een keer terugkomt, weet hij nog niet. Als hij zich kan kwalificeren, dan schaatst hij liever. In het 'zweethokje', een ijzeren gevaarte van zes vierkante me ter aan de andere kant van het stadion, zitten tv-commentato- ren Martin Hersman, Herbert Dijkstra en Frank Snoeks. „Dit is luxe in vergelijking met andere ijs stadions", zegt Dijkstra. „Er staat ook een computer, die hebben we in het buitenland vaak niet." Waar het tv-commentaar door gaans uit een tweegesprekje met al lerlei achtergrondinformatie be staat, wisselen de radiojongens Se- bastiaan Timmerman en Gio Lip pens elkaar telkens af met doorlo pend commentaar. „Met zijn twee ën geeft het toch meer dynamiek", zegt Gio, dit seizoen de nieuwe ling bij het schaatsen. De twee be schrijven vooral wat ze zien. „De luisteraar is blind." Commentatoren houden zelf nog kaartenbakjes bij, met de schaat sers en hun beste tijden. „Wij we ten tot in detail wat er gereden is", zegt tv-commentator Herbert Dijkstra. Ze houden het oog op nieuwkomers, zoals de broers Mul der of Jan Blokhuijsen. Schaatsen is in Nederland een na tionale sport. Maar de NOS zendt niet alleen zoveel schaatsen uit, omdat we er zo goed in zijn, zegt Nooter. „Geen 'vlaggetje-petje' journalistiek, zoals verslaggever Bert Maalderink zou zeggen." Ne derland hoeft niet per se te win nen. „Het is juist prettig voor de sport als er een goede Amerikaan of Japanner tussendoor komt." Nederlanders vormen een deskun dig publiek, dat waardering heeft voor een 10 kilometer en de ronde tijden kent. Maar het schaatsen is ook een kijksport geworden om dat de sterren zo benaderbaar zijn, denkt Smeets. „Het is een aaibare sport. De schaatsers hebben geen kapsones. Sven Kramer, daar kun je gewoon mee praten." Schaatskalender Belangrijke wedstrijden van het komende schaatsseizoen, te zien bij de NOS: 9-11 november: Worldcup in Salt Lake City (VS) 16-18 november: Woldcup in Calgary (Canada) 7-9 december: Worldcup in Heerenveen 29-30 december: NK Allround in Groningen 5-6 januari: NK Sprint in Hee renveen 12-13 januari: EK Allround in Kolomna (Rusland) 19-20 januari: WK Sprint in Heerenveen e 25-27 januari: Worldcup in Ha- mar (Noorwegen) 9-10 februari: WK Allround in Berlijn (Duitsland) 22-24 februari: Worldcup fina le in Heerenveen e 6-9 maart: WK afstanden in Nagano (Japan) Internet - Als het aan Roeland Stekelen burg ligt, chef nieuwe media bij de NOS, hoefje zelfde ron detijden niet meer bij te hou den. Op schaatsen.nos.nl kun nen de beelden van alle schaatsevenementen live wor den bekeken. De rondetijden lopen via de tijdwaarneming ook vanzelf binnen. De site moet verder worden uitgebreid, maar een sms-servi- ce is er ook al. Wie internet op zijn mobiel heeft, kan de beel den daarop ontvangen. en Vahle al aangegeven tijdelijk uit elkaar te zijn gegaan. Politie ondervraagt Britse prins Harry De Brits* tie heeft Britse prins Harry onder vraagd over het dood schieten van twee bescherm de blauwe kie kendieven. De twee roofvogels waren vorige week aangetroffen aan de rand van het ko ninklijke landgoed Sandring- ham. Harry en een vriend waren op dat moment in de buurt maar weten niets van het inci dent, aldus een woordvoerster van de prins. Harry zou niet op een politiebureau zijn ondervraagd, meldde de Britse omroep BBC gisteren. In Groot-Brit- tannië staat op het doden van de zeld zame blauwe kie kendief een straf van zo'n 7.500 euro boete of zes maanden cel. Prins Harry. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 15