Boeken Honderd meesterwerken :vkfvl l'Hh H jr- ■m t Verontrustend en bloedspannend Het steeltje van de paprika I ra SI Reggie Nadelson ra 14 Donderdag 1 november 2007 PZC Je kunt eindeloos over de canon delibereren; je kunt er ook gewoon een samenstellen. In de reeks Perpetua komen de honderd beste boeken uit de wereldliteratuur samen. door Theo Hakkert Wanneer de wens voor het eerst geuit werd, is voer voor boekhis torici. Alle echt klassieke bellet trie in één uniforme reeks en liefst eeuwig leverbaar - wat een droom. Mis schien stamt de wensdroom uit de tijd dat zo'n reeks ontstond in Engeland, waar Penguin pocket reeksen uitgaf met de grote werken uit de wereldliteratuur. De zwarte ruggen van de Penguin Classics, de oranje van het actuelere werk. Alle grote namen gebroederlijk naast el kaar en niet verdeeld over verschillende uit geverijen. s In Nederland is er veel en vaak gepraat over zo'n reeks, maar uitgeverijen geven niet graag hun 'eversellers' op. Ze vormen een basis die een uitgever niet kan missen. Alle boeken van Hella Haasse, Gerard Reve, Jan Wolkers, Con nie Palmen, Maarten 't Hart, W. F. Hermans en honderden, honderden anderen samen in één reeks, deze droom zal geen werkelijkheid worden. Er is eigenlijk maar één reeks die enigszins in de buurt komt en dat is Privé-domein, de serie met autobiografische geschriften, uitgegeven door De Arbeiderspers. Zeker in een tijd waarin op allerlei gebieden weer over de canon wordt gepraat, verbaast het niet dat het idee voor een uniforme reeks mees terwerken uit de wereldliteratuur opnieuw is opgepakt. Zelfs het scheiden van kaf en koren voldoet hierbij niet. Van het koren krijgen al leen de gouden aren toegang tot de reeks Perpe tua, waarvan het eerste deel inmiddels is ver schenen. Maandelijks verschijnt een nieuw deel, gebonden, in sommige gevallen opnieuw vertaald. De reeks zal uit honderd boeken be staan. Maar mede-initiatiefnemer, uitgever Mark Pieters van Athenaeum - Polak Van Gennep, waar de reeks verschijnt, hoopt dat het niet bij honderd zal blijven. Opmerkelijk is dat bij Perpetua de verschillende uitgeverijen samenwerken. Maar welke zijn die honderd beste boeken uit de wereldliteratuur? Twee criteria werden ge hanteerd: alleen overleden schrijvers en één ti- m A v( 1. ■~r- - - tel per auteur. Verder niet, dus zowel proza, poëzie als toneel, en uit alle tijden en culturen. Roept u maar. De eerste selectie werd gemaakt door een jury bestaande uit Hella Haasse, Kris- tien Hemmerechts, Kees Fens, Piet Gerbrandy, Arnon Grunberg en Maarten Asscher. Ze lever den ieder een top honderd in. De tachtig topti- tels van hun gezamenlijke lijst worden in de reeks opgenomen. De laatste twintig worden via internet gekozen door het publiek, maar uit een groslijst van slechts 36 titels. Het is een indrukwekkend programma. Lo gisch is dat de reeks is begonnen met Don Qui- chot van Cervantes, vaak beschouwd als de eer ste en meteen beste roman aller tijden. Veel schrijvers van een groot oeuvre worden net als Cervantes vaak geassocieerd met dat ene boek. Flaubert met Madame Bovary, Melville met Moby Dick, Conrad met Hart der duisternis, Bronte met De woeste hoogten, Dante met De goddelijke komedie, Multatuli met Max Have- laar. Die komen dan ook allemaal in de reeks. Maar wat te doen met Kafka? Met Hermans? Met Faulkner? Met Elsschot? Het zijn respectie velijk Het proces, Nooit meer slapen, Het geraas en het gebral en Kaas geworden. Het is natuur lijk onmogelijk het iedereen naar de zin te ma- BOEKEN KORT Lisa groeit op in het café van haar moeder. Wie haar vader is, weet ze niet. Als ze zwanger is, verlaat ze haar vriend en strandt in alcohol, drugs en vooral in het besef te kort te schieten. Ze laat haar zoontje Tom achter bij haar moeder en betrekt de flat van haar overleden tante. Koppig blijft: ze proberen greep te krij gen op haar leven. Een mooi ge schreven, beknopte debuutro man van Andrea Voigt (1968), die in 2004 als dichter debuteer de met De tempel van Saturnus. Andrea Voigt - Augustus in Parijs. De Geus, 18,90 euro 'Don Quichot', hier getekend door Felix Guerain, is de eerste klassieker die Perpetua uitgeeft, foto GPD ken. Anna Karenina kreeg de voorkeur boven Oorlog en vrede. Van veel dichters is simpelweg voor het verzameld werk gekozen. Een apart probleem zijn de romanreeksen. Zo komt van Marcel Proust begrijpelijkerwijs al leen De kant van Swann in de serie, want voor de hele 'Recherche' is natuurlijk geen plek. Van Robert Musil staat wel De man zonder eigen schappen aangekondigd, maar of dat ook echt de vier delen zijn? Geen Middelnederlandse teksten bij de eerste worp; wel Hadewych op de keuzelijst voor de le zers. Daarop staat ook Johan Huizinga's Herfst tij der Middeleeuwen, maar verder weinig non-fictie. Het zijn bovendien erg Europese lijsten. Borges is de enige Zuid-Amerikaan. En geen Nabokov, Calvino, Scott Fitzgerald, Lowry Onder de vul kaan), Bellow. Opvallend weinig dagboeken ook. Het ontbreken in dat verband van Cesare Pavese's Het leven als dagboek is een regelrechte smet. Alleen dat boek is al reden waarom Per petua na honderd delen gewoon door moet gaan. Mede samenstellen kan tot 31 december via: www.klassieken.nl. Een blank echtpaar adopteert twee zwarte kinderen Als de broers volwas sen zijn, ontmoeten ze door een bizar ongeluk hun moeder en hun zusje, dat waanzinnig hard kan lopen. Ann Patchet brak door met haar roman Belcanto. In Familie beschrijft zij hoe sterk familiebanden kunnen zijn, maar ook hoe weinig uit komt van menselijke verwach tingen. Patchet verweeft in haar boek over een bijzondere moe derliefde heel knap de ongelijk heid tussen blank en zwart. [jn Ann Patchet - Familie (Vert. Hien Montijn). De Bezige Bij, 19,90 euro Een kleine twintig jaar nadat Philip Kerr roem oogstte met zijn trilo gie rond privé-detective Bernie Gunther, maakt deze zijn come back in De een van de ander. Speelden de eerste drie avontu ren in het Berlijn van de jaren dertig, het vierde boek is gesi tueerd in München. Anno 1949 is dat een plek waar schimmige handel, hebzucht en vluchtende oorlogsmisdadigers elkaar ont moeten. Dan huurt de echtgeno te van een verdwenen oorlogs misdadiger hem in. Het lijkt een eenvoudige klus, maar in het na oorlogse Duitsland is niets wat het lijkt. Philip Kerr - De een van de ander (Vert. Herman van der Ploeg). De Boekerij, 18,95 euro ryi Reggie Nadelson - Bar- sten in de stad (Vert. Ton Heuvelmans) De Geus, 22,50 euro door Mieske van Eek et nieuwe boek van Reggie Nadelson over smeris Artie Cohen speelt in het New York van na 11 septem ber. Het optimisme van de New Yorkers heeft een flinke knauw gekregen en vreemde lingen worden argwanend en vijandig bejegend. De van oorsprong Russische politie man Artie Cohen heeft na de aanslagen dagenlang onafge broken gezwoegd op zoek naar overlevenden. In die ver warrende tijd heeft zijn gelief de Lilly hem verlaten. De wond die zij achterliet is nog niet genezen, toch probeert Cohen bijna wanhopig een bestaan op te bouwen met zijn nieuwe vriendin. Als een Russische vrouw op het strand een stapeltje met bloed besmeurde kinderkle ding vindt, komt ook deze re latie onder druk te staan. Co- hen gaat op onderzoek uit. Als ook zijn petekind, de twaalfjarige Billy, onvindbaar blijkt, krijgt zijn speurtocht iets wanhopigs. Vooral omdat New York meer aan zijn hoofd heeft dan zoekgeraakte kinderen. Mishandeling, misbruik van en moord op kinderen blijkt steeds vaker een thema voor schrijvers van misdaadro mans. Het is een onderwerp dat emoties losmaakt, maar snel leidt tot vooroordelen en foute conclusies. Nadelson zet haar lezers herhaaldelijk op het verkeerde been. Dat is confronterend maar ook ver helderend. De ontknoping van het boek is verontrus tend. Maar Barsten in de stad is bovenal een bloedspan nend boek, waarin de schrijf ster het falen van de maat schappij en het geploeter van de eenling knap verweeft. Samenstelling Wim Brands en Monique Edelschaap - Briefgehei men. Uitgeverij Nw A'dam. 288 pag. 19,90 door Aly Knol Geheimen spelen zich vaak rond het liefdes- annex seksleven af, maar niet allemaal. Zoals: 'Als ik een bootje zie varen, hoop ik dat het zinkt, zodat ik de mensen kan redden en een heldin zal zijn', of'In de su permarkt breek ik altijd het steeltje van de paprika alvo rens ze te wegen'. Maar wie het prachtig uitgevoerde boek Briefgeheimen ter hand neemt, komt er al snel achter dat heel veel Nederlanders in het geniep een ander begeren dan de eigen partner. 'Ik heb 3x seks gehad met andere mannen (terwijl ik gelukkig getrouwd ben)', bekent een briefkaartschrij fster. Briefgeheimen is een project van nrc.next, De Standaard, Antilliaans Dagblad, Kids- week en uitgeverij Nw A'dam. Iedere dag sturen ano nieme lezers een geheim dat niemand mag weten naar de betrokken publicaties. De eer ste bundeling inzendingen is nu in boekvorm verschenen. Het is een heerlijk blader- dan wel salontafelboek gewor den, om in teugjes van te ge nieten. Dat geldt ook voor de korte verhalen van samenstel ler Wim Brands over ontmoe tingen met vaak nogal vreem de mensen, die een geheim koesteren. Uit een groot deel van de inzendingen blijkt dat veel Nederlanders in het ge heim hunkeren naar ware lief de. En er zijn ook heel ondeu gende geheimen, zoals 'Ik rei nig de onderkant van mijn gelnagels bij voorkeur met de elektrische tandenborstel van mijn man'. Tot en met 7 fe bruari is er in het Museum voor Communicatie in Den Haag ook een tentoonstelling te bezichtigen rondom Brief geheimen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 14