Defensie pleegt roofbouw op eigen krijgsmacht 'De taliban verslaan is een fictie' Kosten Oorlog tegen terrorisme ff 'Van Middelkoop verkoopt het tafelzilver om de missie in Uruzgan in stand te kunnen houden' Tweede Kamerlid Arend-Jan Boekestijn (VVD) PZC Donderdag 1 november 2007 1 1 irdenstrijd om Uruzgan 'Als je in dat gebied elke dag 800.000 euro uitdeelt, maak je meer vrienden', aldus een internetreactie op de dagelijkse kosten van de missie in Uruzgan. De kosten zijn astro nomisch opgelopen, blijkt uit de bijgestel de begroting van Defensie voor de missie voor de periode 2006-2008 van 580 mil joen euro. Daar komen naar schatting nog honderden miljoenen bovenop aan ont- wikkelings- en wederopbouwkosten. Om de missie te kunnen bekostigen, pleegt Defensie volgens critici bovendien roof bouw op de eigen krijgsmacht. Tanks, hou witsers en zelft kazernes worden verkocht om de begroting voor komend jaar rond te krijgen. „Van Middelkoop verkoopt het tafelzilver om de missie in Uruzgan in stand te kun nen houden", aldus Tweede Kamerlid Arend-Jan Boekestijn (WD). Zijn partijge noot in de Tweede Kamer Hans van Baai en eist dan ook als een van de voorwaar den voor instemming met verlenging van de missie dat het kabinet 400 miljoen euro extra voor de missie uittrekt. Dat bedrag wordt ook genoemd door lean Debie, voor zitter van de militaire vakbond VBM/NOV. Het geld moet volgens hem worden gebruikt voor munitie, voertuigen, helikopters en reserve-onderdelen. Ook moet extra personeel worden aangetrok ken en opgeleid. De roofbouw die op de krijgsmacht wordt gepleegd zit 'm ook in de verliezen en slijta ge aan materiaal ter plekke. Een verloren gegane pantserwagen kost gauw een mil joen euro, een neergestorte helikopter of F-16 veertig keer zoveel. Ze worden dan ook niet meer vervangen. Bovendien ver bruiken de troepen in de felle gevechten te gen de taliban veel meer munitie dan oor spronkelijk was ingeschat. CDA-buitenlandwoordvoerster Karien van Gennip zei dat de kosten geen rol mogen spelen bij de beslissing de missie al dan niet voort te zetten. Bij de Nederlandse ambitie deel te nemen aan internationale vredesmissies hoort nu eenmaal een kos tenplaatje, vindt ze. Na de NAVO-top vorige week in Noord- wijk heeft minister Van Middelkoop van Defensie in ieder geval de 'hoop' uitgespro ken dat andere NAVO-landen Nederland in Uruzgan niet alleen met troepen zullen bijspringen, maar ook willen bijdragen in de kosten die Nederland maakt. De missie in Afghanistan is een uitvloei sel van de op 11 september 2001 begon nen oorlog tegen het terrorisme. Een wes terse coalitie veroverde het land om te voorkomen dat vanuit terroristische bases daar nog aanslagen elders in de wereld voorbereid konden worden. Aangezien in derdaad wereldwijd sindsdien geen aansla gen meer vanuit Afghanistan zijn georga niseerd, zou je de militaire aanwezigheid in die zin een succes kunnen noemen. De westerse troepen in Afghanistan moe ten nu vooral voorkomen dat de taliban terug aan de macht komen en het land op nieuw een uitvalsbasis voor terrorisme wordt. De felste tegenstanders van de U- ruzgan-missie wijzen deelname aan deze strijd categorisch af „Het is absurd te den ken dat je met geweld het kwaad kunt uit roeien en een democratie uit de grond kunt stampen", vindt GroenLinks-buiten- landwoordvoerster Mariko Peters, die zelf in Afghanistan heeft gewerkt. Oorlog voe ren tegen taliban zal in de ogen van SP'er Harry van Bommel automatisch leiden tot ongewenste handelingen door Neder landse militairen, zoals bijvoorbeeld het martelen van krijgsgevangenen. Hij vindt dat Nederland met de missie in Uruzgan deelneemt aan een 'vuile oorlog'. De vredesbeweging IKV was oorspronke lijk geen tegenstander van de missie als onderdeel van de strijd tegen het terroris me, maar ziet de huidige aanpak van ISAF falen. Voorzitter Jan Suiters van IKV/Pax Christi noemt het verslaan van de taliban 'een fictie'. „Daarvoor is het aantal troepen in Afghanistan volstrekt ontoereikend. Alvorens te besluiten tot verlengen van de Uruzgan-missie, vindt hij een drastische koerswijziging van ISAF nodig. „Daarbij moet meer aandacht uit gaan naar de destabiliserende rol van Paki stan in de regio en praten met de taliban niet worden uitgesloten." De taliban zouden volgens mededelingen van VS en NAVO de afgelopen vier jaar al diverse keren (bijna) zijn verslagen. Twee weken geleden liet NAVO-topman Jaap de Hoop Scheffer zich nog in die zin uit. In de praktijk bleken de taliban juist steeds sterker te worden en hebben ze de succesvolle guerrilla-tactieken van de op standelingen in Irak overgenomen. Volgens de Britse generaal David Ri chards, voormalig Brits bevelhebber in Af ghanistan, zal het verslaan van de taliban dan ook nog jaren duren. Volgens hem gaat het nu om de keuze tussen jaren blij ven in een lange zware strijd met nog veel toekomstige slachtoffers aan de ene, en onmiddellijk vertrekken aan de andere kant. „Een beetje blijven is geen optie." 29 juni 2007 Minister Eimert van Middelkoop zegt na afloop van de ministerraad dat Nederland de politieke intentie heeft om in Uruzgan te blijven. Er ontstaat kritiek op die uitspraak omdat Nederland daarmee zijn onderhandelingspositie weggeeft. Van Middelkoop biedt een paar dagen later in de Tweede Kamer zijn excuses voor de uitspraak aan. DEC. JAN. FEBR. MAART APRIL MEI JUNI 2007 6 april 2007 Sergeant Robert Donkers (33) overlijdt door een ongeval met een Patria- pantservoertuig. 20 april 2007 Korporaal Cor Strik (21 kom om het leven door een bermbom tijdens een patrouille in de provincie Helmand. 15 juni 2007 De 20-jarige Timo Smeehuijzen (20) komt om dooreen zelfmoordaanslag. n 11 september 2007 Premier Balkenende brengt een verrassings- bezoek aan de Neder landse militairen. 28 september 2007 Het kabinet besluit tachtig extra militairen naar Uruzgan te sturen. 1 l 18 juni 2007 Sergeant-majoor Jos Leunissen (44) komt om bij een ongeluk tijdens een vuurgevecht. Jos Leunissen 10 juli 2007 Bij een zelfmoord aanslag raken acht Nederlandse militairen gewond. Eerste luitenant Tom Krist (24) overlijdt twee dagen later. AUG. 26 augustus '07 Een bermbom maakt een einde aan het leven van sergeant Martijn Rosier (30). SEPT. OKT. 20 september 2007 Soldaat 1ste klasse Tim Hoogland (20) is de eerste Neder landse militair die sneuvelt tijdens een vuurgevecht. Martijn Rosier infographic. JD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11