Meningen Andere functie koning is overwegen waard Z uiddorpe vrienden houden huis PZC Woensdag 31 oktober 2007 9 LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl Buitengebied 'Buitengebied kanaal op de schop' (PZC 29-10). Weer 130 ha die men om wil zetten in natuur. Uitgaan de van de ecologische voetafdruk van de gemiddelde inwoner van Nederland (4,4 ha) betekent dit dat er dan voor ongeveer 30 Neder landers geen ruimte meer is, of al le Nederlanders moeten inleveren op hun bestedingspatroon. Zover zal het wel niet komen. Het gevolg zal zijn, dat er elders in de wereld voor gezorgd moet worden, dat wij hier ons bestedingsniveau op peil kunnen houden, en zij dus minder overhouden. Als men dan weet, dat men in India (1,1 miljard inwoners) gemiddeld met 0,8 ha genoegen moet nemen, dan moe ten we ons toch eens afvragen of we zo door mogen gaan. Dat geldt trouwens ook voor ontpolderen (600 ha), ecologische hoofdstruc tuur (alleen al in Zeeland 400 ha per jaar) en wat er nog meer aan niet noodzakelijke projecten is. P.Dieleman Aalscholver 15, Terneuzen Zomertijd In de kwestie Zomertijd, winter tijd (PZC 27-10) wordt bijna twee bladzijden aan de kwestie gewijd. Sta mij toe daar enkele aanvullin gen aan toe te voegen. Laat het waar zijn dat 30 jaar geleden de zo mertijd werd ingevoerd, dan moet dat toch verstaan worden als: 30 jaar na de TXveede Wereldoorlog. In de jaren tussen de twee wereld oorlogen, bestonden wintertijd en zomertijd ook al. Ik herinner me een 'zigeneurkamp' in 1938 van de Nederlandse Christelijke Studen ten Vereniging voor leerlingen van de middelbare school in de dui nen bij Haamstede. De leiding van het kamp vertelde ons dat de boer derijen 'den ouden tied' (winter tijd) aanhielden en het dorp 'den nieuwen tied' (zomertijd). Na de Duitse bezetting werd West-Europa de Midden-Europese tijd opgelegd. Alle andere tijden werden afgeschaft. Dat was belang rijk, want veel landen hadden toen hun eigen tijd. België bijvoor beeld had zich bij Greenwichtijd aangesloten, Nederland had een ei gen tijd die daar 20 minuten mee scheelde. De hoofdredactie stelt voor, dat we de zomertijd over het hele jaar uitbreiden. Waarom? Is er iets op tegen die Midden-Europese tijd weer in te voeren? Van 1940 tot 1977 hebben we zonder moeilijkhe den met één soort tijd geleefd. Tot slot: ik behoor niet tot de men sen met slaapproblemen. A. P Cornet Jasmijnstraat 1, Goes Begraafplaats 2 Alles draait om geld! De regering beslist, zonder nadenken. Gemeen ten doen wat hun uitkomt. Een te kort? Lokale belasting 7 procent omhoog! We kunnen ook graven ruimen, er is vast familie die het graf willen behouden dan hebben we extra inkomsten (PZC, 27-10 be graafplaats Arnemuiden). Dat hun geliefden zo lang uitrusten, kan na tuurlijk niet voor niets. Je kind of al jong je ouders verloren. Sorry, wij kunnen er niets aan doen. Ver driet? Ach zeg, doe niet zo flauw. Stel je niet aan alles is maar tijde lijk. Ia ik weet het, het doet pijn. Overal moet voor worden betaald ook voor emoties en onverwerkt verdriet. N. de Vlieger Kabbelaarsbank 29, Zierikzee 'Zuiddorpe voelt zich tekortge daan' schrijft de PZC (30-10) over de Terneuzense plannen voor de brandweer. Ook op Omroep Zee land klinken hartenkreeten over het opheffen van de lokale brand weer. Cees Freeke reageert, maar waar zijn burgemeester, college en overige raadsleden? Over de hoof den van de Zuiddorpenaren heen wordt nieuwe onzekerheid ge zaaid over het bestaansrecht van deze historische dorpsgemeen schap, die al bij aanvang van de Tachtigjarige Oorlog (1568-1648) een eigen koers volgde in harmo nie met onder meer Hulst. Ook Zuiddorpe had weinig met de '(dijkdoorstekende!) prins, koop man en dominee' die boven de scheidende zeearm regeerde. Bij herindeling-2001 liep schoothond Axel naar Terneuzen en mede door miezerige manipulaties werd Zuiddorpe tegen de wil van haar meerderheid van haar wortels ge rukt en nog verder leeggestolen door bedoelde oude regenten geest. Nu lijkt de brandweer aan de beurt! Jammer dat Koewacht ook in 2001 niet met Zuiddorpe wilde samenwerken voor aanslui ting bij Hulst, die haar woonker nen wél serieus neemt! Jan de Vaan Hattingalaan 2, Hulst Modder of Slik Moeten ze zich bij het ROVZ nu echt zo druk maken of er nu mod der of slik op een verkeersbord moet? Ik denk dat als we zo'n bord zien dit wel met z'n allen be grijpen. Laten ze zich liever hard maken over bijna onzichtbare stre pen op het wegdek, en wegen waar de spoorvorming bijna op een sloot (dulleve) gaat lijken. Pro beer als ROVZ vele mensen duide lijk te maken dat ze, waar een maximumsnelheid geldt deze ook rijden. Dus niet 7okm/h sukkelen waar 8okm/h is toegestaan, dit is verkeer hinderen. Zo is er nog veel meer te noemen waar over gesteg geld kan worden. Maar alstublieft, niet over de onzin van, is het nu slik of modder dat snappen en merken we met z'n allen wel. Joban Izeboud Vroonstraat 6, Serooskerke Werkstrafjes Naar aanleiding van het bericht in de PZC van 27 oktober. Groningse agenten spelen informatie door aan andere criminelen of houden geïnde parkeerboetes zelf! De straf? Werkstrafjes van 120 en 80 uur. En tijdens en na die strafjes zijn deze dief en criminelenmaat in 'blauw' weer onze beste vriend. Gewone werknemers worden ont slagen, dit is pure 'klasse'-justitie. Rob Swaak Statenhove 1-17, Middelburg TE CAST Hilbrand Polman is redacteur bij de Leeuwarder Courant. door Hilbrand Polman Prins Willem-Alexander staat klaar om de troon over te ne men van zijn moeder. Hij is niet iemand die zijn mening mak kelijk voor zich houdt. Daarom is het jammer dat Nederland ver zuimd heeft na te denken over een andere invulling van het koning schap. Op kasteel Drakensteyn zijn de ver bouwingswerkzaamheden in volle gang. Koningin Beatrix wil haar oude dag doorbrengen waar ze ook als jonge moeder woonde. De boodschap is duidelijk: binnen af zienbare tijd zal Beatrix haar aftre den aankondigen. Prins Willem-Alexander en prin ses Maxima zijn aan het warm- draaien voor het koningschap. Tij dens het recente staatsbezoek aan India eiste Willem-Alexander een grote rol voor zich op. Zo waar schuwde hij dat door het broeikas effect de ondergang van de wereld aanstaande is als het rijke deel der aarde niet bereid is een stapje te rug te doen. Hiermee schaart de prins zich aan de zijde van de voor malige Amerikaanse vice-presi dent Al Gore. Omstreden is die vi sie wel. Onlangs nog waarschuw de de Deense wetenschapper Björn Lomborg dat veel regerings leiders bezig zijn met paniekvoet bal. Ook prinses Maxima hield onlangs een omstreden rede. Ze stelde dat ze dé Nederlandse identiteit nooit heeft ontdekt. Daarmee gaf ze blijk van een zeker cultuurrelativis me en daarmee schopte ze veel Ne derlanders tegen het zere been. Maxima woont niet in een wijk waar allemaal allochtonen wonen die nauwelijks Nederlands spre ken, meenden haar critici. Hoe dan ook: Willem-Alexander noch zijn echtgenote zijn van zins hun mening onder stoelen of ban ken te steken. En dat is gevaarlijk voor een Ne derlands staatshoofd. Voor hem (en zijn echtgenote) geldt de ministeriële verantwoordelijkheid. De koning is onschendbaar, de mi- Een ceremonieel koningschap heeft ook voordelen voor de vorst. nisters zijn verantwoordelijk, staat in de grondwet. Nederland heeft tijdens de regeer periode van Beatrix weinig nage dacht over een andere invulling van het koningschap en dat zou zich de komende jaren wel eens kunnen wreken. Er zijn namelijk ook mogelijkheden om de monar chie te behouden en de vorst meer vrijheid te geven een eigen positie in te nemen. Veel landen, zoals Zweden, ken nen het ceremonieel koningschap. De koning maakt geen deel uit van de regering, wat bij ons wel het geval is. Zo'n koning mag dus alleen linten doorknippen, denken veel mensen. Maar een ceremoni eel koningschap heeft ook voorde len. Allerlei staatkundige aangelegenhe den worden er een stuk eenvoudi ger op. Zo ondertekent Beatrix jaarlijks zo'n tienduizend staatsstukken. Maar hoewel ze die handtekening eigenlijk niet kan weigeren, wil ze altijd weten wat ze tekent. Ie bent koningin of niet, denkt Beatrix. Dus heeft ze een flinke staf die alle stukken voor haar samenvat. We kelijks spreekt ze intensief met de premier. Twee keer per jaar zaagt ze iedere minister inhoudelijk door. Na meer dan een kwart eeuw weet ze meer dan wie ook in Den Haag. Formele macht heeft ze niet, in vloed achter de schermen des te meer. Het ceremonieel koning schap zou die invloed flink beper ken, maar daar staat wat meer vrij heid tegenover. Zo'n staatshoofd hoeft niet op eieren te lopen. Nu staat de oppositie klaar om bij de geringste koninklijke oprisping de eenheid van het regeringsbeleid in twijfel te trekken. Maar in Nederland ligt zo'n discus sie moeilijk. Al heel gauw wordt die opgevat als een aanval op de koningin zelf En voor een andere positie van de koning is een grondwetswijziging noodzakelijk. Dat is een langduri ge operatie. Voor Willem-Alexan der gekroond wordt, valt er niets meer te veranderen. Maar mis schien is de kroning toch aanlei ding om eens een commissie te la ten studeren op een grondwetswij ziging. Dan kan prinses Amalia straks als koningin ook eens zeggen wat ze vindt. www.groenrijk.nl Sierappel Deze Malus bloeit met mooi zacht roze bloemen in het voorjaar en draagt in de herfst kleurrijke miniatuurappel tjes. Exclusief sierpot. Potmaat 24 cm. Hoogte ca. 170-200 cm. GroenRijk in Vrienden Houden Huis! Elke zondag om 19.00 uur bij RTL 5 Minicydaam Exclusief sierpot. per stuk GroenRijk Middelburg Mortiereboulevard 2 0118-470400 GroenRijk Goes Nieuwe Rijksweg 2d 0113-223359 4 NOVEMBER KOOPZONDAG OPEN VAN 12.00 TOT 17.00 UUR Blokhutten vanaf 469,- Ruime sortering steen- en bestratingsmaterialen. Ruime keuze in sfeer-, trend- en cadeau-artikelen. Nog steeds elke dag verse aanvoer van planten Elke dag veilingkoopjes. Pak uw voordeel!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9