Buitenland Mist rond lot Mansouri Bekendmaking Peilbesluit Veerse Meer Woede na smokkel kinderen Grootste dam van Irak dreigt door te breken Inspraakpunt PZC Woensdag 31 oktober 2007 |7 Mensenrechtenactivist volgens Verhagen niet ter dood veroordeeld. DEN HAAG - De Nederlandse men senrechtenactivist Abdullah al-Mansouri is in Iran niet ter dood veroordeeld. Berichten daar over zijn ongegrond. Mocht hij wel veroordeeld worden, dan be staat de mogelijkheid van beroep. Dat heeft minister Verhagen (Bui tenlandse Zaken) gisteren in de Tweede Kamer gezegd. Hij beriep zich daarbij op informa tie van de Iraanse ambassadeur in Nederland, Bozorgmer Ziaran, en inlichtingen die de Nederlandse ambassadeur in Teheran, Radinck van Vollenhoven, van de Iraanse autoriteiten kreeg. Verhagen ontbood Ziaran gister ochtend naar aanleiding van be richten dat al-Mansouri ter dood was veroordeeld en binnen 48 uur zou worden opgehangen. Iran be schouwt al-Mansouri als Iraniër en terrorist. In mei 2006 pakte Sy rië hem op en leverde hem vervol gens uit aan Teheran. Wat al-Man souri precies ten laste wordt ge legd, is echter onduidelijk. Verha gen zei zich 'ernstige zorgen' te ma ken. Hij wees erop dat de Iraanse overheid Nederlandse diplomaten eerder toegang tot het proces van al-Mansouri had beloofd. Maar die afspraak is vervolgens genegeerd. De bewindsman noemde dat 'on acceptabel'. Komende week zal de hoogste ambtenaar politieke zaken op Verhagens ministerie, direc teur-generaal P. de Gooijer, naar Teheran reizen om toegang tot al-Mansouri te krijgen. Verhagen liet verder weten dat de Iraanse au toriteiten het de familie al-Man souri toestaan op elk moment van de dag telefonisch contact met hem op te nemen. De minister zei Teheran aan die toezegging te hou den, mede om te kunnen controle ren of al-Mansouri nog in leven is. Verhagen onthulde dat twee we ken geleden het bericht ook al door kwam dat al-Mansouri in Te heran was veroordeeld. Naar aan leiding daarvan had hij ook al con tact met ambassadeur Ziaran. Eind september was er nog contact met de Iraanse minister van Buiten landse Zaken, Mottaki. Op Neder lands verzoek houdt ook de Euro pese Commissie zich met het ge val bezig, net als EU-buitenland- coördinator Solana. Verhagen stel de 'niets' onverlet te zullen laten om te voorkomen dat al-Masouri de doodstraf krijgt. „Ik heb ambas sadeur Ziaran laten weten dat on verhoopte ontwikkelingen ernsti ge gevolgen voor onze relatie zul len hebben. En daar heb ik geen woord Spaans bij gebruikt." De mi nister zei Radinck van Vollenho ven nu niet te willen terugroepen uit Teheran, juist om daar druk op de ketel te houden. Bovendien zei Verhagen ruimte te willen over houden om in de toekomst nadere maatregelen tegen Iran te kunnen nemen. Een interventie van konin gin Beatrix bij president Ahmadi- nejad is daarbij niet uitgesloten. Berichten over bedreiging van al-Mansouri's zoon Adnan, die in Maastricht woont, noemde Verha gen 'onverteerbaar'. Standpunt Iran Iran wil al-Mansouri berechten wegens terrorisme. Vóór zijn vlucht naar Nederland, eind ja ren tachtig, pleegde hij volgens Iran minstens twee aanslagen in Zuidwest-lran waarbij doden vielen. Hiervoor was hij vóór zijn vlucht al veroordeeld. Iran ziet al-Mansouri als Ira niër, ook al heeft hij tevens een Nederlands paspoort. Die dubbele nationaliteit erkent Iran niet. al-Mansouri krijgt geen Neder landse advocaat. Familieleden en een Neder landse diplomaat mogen het proces bijwonen. WASHINGTON - Iraks grootste dam dreigt door te breken. Als dit ge beurt, is de kans groot dat hon derdduizenden mensen verdrin ken en twee grote steden onder water lopen. Dit meldde de Was hington Post gisteren. Experts van het Amerikaanse leger hebben gewaarschuwd dat de Mo- sul-dam in het noorden van Irak dreigt te bezwijken onder de enor me waterdruk en noemden de dam „de gevaarlijkste in de we reld". Sinds de bouw in 1984 is de dam een problematisch project ge weest voor Iraakse ingenieurs. Het bleek gebouwd te zijn op waterop losbaar gips waardoor er binnen enkele maanden lekkages ontston den. De Amerikaanse bevelhebber in Irak, generaal David Petraeus, en de Amerikaanse ambassadeur Ryan Crocker stuurden destijds een brief naar de Iraakse premier Nuri al-Maliki waarin ze aandron gen op snelle reparatie van de dam. Sarkozy zoekt uitweg uit rel na kidnap Tsjadische kinderen. BASTIA - Frankrijk en Tsjaad moe ten een manier vinden om beide zonder gezichtsverlies tor een ak koord te komen over de zes Franse hulpverleners die in Tsjaad wor den vervolgd wegens ontvoering en oplichterij. Dat heeft de Franse president Nico las Sarkozy gisteren gezegd. De hulpverleners hebben geprobeerd om 103 kinderen uit Tsjaad naar Frankrijk over te brengen. Volgens Sarkozy hadden de hulpverleners van hulporganisatie LArche de Zoé 'niet moeten doen wat ze heb ben gedaan'. Tijdens een bezoek aan Corsica verklaarde Sarkozy dat hij de Tsjadische president Idriss Deby telefonisch heeft meege deeld dat Frankrijk 'de activiteiten veroordeelt'. Hij zei dat de zaak nu moet wor den uitgezocht. „Waarom en waar voor werden deze kinderen opge pikt? We moeten een antwoord krijgen op deze vragen", zei Sarko zy. Maandagavond zei de Tsjadi sche minister van Binnenlandse Zaken Ahmat Bachir dat de zes hulpverleners tot twintig jaar ge vangenisstraf met dwangarbeid kunnen worden veroordeeld we gens ontvoering en oplichterij. Drie Franse journalisten en de ze ven bemanningsleden van het vliegtuig dat de kinderen vorige week naar Frankrijk zou vliegen worden vervolgd wegens mede plichtigheid. Franse diplomaten hebben de be weringen van L'Arche de Zoé. dat de kinderen wezen uit Darfur zijn in twijfel getrokken. Een woord voerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken zei giste ren tegen journalisten dat het erop lijkt dat veel kinderen afkomstig zijn uit Tsjaad en dat een groot aantal geen wees is. Instelling Peilbesluit Veerse Meer De staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat maakt ter voldoe ning aan de Algemene wet bestuursrecht het volgende bekend. Bij besluit van 8 oktober 2007 is besloten het winterpeil voor het Veerse Meer te verhogen. Het winterpeil wordt stapsgewijs verhoogd naar NAP -0,30 m en zal fluctueren tussen NAP -0,20 m en NAP -0,40 m. In periodes van extreme neerslag is er de mogelijkheid om een noodpeil in te stellen van NAP -0,50 m. Het zomerpeil wordt niet gewijzigd. De reden voor dit besluit is de ecologische en recreatieve poten ties van het Veerse Meer beter te benutten. De stapsgewijze verhoging van het winterpeil zal vooraf worden gegaan door de noodzakelijk te compenseren maatregelen. Voor de uitvoe ring van de compenserende maatregelen is een plan van aanpak gemaakt dat op initiatief van Rijkswaterstaat Zeeland en in overleg met alle belanghebbenden zal worden uitgevoerd. De winterpeilverhoging zal vanaf 20 oktober 2008 in stapjes van maximaal 10 cm per jaar worden gerealiseerd. Het peilbesluit zal uiterlijk in 2015 worden geëvalueerd. Beroep en voorlopige voorziening Op grond van artikel 42 van de Wet op de waterhuishouding kan van 1 november tot en met 12 december 2007 tegen het besluit beroep worden ingesteld bij de Rechtbank Middelburg, sector Bestuursrecht, Postbus 5015, 4330 KA Middelburg. Het beroep kan worden ingesteld door belanghebbenden die hun zienswijze al bij het ontwerpbesluit naar voren hebben gebracht en door degenen aan wie redelijkerwijs niet kan worden verweten geen zienswijze te hebben ingebracht tegen het ontwerpbesluit. Het ondertekende beroepschrift moet ten minste bevatten: - de naam en het adres van de indiener; - de dagtekening van het beroep; - een omschrijving van het besluit waartegen het beroep is gericht; - de gronden van het beroep. Ook moet een afschrift van het besluit waarop het beroep betrekking heeft, worden overgelegd. Krachtens artikel 6:16 van de Algemene wet bestuursrecht schorst het beroep de werking van het besluit niet. Gelet hierop kunnen belanghebbenden - als tegen dit besluit beroep wordt aangetekend - in spoedeisende gevallen een verzoek tot voor lopige voorziening indienen bij de voorzieningenrechter van de Rechtbank Middelburg, sector Bestuursrecht. Zowel voor het instellen van beroep als het verzoeken om een voorlopige voorziening is een griffierecht verschuldigd. Over de hoogte, de wijze waarop en de termijn waarbinnen u dit dient te betalen kunt u zich in verbinding stellen met de Rechtbank Middelburg. Documenten inzien Het peilbesluit met toelichting en de relevante stukken liggen van 1 november tot en met 12 december 2007 gedurende de reguliere openingstijden ter inzage op de volgende locaties: - de gemeentehuizen van Goes, Middelburg, Noord-Beveland en Veere; - de openbare bibliotheken in Goes en Middelburg; - het waterschap Zeeuwse Eilanden in Middelburg; - de bibliotheek van Rijkswaterstaat Zeeland in Middelburg; - het informatiecentrum van de provincie Zeeland in Middelburg; - de bibliotheken van het ministerie van Verkeer en Waterstaat en van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer, beide in Den Haag. Nadere informatie U kunt het peilbesluit Veerse Meer met toelichting downloaden via www.inspraakpunt.nl en www.zeeland.nl/rondomhetveersemeer of aanvragen bij het afdelingssecretariaat van Rijkswaterstaat Zeeland, telefoon 0118 622 239. Voor vragen en nadere informatie kunt u contact opnemen met Rijkswaterstaat Zeeland, de heer J.W. Slager, telefoonnummer op maandag t/m woensdag 0118 622 271Op donderdag en vrijdag kunt u contact opnemen met het afdelingssecretariaat, telefoon 0118 622 633. U wordt dan teruggebeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7