'Herder werkt gewoon professioneel' te voorkomen Geld voor speelruimte school in Oudelande Lening starters misschien al in 2008 Toch meer geld voor Thoolse armoedeheleid B PZC Woensdag 31 oktober 2007 23 Bestuurslid Kees Kuyper (tweede van links) van stichting Zeeuwse Schaapskudde discussieert dinsdag bij de schaapskooi met Rob Ossewaarde (rechts) van de Partij voor de Dieren. Herder Koen Pille (tweede van rechts) en mede-bestuurslid Charles Verbeek (links) luisteren mee. foto Dirk-Jan Gjeltema Vrijwilligers maken niet de dienst uit bij Zeeuwse Schaapskudde. door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Televisie kijkt hij nooit. Toch gebruikt herder Koen Pille een televisieterm om te be schrijven wat er aan de hand is rond stichting Zeeuwse Schaaps kudde in Heinkenszand. „Het is één grote soap." Herder Pille is de gebeten hond. Vrijwilligsters die door het be stuur zijn ontslagen of daarna uit solidariteit zelf zijn weggegaan, be schuldigen hem ervan slecht met de schapen om te gaan. Hij zou kreupele dieren te lang laten rond lopen. In augustus zouden scha pen nog niet eens geschoren zijn. Een lammetje met 'opstartproble men' zou zelfs tegen een muur zijn doodgeslagen. „Ach, wat moet ik ervan zeggen?", reageert Pille dinsdagmiddag voor het eerst zelf. „Het is een soap. Op tv kun je die al genoeg zien. Ik heb er niet veel aan toe te voegen." Hij is de rust zelve. Hij laat overduide lijk blijken 't liefst direct weer aan het werk te gaan. Vorig jaar oktober is Pille door de Zeeuwse Schaapskudde aangesteld als eerste herder. „Hij werd de eer ste tijd op handen gedragen door de vrijwilligsters die nu zoveel kri tiek op hem hebben", weet het ook aanwezige bestuurslid en hob byboer Kees Kuyper. Hij is verant woordelijk voor de kudde en her ders. „Maar", vervolgt Kuyper, „Pil le bleek een andere kijk op de kud de en vrijwilligers te hebben dan zijn voorgangers. Niet zij, maar de herders zijn de baas." Dat heeft; uit eindelijk tot ontslag van twee vrij willigsters geleid. Pille valt ertussen met zijn Vlaams accent. Hij heeft voor zijn komst naar de Zak van Zuid-Beveland ja renlang schapen gehoed in natuur gebieden in West-Vlaanderen. „Ik probeer er hier terug een gezonde kudde van te maken", legt hij zijn doel uit. De kudde was dat volgens hem niet toen hij naar Heinkens zand kwam. Pille noemt een voor beeld. „Er was een schaap van veer tien jaar, zonder tanden, dat nog lammerde. Dat is niet goed. Het schaap moest evenwel blijven als aaischaap, maar zo bouw je geen gezonde kudde op." Een derde van de kudde bleek ver ouderd. Bestuurslid Kuyper neemt het zichzelf achteraf kwalijk dat hij dit niet eerder heeft gezien. „Pil le werkt professioneel, zonder het welzijn van de dieren uit het oog te verliezen." Na klachten is Kuy per wel eens achter kreupele scha pen aan geweest. „Er liepen twee schapen kreupel. Ze hadden steen tjes tussen de hoeven gehad." Rob Ossewaarde van de Zeeuwse werk groep van de Partij voor de Dieren (PvdD) verschijnt, op verzoek van Omroep Zeeland TV. Hij herhaalt de aantijgingen en roept ex-vrijwil- ligsters op alsnog aangifte te doen. Het stichtingsbestuur onder lei ding van de Borselse burgemeester Jaap Gelok praat morgen over mo gelijke stappen tegen de PvdD. Het is als in een slechte soap: 'wordt vervolgd'. Aanpak plein volgt na uitbreiding van brede school en 't dorpshuis. OUDELANDE - Bij het vernieuwde complex van de brede school en het dorpshuis in Oudelande komt een multifunctionele buitenspeel ruimte. Om dit mogelijk te maken heeft het Borsels college van B en W 30.000 euro extra subsidie be schikbaar gesteld. De bijdrage was aangevraagd door stichting Peuterspeelzalen Borsele. In totaal is 99.000 euro nodig om de buitenruimte bij de basisschool en het dorpshuis aantrekkelijk in te richten voor kinderen tot twaalf jaar. „Ik ben voorlopig tevreden", luidt dan ook de voorzichtige reac tie van coördinator C. de Koek van stichting Peuterspeelzalen Borsele. Er wordt alles op alles gezet om het resterende bedrag via andere subsidies en fondsen bij elkaar te krijgen. De Koek heeft er vrij veel vertrouwen in dat dit zal lukken. Zo is de speeltuinvereniging Oude lande al bezig met aanvragen. Met het extra geld kunnen er speeltoe stellen komen waarmee kinderen van alle leeftijden zich kunnen ver maken en kunnen rubberen tegels onder de toestellen worden aange bracht. Het werk aan de brede school en het dorpshuis begint in de loop van 2008. Bij de aftrap van het valpreventieproject in de gemeente Borsele konden ouderen gisteren hun rollator laten nakijken. foto Dirk-Jan Gjeltema Gemeente Tholen blijft vooralsnog verstoken van starterswoningen. door Rob Paardekam SINT-MAARTENSDIJK - Thoolse star ters kunnen volgend jaar wellicht al bij de gemeente aankloppen voor een zogeheten starterslening. Een meerderheid van de raad wil dat het college daar zijn best voor doet. Eigenlijk zou de starterslening pas in 2009 worden ingevoerd, maar de meeste partijen vroegen zich maandag tijdens de vergadering van de commissie ruimte af waar om het niet eerder kon. Volgens wethouder K. Heijboer hangt dat af van de medewerking van het mi nisterie van Vrom. De gemeente moet zich daar inschrijven voor deelname aan de startersregeling. Het Rijk neemt in dat geval vijftig procent van de rentelasten op zich. Heijboer zegde toe uit te zoe ken of de gemeente volgend jaar nog mee kan draaien in de rege- ling. De starterslening is een rentevrije lening die beginners op de woning markt van de gemeente kunnen krijgen, bovenop de maximale fi nanciering die ze bij een normale hypotheekverstrekker krijgen. Zo wordt het kopen van een huis vaak net haalbaar. De gemeente schat in dat het om leningen van gemiddeld 20.000 euro gaat. Per jaar kunnen twintig starters wor den geholpen. Starterswoningen lijken er voorlo pig niet te komen in Tholen, zo werd maandag duidelijk. „Castria heeft geen belangstelling", zei amb tenaar G. Vos. „Die verkoopt liever huizen uit de huidige voorraad. We hebben ook eens gepolst bij een aannemer of die starterswo ningen wilde bouwen in Stavenis- se. Hij denkt dat er geen belangstel ling voor is en dat hij ze niet ver kocht krijgt." SINT-MAARTENSDIJK - Het college van de gemeente Tholen wil nog eens 25.000 euro extra per jaar uit trekken voor het armoedebeleid. In juni nam de raad een motie aan die stelde dat een toen voorziene meevaller moest worden besteed aan het armoedebeleid. Die mee valler kwam er niet en dus zei het college het beleid niet over de vol le breedte te kunnen uitbreiden. Gekozen werd voor arme gezin nen door het invoeren van een ver goeding voor schoolactiviteiten en internet. Er werd 75.000 euro per jaar voor uitgetrokken. Onlangs bleek echter dat Tholen enkele tonnen meer krijgt van het Rijk dan werd verwacht. Van die meevaller komt 25.000 euro extra per jaar ten goede aan het armoe debeleid. Het college wil dat inzet ten om gezinnen met kinderen en alleenstaande 65-plussers een ex traatje te geven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 59