Goes Promotie moet meer budget krijgen Zeeland Borselse oudjes leren vallen Mfc Yerseke krijgt toch een cabinelift 'Shakespeare zou zich omdraaien in zijn graf 22 I Woensdag 31 oktober 2007 pzc Het toneelstuk Een aap op visite zorgt, zoals de titel al doet vermoeden, weer voor de nodige hilariteit. foto Dirk-Jan Cjeltema Toneelclub uit Yerseke houdt het al dertig jaar bij komische stukken. door Rob Paardekam yerseke - Een avondje lekker la chen. Daar komt het publiek voor. Dat weten ze bij toneelvereniging 'Komt t'r us ni kiek'n' uit Yerseke maar al te goed en daarom spelen ze al dertig jaar alleen maar blijspe len en kluchten. „Serieuze stuk ken zijn niets voor ons", zegt secre taris Jan van Putten. „Shakespeare zou zich omdraaien in z'n graf" loke Elenbaas is er al vanaf het be gin bij en herinnert zich nog de tijd dat een stuk wel tien keer werd opgevoerd, tot in Baarland aan toe. „Het was een leuke tijd, maar ook een gedoe, hoor. Elke keer weer dat decor opbouwen en afbreken." Volgens voorzitter Philip Dijkwel is het in deze tijd niet meer te doen om in veel dorpen te spelen. „Vroeger werd je heel vaak ge vraagd, maar als wij nu ergens ons stuk op de planken willen breng en, moeten we een zaal huren en maar afwachten of de mensen ko men kijken. Dat risico is echt veel te groot." Secretaris Van Putten vindt het desondanks best jammer dat er niet wat vaker wordt ge speeld. „Want zo'n stuk groeit bij elke voorstelling." De toneelvereniging - die alles in dialect doet - speelt tegenwoordig alleen in Yerseke en Wemeldinge. Ria Nieuwdorp speelt graag in dat laatste dorp. „Het publiek doet al tijd meteen mee. In Yerseke zijn de mensen echt wat stugger, hoor. Daar duurt het soms wel een tijdje voor ze echt los zijn." Volgens re gisseuse Carla Griep ligt dat ook aan de spelers zelf. „Die zijn ge woon een stuk zenuwachtiger als ze in hun eigen dorp spelen." Met negen spelers, een regisseur, twee souffleurs en vier decorbou wers is de vereniging momenteel springlevend. Maar toch: aan jon ge mannen is een gebrek. „En je kunt een kerel van veertig op een gegeven moment toch geen vent van twintig meer laten spelen, hè?", grapt Joke Elenbaas. „Ik pols wel eens wat mannen", gaat Jan 'Jonge mannen zeggen vaak: ik ga niet voor gek staan op dat podium' van Putten verder. „Maar wat je vaak te horen krijgt is: ik ga niet voor gek staan op dat podium. Jammer dat ze er zo over denken." Voorzitter Dijkwel denkt dat ook tijd een reden is voor mensen om geen toneel te gaan spelen. „Dat wordt wel eens onderschat. Wij oe fenen twee keer in de week en dat zijn vaak hele lange avonden." Op to november speelt de toneel vereniging het stuk Een aap op visi te in Wemeldinge. Op 17 en 24 no vember gebeurt dat in Yerseke. Meer informatie is te vinden op de site www.toneelyerseke.nl. Ondernemers willen stichting met meer geld naar hoger plan trekken. door Lilian Dominicus goes - Geef Stichting Goes Promo tie een groter jaarlijks budget en laat ook de ondernemers van Goes daar een bijdrage aan leveren. Zorg daarnaast dat er een fonds komt voor verfraaiing van de bin nenstad met 'sfeerelementen'. Dat pleitte voorzitter R. Berks van Ondernemers Organisatie Goes (OOG) gisteravond voor de com missie maatschappelijke ontwikke ling en grondgebied, tijdens een discussie over de invoering van re clamebelasting in Goes. „Goes Promotie vervult een goede taak voor de stad. Dat kan niet al leen op basis van het principe vrij heid-blijheid", sprak Berks. Hij stelt de invoering voor van een extra heffing voor ondernemers in Goes. „Maar niet alleen die uit het Kijkje in nieuwe school en bibliotheek Tholen tholen - Mensen die nieuwsgierig zijn naar het nieuwe Westerpoort College en de bibliotheek in Tho len kunnen zaterdag een kijkje ne men. Van 10.00 tot 15.00 uur is het open huis. Om 11.30 geeft schrijver Kees Slager een lezing. De officiële opening van de biblio theek vindt vrijdag plaats. Om die reden is de voorziening die mid dag gesloten, 's Avonds vanaf 18.00 kunnen leners weer terecht. Vogeltentoonstelling Vogelvrienden Goes 's-heer hendrikskinderen - In het Heer Hendrikhuis in 's-Heer Hen drikskinderen zijn vrijdag en zater dag zo'n 250 vogels te bewonderen op een tentoonstelling van de Vo gelvrienden uit Goes. Te zien zijn onder meer dwergpapegaaien en parkieten. De meeste komen oor spronkelijk uit Australië. Openings tijden: vrijdag 19.00 tot 22.00 uur en zaterdag 10.00 tot 16.30 uur. kernwinkelgebied. We zouden het moeten omslaan over een groter gebied." Aardig idee, reageerde wethouder S. van 't Westeinde (financiën en economische ontwikkeling) op de wensen van OOG, maar nu nog even niet. „Ik wil eerst het traject voor de invoering van de reclame belasting doorlopen en daarna pas dit uitwerken. We hebben het over een ander gebied dan het re clamebelastinggebied. Het lijkt me dat we er vanaf 2009 naar kunnen kijken. Dan kunnen we ook bepa len, met de commissie erbij, over welk bedrag en welke onderne mers wel en welke niet mee hoe ven te betalen. Ook de meeste fracties waren te porren voor een injectie in het Wethouder S. van 't Westeinde ziet het voorstel zitten, maar wil met invoering wachten totdat het traject voor invoering van re clamebelasting is afgerond. Ruilwinkel Goes houdt weer ruilzaterdag goes - De alweer bijna een jaar oude ruilwinkel aan de Kuyper- laan in Goes opent komende zater dag de deuren voor een speciale ruilzaterdag. Van 11.00 tot 15.00 uur is het mogelijk allerlei spullen - van stoelen tot babykleding - af te geven en te ruilen voor een an der artikel of voor een klusje bij een andere deelnemer. De ruilwin kel is op doordeweekse dagen alle middagen geopend. Expert Australische aquariumvis in Kapelle KAPELLE - Gilbert Maebe, expert op het gebied van Australische aquariumvissen, houdt vrijdag in Kapelle een lezing voor aquarium vereniging De Vuurneon. Hij zal onder meer praten over 'pronkju- weeltjes' als de regenboogzalm of regenboogvis en over hun natuur lijke omgeving. De lezing is in ge bouw De Basis, Bruëlisstraat 21, en begint om 20.00 uur. budget van Goes Promotie, mits daarvoor een draagvlak onder de ondernemers bestaat. De Christen- Unie suggereerde om als onderne mers alvast eens met de Stichting Goes Promotie de discussie aan te gaan. „Want misschien willen de ondernemers dan wel meer dan al leen activiteiten op de Grote Markt." De commissie liet weten open te staan voor de invoering van het 'sfeerelementen-fonds', dat jaar lijks met 15.000 tot 25.000 euro ge vuld moet worden. Wel wilde een aantal leden meer informatie over wat OOG onder die 'sfeerelemen ten' verstaat. Goes wilde in eerste instantie baat belasting heffen om ondernemers en bewoners uit de binnenstad de helft (4,75 miljoen euro) van de herinrichting van het centrum te laten betalen. Maar om juridische redenen heeft Goes de baatbelas ting laten varen. Reclamebelasting zou de problemen omzeilen. Grote verbouwing van kinderopvang Kapelle kapelle - Het kinderdagverblijf aan de Dijkwelseweg in Kapelle wordt komend jaar grondig ver bouwd en uitgebreid. Om de kin deren toch onderdak te kunnen blijven bieden heeft Kinderopvang De Bevelanden de gemeente Kapel le gevraagd om enkele tijdelijke units te mogen plaatsen aan de Biezelingseweg. Daar is echter nog wel een wijziging van het bestem mingsplan voor nodig. Harmonie en fanfare treden op in De Stenge heinkenszand - Harmonieorkest Ons Genoegen uit Kapelle geeft za terdag met fanfareorkest Onder ling Genot uit Strijensas een duo concert in De Stenge in Heinkens zand. Het concert vormt voor de zeventig leden tellende harmonie de opmaat voor het landelijk con cours in Valkenswaard. Het optre den begint om 20.00 uur. De en tree is 2,50 euro per persoon. College Reimerswaal komt tegemoet aan wens raadsfracties. door Luc Oggel kruiningen - Het toekomstige mul tifunctioneel centrum (mfc) in Yer seke West krijgt toch een cabine- lift. Het Reimerswaalse college van burgemeester en wethouders komt daarmee tegemoet aan de ge meenteraad, dat die wens begin de ze maand uitte. In het nog te bouwen mfc worden onder meer twee basisscholen, een kinderdagverblijf en een peu terspeelzaal ondergebracht. In overleg met de toekomstige gebrui kers was gekozen voor plateaulif- ten. Het alsnog aanbrengen van een cabinelift zou volgens de archi tect erg duur zijn en veel vertra ging opleveren. Dat blijkt echter mee te vallen; 113.000 euro met een tijdverlies van drie weken. Daar kunnen de fracties mee le ven. Ze gingen gisteravond tijdens de raadsvergadering dan ook una niem akkoord met het gevraagde krediet van in totaal 10,94 miljoen euro, inclusief tekort van ruim twee miljoen. Wel werd geopperd om naar zonne-energie te kijken. Burgemeester J. Huisman sprak van een historisch feit. „Dit is het duurste besluit dat de Reimers waalse raad ooit heeft genomen." Seniorenraad trekt komende twee jaar de hele gemeente door. door Rob Paardekam heinkenszand - Dat oude mensen af en toe vallen, zal altijd wel zo blijven. „Toch zijn wij van mening dat veel incidenten te voorkomen zijn", zegt Reino van der Meer van de Borselse seniorenraad. Ze was dan ook blij dat gisteren in het seniorencomplex Fonteyne in Heinkenszand het startschot werd gegeven voor het project valpre- ventie. „Een val heeft voor oudere mensen vaak heel nare gevolgen", weet Van der Meer. „Soms bete kent het het einde van zelfstandig wonen, maar in uiterste gevallen kunnen mensen er zelfs aan over lijden. Dat is zo zonde als je weet dat de kans op vallen met enkele simpele maatregelen soms enorm kan worden verminderd. Een spie gel op de fiets voor mensen die niet zo gemakkelijk meer om kun nen kijken, bijvoorbeeld. Het is zo vanzelfsprekend, maar het moet wel gebeuren." Om oude mensen bewust te ma ken van potentiële 'valgevaren' or ganiseert de seniorenraad de ko mende twee jaar diverse activitei ten in heel de gemeente Borsele. Daarbij moet worden gedacht aan een cursus veilig fietsen, een the mamiddag over medicijngebruik en verschillende bewegingsactivi teiten. „Er komt waarschijnlijk ook een middag voor mensen die met ouderen werken, want ook zij kunnen vaak meer doen dan ze denken", aldus Van der Meer. „Zij zien dingen die de oudere wellicht niet in de gaten heeft. Ik denk dan: als je ziet dat iemand een wel heel gladde trap heeft, zeg er dan 'Een spiegel op de fiets. Het is zo vanzelfsprekend, maar moet wel gebeuren' iets van." Naast de nodige toespra ken werd gisteren al concrete hulp geboden door onder meer het on der de loep nemen van rollators. Want ook die kunnen - bijvoor beeld door slechte remmen - voor het nodige valgevaar zorgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 58