Zeeland Les in opvoeden kinderen is net 'Het ÏÏlOCt hief zo gewoon als een puppycursus Pandora Trio in De Rode Kamer Plan Valetta komt in rap tempo de grond uit Ivo Focke wint het kustvissen kampioenschap 22 Woensdag 31 oktober 2007 PZCS GGD Zeeland leert ouders omgaan met puberende kroost. door Rob Paardekam GOES - Het volgen van een opvoed- cursus is voor veel ouders nog al tijd een brug te ver. „Toch is dat vreemd", vindt Nicolle Verstraeten van de GGD Zeeland. „Met onze pup gaan we allemaal naar een cur sus, maar als het om de kinderen gaat, vinden we het kennelijk niet nodig." Wie een opvoedcursus volgt, krijgt volgens Verstraeten nog al tijd opmerkingen als: 'Kun jij je kind dan niet opvoeden?' „Maar als iemand met zijn pup op cursus gaat, is er niemand die zoiets vraagt. Dat wordt als de normaal ste zaak van de wereld gezien." En dat terwijl iedereen met kinde ren volgens Pieter Mulders echt iets zou kunnen hebben aan een opvoedcursus. Samen met Verstraeten verzorgt hij door heel Zeeland de cursus 'Beter omgaan met pubers'. „Die heeft vooral een Drie jonge musici manifesteren hun liefde voor Balkanmuziek. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het tweede culturele programma dit seizoen in de Rode Kamer in Zierikzee wordt zaterdag avond verzorgd door het Pandora Trio. Dit ensemble bestaat uit drie jonge musici met een liefde voor Balkanmuziek. Een enthousiaste muziekdocent bracht Len Bielars, Marieke Jon kers en Niek van Uden ooit bij el kaar. Sinds zij alledrie van de mu ziekschool naar het Conservato rium verhuisden, werd hun samen werking alleen maar hechter. Ze treden nu al weer enkele jaren op onder de naam Pandora Trio. Die naam is ontleend aan de Griekse Appartementencomplex in wijk Malta wordt eind 2008 opgeleverd. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het gaat hard met bouwplan Valetta aan de De Jonge- straat in Zierikzee. De vertrouwde maar tevens achterhaalde en verou derde etagewoningen werden de cember vorig jaar gesloopt, de eer ste paal voor drie nieuwe apparte mentsgebouwen ging in augustus dit jaar de grond in. De funderin gen zijn inmiddels gelegd en de contouren van Valetta beginnen zich af te tekenen. Met de bouw van Valetta is een nieuwe hoofdstuk aangebroken in de herstructurering van de Zierik- zeese buitenwijk. In het kader van die herstructurering gingen eerder al gedateerde etagewoningen aan de Kaersemakerstraat plat ten gun preventief karakter", benadrukt Mulders. „Ouders die al grote pro blemen hebben met hun pubers hebben er niet zoveel aan." Verstraeten vult aan: „Deze men sen moeten hulp zoeken die op hun individuele probleem is toege spitst." De cursus van de GGD is meer een middel om ouders in algeme ne zin enkele handvatten te geven voor de omgang met hun kroost. Niet met leraren die alleen maar staan te vertellen, maar door het delen van eikaars ervaringen en het spelen van rollenspellen. „Na tuurlijk hebben wij geen pasklare oplossingen", zegt Verstraeten. „Het zijn tips en trucs." Mulders somt er een paar op. „Goed com municeren, weten welke zaken jouw kind bezighouden en het be noemen van dingen die goed gaan. Want vaak komen ouders in De GGD-Zeeland biedt ouders les in het opvoeden van kinderen aan. Niet met leraren voor een klas maar door het delen van ervaringen van ouders. mythologie en betekent letterlijk 'alle gaven'. Het verhaal kent ver schillende versies. In de bekendste ontvangt Pandora van alle goden verschillende gaven en van Zeus krijgt ze een doos die ze goed moet bewaren, maar niet mag ope nen. Bij het Trio Pandora mag de mu- ziekkoffer wel degelijk open in de Rode Kamer. De musici halen daar uit een panfluit, accordeon en een contrabas. Het trio neemt het pu bliek mee op een muzikale reis door de Balkan. Het repertoire va rieert daarbij van onder meer ty pisch melancholische liederen tot opzwepende dansen. Dichter Thom Schrijer leest tussen door korte, illustratieve delen voor uit de roman De bruiloft met de ze ven zigeuners van A. den Doolaard. Dit boek speelt zich grotendeels af ste van een appartementsgebouw voor mensen met een verstandelij ke beperking. Vervolgens maakte een blok etagewoningen op de hoek van de De Huijbertstraat en de De Brauwstraat plaats voor se niorenappartementen. Op de plaats waar nu Valetta ver rijst, stonden tot vorig jaar etage woningen. Die veertig flatjes ma ken nu plaats voor 56 twee-, drie- en vierkamerappartementen. De ze zijn verdeeld over drie apparte mentsgebouwen. Valetta I wordt het hoofdgebouw en daarin komen achttien levens- loopbestendige appartementen. In dit gebouw - het grootste en hoog ste van de drie - wordt in samen werking met thuiszorg De Wieken op de begane grond een ontmoe tingsruimte gerealiseerd. Dat ge bouw krijgt zes woonlagen. De andere twee gebouwen - Valet ta II en III - bestaan uit elk negen een negatieve spiraal terecht en gaat het alleen nog maar over din gen die slecht gaan. Een kind kan dan een heel negatief zelfbeeld krij gen. Ik zeg altijd: wijs niet de per soon, maar het gedrag af" Verstraeten zegt de ervaring te heb ben dat ouders vaak versteld staan over het aantal positieve dingen dat ze kunnen noemen over hun puberende zoon of dochter. „We moeten ze even helpen met het opzetten van een andere bril." De twee cursusleiders zijn er van overtuigd dat iedere ouder baat zou hebben bij de cursus, want ie dereen komt van tijd tot tijd moei lijkheden tegen. „En dat gaat door alle lagen van de bevolking, hoor", benadrukt Verstraeten. Van stra tenmakers tot chirurgen, dus. Haar collega knikt. „Misschien heeft die chirurg met zijn drukke baan het er zelfs wel moeilijker mee dan die stratenmaker die af en toe lekker met zijn zoon in de tuin gaat spit ten." Meer informatie over de cursus is te krijgen bij de GGD Zeeland: 0113-249400. in Macedonië. Len Bielars speelt al acht jaar contrabas en doet nu het tweede jaar van de vooropleiding voor het Conservatorium in Rot terdam. Marieke Jonkers (panfluit) volgde een opleiding bij fluitspecialist Jan Vos aan de muziekschool in Rijen. Verder volgde zij aan het Fontys Conservatorium in Tilburg de op leiding voor docent muziek. Ook Niek van Uden koos voor de docentenopleiding aan het Fontys Conservatorium. Vanaf zijn acht ste jaar al volgde hij accordeonles- sen bij Antje de Jong-Coppel- mans. Concert Pandora Trio, zat. 3 nov., Zierikzee, Rode Kamer, Havenpark 13.00-15.00, 20.00 uur. Reserverin gen: tel.nr. 06-21948516 of email: rodekamer@monumentenweb.nl. tien appartementen verdeeld over vier bouwlagen. De appartemen ten zijn bedoeld voor zowel jong als oud. Op de begane grond wordt ruimte vrijgemaakt voor to taal dertig inpandige parkeerplaat sen. Deze zijn door het aangren zende talud vanaf de kant van de Calandweg straks niet te zien. Het is de bedoeling dat plan Valetta eind 2008 opgeleverd wordt. Presentatie van plannen voor een Cultuurplein in hartje Zierikzee. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Aan creatieve ideeën ontbreekt het niet. Een boomthea ter, kunst in de Varreput en het ge bruik van het plein voor de Nieu we Kerk voor bijvoorbeeld een concert. Het is maar een kleine greep uit de suggesties in het ka der van de plannen voor Centree, het cultuurplein in Zierikzee. Plannen die wat directeur A. de Ceuster van woningbouwcorpora tie Zeeuwland betreft liever nog vandaag dan morgen gerealiseerd dienen te worden. „Het moet hier echt gaan leven en bruisen." Het plein voor de Nieuwe Kerk ligt er nu doorgaans wat stilletjes bij. De skaters zijn verkast naar het skatepark in buitenwijk Poortam bacht en marktkramen staan er al leen in het hoogseizoen tijdens de Maritieme Dagen. Als het aan Zeeuwland ligt, gaat dat beeld ver anderen. De omgeving van Nieu we Kerk en Dikke Toren moet om getoverd in een duurzaam 'cultuur plein' waar jaarrond van alles en nog wat te beleven valt. Een voor ziening die zowel cultureel als toe ristisch en economisch kansen biedt. In opdracht van Zeeuwland onder zocht het Zeeuws instituut Scoop de mogelijkheden. De creatieve geesten van ontwerpbureaus Zumm, Idna en Life Design bun delden hun overdenkingen. Tot en thousiasme van De Ceuster. Een cultuurplein komt de leefbaarheid in Zierikzee ten goede en die leef baarheid staat bij Zeeuwland hoog in het vaandel. Men dient, vindt De Ceuster, niet langer te aarzelen De gemeente Schouwen-Duive- land gaat nog aan de slag met de woonomgeving bij de De longe straat. De bestrating van de De Jon- gestraat en Caustraat wordt vervan gen en het kruispunt van Caustraat en Calandweg gaat com pleet op de schop. Om weggebrui kers te dwingen het een beetje rus tig aan te doen komt er een zoge heten 'chicane-kruising'. maar de hand aan de ploeg te slaan. „Ik denk dat nu echt de tijd is gekomen om woorden om te zet ten in daden. We moeten hier heel concreet handen en voeten aan geven in 2008." Een breed draagvlak voor de plannen is vol gens de Zeeuwlanddirecteur erg belangrijk. Een eerste bijeenkomst waarvoor omwonenden waren uit genodigd, leverde weinig respons op. De Ceuster: „Het was inder daad niet erg druk, maar de men sen die er waren, waren positief Ik denk dat veel mensen de kat uit de boom kijken." De Ceuster is optimistisch. En am bitieus. Samen met een aantal re gionale organisaties wil hij in 2008 al een grote manifestatie houden in en om Nieuwe Kerk en Dikke Toren om een zo breed mogelijk publiek te laten zien wat er alle- 'We moeten hier heel concreet handen en voeten aan geven in 2008' maal mogelijk is. En wat Zeeuw land betreft kan de oude katoenwe verij, naast het Zeeuwlandkantoor aan het Kerkhof Noordzijde, ver bouwd worden tot ruimte voor (Zeeuwland)ontvangsten, presen taties én dienst doen als mini-thea ter. Alleen is nog geen overstem ming bereikt met de monumen tencommissie die meer waarbor gen wil omtrent behoud van de kenmerken van het karakteristieke gebouw. „Daar zijn we nog niet uit. We moeten nog zoeken naar een gezonde manier om dat op te lossen." Dinsdag 6 november wor den de plannen gepresenteerd tij dens een bijeenkomst in de Nieu we Kerk. Aanvang 20.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE - Ivo Focke van hengelsportvereniging De Krabbe uit Burgh-Haamstede is Neder lands kampioen kustvissen 2007 geworden. Hij deed dat met de vangst van zes vissen, die samen 133 centimeter aan lengte oplever den. Het Nederlands kampioenschap kustvissen was afgelopen weekend aan de Afsluitdijk. Aan het kam pioenschap deden 221 mensen mee; 185 van hen hadden tijdens de wedstrijd beet. Volgens het wedstrijdverslag van de 46 jaar oude club De Krabbe zijn er door deze deelnemers gezamenlijk 556 vissen ter meting aangeboden, met een totale lengte van 6.569 centimeter. De grootste vis was er één van 49 centimeter. Sjaak Verburg van hen gelsportvereniging De Edelkarper uit Bergen op Zoom haalde hem j binnen. De contouren van Plan Valetta in Zierikzee worden langzaam maar zeker zichtbaar. foto Marijke Folkertsma Cultuurplein weer uit de lade en in beweging Het begrip 'cultuurplein' dook al op in de Structuurvisie Zierikzee in 1999. Eén van de suggesties: de Nieuwe Kerk gebruiken als theater. Dat plan stuitte op verzet uit religieuze hoek en werd geschrapt. Het cul tuurplein raakte in vergetelheid. Zeeuwland blies in 2005 het plan voor een cultuurplein nieuw leven in. In 2006 resulteerde dat in een discussiebijeenkomst. Sindsdien wordt er hard aan het plan getrokken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 52