Zeeland Protest tegen Streekmuseum proeft maaibeleid kreek Zomerlust wijkt voor horeca en woningen CA MEER DAN 1 MILJOEN HYBRIDE TOYOTA'S Kinderfilms Potje voor grote evenementen CAPPENDIJK TOYOTA 22 I Woensdag 31 oktober 2007 PZC Helft omwonenden Otheense kreek steunt klachten maaibeleid. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Iets meer dan de helft van de omwonenden van de Otheense kreek in Terneuzen doet zijn beklag over het natuurbeheer van de gemeente. Een groep buurtbewoners onder nam onlangs actie na aanhouden de ergernis en onderling gemop per. Zij verspreidden een klachten lijst onder tweehonderd bewoners aan de westzijde van de kreek en een aantal fietsers, wandelaars en hondenbezitters van elders. Terneuzen heeft samen met de Stichting Landschapsbeheer Zee land (SLZ) twee jaar geleden een natuurvriendelijk beheersplan in gevoerd voor de westzijde van de kreek. In drie jaar tijd moet het parkach tige karakter van de strook tussen de kinderboerderij en de Kraag- brug zijn omgevormd tot een ge bied met poelen, hagen en hoog- stamfruit. Daarnaast wordt ingezet op nieuwe vegetatie, zoals orchi deeën, watermunt, koninginnen- kruid en valeriaan. Het gras wordt Iets meer dan de helft van de om wonenden van de Otheense kreek ergert zich aan de omvor ming van het gebied tot een na tuurvriendelijke zone. mede daarom nog maar één of twee keer per jaar gemaaid. De Stichting Landschapsbeheer Zeeland predikte vorig jaar al ge duld, maar voor 54,7 procent van de benaderde bewoners, fietsers en hondenbezitters is de maat vol. In een brief aan het college van burgemeester en wethouders ge ven zij een samenvatting van alle verzamelde ergernissen. „Hoe dich ter wonend bij de kreek, hoe gro ter de ergernis. Denk bijvoorbeeld aan bewoners die niet meer kun nen opboksen tegen een overmaat aan uitschietend graszaad, onnoe melijke hoeveelheden paardenbloe- men en ander onkruid; last heb ben van allergieën en opgelopen tekenbeten bij mensen en huisdie ren, muggenbeten, dazen- en ande re vliegensteken", schrijft de bewo- nersgroep. Uit de reacties blijkt dat een kleine 95 procent van de respondenten erg veel moeite heeft met het nieu we aanzien van het gebied. Zo is de vrees dat aangelegde kikkerpoe len bij warm weer verworden tot kweekvijvers van muggen. „Ook willen bewoners graag de voetbal lertjes, vliegeraars en zonaanbid- ders weer aan de kreek zien. Het enige rondgemaaide veldje achter twee woningen van Langs de Kreek is niet voldoende als speel terrein", vinden de bewoners. Zij kaarten hun ongenoegen mor genochtend aan bij wethouder [aap Bos. Gerenommeerd restau rant aan Axelse Boslaan gaat tegen de vlakte. door Eugène Verstraeten AXEL - Het karakteristieke restau rant Zomerlust in Axel wordt bin nen afzienbare tijd gesloopt. De projectontwikkelaar die het etablis sement heeft gekocht, wil er een nieuw restaurant en hotel bouwen plus een aantal appartementen. Wethouder Co van Schaik van de gemeente Terneuzen deelde dat mee in de vergadering van de Stadsraad Axel. De Axelse restauranthouder Frank van Poelje heeft meer dan dertig jaar de scepter gezwaaid over Zo merlust. In die tijd is de eetgelegen heid uitgebouwd tot een begrip in de wijde omgeving. Een projectontwikkelaar is al gerui- ZEHUW5E De eeuwige kinderfilms beu, be sloot het Vlissingse gezin Alles is Liefde (Alle Leeftijden) te gaan zien. Een film met alles: romantiek voor mamma, humor voor pappa en Sinterklaas voor de zwaargelovi- ge kleuter. De film begint. Een voice-over spreekt: „Sinterklaas bestaat niet." Het gezin schrikt zich een hoedje. Tip? redactie@pzc.nl De voice-over gooit er nog een schepje bovenop en ontkracht en passant de mythes dat je sterk wordt van spinazie en dat pappa's de sterksten zijn van de hele we reld. Verwarring alom. Pappa pakt co la, popcorn en zijn kleuterzoon op en beent weg. Het werd toch maar weer een kinderfilm. Museum 'Het Land van Axel' sluit seizoen af met streekgerechten. door door Peter Oggel AXEL - Me gaon om de kost, heette het vroeger in het dialect van het Land van Axel. We gaan eten. Thuis stond er dan doorgaans ste vige kost op tafel: peekluts bijvoor beeld, aardappelen met winterwor telen en uien. Of groene böón'n mee woste, traditioneel nieuwjaar- smaal eigenlijk. Snijboontjes, inge legd in zout in de Keulse pot, met aardappelen en worst. 'Wiên a ta toch bedocht eit', gruwt mevrouw M. Pennings-Dieleman nog na in de uitgave Dialect in het Land van Axel (1981). Maar natuurlijk, zo nu en dan was er ook lekkers. Suukerwaofeltjes, en reziinebróód. Of op zaterdag, de weekmarkt, een rödmkoeke van bakker De Hullu en droll'n (bolus sen) van collega Westveer. En ook de specialiteit van slager Markusse: postekop. Wie de smaak (en sfeer) van vroe ger nog eens wil proeven, kan de komende twee weken terecht in het streekmuseum Het Land van Axel. 'Zeeuws streekrecepten', heeft de tentoonstelling als naam meegekregen, maar eigenlijk doet die titel de expositie tekort. Want ja, recepten zijn er om gemaakt te worden en daarvoor zijn potten, ketels en pannen nodig. Die staan er dus ook, evenals de petroleum stelletjes, de handkoffiemolens, de bakvormpjes, de wafelijzers, de wekpotten en de steriliseerketel, nog helemaal authentiek inclusief thermometers. Kortom, het com plete huishouden eigenlijk anno 19.. Feitelijk is de tentoonstelling een onverwacht toetje op een druk sei zoen, dat begin april opende met de succesvolle foto-expositie 'Axel in 100 jaar'. En ja, eigenlijk, zo was begin dit jaar binnen de Vereni ging van Zeeuwse Musea afgespro ken, zouden alle provinciale oud heidskamer het thema streekge- recht deze maand in het kader van de week van het Zeeuws boek uit werken in een expositie. Maar daarvoor bleek de belangstelling naderhand toch te gering; alleen in Axel is het daadwerkelijk tot een tentoonstelling gekomen, ver tellen Ineke van Avermaete en Em my David. Want normaal gezien Bezoeker expositie in Axel krijgt de gelegenheid de smaak van vroeger écht te proeven zijn rond deze tijd al de voorberei dingen gaande voor de grote (win- ter)schoonmaak. Dat het seizoen in Axel toch met twee weken is verlengd, is niet zonder reden. Want het depot van het Axelse streekmuseum herbergt complete 'huishoudens', een bon te verzameling van schenkingen me tijd bezig plannen te ontwikke len. Tot nu toe konden die bij de gemeente niet door de beugel, om dat de projectontwikkelaar een te groot aantal koopappartementen had getekend. „Maar we hebben in middels overeenstemming", aldus wethouder Van Schaik. Van de ge meente mogen er tien tot twaalf appartementen worden gebouwd. Verder komt er een nieuw restau rant en een hotel met vijftien ka mers. De projectontwikkelaar kan nu een definitief bouwplan uitwer ken en indienen. Vervolgens moet een planologische procedure opge start worden om het bestemmings plan te wijzigen. 1^1 Op de plaats van het bekende restaurant Zomerlust aan de Bos laan in Axel worden een nieuw restaurant, hotel en appartemen ten gebouwd. De wonderpan is één van de pronkstukken van de tentoonstelling. Zeeuwse streekgerechten Tentoonstelling in het streek museum Het Land van Axel. Te bezichtigen van 31 oktober tot en met 9 november. Openingstijden van woensdag tot en met vrijdag van 13.30 - 17.00 uur en zaterdag van 12.30- 16.30 uur. Gratis recepten van oude en vergeten gerechten. - De bezoeker kan proeven van onder meer Jan in de zak, stro- pievet, arretjecake en haver- moutkoekjes. - Het streekmuseum is in de win ter gesloten voor de grote schoonmaak. door de jaren heen. Het weeg schaaltje van slager Reminsen van de Kanaalkade bijvoorbeeld, de pannenset van mevrouw Van de Berge-Kasteels, wellicht ooit ge kocht bij Schieman-Cappon in de Noordstraat of bij Van Cruijnin- gen in de Weststraat. De bood schappentas uit de jaren dertig van mevrouw De Kam en natuur lijk, de wonderpan van rond 1900, voor op de plattebuiskachel of het petroleumstel, compleet met bak blikken. Kortom, die verzameling moest dus hoognodig eens aan de vergetelheid worden ontrukt. Maar bovendien werkte het thema 'streekgerecht' aanstekelijk op het enthousiasme van de vrijwilligers. Die doken afgelopen zomer dus al in oude kookboeken en -schriften, en gingen gelijk maar aan de slag in de keuken. En kon er vervol gens weer worden gesmuld van vergeten (streek)gerechten als arre tjecake, van havermoutkoekjes, stropievet, superspekken en Jan-in-de-zak. ]an wie? Welnu: met neme 500 gram bloem, 450 milliliter melk, 25 gram gist en 200 gram rozijnen. Goed kneden, het deeg vervolgens drie kwartier laten rijzen, daarna het deeg in een gesloten zak doen en die in een pan met ruim water anderhalf uur laten koken. Het schijnt: heerlijk met boter en sui ker! Overigens krijgt de bezoeker aan de expositie in Axel de gelegen heid de smaak van vroeger écht te proeven. En voor wie thuis meer wil: van twaalf gerechten is het re cept gratis mee te nemen. TERNEUZEN - De gemeente Terneu zen legt een subsidiepotje aan om grootschalige evenementen zoals de Eneco Tour naar de gemeente te kunnen lokken. Vanaf volgend jaar wordt jaarlijks 100.000 euro voor dit doel vrijgemaakt. Dit beleid voor zogenaamde city- marketing-evenementen richt zich op het instandhouden en stimule ren van kwalitatief hoogwaardige evenementen die op professionele wijze worden georganiseerd. Die dragen bij aan een positief imago van Terneuzen, is het idee. De ge meente wil evenementen binnen halen die een 'nationaal tot inter nationaal bereik en uitstraling heb ben' en een 'aanzienlijke positieve bijdrage leveren aan de Terneuzen- se economie of maatschappij'. Toyota Prius v.a. 25.990.- De compléétste auto voor deze prijs: Automaat, Climate Control, Cruise Control, 8 Airbags, Vehicle Stability Control, Traction Control, Radio/CD-speler, lichtmeta- ,-^77^ len velgen: allemaal standaard. In de high tech Toyota Prius! Inclusief de laag- ste C02 uitstoot van alle benzineauto's volgens ANWB/WNF! TODAY TOMORROW TOYOTA Mr. F.J. Haarmanweg 58 TERNEUZEN 4538 AS Terneuzen Tel.: 0115-617751

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 46