Zorgen visschade celstraffen van minimaal drie jaar Onmacht Vraagtekens CDA bij onderzoek ontpoldering pzc Woensdag 31 oktober 2007 3 De dochter van Erica uit Vlissingen werd afgelopen weekeinde samen met een vriendin urenlang mishandeld en verkracht. „Een schat van een meid is het, ze werkte naast school nog als alfahulp en stond altijd voor iedereen klaar. Mijn dochter is voor het leven beschadigd." foto Lex de Meester zwarende factor bij het vaststellen van de strafmaat. Volgens buurtbewoners waren de mannen tijdens het plegen van het misdrijf onder invloed van drugs. Dat kan betekenen dat ze op dat moment verminderd toere keningsvatbaar waren. De mate van ontoerekeningsvatbaarheid hangt af van wat deskundigen daarover zeggen en of de recht bank daarin meegaat. Deze week nog werd een advies van een psy choloog door de Middelburgse rechtbank genegeerd. Hij voerde aan dat een Middelburgs jonge vrouw leed aan kleptomanie. De rechters stelden echter dat die diagnose gebaseerd was op onjuis te aannames en schoven hem daar mee terzijde. Op dit moment is nog niet te zeg gen wanneer het proces tegen de beide mannen dient. Dat kan nog vele maanden tot zelfs een jaar du ren. Zeker als ze ter observatie op genomen moeten worden in een psychiatrische kliniek. De 36-jarige verdachte uit Zoeter- meer is gisteren voorgeleid aan de rechter-commissaris. Hij blijft nog voor minimaal tien dagen in voor lopige hechtenis. Zijn medever dachte, de veertigjarige Vlissinger, is maandagavond aangehouden en wordt morgen voorgeleid. De bei de mannen zitten vast in Toren- tijd in Middelburg en worden nog door de politie verhoord over wat er precies gebeurd is in de nacht van vrijdag op zaterdag. Ze zitten in beperking zodat ze alleen con tact mogen hebben met hun advo caten. COMMENTAAR Plegers van seksuele misdrijven kunnen elk moment van de dag toeslaan. Als noch potentiële slachtoffers noch politie het dreigende gevaar signaleren, is het onmogelijk om preventief op te treden. Politie en justitie kunnen dan pas in actie komen als het misdrijf heeft plaatsgevonden. De gruwelijke verkrachting afgelopen vrijdagnacht in Vlissingen toont dat opnieuw In onze samenleving zouden we slachtoffers wel optimale begeleiding kunnen bieden. Zouden we kunnen bieden, want in de praktijk blijkt dat er wel het een en ander aan schort. Ook dat leert het misdrijf in Vlissingen. De moeder van het meisje dat is mishandeld en verkracht, is volledig van de kaart. Maar ze heeft tot op heden geen enkele ondersteuning gekregen van Slachtofferhulp. Wellicht betreft dit een incident en is er sprake van miscommunicatie. Maar ook als daar geen sprake van is, kan men voor een gesloten loket belanden. Want Slachtofferhulp Nederland kan alleen tijdens kantooruren gebeld worden. De 1500 vrijwilligers en 300 beroepskrachten doen ongetwijfeld wat ze kunnen, maar dat blijkt niet genoeg. Als plegers van zedenmisdrijven en geweldsdelicten elk uur van de dag toe kunnen slaan, moet ook elk uur van de dag hulp geboden kunnen worden. www.rossinipark.nl bouwfonds mab Partij voor de Dieren vraagt naar gevolg uitspraak kokkelvisserij. door Ernst Jan Rozendaal den haag - De Partij voor de Die ren wil van minister Verburg (CDA, Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit) weten wat zij gaat doen om de natuur in de Oos- terschelde te compenseren nu is gebleken dat daar in 2006 ten on rechte achthonderd ton kokkel vlees is opgevist. Vorige week vernietigde de Raad van State de vergunning die was af gegeven voor de mechanische kok kelvisserij, omdat de effecten op de natuur niet goed in kaart wa ren gebracht. Kamerlid Ouwehand van de PvdD vraagt Verburg ook of ze bereid is De Faunabescher ming schadeloos te stellen voor de gemaakte kosten voor het aanspan nen van een procedure tegen de ten onrechte afgegeven vergun ning. De Partij voor de Dieren wil ver der weten of de uitspraak van de Raad van State gevolgen heeft voor het vergunningenbeleid van het ministerie ten aanzien van de mechanische kokkelvisserij in de Oosterschelde. Eerder werd die in de Waddenzee verboden. Opdracht aan professor Verschuuren verrast Staten- én Kamerleden. door Ernst Jan Rozendaal DEN haag - Het zint de Statenfrac tie van het CDA niet dat het dage lijks provinciebestuur zonder over leg met de Tweede Kamer het laat ste spoedonderzoek naar alterna tieven voor ontpoldering heeft ge gund aan professor J. Verschuuren van de Universiteit van Tilburg. De Staten- en Kamerleden zijn door Gedeputeerde Staten zelfs niet geïnformeerd over de keuze voor Verschuuren. Het CDA heeft zijn naam gehoord van de griffie in Den Haag. „Dat was voor ons nieuws", zegt CDA-Statenlid A. Lijmbach. „Mijn collega's in de Ka mer weten nog van niks", voegt CDA-Kamerlid A. Koppejan toe. De gang van zaken is voor Lijm bach aanleiding vandaag schriftelij ke vragen te stellen aan GS. Vol gens hem hebben GS zich niet ge houden aan een motie van de Sta ten waarin is gevraagd 'in afstem ming met de Tweede Kamer' een onafhankelijk onderzoek in te stel len waaruit moet blijken of ook buiten het Westerscheldegebied lo caties voor natuurmaatregelen mo gen worden aangewezen. Dan kan ontpoldering van de Hedwigepol- der worden voorkomen. Lijmbach: „Afstemming betekent dat je met de Kamer de opdracht op papier zet. Als de Kamerleden over deze gang van zaken de horens opzet ten, hebben we een probleem." Volgens gedeputeerde M. Wiers- ma (GroenLinks) is een gezamen lijk onderzoek van Provinciale Sta ten en de Tweede Kamer 'nog nooit voorgekomen'. Hij vindt wél dat hij de opdracht van de Staten naar de letter en de geest heeft uit gevoerd. „Ik heb van meet af aan contact onderhouden met de grif fie van de TXveede Kamer. Maar het belangrijkst is dat het onder zoek van een gezaghebbend jurist er ligt voordat de Kamer de Schel- deverdragen behandelt. Dat gaat lukken." Het onderzoek is eind november klaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3