Koster wil vervanger voor Jaap Stam Korfballers komen beslagen ten ijs 36 I Woensdag 31 oktober 2007 PZC Trainer zelf ook verrast door plotselinge besluit centrale verdediger. door Jop van Kempen AMSTERDAM - Volgens interim-trai ner Adrie Koster van Ajax is een vervanger van Jaap Stam al in de winterstop van harte welkom. De Zeeuw werd zelf ook onaange naam verrast toen de 35-jarige ver dediger maandag zijn afscheid be kendmaakte. Adrie Koster hoorde zondag na de wedstrijd tegen FC Utrecht al dat Stam per direct zou stoppen. Het was voor hem een streep door de rekening, zegt hij aan de voora vond van de wedstrijd voor de be ker tegen Heerenveen (vanavond). „Toen ik aan deze klus begon, had ik er wel op gerekend dat Stam het seizoen zou afmaken", zei hij. Koster voerde in zijn eerste dagen als interim-trainer nog een ge sprek met Stam om te weten wat er in de groep speelde. Daarin liet de aanvoerder niet weten dat hij overwoog om te stoppen, al wist Koster wel dat de directie van Ajax de verdediger deze zomer had overgehaald er nog een jaar aan vast te plakken. „Toen Stam de beslissing eenmaal had genomen, heb ik niet gepro beerd hem over te halen. De beslis sing is aan hem." Zoals iedereen bij Ajax vindt Kos ter het einde van Stams loopbaan een groot gemis dat zich zowel bin nen als buiten de lijnen zal doen voelen. Mede met het oog op de twee maanden hersteltijd van de geblesseerde verdediger Thomas Vermaelen is wat betreft Koster een vervanger van Stam al in de winterstop van harte welkom. „Maar het ligt aan opties en aan de haalbaarheid." Koster liet vorige week ook al we ten dat hij in de winterstop graag een aanvallende middenvelder in zijn selectie wil begroeten. Tien da gen geleden waren technisch direc teur Martin van Geel, diens advi seur Piet Keizer en scout Hans van Adrie Koster (links) na de overwinning op FC Utrecht met zijn assistent Alfons Groenendijk. De interim-trainer van Ajax hoopt dat zijn club voor de winterstop een vervanger aantrekt voor Jaap Stam. foto Michael Kooren/ANP der Zee in Brazilië op zoek naar versterkingen voor Ajax. Klaas-Jan Huntelaar neemt voorlo pig de aanvoerdersband van Stam over. Koster denkt echter ook dat Edgar Davids een goede kandidaat is captain te worden. Davids her stelt van een scheenbeenbreuk. Tegen Heerenveen zullen van avond net als tegen Utrecht Grego ry van der Wiel en John Heitinga centraal in de defensie spelen. Ze zijn voornamelijk belast met de be waking van de levensgevaarlijke Afonso Alves. Urby Emanuelson mist het duel met Heerenveen vanwege een knieblessure. Ook doelman Maar ten Stekelenburg is vanwege een gebroken vinger nog niet fit ge noeg om aan het duel te beginnen. Koster: „Hij kan al ballen vangen, maar we nemen geen risico." Tech nisch directeur Martin van Geel zei zondagavond bij RTL dat de spelers van Ajax moeite hebben om voor het kritische publiek in de Arena te spelen. Adrie Koster plaatst daar zijn kanttekeningen bij. „In Utrecht hebben we laten zien dat we het kunnen, dus waarom in de Arena niet? Het helpt natuur lijk als het publiek als twaalfde man achter de ploeg gaat staan, maar als spelers erg gefocust zijn op het spel hebben ze weinig oog voor de situatie in het stadion." 1^ Ajax speelt vanavond de beker- wedstrijd tegen Heerenveen. Adrie Koster vindt aan de voora vond dat het elftal een vervanger voor Jaap Stam nodig heeft. WK korfbal Het achtste wereldkampioen schap korfbal is van 1 tot en met 10 november in Brno, Tsje chië. Aan het WK doen zestien lan den mee. Nederland zit in de poule bij Catalonië (morgen), Portugal (vrijdag) en China (za terdag). De nummers één en twee van de poule plaatsen zich voor de volgende ronde. Tsjechië is het vijfde land dat een WK organiseert, na Neder land (3), België (2), India en Au stralië. Het eerste WK was in 1978 in Nederland, ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het Koninklijk Nederlands Korfbal Verbond. In alle zeven edities haalden Nederland en België de finale. Eén keer verloor Oranje: in 1991 werd het 11-10 voor de zuiderburen. Nederland heeft in 37 WK- duels een doelsaldo van 905-356, een gemiddelde van 24-9 per wedstrijd. Japan kreeg in 1999 de grootste neder laag te verwerken: 42-8. Oranje heeft zich ongewoon intensief voorbereid op WK. door Roeland van Vliet ROTTERDAM - Op het WK korfbal, dat morgen in Brno begint, wil het Nederlands team imponeren. Niet alleen de titel is belangrijk, ook moet Oranje een voorbeeld zijn voor andere landen. „Dat betekent dat we goed korfbal willen laten zien en flinke uitslagen willen neerzetten, zonder dat we daarbij arrogant overkomen", zegt speel ster Bianca loustra. Nederland is - zoals altijd - de eni ge serieuze kampioenskandidaat. Dat de scores ook in Tsjechië hoog gaan uitvallen, lijkt wel duidelijk na de laatste serie oefenwedstrij den in Rotterdam. Oranje versloeg vrijdag bijvoorbeeld het als vierde geplaatste Chinees Taipei met 21-6, terwijl het duel al was ingekort tot veertig minuten. „En dan waren we nog niet eens zo scherp als we op het WK zouden moeten zijn", aldus loustra. Dat had het team al wel kunnen zijn na de ongewoon intensieve voorbereiding. In de afgelopen tien weken trainden bondscoach Jan Sjouke van den Bos en zijn zestien selectiespelers namelijk twee keer zo veel als in de aanloop naar het WK van 2003. „Doordat de mees ten ook nog gewoon bij hun eigen club trainen, is hun arbeid eigen lijk verdriedubbeld", rekent Van den Bos voor. „Normaal schieten ze misschien zo'n 400 a 500 ballen per week, nu ligt dat aantal tussen de 1300 en 1500. Daardoor word je vanzelfsprekend vaardiger." De vraag of dat wel nodig is wil de bondscoach niet horen. „Moet je dan maar stoppen met trainen als je de beste van de wereld bent? Ik denk dat je als topsporter altijd moet proberen het uiterste uit je zelf te halen. En ik vind dat je dan in de voorbereiding op een WK als prof moet leven." Zo denkt het NOCNSF er ook over. Alleen als de internationals in de periode voor een groot toer nooi twintig tot dertig uur in de week bezig zijn met hun sport, krij gen ze het stipendium van een A-sporter en ontvangt de korfbal- bond de subsidie die bij een catego- rie-i-sport hoort. Van den Bos: „Maar je zult mij niet horen zeg gen, dat we het voor het NOCNSF doen. We trainen zo intensief om onze belastbaarheid groter te ma ken, goed op elkaar ingespeeld te raken en op het WK sterk voor de dag te komen." Van enkele coaches in de Korfbal League kwam kritiek op Van den Bos. Vooral bij het Nijeveense DOS'46, landskampioen in de zaal 'Ik vind dat je in de voorbereiding op een WK als prof moet leven' en op het veld, viel de opstelling van de bondscoach verkeerd. Liefst zeven Drenten werden opgeno men in de eerste WK-selectie, maar vier van hen bedankten voor de eer. Zij wilden niet alles opzij zetten voor Oranje en hun eigen vereniging ontredderd achterlaten. Sabrina Bijvanck was één van hen. De vaste kracht van Oranje gaf aan het programma ook niet te kun nen combineren met haar werk. Dat geldt in zekere mate ook voor Bianca [oustra. De 31-jarige Frie zin, speelster van het Papendrecht- se PKC, is er echter wel bij. Zij zit in het bestuur van een Rotterdam se hypotheekverstrekker en maakt soms werkweken van zestig uur, maar wil geen steekjes laten vallen bij Oranje. „Het valt me wel heel zwaar", vertelt ze. „Maar ik heb zo wel mijn werk als het sporten no dig. Ik ben heel carrièregericht en vraag veel van mezelf Omdat ik lange dagen maak, ben ik eigenlijk behoorlijk moe. Maar je krijgt er wel iets moois voor terug: een su- pertijd in de voorbereiding en daar na een mooi WK." Joustra heeft niet het gevoel dat zij zelf door de vele Oranje-trainin gen zoveel sterker is geworden. „Het grootste gevolg van al die ses sies is dat de spelers naar elkaar toe gegroeid zijn. Het is in elk geval niet zo, dat we op het WK nog op elkaar ingespeeld moeten raken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 38