Eetkamer legt las tussen generaties Nominaties boekenprijs pzc Woensdag 31 oktober 2007 29 Toneelvereniging Pauze brengt opmerkelijke komedie van Gurney. door Ali Pankow middelburg - Op het ene moment biedt de eetkamer het decor voor een buitenechtelijke relatie, even later wordt er een kinderfeestje ge houden en in een volgende scène herkent een dementerende moe der haar zoons niet meer of wach ten twee jonge meiden op hun vriendjes die ze stiekem hebben uitgenodigd. Door de jaren en ge neraties heen kan er veel gebeuren in De Eetkamer. Toneelgroep Pau ze laat dat ervaren met de gelijkna mige komedie van A. Gurney jr.. Het toneelstuk gaat vrijdag in het Spiegeltheater in Middelburg in première. „In deze tijdloze eetkamer komen op wisselende tijdstippen en perio des mensen van verschillend plui mage voorbij. In feite speelt de ruimte zelf in dit stuk de hoofd rol", zegt gastregisseur Marijke Reuser. Zij heeft graag 'ja' gezegd op de uitnodiging dit seizoen bij Pauze een productie te komen ma ken. „Het is een uitdaging zo'n gemêleerde groep te regisseren. Er zitten wat oudere en wat jongere mensen bij. Spelers met wat meer ervaring, maar ook beginnelingen. Dit stuk biedt voor allen veel mo gelijkheden. Bovendien zit er veel afwisseling in de rollen", zegt Reu ser. Ze doelt erop dat één van de speelsters bijvoorbeeld op het ene moment de rol van een oude vrouw vertelt, maar zich ook als 'Het is een uitdaging zo'n gemêleerde groep te mogen regisseren' klein meisje tijdens een verjaar dagsfeestje mag manifesteren. Zo zijn er talrijke wisselingen. De scè nes volgen elkaar niet chronolo gisch op. De generaties kruisen el kaar als het ware. Volgens de regisseur ligt de na druk de ene keer op de humor en speelt kort daarop de weemoed weer een grotere rol. „Al die ver schillende gebeurtenissen worden in vloeiende overgangen aan de toeschouwers gepresenteerd", zegt Reuser. Ze speelde in het recente verleden bij de toenmalige Ama teur Comedie Zierikzee (tegen woordig Theatergroep Zierik) zelf enkele rollen in dit stuk. „Het sprak me toen al zeer aan, maar het lastige vond ik de vele verkleedpartijen. Daarom kies ik nu bewust voor basiskleding met het gebruik van enkele accessoires als een sjaal, hoed, pet of schortje om de verschillende scènes te dui den." Reuser houdt als regisseur niet van toeters en bellen. Zij kiest dan ook voor een strakke vormgeving: een lange houten tafel met zeven stoelen. Attributen komen er ook slechts mondjesmaat aan te pas. „De nadruk ligt op de inhoud van het spel en daarin kan veel gesug gereerd worden." De voorstelling kan zo ook vrij eenvoudig vanuit de repetitieruim te in gebouw De Boog verplaatst worden naar het Spiegeltheater. Toneelvoorstelling De Eetkamer, vrij. 2 nov, Middelburg, Het Spiegel theater, 20.00 uur, daar ook op za. 3, zo. 4 (matinee), vrij. 9 en za. 10 nov, aanvang matinee 15.00 uur. VIJFJARIG JUBILEUM MARATHONZEELAND, WAT EEN FEEST! Alle steun, in welke vorm dan ook, die wij hebben ontvangen tijdens het organiseren van het vijf-jarig jubileum van de MarathonZeeland heeft ons weer ontzettend goed gedaan. Meer dan 3.000 deelnemers liepen warm voor het grootste sportspektakel van Zeeland. 900 Mensen voor de Marathon op zaterdag en 2.200 voor de Wandelmarathon op zondag. Bovendien hebben dit jaar ook 175 mountainbikers op zaterdagmorgen de route van 42,195 km langs de Zeeuwse kust afgelegd. Natuurlijk is de MarathonZeeland in de eerste plaats door en voor deze deelnemers één groot feest geworden. Maar waar zouden ze zijn zonder alle vrijwilligers en het geweldige aantal toeschouwers? Zonder alle Zeeuwse bedrijven die achter ons staan bij het organiseren van een kwalitatief sport evenement? Wij bedanken daarom in het bijzonder: De vele sponsoren die het financieel mogelijk maakten om de MarathonZeeland op poten te zetten. Alle vrijwilligers langs het parcours die de atleten, wandelaars en bikers op een perfecte manier hebben begeleid. Het ROC Zeeland die vrijwilligers beschikbaar stelde. De Atletiekverenigingen Delta-Sport, Dynamica en AV 56 en Wandelsportvereniging De Vrolijke Tippelaars die achter de schermen veel werk hebben verricht. De Provincie Zeeland, Gemeenten Schouwen-Duiveland, Noord-Beveland en Veere voor hun medewerking en subsidies. Omroep Zeeland, de PZC en alle andere (lokale) media die het evenement op een fantastische manier onder de aandacht hebben gebracht. Het Rode Kruis, alle EHBO-ers en doktoren die stand-by waren om zich over de deelnemers te bekommeren. Zorgstroom en Welzijn voor Ouderen voor het gebruik van hun materialen. De juryleden en de mensen van de tijdwaarneming die garant stonden voor een eerlijke tijdsregistratie. De parcours- en finish fotografen voor het vastleggen v3n alle prachtige beelden. Staatsbosbeheer, Rijkswaterstaat. Het Waterschap, de KNRM en Stichting Strandexploitatie Walcheren voor hun medewerking. Sportcentrum Wes- terschouwen voor hun gastvrijheid voor aanvang van de start. Voetbalvereniging De Meeuwen voor de wanne douches na de finish, De mensen die alle dranghekken en erebogen plaatsten. De vele masseurs en masseuses die tevens hun materiaal beschikbaar stelden. De mensen die de catering zo heerlijk hebben verzorgd. Het team dat het voorprogramma vulde met de minimaraihon voor de jeugd. De speaker, vele muzikanten en natuurlijk duizenden toeschouwers die het evenement tot één groot feest hebben weten te maken. En de, per ongeluk, nog niet genoemde vrijwilliger. Last, but not least alle deelnemers aan de Marathon, Wandelmarathon en Mountainbikemarathon voor hun deelname en voor het genieten. Op naar 2008, Ook dan zullen wij er in samenwerking met bovenstaande personen en organisaties voor u weer een schitterend Zeeuws sportweekend van proberen te maken. We hopen ook volgend jaar weer op uw bijdrage te mogen rekenen! Namens de stichting MarathonZeeland, Lein Lievense Zes auteurs maken kans op Zeeuwse Boekenprijs (ZBP). door Ali Pankow zierikzee - Uit in totaal 53 inzen dingen ingedeeld in zes categorie ën zijn gisteren in Zierikzee de zes genomineerden voor de Zeeuwse Boekenprijs bekendgemaakt. Dat zijn per categorie: De Admiraal van A. Th. van Deursen, I. R. Bruijn en I. E. Korteweg (geschiedenis); Het Leugenverhaal van Kisling Ver- huyck (fictie); Vijftig jaar zenden en ontvangen, biografie van de tv-toren Goes van Remco van Schellen (po pulair); Tegenspel van Floortje Zwigtman (jeugdboek); De tapijten van Zeeland van Katie Heyning (kunst) en Mijn Zeeland van Kees Slager (overige). De winnaar wordt vrijdag 9 no vember bekendgemaakt. „De toe kenning van de Zeeuwse Boeken prijs gaat niet zonder discussie. Dat maakt het juist zo aantrekke lijk", zei Ton Brandenbarg, direc teur van de Zeeuwse Bibliotheek én jurylid gistermiddag bij de be kendmaking van de genomineer den in grand café Het Getij in Zie rikzee. Hij gaf daarmee tevens het startschot voor de Week van het Zeeuwse Boek. De prijs is een initiatief van het Zeeuws Tijdschrift samen met de Zeeuwse Bibliotheek en wordt nu voor de vijfde keer uitgereikt. De discussie betreft vaak de vraag hoe 'appels en peren' vergeleken kun nen worden. Volgens Brandenbarg wordt daar dit keer enigszins in te gemoet gekomen met de indeling in categorieën en het selecteren van één genomineerde per ru briek. Eén van hen krijgt de NNj Per categorie één genomineerde voor Zeeuwse Boekenprijs. Pu bliek krijgt ruimte voor eigen voordracht. 'Smaak van Zeeland' cadeau bij 15 euro aankoop. Zeeuwse Boekenprijs toegekend door de jury die naast Branden barg bestaat uit Karla Peijs (voorzit ter), Mario Molegraaf, Diny Schou ten, Huib Uil en Paul van der Vel de (secretaris). De prijs bestaat uit een beeldje, een gouden Zeeuws Meisje en een geldprijs van 1000 euro. Daarnaast is er de jan Bruijns Publieksprijs. Het publiek kan daar voor stemmen op een formulier in de 27 deelnemende boekhandels in Zeeland en in de bibliotheken of via de website: www.zeeuwstijd- schrift.nl. Naast de zes genomineer den staat er op het stemformulier een blanco zevende vakje waar de lezer een eigen keus buiten de no minaties kan invullen. Tijdens de Week van het Zeeuwse Boek krijgt iedereen bij aankoop van een boek voor minstens 15 euro het recepten boek met Zeeuwse streekproduc ten Smaak van Zeeland van Tineke Sluijter cadeau. Het boekje komt uit in samenwerking met De Smaek van Zeêland. Scène uit De Eetkamer met Inez van Schie (I) en Petra Traas. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 31