Zeeland Toeval bracht Havenschap koopt grond Zalco meer doden in verkeer Infatuate spil in Slag om Schelde Bekendmaking mm Mcfriin Zeeland stapt in referendum Manifestatie vrijwilligers in Vlissingen keuze in trouwpakken! 1 TÉSHr STEÜTEL 1 Subsidie voor bio-energieproject PZC Woensdag 31 oktober 2007 27 Geen oorzaak te vinden voor toename dodelijke verkeersslachtoffers. door Ben Jansen MIDDELBURG - De forse stijging van het aantal verkeersdoden vorig jaar was een toevallige samenloop van omstandigheden. Een analyse van ernstige verkeersongelukken in 2006 geeft geen duidelijke oorza ken. De schrikbarende toename van het aantal verkeersdoden in 2006 (39 tegenover 23 in 2004 en 2005) was aanleiding voor het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) te laten nagaan of er iets mis was met het verkeersveilig- heidsbeleid in Zeeland. De studie is uitgevoerd door de Stichting We tenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV). Uit de analyse blijkt dat de scher pe stijging bij de verkeersdoden zich niet voordeed bij het aantal personen dat na een ongeluk in het ziekenhuis belandde. Landelijk was sprake van een daling van het aantal dodelijke verkeersslachtof fers, maar in sommige regio's deed zich net als in Zeeland na een aan tal jaren van afname weer een groei van het aantal verkeersdo den voor. De toename in Zeeland trad vorig jaar vooral op in de categorie onge lukken waarbij fietsers en (vracht)auto's betrokken waren. Verkeersslachtoffers Tot en met gisteren zijn dit jaar in Zeeland zeventien perso nen in het verkeer om het le ven gekomen. In dezelfde periode vorig jaar waren dat er 35. - De afgelopen maand waren vier slachtoffers te betreuren. Dit jaar zijn tot en met augus tus ongeveer 160 personen als gevolg van een ongeluk in het ziekenhuis beland. Het aantal personen dat na een ongeluk in het ziekenhuis te recht kwam, was de eerste acht maanden van vorig jaar ruim tweehonderd. middelburg - De Staten van Zee land stellen vrijdag 9 november een referendumverordening vast. Die moet het mogelijk maken dat de provincie een niet-correctieve raadplegende volksstemming houdt. Begin dit jaar pleitte L. van Melle uit Zierikzee voor een referendum over ontpoldering. Dat kon er niet komen, omdat de provincie geen regels voor zo'n raadpleging heeft. Daarop droegen de Staten het da gelijks provinciebestuur op een re ferendumverordening te maken. Relatief veel slachtoffers waren tus sen 16 en 30 jaar of 60 jaar en ouder. Ook was er een toename van ongelukken waarbij meerdere doden te betreuren waren. Bijna een derde van de ernstige on gelukken in Zeeland is veroorzaakt doordat de bestuurder de controle over zijn of haar voertuig verloor. Oorzaken - voor zover te achterha len: in de berm raken, in slaap val len, onwel worden, gladde weg of te hoge snelheid in de bocht. Bij een kwart van de ongelukken vormde geen voor- of doorgang de toedracht. In deze situaties speel den belemmering van het zicht, niet goed kijken of aandacht voor iets anders een rol. Een van de aanbevelingen in het onderzoek is de bermen veiliger te maken door grasstenen aan te brengen. Toen in de loop van vo rig jaar de stijging van het aantal eenzijdige ongelukken met dodelij ke afloop zich aandiende, hebben Rijkwaterstaat en de provincie al 2,7 miljoen euro extra in deze maatregel gestoken. Voor dit be drag zijn op plekken die als gevaar lijk zijn bestempeld al semi-verhar- de bermen gemaakt. Over een lengte van zestig kilometer zijn grasstenen neergelegd. Bij groot onderhoud aan wegen of aanleg van nieuwe wordt dit stan daard gedaan om te voorkomen dat bestuurders die licht uit de koers raken de macht over het stuur verliezen en verongelukken. Maatregelen - Semi-verharde, obstakelvrije bermen. Moeilijk of niet overrijdbare rij richtingscheiding op wegen voor 70 km of meer per uur. Markering met ribbelstrips om aandachtverslapping of in slaap vallen te voorkomen. Zicht en duidelijkheid op kruis punten verbeteren. Betere zichtbaarheid van voer tuigen door verlichting en re flectie. Slimme methoden van snel- heidshandhaving, bijvoorbeeld door een black box in auto's van notoire overtreders. ESM verwerft kavels voor vestiging van nieuwe bedrijven. door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Havenschap Zeeland Seaports heeft de grond van alumi niumsmelter Zalco in Vlissingen gekocht. Zalco huurt een groot deel daarvan weer terug. Dat Vlissingen-Oost vol raakt, is er niet aan af te zien. Wie door het gebied rijdt, denkt dat er nog een zee aan ruimte is. Niets is minder waar. De openheid heeft te maken met het ontstaan van het indus trie- en havengebied. Bij de ontwikkeling ervan in de ja ren zestig zijn bedrijven met subsi dies naar Zeeland gelokt. De grond prijs was bovendien laag, dus be drijven kochten meer grond dan ze eigenlijk nodig hadden. Met die erfenis zit havenschap Zeeland Seaports nu opgescheept. Al jaren probeert Zeeland Seaports braakliggende gronden die in eigendom zijn van bedrij ven terug te kopen. „Een uitbrei ding van het Sloegebied is taboe", stelt directeur H. van der Hart van Zeeland Seaports. „Dat betekent dat we de beschikbare grond in het Sloegebied beter moeten be nutten. We corrigeren met dit be leid wat in het verleden anders is gegaan. Let wel: als we nu grond uitgeven, gaat dat altijd met een erfpachtconstructie." Zalco (het voormalige Pechiney Nederland) had 70 hectare grond in eigendom. Het havenschap heeft alle grond gekocht. Zalco huurt van het havenschap 50 hec tare terug (sale- leasebackconstruc tie. Dat betekent dat het ha venschap 20 hectare 'nieuwe' Havenschap Zeeland Seaports heeft de grond van aluminium smelter Zalco gekocht. Zalco huurt een groot deel terug. De rest is voor nieuwe activiteiten. grond heeft verworven. Formeel is de grond van de Exploitatie Maat schappij Schelde Maas (ESM), het samenwerkingsverband tussen de havens van Zeeland en Rotterdam. De 20 hectare ligt precies tussen Zalco en het terrein van het in 2004 failliet verklaarde Flushing Marine Terminal (FMT). Wat er met de grond gaat gebeu ren, is nog niet duidelijk. Volgens Van der Hart zijn er nog geen vast omlijnde plannen voor. „Het is in elk geval schoon genoeg om er di rect een ander bedrijf te kunnen bouwen", stelt Van der Hart. Over de koop- en huurprijs wil hij niets kwijt. Directeur T. Sanders van Zal co was gisteren niet bereikbaar voor commentaar. De Statenfractie van de PvdA heeft aan het dagelijks bestuur van de provincie vragen gesteld over de verkoop van de grond. Ze wil de redenen weten, hoeveel geld er mee is gemoeid en wat de bestem ming is. MIDDELBURG - Museum Infatuate Zeeland 1940-1945 in Nieuwdorp kan een belangrijke rol spelen in het verhaal van de Slag om de Schelde. Het oorlogsmuseum ver dient ook een centrale functie in de toeristische presentatie van het erfgoed uit de Tweede Wereldoor log in Zeeland en Vlaanderen. VLISSINGEN - Emergis en Humani- tas slaan zaterdag tijdens de Make a Difference Day de handen ineen voor een gezellige middag in dagac tiviteitencentrum 't Trefpunt in de Minister Lelystraat in Vlissingen. Deelnemers en vrijwilligers van beide organisaties, nieuwe vrijwilli gers maar ook buurtbewoners zijn welkom tussen 13.00 en 17.00 uur. De dag heeft een feestelijk karak ter. Kinderen, jongeren en oude ren met een psychiatrische achter grond worden deze dag door vrij willigers in het zonnetje gezet. Op het programma staan diverse activiteiten, waaronder workshops streetdance en conga spelen en een loterij. Opgeven voor de vrij- willigersdag kan bij Loes Peeters van Emergis Vriendendienst (06-22543124) of bij Danielle Mon te van Humanitas 0118-639313. Dat laatste biedt mogelijkheden voor Europese subsidie. De beteke nis van Infatuate in Euregio ver band staat verwoord in een rap port dat Zeeland, Oost- en West-Vlaanderen hebben laten ma ken en waaraan nu de laatste hand wordt gelegd. De Europese subsi die kan de laatste 170.000 euro op leveren die nog nodig zijn om van de oorlogscollectie van Kees Traas uit Nieuwdorp een volwaardig oor logsmuseum te maken. De provincie stelde eerder al een ton beschikbaar, de gemeente Bor- sele 130.000 euro. Er is nog 80.000 euro Europees geld, maar dan moet de bouw op 1 april klaar zijn. Verkeersbesluit inzake het instellen van diverse verkeers maatregelen op de rijksweg A58 nabij Arnemuiden Onze nieuwe collectie is binnen. w i Goes, Lange Kerkstraat, 1e etage, 0113 - 27 00 25 www.steutelgoes.nl middelburg - Het dagelijks provin ciebestuur steekt 50.000 euro in de eerste fase van het bio-energie project Groene Poort in Rilland. De jonge-boerenorganisatie ZAJK en glastuinbouwbedrijf Van der Lans gebruiken het geld voor een haalbaarheidsonderzoek om bio- ethanol en biogas te produceren uit Zeeuwse gewassen. De provin cie vindt het project interessant omdat het ervaring oplevert met de kleinschalige productie van et hanol. De minister van Verkeer en Waterstaat maakt, ter voldoening aan de Algemene Wet bestuursrecht, bekend dat hij een besluit heeft genomen tot het instellen van diverse verkeersmaatregelen ter hoogte van het aangelegde spoor viaduct over de rijksweg A58 te Arnemuiden ter hoogte van km. 161,5. De verkeersmaatregelen bestaan uit een verbod voor vrachtauto's en motor voertuigen met aanhangwagen om ter plaatse van het spoorviaduct gebruik te maken van de inhaalstrook op zowel de noord- als zuidbaan van de rijksweg A58, alsmede uit de instel ling van een maximumsnelheid van 100 km/uur. Terinzagelegging Het betreffende verkeersbesluit ligt met ingang van 1 november 2007 gedurende zes weken ter inzage op werkdagen van 9.00 uur tot 12.00 uur en van 13.00 uur tot 16.00 uur op de volgende adressen: Ministerie van Verkeer en Waterstaat - Rijkswaterstaat Zeeland, Poelendaele- singel 18 (Informatiecentrum kamer 1.17) te Middelburg; - Rijkswaterstaat, Wegendistrict Zeeland, Evertsenstraat 98 te Goes (kamer 2.02). Bezwaar en voorlopige voorziening Belanghebbenden kunnen gedurende voornoemde termijn een bezwaarschrift indienen tegen het besluit. Indien een bezwaarschrift is ingediend, kan daar naast een verzoek om een voorlopige voorziening worden ingediend, een en ander op de wijze zoals is vermeld in het onderdeel 'MEDEDELINGEN' van het ter inzage gelegde besluit. Goes, 19 oktober 2007. De minister van Verkeer en Waterstaat, namens deze, het hoofd Wegendistrict Zeeland, ing. M. Heijdens M.Sc. Rijkswaterstaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 29