Middelburg pakt uitgaansgeweld aan Opvoedmoeilijkheden heeft Leerlingen De Wissel chatten met Ambon Stichting Door trekt in Hotel Elisabeth 22 Woensdag 31 oktober 2007 pzc W Leerlingen van De Wissel kijken naar een opname van een les Engels op Ambon. De school werkt samen met Ambonese scholen, foto Lex de Meester Basisschool begint onderwijsproject met Molukse scholen. door Dewi Gigengack vlissingen - Basisschool De Wis sel heeft samen met burgemeester A. van Dok het officiële startsein gegeven voor een onderwijspro ject waarbij contact wordt gelegd tussen kinderen uit Vlissingen en Ambon. Het doel is om leerlingen in het Engels met elkaar te laten communiceren. Hiervoor krijgen de leerlingen in Vlissingen en Ambon speciale les sen Engels. De Wissel werkt sa men met vier basisscholen op Am- bon met elk ongeveer vierhonderd leerlingen. De scholen gebruiken allen dezelfde lesmethode. Het les boek is vanuit het Indonesisch ver taald naar het Nederlands. „Daarin staan dus voorbeelden die uit de Molukse cultuur komen", zegt Bob Latuheru. Hij is voorzit ter van Stichting Samenwerking Vlissingen Ambon en coördinator van het project. „Maar dat heeft een educatief karakter. Op Ambon dragen leerlingen bijvoorbeeld schooluniformen, en dat kennen leerlingen hier niet. Het is leuk dat kinderen leren hoe het er ergens anders aan toe gaat." Op De Wissel worden de lessen ge geven door vrijwilliger Paul van Dok, de echtgenoot van de burge meester. „Ik heb altijd Nederland se les gegeven aan allochtonen. De didactiek van het leren van een vreemde taal is in de basis gelijk, dus dit sluit daar goed bij aan." Voor de start van het project is hij twee keer op scholen op Ambon geweest om lessen bij te wonen. „Dat was een beginpunt. Op basis daarvan zijn we instructielessen gaan ontwerpen." Die lessen wer den op cd-rom gezet om te wor den gebruikt door leraren in Am- bon. Pabo-studenten van de Hoge school Zeeland lopen op Ambon stage en begeleiden het project. Het samenwerkingsproject zit nog in een beginfase. Nu volgen twaalf leerlingen uit de groepen 5 en 6 de lessen Engels. „Uiteindelijk willen we alle kinderen uit de groepen 7 en 8 de lessen laten volgen, en via e-mail en chatprogramma's laten communiceren met kinderen van Ambon", zegt schooldirecteur E. Kwast. „In deze fase zijn het ech ter jongere kinderen, omdat het ni veau van de lessen Engels op Am- bon nog iets lager ligt, en onze kin deren uit groep 7 zijn al iets ver der." Een Ambonese delegatie, bestaan de uit de loco-burgemeester, een ambtenaar en twee schooldirecteu ren, was aanwezig bij de officiële start van het project. De groep is sinds vorige week in Vlissingen voor een samenwerking op het ge bied van milieu en educatie. 1^ Basisschool De Wissel begint een onderwijsproject waarbij leerlin gen uit Vlissingen en Ambon in het Engels met elkaar communi ceren. Overleg met horeca en politie moet aantal delicten terugdringen. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Stappen in Middel burg moet veiliger. De gemeente kondigt maatregelen aan om het overleg tussen horeca, politie en gemeente te bevorderen. Horecabe drijven in de binnenstad beschik ken al over een telefoon waarmee direct verbinding gemaakt kan worden met de politie. De gemeente wil het aantal ge weldsmisdrijven terugdringen. Die vinden vooral plaats tijdens het stappen, blijkt volgens de gemeen te uit een analyse. Die mening wordt niet door iedereen gedeeld. Volgens K. Kik van café Brooklyn en discotheek Divine valt het in Middelburg wel mee met het ge weld. „Ik wil niet zeggen dat er nooit iets gebeurt, maar ik vind dat we het heel goed doen." Opbrengst sponsorloop gaat naar De Mikke vlissingen - De Franciscusschool in Vlissingen heeft gisteren een cheque van 885 euro overhandigd aan vogel- en zoogdierenopvang De Mikke. Coby Louwerse, de be heerster van De Mikke, nam de cheque op het schoolplein in ont vangst. Alle leerlingen van de school deden begin oktober mee aan een sponsorloop om De Mik ke te helpen met de financiering van een nieuwe ziekenafdeling. Bomen bekijken, bespreken en proeven MIDDELBURG - Wie aan een origine le en leerzame wandeling mee wil doen, kan zaterdag terecht bij culi naire bomen-wandeling van de Zeeuwse Volksuniversiteit. Bij de wandeling worden bomen beke ken, besproken en wordt er van bo men geproefd. De wandeling be gint om 10.00 uur bij het gebouw van de ZVU, Spanjaardstraat 51. Aanmelden bij ZVU: 0118-634800. Een platform voor overleg tussen gemeente en horeca zou welkom zijn, zegt P. Roodenburg van café 't Schuttershof. „Er is ooit een vei- ligheidsoverleg geweest", zegt M. Antheunisse van de Rooie Oor tjes. „Maar dat is op sterven na dood." Volgens Antheunisse werd er weinig concreets bereikt met het overleg. „En als er niks uit komt, dan heeft het ook geen zin om er te gaan zitten." Hij vindt overleg zinvol mits af spraken worden nagekomen. Vol gens de gemeente is het overleg juist gestokt omdat de horecaon dernemers het onderling niet eens konden worden. „Nu is het stre ven om het overleg wel met een groot deel van de horeca te doen", zegt een ambtenaar. >et veili- leente. regel- litie en arnemuiden - Ijskoude winters en snikhete zomers zijn verleden tijd voor het oudheidkundig museum Arnemuiden. De gemeente Mid delburg stelt 65.000 euro beschik baar voor de aankoop van een kli maatbeheerssysteem. Daardoor kan de temperatuur beter worden geregeld en dat komt ook de collec tie ten goede. Het museum gaat overigens deze week dicht. Op 30 april gaat het weer open. MIDDELBURG - In het kader van Walcheren Mozaïek worden ko mend weekeinde twee activiteiten gehouden. De Turkse moskee Yil- dirim Beyazit, aan het Oostkerk plein in Middelburg, is vrijdag van af t9.30 uur te bezoeken. In de Walk-Inn, Pablo Picassoplein 78 in Vlissingen, wordt zaterdag een cul turele avond gehouden met onder andere een modeshow. domburg - De Explosieven Oprui mingsdienst heeft gistermiddag de bom die gevonden is op het strand bij Hoogduin in Domburg, laten ontploffen. De brisantgranaat was een halve meter lang en is in de Tweede Wereldoorlog van een schip geschoten. In Zeeland wor den wel meer granaten uit de oor log gevonden, maar zelden van dit formaat. Een weekeinde vol Walcheren Mozaïek Horecaondernemers zijn wel tevre den over het overleg tussen por tiers en politie. „Het is prettig dat we elkaar kunnen ondersteunen", zegt Kik. De horecatelefoon komt uit dat contact voort. Sinds juni kunnen ondernemers direct met de politie bellen. „De lijnen zijn kort", zegt woordvoerster M. Vis van de politie. „We kunnen snel ter plaatse zijn en verdachten snel ler aanhouden." Het is nog niet bekend of de hore catelefoon een blijvertje is, zegt Vis. „Na ongeveer een jaar wordt het geëvalueerd, dan valt de beslis sing. We hopen dat iedereen straks zijn verantwoordelijkheid neemt. Een vechtpartij begint wel ergens. Geweld op straat is vaak de voortzetting van iets dat binnen ontstaat." Antheunisse hoopt niet dat de telefoon een averechts ef fect heeft. „Straks zijn er meer mel dingen, en zegt de gemeente dat de situatie verslechterd is, terwijl die juist verbeterd is." Herfstbazaar in de Vrije School Zeeland middelburg - De Vrije School Zee land, aan de W. Arondeusstraat 59 in Middelburg, houdt zaterdag 3 november een herfstbazaar. Op de bazaar zijn van 10.00 uur tot 15.00 uur verschillende activiteiten te doen zoals wolvilten en appelsap persen. De schoolwinkel en de knustselpakketten van 'De Vrolij ke Kabouter' zijn ook op de markt te vinden. Een hapje en een drank je is te verkrijgen in het restaurant. EOD maakt bom bij Domburg onschadelijk 1^ Uitgaan in Middelburg mo ger worden, vindt de gem Daarom wil de gemeente matig overleggen met pol horecaondernemers. Klimaatbeheersing museum verbeterd Pand in Vlissingse Groenewoud te klein voor (ex-)gevangenen. door Wendy van den Hurk vlissingen - Toen Hotel Elisabeth te koop stond, aarzelde Stichting Door geen moment. Die zeven tien kamers kon de gedetineerden- opvang goed gebruiken. Het huidige pand aan het Groene woud in Vlissingen werd te klein voor de Stichting Door, die gedeti neerden na hun gevangenschap of aan het eind daarvan opvangt en begeleidt naar een 'nieuw leven'. „Daar kunnen we maar tien men sen opvangen", vertelt bestuurslid Pieter Porrey. „Dat werd een beet je duur met personeel, dat je rond de klok moet inzetten. In het ho tel kunnen we vijftien mensen op vangen, plus twee noodgevallen. Dat komt goed uit. Op onze wacht lijst staan veertien namen." Hotel Elisabeth zit op het hoekje van de Singel met de Badhuis straat. Tot 21 december zit het nog vol met -vooral Engelse- gasten. Daarna trekt Door erin. Veel hoeft daar niet voor te gebeuren. „De ka mers zijn goed en veilig. Alleen de bar en het terras moeten eruit." Door denkt dat omwonenden vra gen hebben over hun nieuwe bu ren. Daarom houdt ze woensdag 7 november een informatieavond. GGD geeft cursus aan ouders van kinderen in de puberleeftijd. door Rob Paardekam goes - Het volgen van een opvoed- cursus is voor veel ouders nog al tijd een brug te ver. „Toch is dat vreemd", vindt Nicolle Verstraeten van de GGD Zeeland. „Met onze pup gaan we naar een cursus, maar als het öm kinderen gaat, vin den we het kennelijk niet nodig." Wie een opvoedcursus volgt, krijgt volgens Verstraeten nog al tijd opmerkingen als: 'Kun jij je kind dan niet opvoeden?' „Maar als iemand met zijn pup op cursus gaat, is er niemand die zoiets vraagt." En dat terwijl iedereen met kinde ren volgens Pieter Mulders echt iets zou kunnen hebben aan een opvoedcursus. Samen met Verstra eten verzorgt hij door heel Zee land de cursus 'Beter omgaan met pubers'. „Die heeft vooral een pre ventief karakter", benadrukt Mul ders. „Ouders die al grote proble men hebben met hun pubers heb ben er niet zoveel aan." Verstra eten vult aan: „Deze mensen moe ten hulp zoeken die op hun indivi duele probleem is toegespitst." De cursus van de GGD is meer een middel om ouders in algeme ne zin enkele handvatten te geven voor de omgang met hun kroost. Niet met leraren die alleen maar staan te vertellen, maar door het delen van eikaars ervaringen en het spelen van rollenspellen. „Na tuurlijk hebben wij geen pasklare oplossingen", zegt Verstraeten. „Het zijn tips en trucs." Mulders somt er een paar op. „Goed com municeren, weten welke zaken jouw kind bezighouden en het be- 'Als iemand met zijn pup op cursus gaat, is er niemand die vragen stelt' noemen van dingen die goed gaan. Want vaak komen ouders in een negatieve spiraal terecht en gaat het alleen nog maar over din gen die slecht gaan. Een kind kan dan een heel negatief zelfbeeld krij gen. Ik zeg altijd: wijs niet de per-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 24