a alleroudsten Gezondheid Geriatrie in de praktijk slaapprobleem met ernstige oorzaak PZC Woensdag 31 oktober 2007 1 7 De oorzaak van de klachten van hoogbejaarde patiënten is soms lastig te achterhalen. Het Jeroen Bosch Ziekenhuis geeft een voorbeeld uit de praktijk. Meneer Jansen (84 jaar) slaapt slecht en klaagt veel. Een paar keer per week krijgt de dienstdoende huisarts telefoon: meneer heeft onhoudbare pijnen in rug en linkerbeen, vooral 's nachts. Hoge doses morfine helpen niet. Een poliklinisch bezoek aan de neuroloog laat geen duidelijke afwijkingen zien, anders dan wat vage afwijkingen aan de rug. Meneer Jansen wordt uiteindelijk opgenomen op de afdeling geriatrie, waar hij dezelfde klachten houdt. Overdag nemen de klachten af, als hij wordt afgeleid. Bij observatie valt op dat de heer Jansen af en toe wat verward overkomt. Onderzoek van geheugenfuncties laat een afwijking zien. Er volgt een MRI van de hersenen, die een tweetal kleine uitzaaiingen in de hersenen laat zien. Meneer Jansen heeft kanker. Uit verder onderzoek van de rug blijkt dat daar ook uitzaaiingen zitten. De patiënt wordt bestraald, is pijnvrij zonder pijnstilling en kan terug naar huis met extra inzet van de thuiszorg. Voor de toekomst wordt een verpleeghuis aangevraagd, hoewel de familie ervoor kiest de patiënt zo lang mogelijk thuis te houden. Geriatrie in cijfers Er zijn meer dan 1 miljoen Nederlan ders ouder dan 75. Bij ouderen boven de 80 ontstaat bij 8,2 procent van de ziekenhuisopna mes belangrijke onbedoelde fysieke schade. In bijna de helft van de geval len is dat vermijdbare schade. Van de circa 20.000 vermijdbare zie kenhuisopnames door geneesmiddel- schade zijn de meeste bij ouderen, met cognitieve beperkingen, meervou dige ziektelast en verlies van zelfred zaamheid (HARM rapport, 2006) Van de 65-jarigen lijdt bijna 1 procent aan dementie. Bij mensen van 90 jaar en ouder is dat ruim 40 procent. Het aantal mensen met dementie is nu ruim 175.000. Volgens de Gezond heidsraad loopt dat in 2010 op tot 207.000 en in 2050 tot 412.000. Er zijn verschillende vormen van ge riatrische zorg. In het ziekenhuis krijgt de oudere te maken met de kli nisch geriater. In het verpleeghuis wer ken verpleeghuisartsen, in psychiatri sche ziekenhuizen zijn speciaal opge leide ouderenpsychiaters. De F bieden sociale geriatrie. Meeste hartinfarcten bij vrouwen te voorkomen Vrouwen kunnen de kans op een hartinfarct met ruim 75 procent verminderen door gezond te le ven. Niet roken, gezonde voeding, voldoende lichaamsbeweging (40 minuten per dag), matig alcoholge bruik en een gezond gewicht is al les wat hiervoor nodig is, schrijft A. Akesson (Karolinska Institutet, Stockholm) in het vakblad Archi ves of Internal Medicine op grond van gegevens van bijna 25.000 vrouwen van middelbare leeftijd. Van alle deelneemsters aan de stu die hield echter slechts 5 procent zich aan deze leefregels. Paar glazen alcohol goed voor de longen Matig alcoholgebruik is niet alleen goed voor hart en bloedvaten, maar ook voor de longen. Onder mensen die dagelijks twee glazen alcohol wegwerken, komen long aandoeningen 20 procent minder vaak voor dan onder geheelont houders. Meer dan zes glazen per dag vergroot de kans op longziek ten. Dit meldde S. Siu (Oakland Medical Center, Oakland) tijdens een congres van het American Col lege of Chest Physicians in Chica go op grond van gegevens van 177.000 personen. Getrouwde vrouwen bewegen vaak te weinig Trouwen (of samenwonen) is een potentiële dikmaker. Jongvolwasse nen, met name vrouwen, lopen na trouwen of samenwonen meer risi co dikker te worden (afgezien van zwangerschappen) dan hun leef tijdgenoten die single blijven. De reden: na trouwen of samenwo nen komen lichamelijke activitei ten als sporten vaak op een lager pitje te staan. Dit stelde N. The tij dens een symposium van The Obe sity Society in New Orleans op grond van gegevens van zo'n 8.000 jongvolwassenen. foto Karei de Vos Broccoli is ook heel gezond voor de huid Alweer bonuspunten voor de broc coli: het is goed tegen zonnebrand. Sulforafaan, een bestanddeel van jonge broccoliplantjes, beschermt de huid tegen schade aangericht door ultraviolette straling uit zon licht. Proeven bij muizen en men sen wijzen uit dat insmeren van de huid met een sulforafaan bevat tende crème de roodheid van de huid (een maat voor schade door UV) met ruim eenderde beperkt. Dit meldt P. Talalay (Johns Hop kins University, Baltimore) in het wetenschapsblad PNAS.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17