10 I Woensdag 31 oktober 2007 PZC Kamerfractie In november 2006 werden Ma rianne Thieme en Esther Ouwe hand gekozen in de Tweede Ka mer voor de Partij voor de Die ren. Aan de campagne leverden bekende Nederlanders als Kees van Kooten hun medewerking. De begrotingsbehandeling van het ministerie van Landbouw le verde vorig jaar het eerste voor proefje van wat de partij van plan was. Het werd een dieren- debat waarin fractievoorzitter Thieme en toenmalig minister van Landbouw Cees Veerman el kaar fel bestreden. Veerman was volgens Thieme de meest dier onvriendelijke minister van Landbouw ooit. En een succesje was er ook voor de PvdD. De mo tie die vroeg om een verbod op de verrijkte kooi, een soort 'luxe' legbatterij voor kippen, werd aan genomen. Ook minister Cerda Verburg botste al diverse keren met de PvdD. Vooral over de varkens transporten en de jacht op wilde zwijnen. Op 7 maart haalde de PvdD ne gen zetels bij de Provinciale Sta tenverkiezingen. Die zetels wa ren samen goed voor één zetel in de Eerste Kamer, die wordt bezet door senator Niko Koffe- man, de man die in 1992 het idee bedacht om een Partij voor de Dieren op te richten. Het duurde overigens tot 28 oktober 2002 eer het zo ver kwam. Dierenwelzijn is niet het enige thema waar de PvdD zich mee profileert. Ook milieuvervuiling is een regelmatig terugkerend on derwerp. En dan gaat het vooral om milieuvervuiling door inten sieve veehouderij. Thieme en Ouwehand komen voort uit de actiegroep Wakker Dier en dat verleden verlooche nen ze niet. In de Kamer stelt de partij zich ook soms op als een soort actiegroep. Het weg maaien van een kievitsbloem of vechtende zeugen, de partij stelt veel Kamervragen of roept de mi nister ter verantwoording. En bij de begroting van Volksgezond heid praat de partij vooral over dierproeven. De PvdD stelde het afgelopen jaar 162 schriftelijke vragen en wist twaalf van haar 122 moties aangenomen te krijgen. Maar mi nister Verburg liet vorige week nog weten dat ze geen verbod in stelt op de verrijkte kooi. Daar mee wordt de belangrijkste mo tie van de PvdD niet uitgevoerd. Wel bereikte de partij dat er meer controleurs komen voor dierenwelzijn en bracht ze een verbod op het onverdoofd castre ren van biggen dichterbij. Dierenpartij krabt aan de macht Partijen buitelen vandaag tijdens het debat over de landbouwbegroting weer over elkaar heen als het gaat over dierenwelzijn. Sinds de Partij voor de Dieren in de Kamer zit, is het dier politiek weer belangrijk. Maar wat is het tastbare resultaat van bijna een jaar PvdD? „De dieren hebben er nog weinig van gemerkt." door Joost de Poel en Joep Trommelen CDA-Kamerlid Atsma nam vorige week zelfs het woord 'gijzelen' in de mond toen hij sprak over de wijze waarop het landbouwdebat vaak wordt gedomineerd door één on derwerp: dierenwelzijn. Volgens de CDA'er is dat de verdienste van de Partij voor de Dieren die ande ren 'zenuwachtig maakt'. Fractie voorzitter Thieme verdient wat hem betreft een compliment. „Maar het verbaast me dat andere partijen niet nuchterder reageren." Sinds de verkiezing van de PvdD' ers Thieme en Ouwehand is er in de Kamer nog nooit zoveel gespro ken over dierenwelzijn. „Dat is bijna een meetbaar gege ven", zegt Niels Dorland, woord voerder van de Dierenbescherm ing. „Natuurlijk heeft de partij de maatschappelijke wind mee. De geesten in Nederland zijn rijp voor meer dierenbewustzijn. Ma rianne Thieme streefde toen ze aantrad een aanjaagfunctie na. Die rol heeft ze op zich genomen. Ze maakt goed gebruik van de unieke positie om onderwerpen die jarenlang bleven liggen, te agende ren." Ook andere politieke partijen roer en zich sindsdien nadrukkelijker. „Neem dat spoeddebat over veetransporten nadat een volge propte wagen werd aangehouden. Andere partijen pikten dat op. Dat zou nooit zijn gebeurd als de Partij voor de Dieren niet stelselmatig over dat onderwerp bezig was." Die woorden worden onderschre ven door Hanneke van Ormondt van de Stichting Wakker Dier. „Het ligt natuurlijk niet alleen aan de PvdD, maar je ziet dat er maat schappelijk en politiek meer aan dacht is voor dierenrechten.We merken dat er zelfs bij het bedrijfs leven langzaam meer begrip ont staat voor onze standpunten." Agenderen is één, maar hebben de dieren er al veel van gemerkt dat zij vertegenwoordigers hebben in de Kamer? Een vraag die voorals nog zelfs door de grootste dieren vrienden wordt beantwoord met 'nee'. „Het is belangrijk dat het dier ho ger op de agenda staat", zegt Pauli ne de Jong van de Faunabescher ming. „Alleen zien we het helaas nog niet terug in het beleid. Mooi hoor, dat de minister van Land bouw onlangs kwam met een no ta Dierenwelzijn, maar uiteindelijk worden er door het kabinet toch vele uitzonderingen bedacht en worden maatregelen over tiental len jaren uitgesmeerd. Dat schiet niet op." „Het is gunstig dat er een partij is die dierenwelzijn vooropstelt, maar voor ons maken die twee ze tels niet zozeer uit. Wat telt is dat er na vele jaren een Kamermeer derheid is die over het algemeen positiever staat tegenover dieren welzijn. En dan moet ik ook de Partij voor de Vrijheid noemen. We hebben er ineens negen die renvrienden bij. Toch blijft het doorvoeren van echte verbetering- 'Het doorvoeren van echte verbeteringen blijft een moeilijk verhaal' en een heel moeilijk verhaal als de invloed van het CDA groot blijft." Volgens hoogleraar Dierenwelzijn Berry Spruijt van de Universiteit van Utrecht merkt Nederland vooralsnog vooral de aanwezig heid van de Partij voor de Dieren door de vele Kamervragen die worden gesteld: 162. Er moesten voor beantwoording zelfs twee extra ambtenaren worden aange nomen, verkondigde het ministe rie. „Misschien is de tijd nog wat kort geweest voor de partij. Ze krij gen onderwerpen op de agenda, maar ik heb ook het idee dat het soms een kwestie is van elkaar be zighouden. Er worden veel vragen gesteld en die worden beant woord, maar om nou te zeggen dat ik achter die vragen een briljan te of echt consistente visie over dierenwelzijn in de brede zin van het woord heb ontdekt? Nog niet. Het is bij de Partij voor de Dieren nog vaak een kwestie van réageren als er zich een kwestie voordoet." Als voorbeeld noemt de hoogle raar de discussie over de drukjacht waarbij de politiek een week in de ban leek van de vraag: mogen op die wijze zwijntjes op de Veluwe worden afgeschoten of niet? „Op emoties een beroep doen voor een paar duizend varkens, daar is niet zoveel mis mee. Maar ik denk ook: maak je drukker om de varkens in de bio-industrie. Dat zijn er veel meer en op hun dieren welzijn valt meer aan te merken." Als de partij zo doorgaat, zou het Spruijt niet verrassen als die geen heel lang leven beschoren is. „Een one-issue-partij zal zich moeten verbreden. Kom met meer eigen voorstellen. Kom ook met een eco nomische onderbouwing van ma nieren waarop je het welzijn van dieren kunt bevorderen." Ook de Dierenbescherming erkent dat het beleid nog niet diervriende lijker is geworden. Niels Dorland: „De partij doet het goed, maar agenderen, vragen stellen en ron detafelgesprekken houden, zijn slechts middelen om een doel te bereiken. Er zijn ook andere par tijen, zoals de SP, die zich al jaren voor dieren inzetten, maar het CDA-machtsblok, de boerenlobby, blijft groot. En de PvdA bevindt zich regelmatig in een spagaat. Toen het regeerakkoord er lag, heb ben we complimenten uitgedeeld. Maar dan zie je de nota Dierenwel zijn en die stelt dan teleur." Ook ondernemersorganisatie LTO Nederland is nog niet onder de in druk van de PvdD die vaak lijn recht tegenover haar staat. „Profile ren kan een doel zijn voor een par tij", zegt een woordvoerder. „Maar als je echt kijkt naar wat de Partij voor de Dieren voor elkaar heeft gekregen, dan is dat zeer beperkt, en dan druk ik me nog eufemis tisch uit. Je merkt ook dat andere partijen zich beginnen te ergeren aan al die Kamervragen." Hoogleraar Spruijt denkt zelfs dat het meevalt met de wijze waarop andere partijen 'zijn gaan schui ven' door de komst van de Partij voor de Dieren. „Misschien een beetje, maar ik merk weinig ver schil. Behalve dan dat er door het ministerie twee ambtenaren zijn aangenomen om Kamervragen te beantwoorden. Dan denk ik: het ministerie had beter twee dieren- welzijnsonderzoekers kunnen aan stellen, daarmee zouden de dieren veel meer geholpen zijn." Marianne Thieme.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10