Doodvonnis Al Mansouri Het schoonste vrachtwagenpark van Europa wordt weer extra belast?! Verschillen in geweldsinstructies Uruzgan veroorzaken problemen Doden bij gevechten in Uruzgan Kamer wil executie van activist voorkomen Olieprijs nadert de 94 dollar pzc Dinsdag 30 oktober 2007 7 Mensenrechtenactivist uit Maastricht veroordeeld in Iran. maastricht - Een Iraanse recht bank heeft de Nederlandse men senrechtenactivist Abdullah al Mansouri ter dood veroordeeld. Dat heeft de zoon van de veroor deelde, Adnan al Mansouri, giste rochtend vernomen van een Syri sche mensenrechtenorganisatie. De zoon zei te vrezen dat zijn va der binnen 48 uur geëxecuteerd wordt. Al Mansouri kwam op voor de mensenrechten van min derheden in Iran. Volgens Iran hield Al Mansouri, in Nederland koninklijk onderschei den als lid in de Orde van Oranje Nassau wegens zijn inzet voor de mensenrechten, zich bezig met ter roristische activiteiten. Al Mansou ri werd anderhalf jaar geleden tij dens een reis in Syrië opgepakt. Dat land leverde hem aan Iran uit, waar hij volgens zijn zoon gemar teld is. Abdullah al Mansouri woont sinds 1989 met zijn vrouw en vier kinde ren in Maastricht. Zijn zoon Ad nan hoopt dat Nederland op zeer korte termijn samen met andere EU-landen en met Zweden en Noorwegen druk gaat uitoefenen op Iran. Tegelijk met zijn vader werden twee Noren en een Zweed opgepakt en aan Iran uitgeleverd wegens hun inzet voor mensen- Abdullah al Mansouri rechten. Al Mansouri is volgens zijn zoon drie keer zonder advo caat voor de rechtbank versche nen. Hij had een advocaat, maar die is door Iran samen met zijn Militair principe van eenheid van bevel bestaat niet in Uruzgan. door Rens Ulijn den haag - Meningsverschillen zo als die tussen de Australische en Nederlandse troepen tijdens de slag om Chora, afgelopen voorjaar, blijven bij een verlenging van de Nederlandse missie voorkomen. Dat vrezen militaire deskundigen. Australische genie-troepen weiger den de Nederlandse troepen te hel pen: ook het ondersteunen van ge vechtshandelingen waarbij burger doden konden vallen, was in strijd met hun rules of engagement. De genie-troepen, ingenieurs die inge zet worden voor opbouwwerk, mochten alleen verdedigen tegen geweld van de Taliban. Volgens militair deskundige C. Ho- man van het instituut Clingendael zullen meningsverschillen over de geweldsinstructie bij een verlen ging van de Nederlandse missie blijven voorkomen. „Eenheid van bevel is een belangrijk militair principe. Binnen Isaf werken alle landen met eigen rules of engage ment. Dan krijg je meningsverschil len. Zo is het voorgekomen dat Af ghaanse bataljons niet konden worden ingezet, omdat de Duitse instructeurs van de soldaten niet in het zuiden mochten werken: één van de Duitse voorwaarden voor deelname aan de Isaf-missie." Volgens C. Meindersma, directeur conflictbeheersing van het Haagse Centrum voor Strategische Stu dies, zijn de voorwaarden die Na- vo-landen aan missies kunnen stel len - 'caviats' in jargon - een gru- Volgens militaire deskundigen zullen meningsverschillen over de geweldsinstructie bij een ver lenging van de Nederlandse mis sie blijven voorkomen. wel voor Isaf-commandant McNeill. „Hij moet in Afghanistan werken met een lappendeken van meer dan dertig landen, die alle maal hun eigen voorwaarden stel len aan hun inzet. Zo mogen de Duitsers alleen in het veilige noor den opereren en willen landen als Frankrijk en Italië alleen opbouw werk doen. Het zwaarste en gevaar lijkste werk komt op de schouders van de Britten, Amerikanen, Cana dezen en Nederlanders. Dat is soms een lastige puzzel." Meindersma hoopt dat Georgië en Slowakije, die bij een verlenging van de Nederlandse missie onder Nederlands commando komen, niet al te veel 'caviats' zullen toe voegen. „Dat is een kwestie van so lidariteit. Het is voor het succes voor deze missie én voor de geloof waardigheid van de Navo als mili tair bondsgenootschap essentieel dat geweldsinstructies goed op el kaar zijn afgestemd." kabul - Gevechten in de Afghaan se provincie Uruzgan hebben zon dag tientallen slachtoffers ge maakt. Afghaanse en Isaf-militai- ren voerden een aanval uit op Tali- ban-strijders die zich in het dorp Baluch hadden verzameld, meldde de chef van de provinciepolitie J. Gul Himat gisteren. „Meer dan vijftig vijanden werden gedood of raakten gewond", stelde het Afghaanse ministerie van De fensie. Dertien strijders zouden ge vangen zijn genomen. Een woord voerder van Isaf sprak van 'een goed geleide en goed gecoördineer de actie waarbij het Afghaanse na tionale leger en Isaf elkaar aanvul den'. „Dit maakt onderdeel uit van ope ratie Spin Ghar die donderdag be gon. We weten niet precies hoe veel opstandelingen er zijn ge dood, hun lichamen liggen nog op het slagveld", aldus zegsman Z. Murad van het ministerie van De- Schaakmoordenaar levenslang de cel in moskou - De Russische schaak bordmoordenaar Aleksandr Pitsjoesjkin is gisteren tot levens lang veroordeeld. Hij was vorige week al schuldig bevonden,aan 48 moorden en drie pogingen tot moord.Naar eigen zeggen pleegde Pitsjoesjkin zeker 61 en mogelijk 63 moorden. In een getekend schaakbord vermeldde hij in elk vak datum, tijd en plaats van een moord. De 33-jarige Pitsjoesjkin lokte zijn slachtoffers mee het bos in en sloeg ze met een hamer, een stok of een fles de schedel in. jeruzalem - Het Israëlische Open baar Ministerie heeft de voorgeno men afsluiting van de stroomleve- ranties aan de Gazastrook geblok keerd. Zo'n stap mag alleen geno men worden als er voldoende is ge keken naar de humanitaire gevol gen. Veiligheidschefs moeten van justitie bekijken welke risico's het afsluiten van de stroom met zich meebrengt voor de bevolking. Het Hooggerechtshof verlangt intus sen van de regering juridische argu menten voor de aangekondigde economische sancties tegen Gaza. vrouw en dochter gevangengezet. Tegen de advocaat is om onbeken de redenen drie jaar cel geëist. Zo als gebruikelijk in Iran zal Al Man souri waarschijnlijk voor de natio nale televisie een afgedwongen be kentenis moeten afleggen, waarna hij wordt geëxecuteerd, zei zijn zoon. In november vorig jaar vroeg top man Kofi Annan van de Verenigde Naties de Iraanse autoriteiten te vergeefs om opheldering over het lot van Al Mansouri. Oud-minister Bot van Buitenland se Zaken besprak in december de kwestie ook vergeefs mer zijn Iraanse ambtgenoot. Het ministe rie van Buitenlandse Zaken kon gisteren nog niet reageren. new york - De olieprijs is gisteren dicht in de buurt gekomen van 94 dollar per vat. Eerder op de dag doorbrak de prijs voor een vat ru we olie voor het eerst de grens van 93 dollar. De olieprijs liep gisteren op naar de recordprijs van 93,80 dollar per vat (van 159 liter). De olieprijs breekt al weken record na record. Analisten houden er rekening mee dat de prijs dit jaar nog de grens van 100 dollar per vat overschrijdt. den haag - Het CDA en de PvdA willen snel van minister Verhagen (Buitenlandse Zaken) weten of de Iraans-Nederlandse mensenrech tenactivist Abdullah al Mansouri werkelijk ter dood is veroordeeld in Iran. De bewindsman moet daar zo snel mogelijk achter zien te komen. Als de veroordeling klopt, moet Verha gen alle zeilen bijzetten om een executie te voorkomen. Dat zeiden de Kamerleden Van Gennip (CDA) en Van Dam (PvdA) giste ren. Van Dam is wel terughou dend, omdat vorige keer bleek dat berichten over een veroordeling niet klopten. Van Gennip en Van Dam wijzen er tegelijk op dat de Kamer al enige tijd bezorgd is over de situatie van Al Mansouri.Diens zoon Adnan zei gisteren dat Iran bereid zou zijn het doodvonnis van een gevangen medestrijder van al-Mansouri uit te stellen, mits voor dat uitstel een groot geld bedrag wordt neergeteld. De zoon zei dat te hebben vernomen van vrienden in Iran. De SP wil dat ko ningin Beatrix actie onderneemt voor Abdullah al-Mansouri. „Een koninklijke onderscheiding is meer dan een symbolisch gebaar." fensie in Afghanistan. Afghaanse en Isaf-militairen riepen lucht steun in om de rebellen te ver slaan. Aan de kant van het Af ghaanse leger en Isaf vielen geen slachtoffers. Nederlandse en Australische mili tairen vormen de hoofdmoot van de Isaf-troepen in Uruzgan. De Is af heeft in het gebied opslagplaat sen gevonden waar mortieren, mu nitie, 107 mm raketten en zelfge maakte explosieven (IED's) lagen. Het bedrijfsleven tankt diesel in zijn vracht-, bestel- en zakenauto's. Er bestaat hiervoor nog geen alternatief. Het is niet alleen een krachtige brandstof, maar óók de zuinigste. Een moderne dieselmotor stoot daardoor 15% minder CO2 uit dan een benzinemotor, en daarbij is de fijnstof-uitstoot in 30 jaar met 95% afgenomen! Het Nederlandse bedrijfswagenpark is één van de jongste, en daarmee schoonste van Europa. Dat vereist continu grote investeringen. Elke cent dieselacccijns erbij, verslechtert echter onze concurrentiepositie en de mogelijkheid verder te investeren. Over zulke grote belangen voor de Nederlandse economie moet toch in redelijkheid overlegd kunnen worden? Rijdend Nederland: RAI Vereniging, BOVAG,TLN, EVO en VNA. Justitie blokkeert Doden bij' ongeluk met afsnijden stroom Caza schip voor Deense kust kopenhagen - Een scheepsonge- luk bij Denemarken heeft vermoe delijk het leven gekost aan acht mensen. Drie lichamen zijn gebor gen, vier mensen worden vermist. Aangenomen wordt dat ze het on geluk niet hebben overleefd. Het schip 'Omer N' sloeg zondag plots klaps om voor de kust bij de plaats Gedser. Vier mensen konden le vend uit het ijskoude water wor den gehaald. Een van hen overleed echter op weg naar het ziekenhuis. De bemanningsleden zijn afkom stig uit Turkije.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7