Sport Jaap Stam moet de strijd opgeven Olympisch Team heeft een vrouwelijk gezicht 35 33 34 Talentvolle darter Pieter Otten streeft hoogst haalbare na Dinsdag 30 oktober 2007 Jumping Indoor Nieuwland vult gat Indoor Zeeland in Tip? sport@pzc.nl Verdediger van Ajax mist motivatie om het seizoen af te maken. door Robert-Jan Friele en jop van Kempen AMSTERDAM - Jaap Stam (35) zette gistermiddag met onmiddellijke in gang een punt achter zijn carrière. Hij wilde zijn contract eigenlijk al aan het begin van dit seizoen inle veren, maar Stam liet zich door Ajax overhalen om er nog een jaar tje aan vast te knopen. Onder ap plaus van de journalisten verliet hij de perszaal van de Amsterdam Arena. Over de reden van zijn beslis sing: „Als je voetbalt, moet je plezier hebben. Je moet gemotiveerd zijn en je fysiek fit voelen. Maar die motivatie is er niet meer. Ik heb begin dit seizoen al een gesprek ge had met technisch directeur Mar tin van Geel en algemeen direc teur Maarten Fontein. Daarin heb ik aangegeven dat mijn drive niet meer aanwezig was. Ik was teleur gesteld in mezelf, omdat ik dat niet van mezelf kende. Ze hebben me overgehaald door te gaan. Maar na een aantal weken merkte ik dat het een foute beslissing is ge weest." Over zijn fysieke gesteldheid: „Aan het eind van vorig seizoen merkte ik dat het minder werd. Dan komt de zomerstop en dan gaat het wel weer. Maar tijdens de voorbereiding had ik snel te kam pen met blessures. Dan ga je bij je zelf te rade: is het verstandig dit nog te doen?" „Wanneer ik de laatste tijd wed strijden speelde, was ik meer met mezelf bezig dan met de tegenstan der. Ik ben een voetballer die het moet hebben van zijn kracht. En die is niet meer wat hij is geweest. Het is moeilijk daaraan toe te ge ven als je je altijd sterk hebt ge voeld." Over Ajax en de supporters: Jaap Stam: „Ik ben tevreden over mijn carrière. Ik had hem alleen anders willen afsluiten." foto Robert Vos/EPA „Ajax is voor mij heel goed ge weest en het is de mooiste club van Nederland. Ik ben nu een stuk je van de historie van die club. Bij deze wil ik iedereen hier bedan ken voor de goede zorgen." Loopbaan Jaap Stam „Vanaf dag één hebben ook de sup porters achter me gestaan. Ze heb ben mij me thuis laten voelen in de Arena en in Amsterdam. Ik vind het moeilijk ze teleur te stel len. De één zal zeggen: het is een goede beslissing van hem. De an der zal zeggen: hoe kan hij dat nou doen? Ik hoop dat ze mijn be slissing waarderen. Het zou wel leuk zijn een afscheid te krijgen. Er staat eind juli een afscheidswed- strijd gepland in Zwolle. Die wed strijd gaat gewoon door." Over zijn eerste seizoen bij Ajax: „Ik ben hier gekomen om te win nen. Vorig seizoen heb ik mezelf kunnen laten zien en hebben we een aantal prijzen gewonnen. Het enige minpunt is dat we het kam pioenschap op één doelpunt zijn misgelopen." Over de slechte sportieve presta ties van Ajax dit seizoen: „Dat is niet de hoofdzaak geweest voor mijn beslissing om te stop pen. Teleurstellingen horen bij voetbal. Die heb ik in het verleden vaker meegemaakt." Over de voetbalwereld: „Een gedeelte van die wereld ga ik wel missen. Bepaalde mensen vooral. Maar ik ben in de voetballe rij gekomen voor het voetbal en niet voor de randzaken. Tegen woordig zijn de randzaken soms belangrijker dan het voetbal. Ik stop niet helemaal met voetballen. Ik ga ergens bij de amateurs nog wel een balletje trappen." Over zijn laatste wedstrijd tegen NEC, waarin hij in de rust werd vervangen door Gregory van der Wiel: „Ik voelde me niet lekker. Het kan natuurlijk een combinatie van fac- toren zijn geweest. Maar zoals ik mij afgelopen zondag in de rust voelde, was er geen mogelijkheid door te spelen." Over zijn carrière, in één woord: „Mooi." Over hoe hij herinnerd wil wor den: „Ach, dat is niet belangrijk. Ik weet zelf wat ik heb bereikt. Over al waar ik heb gespeeld, heb ik mijn uiterste best gedaan. Met die instelling ben ik er ook gekomen. In het betaalde voetbal waren er spelers die meer kwaliteit hadden dan ik. Ik moest mij altijd op nieuw bewijzen. Ik ben tevreden over mijn carrière. Ik had hem al leen anders willen afsluiten." Over het applaus dat hij oogstte: Stilte. En een stoere blik. Jaap Stam zet met onmiddellijke ingang een punt achter zijn car rière. „Wanneer ik de laatste tijd speelde, was ik meer met mezelf bezig dan met de tegenstander." Geboren: 17 juli 1972 Plaats: Kampen Lengte: 1,91 meter Gewicht: 91 kg Clubs: DOS Kampen, FC Zwolle, Cambuur Leeuwarden, Willem II, PSV, Manchester United, Lazio Roma, AC Milan, Ajax ©Landskampioen: 1997,1999,2000,2001 *5? Bekerwinnaar: 1996,1999,2004,2007 Champions League: 1999 Wereldbeker: 1999 Wedstrijden: 416 Doelpunten: 23 Profdebuut: 15 augustus 1992 Laatste duel: 20 oktober 2007 Interlands: 67 Doelpunten: 3 Interlanddebuut: 24 april 1996 Laatste interland: 30 juni 2004 Bijnamen: De Rots van Kampen, The Dutch Destroyer. The Beast. The Botd Slayer Sportambassadeurs zijn rolmodellen die publiek moeten inspireren. door Gijs van Oosten AMSTERDAM - Het Nederlands Olympisch Team 2008 krijgt een vrouwelijk gezicht. Van de elf door NOCNSF uitverkoren sportambas sadeurs zijn er zeven vrouw. Zij zijn de rolmodellen die het komen de jaar het publiek moeten inspire ren en motiveren op weg naar en tijdens de Olympische Spelen in Peking, De zeilsters Marcellen de Koning en Lobke Berkhout, zwemster Mar leen Veldhuis, amazone Anky van Grunsven, hockeyster Minke Booij, judoka Edith Bosch en atle te Marije Smits (Paralympics) wor den aangevuld door het mannelij ke smaldeel bestaande uit wielren ner Theo Bos, atleet Rutger Smith, voetballer Ron Vlaar en wheeler Kenny van Weeghel. Chef de mission Charles van Com- menée noemde gisteren tijdens de presentatie in Amsterdam de vrou welijke oververtegenwoordiging 'toevallig'. „We hebben gekeken naar een gelijke vertegenwoordi ging van team- en individuele sporters en de diverse olympische sportlocaties in China. Het is wel zo dat tijdens de laatste paar Spe len de vrouwelijke sporters twee derde van de medailles hebben ge wonnen." Edith Bosch wil als ambassadeur haar passie met het Nederlandse volk delen. Bosch: „Meestal gaat het bij het publiek zo: eerst is er een EK voetbal, dan een Tour de France en dan ook nog eens de Olympische Spelen. Ik wil de men sen laten zien hoe ik en veel ande re sporters nu al met de Spelen be zig zijn." Een nobele gedachte, maar het is in de eerste plaats vooral een uitge kookt marketingverhaal van NOCNSF. De sportkoepel lanceert een reclamecampagne waarin de vijf hoofdsponsors goed aan hun trekken komen. De elf ambassa deurs spelen daarin met hun uit straling een belangrijke rol. Bosch: „Gezien de vergoeding die ik er voor krijg is het een erebaantje." De ambassadeurs verlenen tevens hun medewerking aan een lespak ket dat in februari naar de basis scholen van Nederland gaat. Daar naast fungeren zij als klankbord voor Van Commenée bij allerlei praktische aangelegenheden die at leten raken. Als het gezicht van het Nederlands Olympisch Team zijn de ambassa deurs ook in de positie om wat te betekenen voor de mensen in Chi na. „Wij hebben een liberaal stand punt wat betreft de mensenrech ten", zegt Van Commenée. „Ze mogen helemaal zelf weten wat ze over de mensenrechten willen zeg- pnj De elf sportambassadeurs van NOCNSF moeten het publiek in spireren en motiveren op weg naar de Olympische Spelen van 2008 in Peking. gen." NOCNSF zal dergelijke uit spraken niet aanmoedigen. Onder de ambassadeurs leeft het thema nauwelijks. Lobke Berkhout heeft zich niet in die problematiek ver diept. „Wij sporters kunnen er niets aan doen dat de Spelen in China zijn. Het is een beslissing van het IOC, want ze hadden net zo goed in Timboektoe gehouden kunnen worden." Bosch zegt dat haar focus zo scherp op de sport is gericht, dat ze zich niet waagt aan een mening over de schending van de mensen rechten in China. „Ik hou me bij de basics, anders kost het me veel te veel energie. Het klinkt een beet je plat, maar het interesseert me ei genlijk geen ruk waar de Spelen worden gehouden." ANP bron footballdatabase

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 35