PZC Dinsdag 30 oktober 2007 31 NAMEN „Vanaf een hoog duin lijken de rijen palen net mar cherende soldaten op weg naar zee - of naar de dui nen, het hangt ervan af hoe je kijkt. Van dichtbij openbaart zich een veel kwetsbaarder omgeving. Al lerlei interessants klampt zich aan het hout vast: pok ken, vislijn, stukjes net. Op sommige plaatsen kun je met gemak tussen de palen door lopen, elders staan ze zo dicht op elkaar, dat ze bijna in elkaar opgaan. Sommige palen zien er bejaard en versleten uit en hebben een haast menselijke uitdrukking." (uit hoofdstuk 'Een lange wandeling') Door de eeuwen heen is geëxperi menteerd met hoogte, lengte, on derlinge afstand en constructieve oplossingen van de paalhoofden. Zo kon het gebeuren dat begin 19e •uw alle paalhoofden aan de noordkant van Walcheren werden afgezaagd (verkocht als brand hout) en vervangen werden door stenen pieren. Die waren geen suc ces en de palen keerden terug. Nu zijn er opnieuw plannen om een aantal paalhoofden te vervangen door stenen dammen* Van Lynden daarentegen heeft de paalhoofden lief. Zij noemt ze een mooi voorbeeld van vindingrijk heid voor andere kustgebieden ter wereld waar erosie toeslaat. Haar boek beschouwt ze niet als een pleidooi voor het behouden van de wachters aan zee. Nochtans is maar één conclusie mogelijk: de paalhoofden zijn het waard om te behouden. Jonkere palissaden. Over de paalhoofden pi Zeeland. Tekst en fotografie Pauline Lijnden. Uitgave Stichting Visual Leg' Doorn. Engelstalige versie A Resisti- l-'ordewhen man meets the sea. Prijs uro300 pagina's, auteur signeert haar boek zaterdag 3 t'cmber in De Koperen Tuin te Goes :<sraf 14.00 uur). o's iijt het boek worden van31 ok- '<iber tót 3 december geëxpo seerd in De Drukkerij te Middelburg. In het Zeeuws Maritiem Muzeeum in Vlis- singen zijn vanaf 2 november een jaar lang foto's van de paalhoof den te zien. „Dikke trossen mosselen met witte pokken op hun paarse schelpen hangen aan het hout. Naast mij vechten ronde alikruiken voor een plek tussen de al gen. Een kleine krab kruipt omhoog. Platte witte oes terschelpen zien eruit als vastgelijmde schoteltjes: het schijnt dat de Japanse oester oprukt en met zijn scherpe randen de mossel verdringt. Contrasterende kjeuren zeewier en plukken blaaswier vormen glim mende zwarte plekken op de kolossale stenen verder op." (uit hoofdstuk 'Steeds in beweging') Bijna 100.000 palen bewaken de Walcherse kust Er staan 159 paalhoofden op de kust van Walcheren, met totaal 98.970 palen. Ongeveer 9000 meter horizontale balken houden de palen bijeen, aangevuld met circa 120.000 kubieke meter stenen bermen. Jaarlijks zijn ongeveer 1200 palen aan reparatie toe. Dat komt niet rond, omdat palen soms door zandsuppletles moeilijk te bereiken zijn. Per jaar worden 600 palen vervangen. Prosper Op de uiterste oostgrens van Zeeuws-Vlaanderen ligt de Prosperpolder. Net over de grens - dus enige honderden meters in België - bevindt zich de Prosperhoeve; de grond van de boerderij ligt dus in Nederland en de ge bouwen staan in België. Prosper staat voor hertog Pro sper van Aremberg. Die heeft rond 1850 zelf met eigen kapi taal, zo'n duizend hectare in gepolderd en er vier grote boerderijen neergezet. Daar van was de Prosperhoeve de belangrijkste en de hoofdvesti ging- De Arembergs, oude Europe se adel, met wortels in Frank rijk, Duitsland en België, heb ben rond 1575 enige duizen den hectares grond gekocht in het land van Beveren, het land van Waas en het land van Saeftinghe. Alles gegroe peerd rond de (toen) grootste en rijkste havenstad van Euro pa: Antwerpen. Dat bleek op korte termijn een zeer slechte investering. Het Oranjegezinde en deels protestante Antwerpen werd vier jaar door de Spanjaarden belegerd en ten slotte in 1585 veroverd. Het wijde platte land eromheen werd geplun derd, platgebrand en geïnun deerd. 250 jaar lang zijn de Arembergs bezig geweest om hun gronden te herstellen. De Prosperpolder was onge veer het sluitstuk. De Arembergs waren als werkgevers en verpachters hun tijd honderd jaar voor uit. Hun pachters en werkne mers genoten goede sociale voorzieningen en kregen pen sioen. Voor de polderbewo ners werd een dorp gesticht (Prosperdorp), met kerk en scholen. Het is eigenlijk altijd onopgemerkt gebleven in Zee land. Tot de kwestie van ont- poldering ging spelen. Nu staat de Prosperpolder op de lijst om weer geïnundeerd te worden - net als vierhonderd jaar geleden. Gerard Smallegange

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 33