Paalhoofden als wachters 30 Dinsdag 30 oktober 2007 PZC Ze staan er al honderden ja ren. Maar over werking en doelmatigheid van de paal hoofden aan de kust zijn des kundigen het nog steeds on eens. Wél duidelijk is dat ze tot het Zeeuws cultureel erf goed gerekend kunnen wor den. Pauline van Lynden werkte vijfjaar aan een boek erover, Donkere Palissaden. Met dagboeknotities, de ge schiedenis van de paalhoof den, enkele fraaie histori sche kaarten en vooral veel verrassende foto's. foto's uit besproken boek door Rinus Antonisse Tegenwoordig geeft Rijkswa terstaat de voorkeur aan het opspuiten van zand om de kustlijn vast te hou den. Onze voorouders beschikten niet over vaartuigen en materiaal om dat te doen. Ze verzonnen iets anders om de afkalving tegen te gaan. Op de Zeeuwse stranden, met name die op Walcheren, ver schenen in de zestiende eeuw lan ge rijen palen. Pauline Everts, barones Van Lyn den, kent de paalhoofden van jongs af aan. Ze bracht vele vakan ties door in het familiehuis aan de Veerse Markt. Het idee om wat met de paalhoofden te doen, ont stond pas toen ze daar werkte aan haar veel geprezen boek Rajasthan (beelden en woorden over India). Haar hoofd leegblazend op het strand, was het alsof ze de paal- rijen voor het eerst bewust zag. En erdoor gegrepen werd. Niet alleen als foto- en tekenobject, ook als een systeem van kustbescherming dat verbonden is met de hele ge schiedenis van Walcheren en zelfs van de Nederlandse kust. Onver wacht werden de zwarte palissa den, zoals dichter Jan Prins ze noemde, haar centrum van de we reld en het onderwerp van een nieuw boek. Daaraan is af te zien dat Van Lyn den vele malen, in alle tijden van het jaar, de paalhoofden bezocht en ze vanuit talloze invalshoeken in beeld bracht. Als verdedigings werk tegen golfaanvallen, als kunst werk (dat onder anderen Piet Mondriaan inspireerde), als woon plek voor dieren, als speelobject van strandbezoekérs. Het levert een groot aantal inspirerende fo to's op, die uimodigen de paal hoofden met andere ogen te bekij ken. Oude afbeeldingen en histori sche kaarten voegen wat extra's i toe. Gegrepen door haar onderwerp verdiepte Van Lynden zich uitvoc j rig in de geschiedenis van de paal hoofden. Ze las talloze publicaties, onder meer van ooit befaamde wa terbouwers als Andries Vierlingh en Abraham Caland. Ook raakte ze in gesprek met oudere en jonge re Walchenaren. Hierdoor gaat het bijzondere karakter van deze kust bescherming meer leven. Op het strand maakte Van Lynden dagboeknotities en schetsen en die geven het boek een persoonlij ke sfeertekening mee. Het is haar eerbetoon aan de houtenpalen- rijen, waarvan er één de naam van een voorvader kreeg (het Van Lyn- denshoofd bij Westhove).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 32