Wie oplet gaat nu niet Gat Veiligheidsregio dicht Ontbijt De krant 5 weken voor 15 euro! 2 I Dinsdag 30 oktober 2007 PZC ss/j. MARLEEN BLOMMAERT - x- Drink je melk op, schat." Mijn dochter leert voor swami, de hindoegeestelijke die bevrijd is van alle aardse be hoeften. Dorst is haar vreemd. Dus iedere ochtend wordt ze gewezen op wat wij aardse mieren nodig hebben. In haar geval is dat melk. Ik zet de radio aan om het gekibbel over pindakaas te overstemmen. Zeven uur 's ochtends, de nieuws lezeres meldt dat het nationale schoolontbijt weer wordt ge houden. Iedereen verstijft: „Het nationale schoolontbijt! Help, vandaag?" - „Oh ja, daar heb ik geloof een papier van gekregen." - „Ja, en waar is dat papier dan?" - „Oh, geen idee." In plaats van een rustig ontbijt volgt nu de zoektocht naar 'het onbijtpapier'. Was de wereld maar Een telefoontje brengt uitkomst: „Pftf, woensdag pas." We kun- ZO simpel als die nen dus rus»g verder met het ontbijt. Morgen kom ik echter voorlichter hem ziet voor een dilemma. Omdat veel kinderen (hoeveel en wie dan?) niet ontbijten, moeten scholen (waarom scholen?) volgens het voorlichtingsbureau brood het belang van ontbijten propage ren. Overigens geweldig dat die bakker en die leerkracht dat er ook weer 'even' bijdoen. Maar denk eens mee. Ik heb morgen de keus: zonder eten naar school, wat bij ons tot schrijnende taferelen leidt. Eentje valt flauw onderweg en de ander knaagt ondertussen de bekleding uit de auto. De andere keus is ze voor het ontbijt laten ontbijten. Volgende week kan dan het voorlichtingsbureau voor de voeding het lespakket 'Een mati ge eter leert beter' presenteren. Ik ken enkele kinderen die niet ontbijten. Eén schoolontbijt verandert geen spatje aan hun situatie. Was de wereld maar zo simpel als die voorlichter hem ziet. Niet ontbijten is een symp toom, niet het probleem. COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Familieberichten 0800-8060 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk één maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl De aardappelen zijn van het land, de bieten voor een groot deel. Veel percelen liggen er al met rechte voren bij. Spitsuur op het land, slik op de weg. Maar het hoort bij de herfst in Zeeland. door Jan van Damme Van zondag op maandag hadden we precies dat gevaarlijke regentje. Niet hard, want dan zou de weg schoonspoelen. Els Me- su-Kwekkeboom van kaasboerde rij Schellach noemt het miezer. Een druilregen, zodat de aangere den kluiten spekglad worden. Dan is het dus uitkijken in de Zeeuwse polder. Iedereen is het erover eens. Voor de nijvere boeren hebben we een prachtig najaar gehad. Droog weer precies in de oogsttijd van de aard appelen en bieten. Op de kaasboer derij in de polders ten noorden van Middelburg hebben bezoekers dit jaar dan ook weinig te klagen. Twee jaar geleden, herinnert Els Mesu zich, werden er in de buurt percelen bomen van een kweker gerooid. Toen was het pas een modderballet op de weg. Willemien 't Hooft is net uit Mid delburg komen aanrijden. „Slik is zo'n mooi woord", zegt ze, „het hoort bij de Zeeuwse herfst. Slik, Vacatures op cruciale posities parate dienst op tijd ingevuld. door Marcel Modde VLISSINGEN - De operationale orga nisatie van de Veiligheidsregio Zee land is weer op orde. Volgens woordvoerster M. Lampert gaat de VRZ volgende maand met een ge rust hart het gesprek met de In spectie voor de Gezondheidszorg aan. De inspectie stelde de Zeeuwse in stantie in juni onder verscherpt toezicht. De paraatheid van de ge neeskundige hulp bij ongevallen en rampen (GHOR) was onvol doende gewaarborgd. De VRZ kreeg tot november de tijd aan geen modder. Ik ben een enorme voorstander van de bordjes waar slik op staat." Kees Matthijsse heeft zijn John Deere met drieschaar wentelploeg voor zijn woning in Gapinge gepar keerd. Hij werkt al 28 jaar bij een loonbedrijf Najaar betekent voor hem ploegen. Op een perceel langs de Zanddijkse weg bij Veere is een groot deel van de aarde al omge keerd. „Zelfs mijn vrouw snapt het niet", zegt hij, „maar ik vind ploe gen leuk werk. Die mooie rechte ploegvoren... Als je je tuintje spit, knapt het toch ook op." Je ziet ze wel rijden, de tractoren die zo van het land de weg opstui ven en de eerste honderden me ters een dik slikspoor achterlaten. 'Slik hoort nu eenmaal bij de herfst in Zeeland, daar moet je niet moeilijk over doen' Dat mag niet, weet Matthijsse. Of je moet de boel meteen schoonma ken. Zelf gaat hij wel eens met een schep in de weer. Als het heel erg is, belt hij naar zijn bedrijf of ze even met een schuifje en een be zem langskomen. Speciale matten, of andere apparatuur waardoor je schoon de weg opkunt, daarvan heeft hij nog nooit gehoord. „Kijk ik naar mezelf', zegt hij, „dan rijd ik in deze tijd ook niet te veel met mijn luxe auto over bin nenwegen. Wie een beetje oplet gaat nu niet voor zijn plezier de polder in." Slik hoort erbij, daar moet je niet de criteria te voldoen. Voor crucia le functies binnen de GHOR zijn de afgelopen maanden zes men sen intern opgeleid en aangeno men. Ook werd een bevoegd regio naal geneeskundig functionaris van het district Zuid-Holland- Zuid ingehuurd om in geval van nood bij te springen als bevoegd coördinator. De zoektocht naar twee extra be leidsmedewerkers op het GHOR- bureau heeft echter nog niet tot re sultaat geleid. Volgens Lampert gaat dat vooral om voorbereidend De Veiligheidsregio heeft intern maatregelen genomen om de pa raatheid te verbeteren en het ver scherpt toezicht van de Inspectie Gezondheidszorg op te heffen. moeilijk over doen. Dat is wat je veel polderbewoners hoort zeg gen. Zoals Winny de Landmeter aan de Breeweg tussen Middel burg en Koudekerke. Ze heeft net haar twee paarden in de wei losge laten en staat in de berm haar laar zen schoon te maken. Verderop, in het Kriekewegje, daar hebben ze pas geoogst, wijst ze, daar is het pas modderig. Haar zal je niet ho ren klagen. Ze zegt: „Vooral de stadsmensen, die in de polder ko men wonen, maken problemen. Ze rijden in deze tijd met een schoongewassen auto hier over de weg. Ja, dan vraag je erom." Boerderij Sloeveer van Sjaak de Winter ligt vlakbij de Sloedam. De nieuwe goederenspoorlijn loopt pal langs zijn huis. Er dreigt een flinke bui. Dus heeft hij haast. Met zijn Case (150 pk) en vierschaar wentelploeg werkt hij groenbemes- ting onder de grond. Bladramanas, afgelopen zaterdag geklepeld, nu ondergeploegd. Hij laat zijn tractor stationair draaien en springt over een slootje. Zoals hij nu aan het werk is, hoeft hij zich geen zorgen te maken over slik, hij rijdt zo van het land zijn eigen erf op. Maar hij let wel goed op, zegt hij. Zo moge lijk past hij werkzaamheden aan het weer aan, zodat hij er geen smeerboel van moet maken. De Winter: „Het principe is dat de ver vuiler betaalt. Ie kunt naderhand wel opruimen. Als je het niet met een doet, wordt het al gauw lastig. Een schuiver werkt niet goed, dan ga je over de slik heen. Een bezem, en met water schoonspuiten, dat zijn de beste middelen." Slik op de weg werk en hebben de vacatures geen directe gevolgen voor de parate in zet. Ook moet de Veiligheidsregio nog op zoek naar een nieuwe GHOR-directeur. Die functie wordt sinds twee weken waargeno men door extern adviseur H.Jan sen. Hij vervangt H. Meppelder, die terug is naar de ambulance dienst. De Inspectie bezoekt op 23 novem ber de Veiligheidsregio. Lampert gaat er vanuit dat het verscherpt toezicht kan worden ingetrokken. De Vlissingse burgemeester A. van Dok-van Weele heeft in de GHOR-commissie haar ergernis uitgesproken over de rol van de in spectie. Midden in de opbouw van het bureau wordt ingegrepen, al dus de kritiek van Van Dok. Veel Zeeuwen zien liever slik dan modder op de weg. Sinds 1993 wordt op initiatief van het ROVZ gewaarschuwd voor slik op de weg. Sinds 2002 heet de campagne: Modder op de weg. Boeren kunnen stickers en bor den aanvragen waarmee ze waarschuwen voor slik als ge volg van de aardappelen- of bie tencampagne, of het omploe gen van het land. Het jaarlijkse aantal ongevallen in Zeeland als gevolg van mod der is de laatste jaren flink afge nomen, aldus ROVZ en ZLM. Per jaar worden nu nog tien tot twintig schadeclaims als ge volg van slik ingediend. Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,- Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar. PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713, 4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening T\rw 1 De PZC gaat zorgvuklig om met persoonsgegevens in het colofon treft nadere informatie PZC 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2