Het is hoog tijd voor nieuw tv-kooktalent PZC Dinsdag 30 oktober 2007 15 RTL4 zendt Jamie at Home uit, de jongste BBC-productie rond Jamie Oliver. foto CPD zijn het kleine Llink, waar Andy McDonald een serie presenteert over gezond en vegetarisch koken, en de Joodse Omroep, waar Gogo Kosher vrolijk doet over de joodse cuisine. Maar McDonald's Kitchen is alweer aan de herhaling toe. Vreemd genoeg zijn de hoge kwali teit en de beschikbaarheid van de gestage stroom BBC-programma's de voornaamste redenen waarom het zo stil is in de keukens van de publieke omroep. De Britse pro gramma's worden wereldwijd ver kocht. Koks als Jamie Oliver en De lia Smith zijn beroemdheden en ie der programma gaat vergezeld van een uitgekiende marketingstrate gie. RTL4 zendt Jamie at Home uit, de jongste BBC-productie rond lamie Oliver, waarin steeds één ingre diënt centraal staat. De reeks was amper gestart of de Nederlandse vertaling van het bijbehorende kookboek lag al in de schappen. Net 5 kocht Hell's Kitchen van de heetgebakerde Gordon Ramsay en BBC-coryfee Sophie Grigson kookt ook op RTL.4, de familiezen der die veel tijd inruimt voor eten en drinken. Zo stuurt RTL4 ook kok Herman den Blijker op pad om noodlijdende restaurants en hotels op weg te helpen. Maar Her rie in het Hotel is meer reality-tv dan een kookprogramma. Het is ook een kwestie van geld, geeft een woordvoerder van een van de publieke omroepen toe. Een goed kookprogramma zonder sponsoring is een dure zaak. Op de publieke netten komt nu een maal geen gebabbel rond Calvé Sla- fris Naturel of Knorr Wereldmix, zoals in het populaire RTL4-pro- grama Life Cooking op zondag. Volgens documentairema ker Frans Bromet speelt er ook een heel ander pro bleem. Hij ontwikkelde het idee voor een kookprogram ma, dat hij vervolgens bij geen en kele publieke omroep kwijt kon. Hij wijt dat aan de organisatie van het publieke bestel. „De coördina toren maken de dienst uit", zegt hij. „De netcoördinator hoeft al leen maar te zeggen 'een kookpro gramma, daar heb ik geen zin in', en dan is een idee verdwenen. Het draait allemaal om kijkcijfers en kwaliteit doet er veel minder toe." Trekt een kookprogramma dan on voldoende kijkers? Een woordvoer der van de publieke omroep be strijdt de visie van Bromet. „Er is best ruimte voor zo'n programma rond half acht. Maar kennelijk heb ben de omroepen op dit moment andere prioriteiten", formuleert hij voorzichtig. Een kookprogram ma dient volgens hem wel te wor den uitgezonden rond half acht, „een tijdstip dat in goede samen spraak met de omroepen is geko zen." Maar om half acht begint ook De Wereld Draait Door op Nederland 3. De woordvoerder: „Program ma's op de andere zenders hebben het op dat tijdstip wat moeilijk, dat is bekend. Misschien denken de omroepen wel: 'kookprogram- ma's, die zijn bij de commerciëlen in goede handen'." Koken op tv deze week Born2Cook, werkdagen, Net 5, rond 11.30 uur Kerner Kocht, werkdagen, Duits land 2,14.05 McDonald's Kitchen, vandaag, Nederland 2,14.50 s- Meesterdief, werkdagen, Eén, 16.30 Food Poker, werkdagen, BBC 2, 17.30 H. Blumenthal: In search of per fection, vandaag, BBC2, 21.30 Go, Go Kosher, morgen, Neder land 2, 14.05 Rick Stein's Mediterranean esca pes, BBC2, donderdag, 20.00 Over koken: Jamie at home, vrij dag, RTL4, 16.30 Saturday kitchen, zaterdag, BBC1,11.00 s- Rachel's favourite food for living, zaterdag, BBC1,12.30 Something for the weekend, zon dag, BBC2, 11.00 FoodSr fit, zondag RTL4,12.35, maandag, RTL4, 16.30 De Nederlandse publieke omroep heeft dit seizoen nauwelijks aandacht voor eten en drinken. Er wordt geen geld en energie gestoken in nieuwe kookprogramma's. Wil de kijker ze niet meer zien, laten de omroepen het afweten of ligt het aan de netcoördinatoren? door Hetty van Rooij Chef-kok Raymond Blanc is dit seizoen op de Britse televisie de ster in de serie The Res taurant, een negen we ken durende afvalrace waarin ama teurkoks moeten bewijzen dat ze in staat zijn een restaurant te run nen. De finale speelt zich afin de keuken van Blancs eigen restau rant in Oxford, dat twee Michelin- sterren bezit. De nieuwe BBC-reeks bevat alle in grediënten die een goed kookpro gramma moet hebben: het ziet er mooi uit, er zit vaart in, het is spannend, het gaat over eten en drinken en de kijker staat met zijn neus vooraan in de keuken. De programma's die de BBC aan de lo pende band produceert, lijken in niets meer op de kook-tv van tien jaar geleden. Toen stond een kok doorgaans in een studiokeuken, met de ingrediënten netjes gesne den voor zijn neus, bijgestaan door iemand die domme vragen mocht stellen. („En dan nemen we nu de uitjes en die zetten we éven aan totdat ze een beetje gla zig zijn...") Die studiokok-oude-stijl is hier en daar nog wel eens te zien, maar de Nederlandse publieke omroep lijkt de overstap naar een ander soort kook-tv te hebben gemist. Geen enkele grote omroep steekt tijd, geld en energie in het ontwikke len van nieuwe programma's over eten en drinken. Er wordt dus ook geen nieuw 'kooktalent' ontdekt, laar staan dat er nieuwe wegen worden bewandeld. De enige om roepen die er werk van fnaken, Mflt ALLEMENSEN Catherine Zeta-Jones: 'Ik heb geen anorexia' Catherine Zeta-Jones is slanker dan ooit, maar ze zegt geen ano rexia te hebben. Volgens de actri ce komt haar opmerkelijke ge wichtsverlies door sporten en ge zond eten, aldus het Amerikaan se tijdschrift People. Het gerucht gaat dat ze aan een eetstoornis zou lijden. „Hoe zou ik ooit ano- rectisch kunnen zijn?", zei de filmster tegen het blad. „Er zijn veel vrouwen die misschien wat fragiel zijn, maar daar wordt met een zo'n groot ding van ge maakt." Zefa-Jones zegt dat ze haar eetgewoontes heeft aange past. „Vroeger was ik een brood meisje. Maar ik sport nu en stop niet meer alles in mijn mond, wat ik vroeger deed." Opnieuw een zoon voor Gerard Ekdom Radio-dj Gerard Ekdom is op nieuw vader geworden van een zoon. De presentator vertelde dit gisterochtend op de radio te gen zijn 3FM-collega Giel Bee- len. „Ik zie tien teentjes, tien vin gertjes en zwarte krullen", aldus Ekdom kort na de geboorte van Lewis. De 29-jarige Arbeidsvita minen-presentator en zijn vrouw Nicole hebben ook een zoon van 2 jaar, Lennon. 'Geen schulden', zegt weduwe Pavarotti Nicoletta Mantovani, de wedu we van Luciano Pavarotti, maakt zich boos over de roddels in de Italiaanse media. Zo stelt ze met klem dat de beroemde tenor haar na zijn dood in september geen miljoenenschuld heeft na gelaten. De schuld zou het ge volg zijn van de dure medische behandelingen die Pavarotti on derging in binnen- en buiten land. Tijdens het interview be vestigde Mantovani wel dat ze al dertien jaar lijdt aan multiple sclerose. De ziekte is een onge neeslijke aandoening aan het centraal zenuwstelsel, die verlam mingsverschijnselen tot gevolg kan hebben. Nanny Kate Moss heeft er genoeg van De nanny van het 5-jarige doch tertje van Kate Moss is het zigeu- nerbestaan van het supermodel meer dan zat. Jade Davidson heeft ontslag genomen, meldt de website van de Daily Mail. Ia de, die twee jaar voor Lila Grace zorgde, klaagde er al eerder over dat ze werkdagen van 24 uur draait voor een bazin die nu eens naar Parijs vliegt en dan weer in New York bivakkeert. Sinds Kate Moss het uitmaakte met Pete Doherty logeert ze door de week bij een vriendin in Londen en in het weekeinde bij een andere vriendin. „Dat Jade op een klein kamertje wordt ge parkeerd, was de druppel die de emmer deed overlopen", aldus een vriend van de nanny. Kate Moss foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 15