Vlaamse coalitiepartijen dreigen met 'echte' crisis 11 26 en 27 Kirchner wint in Argentinië Politie jaagt op pleger dubbele verkrachting vU, 13C HET W! Buien Sparen bij exotische bank is wel lonend Adrie Koster viert zijn eerste zege met Ajax Maandag 29 oktober 2007 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 249e jaargang nr. 255 - los nummer 1,40, zaterdag 2,00 www.pzc.nl Australië: Nederlanders doodden in Uruzgan te veel burgers. den haag - Het Australische leger heeft juni dit jaar geweigerd mee te vechten in de slag om Chora in het zuiden van Afghanistan. De Australiërs vreesden dat er te veel burgerslachtoffers zouden vallen en dat is in strijd met hun gewelds- instructies. Dat heeft een woord voerder van het Australische leger gisteren bekendgemaakt. Bij de ge vechten in Chora vielen meer dan vijftig burgerslachtoffers. De SP eist opheldering van minis ter Van Middelkoop van Defensie. „Dit zou betekenen dat de gewelds- instructies van de Australiërs dus danig anders zijn dat zij meer reke ning houden met het vermijden van burgerslachtoffers. Als dat zo is, moet Nederland zijn instructies aanpassen", stelt SP-Kamerlid Har ry van Bommel. De partij maakt zich zorgen over het hoge aantal burgerslachtoffers in Afghanistan. „Dat ondermijnt het vertrouwen van de bevolking in de missie." Eerder vroegen SP, GroenLinks en D66 opheldering over een intern rapport over de slag bij Chora van de commandant van de Navo-troe- penmacht in Afghanistan Isaf Vol gens generaal Dan McNeill handel de Nederland met de inzet van de pantserhouwitser in strijd met het oorlogsrecht. Met dit zwaarste Ne derlandse geschut werd vanaf een afstand van dertig kilometer op Chora geschoten, zonder dat het vijandelijke doel vooraf duidelijk was vastgesteld. Van Middelkoop verwierp eerder deze maand die conclusie en be riep zich op een uitspraak van de hoogste Navo-militair John Crad- dock die stelde dat een houwitser wel mag worden gebruikt uit zelf verdediging. WD-Kamerlid Van Baaien vindt jammer dat de Australische militai ren een andere afweging hebben gemaakt dan de Nederlanders. „Dit wil overigens niets zeggen over hoe Nederland heeft opgetre den. Dat was adequaat en goed." Bij de huidige gevechtsoperatie in de Baluchivallei, waar Australische troepen wel naast de Nederlandse militairen vechten, werd de bevol king vooraf geïnformeerd. Dit om ervoor te zorgen dat zij zich op tijd uit de voeten kon maken. Vol gens Defensie verloopt deze opera tie naar wens. Zo zijn er wapenop slagplaatsen gevonden. Ook zou den Taliban het gebied verlaten. m Australië deed niet mee aan de actie in Chora, omdat de instruc ties om burgerdoden zoveel mo gelijk te vermijden niet strook ten met de Nederlandse. buenos aires - Cristina Fernandez de Kirchner lijkt de presidentsver kiezingen gisteren in Argentinië al in de eerste ronde te hebben ge wonnen. Volgens exitpolls van de Argentijnse televisiestations kan de echtgenote van de huidige presi dent Néstor Kirchner rekenen op 42 a 46 procent van de stemmen. Haar belangrijkste rivale, Elisa Car- rió, blijft steken op zo'n 25 procent van de stemmen. Carrió (50) is de centrumlinkse kandidate van de Burgercoalitie (CC). De 54-jarige Kirchner is de kandidate van het sociaaldemocratische Front Voor de Overwinning (FPV). Daarmee lijkt het erop dat Fernan dez de Kirchner al in de eerste ron de is gekozen tot staatshoofd. Daar voor moet zij de steun van meer dan 45 procent van de kiezers heb ben. Een score van boven de 40 procent kan ook voldoende zijn; de voorsprong op de nummer twee dient dan wel meer dan 10 procentpunt te bedragen. Christendemocraten en liberalen stellen formateur ultimatum. door onze correspondent Max Steenberghe brussel - De twee Vlaamse coali tiepartners hebben de Belgische formateur Yves Leterme een geza menlijk ultimatum gesteld. Voor volgende week woensdag moeten er harde noten gekraakt zijn, an ders blazen de Vlamingen de on derhandelingen op, zo zeiden de twee partijvoorzitters gisteren. België zit al bijna vier maanden zonder regering. Formateur Leter me leek aardig te slagen bij een tweede poging christendemocra- m Vlaamse christendemocraten en liberalen eisen een oplossing voor het omstreden kiesdistrict Brussel-Halle-Vilvoorde. Dit zet de formatie zwaar onder druk. neeltje jans - Bijna driehonderd atleten waren in de de wintertijd. De winnaar Wim van Sparrentak uit Mid- nacht van zaterdag op zondag afgekomen op een recla- delburg haalde zodoende een snelheid van ruim 56.000 mestunt van Actimel. Zij liepen op papier één seconde kilometer per uur. hard, van twee uur zomertijd tot twee uur en één secon- pagina 36 en 37: hardlopers door geluidsbarrière Twee meisjes verkracht in Vlissingen; één dader gepakt, ander spoorloos. door Wendy van den Hurk vlissingen - Nog steeds zoekt de politie naar de 40-jarige Vlissinger, die in de nacht van vrijdag op za terdag samen met zijn 36-jarige vriend uit Zoetermeer twee meis jes van 16 en 18 jaar meerdere ma len achter elkaar verkrachtte. Zaterdagochtend om vier uur werd de politie gebeld door het jongste meisje, dat kans had ge zien te vluchten. De politie viel het huis binnen en bevrijdde het 18-jarige meisje, dat werd vastgehouden door de Zoe- termeerder. De politie heeft hem twee keer gehoord. Bekennen doet hij niet. Beide meisjes zijn geslagen en ver kracht. Het ene zelfs door beide mannen. Allebei in een andere ka mer. De mannen waren kennis sen. „Er was geen sprake van een lief desrelatie. Er zijn wel eens ver krachtingen in Zeeland geweest, meestal door bekenden. Maar dit hebben we nog nooit meege maakt", aldus de politie. Waar in Vlissingen de dubbele verkrach ting plaatsvond, zegt de politie niet. „Anders weet iedereen in de buurt wie het is." Het daderprofiel van de Vlissinger staat inmiddels bij elk politiekorps in Nederland geregistreerd. De po litie heefr 'alle taxibedrijven, sta tions en bushaltes' afgezocht, maar nog zonder resultaat. oi Met de splitsing van België beginnen de problemen pas reageer op www.pzc.nl Wisseling van zomertijd naar wintertijd is nergens voor nodig ten en liberalen bijeen te krijgen in een oranjeblauwe regering. De ze keer werden per portefeuille deelakkoorden gesloten. De heikel- ste onderwerpen, de staatshervor ming en het conflict rond het kies district Brussel-Halle-Vilvoorde (BHV) schoof Leterme telkens voor zich uit. Dat laatste duurt te lang, zeiden de voorzitters van CD8tV en NVA za terdag. Bart Sorners van het libera le Open VLD sloot zich daar gister middag bij aan. „Als er niet snel ge praat wordt over BHV, pakken wij de kwestie zelf aan", zei hij. In het omstreden Vlaamstalige kiesdistrict mogen Franstalige in woners op Waalse partijen stem men, waardoor een handvol Vlaamse Kamerzetels verdwijnt. De Vlamingen willen BHV eenta lig maken; de Walen willen dat het bij Brussel wordt gevoegd. Bei de standpunten zijn wisselgeld op de onderhandelingstafel. 58% BI 12% aantal reacties: 529 ■UIMIiSflHHH Zeeland: 2, 3, 13 t/m 17; Binnen land: 4 t/m 6; Buitenland: 7 en 9; Meningen: 11; Cultuur: 20; Agen da: 21; Weer: 22; Strips: 23; Sport: 25 t/m 43; Televisie: 46 en 47. Word ook abonnee! Zie bon op pagina 2 of bel gratis 0800 - 0231 231 I I I 8 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 1