Weduwe Endstra: „Ik ben niet betrokken" v21 PZC Zaterdag 27 oktober 2007 Begin eens bij het begin. „Ik ben in 1958 geboren in Zuid-Afrika, waar ik tot mijn vierde heb ge woond. Mijn vader is er met mijn moeder en mijn oudere broer en zus naartoe geëmigreerd om een zuivelfabriek op te zetten. Na acht jaar zijn we terugge keerd. Mijn vader is directeur van de Helmondse zuivelfa briek geworden. We zijn in Stiphout gaan wonen. Na de kleuterschool en de eerste klas lagere school in Stiphout wil de ik zelf naar de Mariaschool in Helmond. Ik had toen al een eigen willetje. Na de middelbare school heb ik de pabo gedaan met daarna een twee jaar durende opleiding licha melijke opvoeding. Ik was en ben nu nog een sportfanaat. Destijds heb ik onder meer gehandbald in het eerste van Swift. Hoewel er een overschot aan onderwijzend perso neel was, had ik al na een paar weken een baan. Ik heb vier jaar een vaste aanstelling gehad op de Wilhelminaschool in Helmond, twee jaar een eigen klas en twee jaar muziekles sen gegeven en als een sooit vliegende keep gewerkt op di verse basisscholen te Helmond. Verder kom ik uit een zeer muzikale familie. Mijn vader was dirigent van het Gerwens Gemengd Koor. Zelf heb ik piano- en gitaarles gehad. Later in Amsterdam heb ik nog klassieke zangles gevolgd. Bij ons thuis werd altijd gezongen en muziek gemaakt. Tijdens mijn studie had ik allerlei baantjes, zoals bij mijn vader op kantoor, in een schoenenwinkel, als schoonmaakster en op pas. Ik heb altijd mijn eigen centjes verdiend, dat vonden mijn ouders ook belangrijk." Hoe ben je model geworden? „In het begin vond ik het leuk voor de klas te staan, later minder omdat ik andere leer krachten moest vervangen. Dan bouw je niet echt een band op met de kinderen. Ik vloog van hot naar her: les geven op school, muziekiesje hier, gymlesje daar. Tussendoor trainde ik. Vanwege mijn bijbaantje bij Wally's Mode in Stiphout volgde ik in Eindhoven een mannequincursus. Toen exa men werd afgenomen van honderd meiden werd ik nog eerste ook. Dat is de aanzet geweest tot verder modellen werk. Nadat ik me had ingeschreven bij modellenbureaus in Eindhoven en Amsterdam, ging het balletje rollen en had ik al snel veel werk. Gemiddeld vier opdrachten per week. Vanaf mijn woning in Mierlo-Hout reed ik vaak op en neer naar Amsterdam." Roddels in Stiphout beweren dat je viel op rijke man nen. „Dat ik naar Amsterdam vertrokken ben, heeft met mijn toenmalige vriend te maken die in Haarlem woonde. Niks rijke meneer, allemaal geklets, gewoon voor mijn werk. Natuurlijk verdiende het modellenwerk goed. En ja, ik vond Amsterdam een heerlijke stad om te verblijven. Mis schien zat het erin dat ik Stiphout wilde ontgroeien, maar toch beschouw ik mezelf als laatbloeier. Model hoor je ei genlijk al op veel jongere leeftijd te worden, maar ik heb een hele jonge uitstraling, veel gesport en nooit gerookt, dat scheelt. Ik heb ook nog jaren als styliste gewerkt, naast mijn modellenwerk." Werd je aangetrokken door het glamourwereldje? „Ik was erg gedreven als model en heb keihard gewerkt. Het glamourwereldje bestaat voor mijn part niet. Misschien kun je zeggen dat er meer glamour in mijzelf zit dan in het modellenvak. Die uitstraling heb ik wel. Ik heb aantrekkelij ke opdrachten gehad. Ik reisde vaak en het belangrijkste: ik vond en vind het nog steeds interessant om vele mensen te ontmoeten. Wim (Willem Endstra, red.) heb ik ontmoet toen ik op zoek was naar een andere woonruimte. Een vriendin kende Wims broer en zodoende werd ik geïntro duceerd bij Wim." Viel je op hem omdat hij charmant en/of rijk was? „Hij was eigenlijk helemaal mijn type niet, maar hij heeft er gewoon alles aan gedaan om mij het hof te maken. Hij pro beerde me op allerlei manieren in de watten te leggen, en zo simpel als het is: na een paar maanden is het hem ge woon gelukt. Natuurlijk viel ik op een gegeven moment ook op hem. Hij was erg charmant en behulpzaam. Wat ik bewonderde, was dat hij veel wist en eigenlijk overal ver stand van had. In die tijd wist ik niet dat hij rijk was en ik geloof dat het ook wel meeviel. Hij handelde er niet naar en was geen type om met mooie spullen te pochen. Eigenlijk is Wim pas echt veel geld gaan verdienen in de tijd dat wij sa men waren, in het onroerend goed." Volgens het boek 'Stille Willem' van Vrij Neder land-journalist Lensink beschouwde Endstra je als zijn 'trophy wife', zijn grootste verovering in een reeks vriendinnen die hij er, vaak gelijktijdig, op nahield. „Nou, dat zijn niet de woorden van Wim geweest. Mis schien was ik wel zijn mooiste verovering. Wat is daar mis mee? Hij was gewoon tot over zijn oren verliefd op mij. Ik heb niet alleen een buitenkant! Ik ben leuk gezelschap en heb vele capaciteiten. Ik had mede door mijn werkzaamhe den al behoorlijk wat te melden. Echt iets waar mannen op Anita Schuts was de levenspartner van de in 2004 doodgeschoten Amsterdamse vastgoedmagnaat Willem Endstra. Een ontmoeting en een gesprek houdt ze af. Wel is ze bereid schriftelijk vragen te beantwoorden, waarbij ze zich laat begeleiden door juridisch adviseurs. „Tot mijn grote ergernis dicht men mij ten onrechte al gauw een betrokkenheid in deze zaak toe." door Peter van Vlerken foto Patricia Steur Anita Schuts in september 2006 vallen, al is dat mooi zijn natuurlijk meegenomen." Familieleden van Endstra noemen zijn vriendinnen kooplustige 'golddiggers'. „Wim heeft dat niet over mij ge zegd. Dat hebben de media ervan gemaakt, omdat Wim het altijd een grapje vond het over 'de zwarte band winkelen' te hebben. Ik zal je een geheim verklappen: ik haat winkelen, zeker nu ik al bijna dertien jaar mijn eigen damesmodewin kel in de P.C. Hooftstraat heb. Na de hele dag in de winkel te hebben gestaan, ga je niet nog eens gezellig shoppen. Wel vonden we het leuk om in het buitenland te winkelen, een dagje dan. Wim bracht meestal wat moois voor mij mee als hij op reis was geweest. Ik vond dat lief en het was echt al tijd goed." Citaat van een familielid: 'Ze moest altijd het duurste en het beste. Als er weer een nieuw klokje van Cartier was, zo eentje in de suikerpot gedoopt, zeurde ze tot ze haar zin kreeg.' „Absolute onzin. Toen ik Wim leerde kennen, gaf ik niets om sieraden. Hij kwam zelf altijd met dingen aan zetten. Wim was een echte gever. Tijdens onze relatie ver wende hij ook de andere moeders van zijn kinderen, zeg maar. Misschien voelde hij zich schuldig en probeerde het goed te maken met geschenken. Ik denk dat dat soort uit spraken veel met jaloezie te maken heeft." Hinderde het je niet dat Endstra met meerdere vrouwen tegelijk een relatie had? „Natuurlijk was dat vreselijk. Al gauw werd gezegd: dan ga je toch bij hem weg... Als het zo simpel was geweest, had ik dat gedaan. Het is een pijnlijke privéaangelegenheid, waar ik weinig over kwijt wil. Ook vind ik het niet leuk voor mijn dochter. Waarom zou ik de vuile was buiten hangen? Bovendien heb ik geen zin om Wim een trap na te geven nu hij er niet meer is." Lensink beschrijft je relatie met Endstra op zijn zachtst gezegd als getroebleerd door wederzijdse jaloezie? „Lensink heb ik nooit willen spreken. Hij citeert blijkbaar alleen maar eenzijdige, onbetrouwbare bronnen die heel vervelend zijn voor mij en een eigen leven gaan leiden. Wim had geen reden jaloers te zijn op mij. Ik had geen inte resse in andere mannen. Wel was hij bang mij kwijt te ra ken. Hij was onzeker in dat opzicht en zocht, denk ik, een soort bevestiging bij andere vrouwen. Dat was het enige waar hij en ik ruzie over hadden. Dat is zo gek toch niet?" Endstra had nog vier kinderen bij twee andere vriendin nen. Stond dat een goed vaderschap niet in de weg? „Nee. Onze dochter Eva is in 1997 geboren. We hadden al een tijdje een relatie. Het was een fijne, rustige periode toen. Alles klopte. Daarom is ze ook geboren, uit liefde. Wim was begaan met al zijn kinderen, hoewel ik moet toe geven dat Eva zijn oogappeltje was. We waren samen be gaan met de andere kinderen. Ze kwamen regelmatig bij ons thuis over de vloer." Hoe begon je te merken dat Endstra banden had met onderwereldfiguren als Holleeder, Mieremet en Klep per? „Wim was niet zo'n prater, wat wel eens irritant kon zijn. Maar daar praatte hij zeker niet over. Over de onroerendgoedzaken ving ik wel eens wat op tij dens zakendiners. Ik nam kennis van een artikel van Tele graaf-journalist John van den Heuvel: 'Bankier van de on derwereld'. Ik wist niet wat er gaande was." Een beetje psychologie: veel vrouwen schijnen dat span nend te vinden. Jij? „Sorry hoor, ik vind er niets span nends aan. Het zijn absoluut mijn types niet en ik be schouw mezelf niet als een 'thrillseeker'. Ik ben daar te intel ligent en te nuchter voor." Maar je vloog wel voor een weekje vakantie naar Aruba samen met Endstra, Holleeder en Maaike Dijkhuis, je boezemvriendin? „We zijn inderdaad naar Aruba gevlogen. Maaike beschouw ik niet als een vriendin, laat staan als een boezemvriendin." Je hebt aan de politie verklaard dat je door Endstra op zeker ogenblik 'als het ware ontvoerd was in je eigen huis' en gedwongen werd geld te tellen van dubieuze herkomst. Was dat voor jou de eyeopener dat hij inder daad 'bankier van de onderwereld' was? „Nee, dat heeft er niets mee te maken. Dat dateert uit begin jaren negentig. Wim kende toen Holleeder niet eens. Het was een privékwestie en had verder niets met de zaak die nu loopt te maken." Je hebt ook verklaard dat Endstra door Holleeder werd afgeperst en dat jij hem een paar keer grote sommen geld hebt moeten overhandigen. „Een keer heb ik namens Wim aan Holleeder geld overhan digd. De andere keer was er een overboeking via de bank. De vraag is echter of dat voor Holleeder bestemd was." Voor zijn dood is je relatie met Endstra beëindigd. Waarom? „Mijn relatie met Wim was helemaal niet beëin digd. Wim woonde in onze flat in IJmuiden. Daar voelde hij zich veiliger. Ik verbleef met mijn dochter in onze wo ning in Amsterdam. Ik zag Wim vrijwel iedere ochtend. We ontbeten samen en dan bracht hij onze dochter naar school. Eerlijk gezegd vond ik dat op dat moment prima zo. We kregen op die manier rust in onze relatie. Hij vond het ook veiliger voor ons." Hoe heb je de moord op Endstra beleefd? „Tja, hoe be leef je dat? Dat kun je niet beschrijven. Het was ongeloof. Ik trilde helemaal en was vreselijk in de war. Op dit moment zitten mijn dochter en ik er nog middenin en het komt na drieënhalf jaar nog steeds onwerkelijk over. Laat ik het maar een boze droom noemen." Er hebben in de Amsterdamse onderwereld meer liqui daties plaatsgevonden. Vrees je voor je eigen leven? „Deze mensen hebben waarschijnlijk echt te maken gehad met het hele gebeuren. Dat ik de partner van Wim was, wil niet zeggen dat ik erbij betrokken ben. Ik heb nooit iets met hen te maken gehad, gelukkig. Daar heeft Wim mij in we zen voor behoed. Hem kennende, heel bewust." Voel je je de weduwe Endstra? „Een vreemde vraag. Als je veertien jaar samen bent, dan ben je toch gewoon zijn vrouw. Dat boterbriefje vonden wij niet belangrijk. Zo zag hij dat zelf ook. Aan relaties stelde hij mij voor met: dit is mijn vrouw Anita."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 93