Buitenland Grensdorpen willen emigreren naar 'Duits Italië' I flS tiBBSS NACHTELIJKE AFSLUITINGEN VLAKETUNNEL A58 Berlusconi is vrijgesproken Primaatsoorten vaak bedreigd 8 Zaterdag 27 oktober 2007 PZC Deel Italiaanse Alpen zoekt aansluiting bij autonome regio's. door onze correspondent Eelco van der Linden ROME - Het gras bij de buurman is altijd groener, maar dat gezegde wordt in het noorden van Italië wel heel letterlijk genomen. Hon derd grensdorpen in de regio Vene- to willen 'emigreren' naar provin cies waar Duits wordt gesproken, de treinen op tijd rijden en min der bemoeienis is van de Italiaan se hoofdstad Rome. „Op deze manier houden we niets over." President Giancarlo Galan van de regio Veneto was woest toen ook wintersportparel Cortina d'Ampezzo aankondigde zijn regio te willen verlaten. Via een referendum hoopt Corti na d'Ampezzo zich aan te sluiten bij het naburige Alto Adige, ook wel Süd Tirol genaamd. President Galan heeft hemel en aarde bewo gen, maar hij moet vanuit zijn pa leis in Venetië toezien hoe morgen in Cortina d'Ampezzo wordt ge stemd over afscheiding. Wat is er gaande in de Italiaanse Alpen? Sinds in 2001 de grondwet werd aangepast en gemeenten het recht op een soort zelfbeschikking kregen, zijn al drie dorpen uit de regio Veneto gestapt en staan hon derd anderen te trappelen om dat voorbeeld te volgen. Het beloofde land heet Trentino-Alto Adige en het tegen de grens met Slovenië ge legen Friuli Venezia-Giulia. Beide regio's hebben een 'speciaal statuut', dat meer autonomie ga randeert maar ook bescherming van de eigen talen en cultuur. Het moest helpen om na beide wereld oorlogen de grote spanningen weg te nemen met de Italiaanse staat. Trentino-Alto Adige kwam als Süd Tirol na de Eerste Wereldoorlog bij Italië, net als het oostelijk deel van Friuli Venezia-Giulia, waarvan de definitieve grenzen in 1975 wer den vastgelegd. Weegt anno 2007 de culturele identiteit nog zo zwaar? De burge meester van Cortina d'Ampezzo, Giacomo Giacobbi, zweert dat het hem en zijn zesduizend medebur gers gaat om het rechtzetten van een historische vergissing. Hij wil het volk van de Ladijnen (35.000 zielen) verenigen. „We zijn vijf honderd jaar deel geweest van Oos tenrijk, in 1918 Italianen gewor den, maar na de Tweede Wereld oorlog gescheiden van de andere Ladijnse gemeenten, die nu bij Al- 'Het gaat natuurlijk gewoon om geld, want in Bolzano is veel meer welvaart' to Adige horen", aldus de burge meester. In tegenstelling tot voorgaande ja ren is er aan 'Duitse kant' geen be zwaar tegen de opname van de 'vluchtelingen' uit de regio Veneto. Luis Durnwalder, president van de provincie Bolzano, veruit de rijk ste regio van Italië, zei zelfs de 'La dijnse broeders' met open armen te zullen ontvangen. Hij bestem pelde Cortina d'Ampezzo als een 'grote vis', doelend op de economi sche potentie van het stadje en de faam als lustoord voor de rijken der aarde. In de regio Veneto, maar ook in Rome, gelooft men helemaal niet in het culturele argument. Het gaat natuurlijk gewoon om geld, want in Bolzano is veel meer wel vaart en zijn de belastingen lager, terwijl voorzieningen en infra structuur veel beter zijn en de bu reaucratie er functioneert. De kwaliteitskrant Sole 24 Ore om schreef de kwestie als 'cruciaal en van nationaal belang', omdat deze direct raakt aan wat de noordelijke helft van Italië ambieert: een vorm van fiscale autonomie. In de regio Veneto is er nu een vreemd soort kortsluiting. Het re gionale bestuur, met daarin de se paratistische Lega Nord die altijd voor 'fiscaal federalisme' heeft ge vochten, ziet zich op eigen terrein verslagen worden. President Galan hekelt Durnwal der, president van de provincie Bolzano, en de dorpen die 'vertrek ken' maar ook het getreuzel van Rome, dat al tien jaar belooft fis caal federalisme in te voeren. Want Galan wil eigenlijk gewoon dat Veneto ook een 'speciaal sta tuut' krijgt. Voor een keer is Rome het eens met de kritiek van Galan en de Le ga Nord. Men ziet zelfs een 'gevaar lijke onthechtende tendens'. In de zojuist gepresenteerde begroting is daarom 25 miljoen euro gereser veerd voor 'zones die grenzen aan autonome regio's'. De vraag is of dat de kiezers in Cor tina d'Ampezzo op andere gedach ten zal brengen. De krant La Re- pubblica denkt van niet: „Maan dag zal Veneto wakker worden en ontdekken geen bergen meer te hebben en alleen nog een laagvlak te te zijn." 1 I -N 1 A K I Je vindt de auto die ie zoekt Pearyweg 6, Goes, 0113-561812 www.autovermeulen.nl ROME - Het Italiaanse hoogge rechtshof heeft gisteren de ex-pre mier Silvio Berlusconi definitief vrijgesproken in een belangrijke corruptiezaak. Hij was aange klaagd voor het omkopen van rech ters in de jaren tachtig. Het vonnis bevestigd de vrijspraak van het ge rechtshof in Milaan in april. Een la gere rechtbank had Berlusconi in 2004 vrijgesproken. Als premier liet hij daarna een wet afkondig den om te voorkomen dat justitie in beroep kon gaan tegen het oor deel. Maar het hoogste gerechtshof verklaarde dat ongrondwettelijk. HAINAN - Bijna een derde deel van de primaatsoorten in de wereld wordt bedreigd met uitsterven. Dat is de conclusie van een rap port dat de milieuorganisatie Inter national Primatological Society (IPS) gisteren in het Chinese Hai nan heeft gepresenteerd. Primaten zijn hoog ontwikkelde zoogdieren, waartoe ook de mens behoort. In totaal zijn er 230 soor ten. Wetenschappers waarschu wen al decennia voor het uitster ven van diersoorten. Maar onder zoekers in dit rapport zeggen zich vooral zorgen te maken om een aantal apensoorten, omdat zij zo dicht bij de mens staan. Volgens de onderzoekers is het vooral slecht gesteld met Hainan gibbon in China en de Miss Waldron's rode franjeaap (of Miss Waldron's rode colobusaap) in Ivoorkust. Apensoorten in Azië worden vooral met uitsterven be dreigd als gevolg van ontbossing en jacht. maandag 29 oktober 19.30 uur tot en met dinsdag 30 oktober 06.00 uur (noordbuis) dinsdag 30 oktober 19.30 uur tot en met woensdag 31 oktober 06.00 uur (zuidbuis) Rijkswaterstaat voert werkzaamheden uit aan de A58 in de Vlaketunnel. Maandagnacht 29 oktober is de noordbuis afgesloten voor alle verkeer vanuit Bergen op Zoom richting Goes. Dinsdagnacht 30 oktober is de zuidbuis afgesloten voor alle verkeer vanuit Goes richting Bergen op Zoom. Alle werkzaamheden vinden plaats van 19.30 uur tot 06.00 uur. Verkeer wordt omgeleid. Houd rekening met een langere reistijd. OMLEIDINGSROUTES Noordbuis: maandagnacht 29 oktober Verkeer vanuit Bergen op Zoom richting Goes wordt omgeleid over de N289 tussen aansluiting Yerseke (33) en 's-Gravenpolder (35). Zuidbuis: dinsdagnacht 30 oktober Verkeer vanuit Goes richting Bergen op Zoom wordt omgeleid over de N289 tussen 's-Gravenpolder (35) en Yerseke (33). Rijkswaterstaat voert ook in de nacht van woensdag 31 oktober 19.30 uur tot en met donderdag 1 november 06.00 uur werkzaamheden uit. Tijdens deze nacht is de A58 tussen aansluiting Yerseke (33) en aansluiting Rilland (31) afgesloten voor alle verkeer richting Bergen op Zoom. Gele borden ter plaatse geven de omleidingsroutes aan. Bij ongunstige weersomstandigheden kunnen de werkzaamheden worden uitgesteld. Rijkswaterstaat is de uitvoeringsorganisatie van het ministerie van Verkeer en Waterstaat die zorgt dat verkeer en water op de nationale netwerken kunnen stromen en die werkt aan droge voeten en voldoende schoon water, www.rijkswaterstaat.nl Rijkswaterstaat nederland moet door. vanAnaarBeier INFORMATIE: WWW.VANANAARBETER.NL - TELETEKST - RADIO - TELEFOON 0800-8005 (GRATIS) Wmm 59 S afgesloten route

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 8