Als de dood voor Neelies 4 trustbus ters' v12 Zaterdag 27 oktober 2007 PZC Neelie Kroes, de Nederlandse eurocommissaris voor Mededinging. Het zijn keurige, goed opgeleide en beleefde dames en heren. Ze dragen geen wapens, ze mogen niet afluisteren en geen verhoren afnemen. Toch zijn veel grote Europese bedrijven als de dood voor ze. De ruim zeventig medewerkers van de anti-kartelafdeling van Europees commissaris Neelie Kroes, de zogeheten trustbusters, delen jaarlijks voor miljarden aan boetes uit aan bedrijven die zich schuldig hebben gemaakt aan kartelvorming. door Hans Gertsen foto GPD Er is bij de Europese Commissie geen clubje mensen te vinden dat met zoveel geheimzinnig heid is omgeven. Neelies trust busters, de specialisten die kar tels van bedrijven moeten kraken, hullen zich in een volledig stilzwijgen. Wie zijn ze en hoe gaan ze te werk? Wie op informatie of anekdotes over hen uit is, komt bij de Europese Commissie aan het verkeerde adres. „We hebben niets te verbergen, maar deze mensen werken aan zaken waarbij tientallen of soms zelfs honderden miljoenen euro's op het spel staan. Ze moeten hun werk in alle rust en anonimiteit kunnen doen zonder het ge vaar te lopen dat ze onder druk komen te staan van de betrokken bedrijven", legt Jo nathan Todd, de woordvoerder van Neelie Kroes, de Nederlandse eurocommissaris voor Mededinging, uit. Kroes voert sinds haar aantreden in 2005 een keiharde strijd tegen bedrijven die zich schuldig maken aan kartelvorming. De reden is duidelijk. Kartels verdelen on derling de markt en maken prijsafspraken, waardoor consumenten en overheden te veel betalen voor hun producten en ande re bedrijven uit de markt worden gedrukt. „Het is slecht voor de consument, voor de concurrentie en voor de economie in haar geheel. Bedrijven die onderling dit soort afspraken maken, innoveren niet", bena drukt Kroes telkens als er weer een kartel is opgerold door haar trustbusters. Dat gebeurt met de regelmaat van de klok. Sinds 2005 alleen al heeft Brussel bedrij ven die in de fout zijn gegaan voor meer dan vijf miljard euro beboet. De hoogste boete ooit, 479 miljoen euro, ging dit jaar naar het Duitse ThyssenKrupp, dat zich schuldig had gemaakt aan kartelvorming in de liften- en roltrappenbranche. De Nederlandse brouwer Heineken staat op plaats acht in de top tien van hoogste boetes die Brussel sinds 1969 heeft opge legd. Heineken, dat de zaak overigens nog aanvecht bij het Europese Hof van Justitie, kreeg in april dit jaar een boete van ruim 219 miljoen euro aan de broek omdat het samen met Bavaria, Grolsch en het Bel gische InBev een kartel zou hebben ge vormd op de Nederlandse biermarkt De brouwers verdeelden volgens Kroes onder ling de markt. Zij maakten afspraken over minimumprijzen voor supermakten en de horeca. Bierdrinkers hebben jarenlang te veel betaald voor hun pilsje. Dat de relatief kleine anti-trustafdeling van de Europese Commissie het met suc ces opneemt tegen vaak heel grote bedrij ven die er vrijwel alles aan doen om kartel afspraken geheim te houden, heeft te ma ken met het 'spijtoptantenbeleid' van Kroes. Dat houdt in dat bedrijven die zich schuldig hebben gemaakt aan kartelvor ming, de forse boete die hen boven het hoofd hangt, kunnen ontlopen door alles op te biechten en de overige karteldeelne mers erbij te lappen. Zo kwam InBev er in tegenstelling tot Heineken, Grolsch en Ba varia zonder boete vanaf omdat dat bedrijf het bestaan van het bierkartel bij Kroes' ambtenaren aangaf en bewijzen overlegde. Zodra een bedrijf bij de trustbusters de ei gen zonden opbiecht, komt de machinerie in hoog tempo op gang. Om te voorko men dat de andere deelnemers aan een kar tel er lucht van krijgen dat Kroes' ambtena ren hen op de korrel hebben en de kans krijgen bewijzen te vernietigen, worden er zo snel mogelijk invallen en huiszoekin gen gedaan bij alle betrokkenen. Teams van een stuk of vijf medewerkers van Kroes, onder wie accountants, juristen en informatici, vallen dan vergezeld van twee of drie collega's van nationale mededin gingsautoriteiten en onder bescherming van de politie, binnen bij verdachte bedrij- Top tien van boetes De hoogste kartelboetes die Brussel sinds 1969 heeft opgelegd: 1. ThyssenKrupp (2007) liften en roltrappen, 479.669.850 euro 2. Hoffmann-La Roche (2001) vitamines, 462.000.000 euro 3. Siemens (2007) schakelsystemen, 396.562.500 euro 4. Eni (2006) synthetisch rubbe,r 272.250.000 euro 5. Lafarge (2002) gipsplaten, 249.600.000 euro 6. BASF (2001) vitamines, 236.845.000 euro 7. Otis (2007) liften en roltrappen, 224.932.950 euro 8. Heineken (2007) Nederlandse biermarkt, 219.275.000 euro 9. Arkema (2006) metacrylaten, 219.131.250 euro 10. Solvay (2006) waterstofperoxide, 167.062.000 euro ven. Zij gaan op zoek naar schriftelijke be wijzen. Die vinden ze vrijwel altijd, on danks pogingen van bedrijven om die te verdoezelen. „Het is wel eens voorgeko men dat er bij vier van de vijf bedrijven die we verdachten, geen enkel spoor te vin den was. Helemaal niets. Gelukkig kwa men we ergens bij het vijfde bedrijf een vergeten schoenendoos vol aantekeningen en bewijzen tegen, waardoor ze er toch al lemaal gloeiend bij waren." Als de trustbusters genoeg aanwijzingen hebben om tot invallen over te gaan, ge beurt dat in het grootste geheim. Zo wei nig mogelijk mensen zijn op de hoogte om uitlekken te voorkomen. Zelfs Kroes weet nooit op voorhand dat haar mensen er gens een inval gaan doen. Dat kan tot pikante situaties lei den, zoals Karei van Miert, een voorganger van Kroes, eens aan den lijve ondervond. Van Miert zat, naar verluidt, tijdens een werk bezoek koffie te drinken met de topman van een Nederlandse bierbrouwerij in diens werkkamer. Midden in het gesprek kwamen medewerkers van de brouwerij in paniek het kantoor van de topman bin nen met de melding dat medewerkers van Van Miert een inval hadden gedaan en de administratie aan het doorspitten waren. Waarop Van Miert het bezoek schielijk af brak en via de achterdeur vertrok. De ruim zeventig medewerkers die Kroes beschikbaar heeft voor kartelzaken zijn stuk voor stuk hoogopgeleide mensen. Eco nomen en juristen zijn in de meerderheid, maar er zijn ook andere specialismen in huis. „In principe hebben we alle deskun digheid om zaken tot een goed einde te kunnen brengen", zo heet het. De trustbusters zijn er trots op dat ze in vrij wel alle gevallen ook door het Europese Hof van Justitie in het gelijk zijn gesteld. In een enkel geval verlaagden de rechters de boete enigszins, maar geen enkel bedrijf wist een beroepszaak geheel te winnen. Dat de trustbusters de afgelopen jaren al meer dan vijf miljard euro aan boetes heb ben verdiend - het geld vloeit in de EU-kas en wordt in mindering gebracht op de contributie van de lidstaten - is op zich geen reden om trots te zijn, zo stelt men in Brussel. „Het gaat ons niet om die boetes. Die zijn bijzaak. Het gaat erom dat consumenten en bedrijfsleven weten dat we hard optreden tegen bedrijven die de werking van de interne markt verstoren." Met enige schroom wil een insider wel toe geven dat hij trots is op het werk van de trustbusters. „Het is spannend. Je bent vaak als een soort detective bezig om stukjes van een enorme puzzel in elkaar te passen. Als dat lukt, geeft dat veel voldoening."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 84