Buitenland I ht- Turkse invasie in Irak lijkt op handen Russische president ziet nieuwe Cuba-crisis Doelwit Israël in Syrië 'verdwenen' V m Dé doorbraak in scherpte en comfort de kijkkamer 'Marine verkocht navigatiekaarten aan drugshazen' 02 Zeker negen doden en zestig gewonden bij branden Californië PZC Zaterdag 27 oktober 2007 7 X f V- J- t WASHINGTON - Het vermoedelijke doelwit van Israëlische ge- de BBC gisteren bericht. De Isis heeft satellietbeelden van Juist het feit dat de vernielde restanten van het gebombardeer- vechtsvliegtuigen die in september in Syrië een bombarde- voor (I) en na (r) het bombardement dat op 6 september de gebouw compleet verwijderd zijn, versterkt bij Isis het ver- ment uitvoerden, is in zijn geheel verdwenen. plaatsvond. Op de beelden van 24 oktober is te zien dat het moeden dat Syrië bezig was met behulp van Noord-Korea een Dat blijkt uit recente satellietbeelden, aldus het Amerikaanse complex in zijn geheel van de aardbodem verdwenen lijkt te nucleaire reactor te bouwen. Institute for Science and International Security (Isis). Dat heeft zijn. foto DigitalGlobe/AP Ontdek i.Scription® brillenglazen van ZEISS Segeersstraat 35 Middelburg zondag en maandag gesloten BOGOTA - De Nederlandse justitie onderzoekt of de Koninklijke Mari ne betrokken is bij het verkopen van navigatiekaarten aan de Co lombiaanse drugsmaffia. Dat meldt het Colombiaanse weekblad Semana. De kaarten maken het voor de drugsmaffia mogelijk om patrouil levaartuigen in de Caribische Zee, waaronder Nederlandse schepen, te ontwijken. „Voor zover wij kun nen nagaan klopt dat bericht niet", reageert een woordvoerder van de marine. De Colombiaanse justitie doet al langer onderzoek naar infiltratie van de drugsmaffia in de Colombiaanse marine. Vol gens Semana onderzoeken ook de Verenigde Staten, Mexico en Groot-Brittannië hun marine. Extra troepen naar grensgebied na vruchteloos overleg. ANKARA - Ondanks crisisoverleg tussen Turkije en Irak om een Turkse invasie in noorden van Irak af te wenden, hebben de Tur ken de strijdbijl opgegraven. Het land met de op een na grootste krijgsmacht van de Navo heeft honderdduizend militairen bij de grens gestationeerd en voert al ge vechten uit in het grensgebied. Van een complete Turkse invasie is nog geen sprake. De Iraakse regering overlegde in Ankara met de Turkse regering en Amerikaanse afgevaardigden. Tur kije dreigt het noorden van Irak binnen te vallen om de bases van de Koerdische Arbeiderspartij PKK te vernietigen. Waarnemers me nen dat deze gespreksronde wel eens de laatste kans zou kunnen zijn om een inval af te wenden. Turkije kan zich vooralsnog niet vinden in de voorstellen van Iraak se kant. Zo wil Turkije dat Irak en de Verenigde Staten alle Turkse PKK-strijders uitlevert aan Turkije. De Turkse regering staat onder he vige druk van haar eigen bevol king om in te grijpen tegen de Koerdische strijders. Die hebben al verscheidene dodelijke aanvallen uitgevoerd op het Turkse leger. Ook houden de strijders enkele mi litairen gevangen. De Verenigde Staten hebben er bij Turkije op aangedrongen toch niet aan te vallen, omdat dit de regio zou destabiliseren. Ook Irak wil een vreedzame oplossing. Het land wil zelf de kampen van de Koerdische onafhankelijkheidsstrij ders aanpakken. Ankara twijfelt echter of Irak bekwaam genoeg is om de rebellen te verdrijven. Ondanks dat de Amerikanen Tur kije steun hebben beloofd, lijken de Turken er in een gewapende strijd alleen voor te staan. De hoogste Amerikaanse militaire be velhebber in het noorden van Irak, generaal-majoor Benjamin Mixon, verklaarde dat zijn troepen 'abso luut niets' zullen ondernemen te gen de rebellen. „De drie noordelij ke provincies van Irak staan onder controle van de Koerdische provin- Een Turkse invasie in noorden van Irak lijkt aanstaande. Over leg tussen beide landen bleef zonder resultaat. De Turkse troe penmacht langs de grens groeit. ciale regering en ik heb geen in structies gekregen in het grensge bied op te treden", aldus Mixon. Terwijl de verschillende afgevaar digden een inval probeerden te voorkomen, gingen de gevechten in het grensgebied gewoon door. Turkse helikopters vielen kampen van de Koerdische Arbeiderspartij PKK aan. Zeker vijf kleine dorpjes in het noorden van Irak zijn ge bombardeerd, beweert de burge meester van het plaatsje Begova. „De Turken gedragen zich als Sad dam Hoessein. Ze bombarderen ons en jagen ons weg", zei een bo ze man, die het dorpje Nezuri was ontvlucht vanwege Turkse aanval len. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Condoleezza Ri ce, gaat volgende week naar Anka ra in een ultieme poging de span ningen tussen Turkije en Irak te verminderen. De PKK voert al sinds 1984 een se paratistische strijd in het zuidoos ten van Turkije, die al aan 37.000 mensen het leven heeft gekost. De Koerden die verspreid over Tur kije, Syrië en Irak wonen, willen een eigen staat. In Irak hebben zij in het noorden al jaren vergaande autonomie. MAFRA - De Amerikaanse plannen om een antiraketsysteem in Polen en Tsjechië te installeren kunnen leiden tot een nieuwe Cuba-crisis. Dat heeft de Russische president Poetin gezegd. In 1962 leidde de installatie van Russische kernraketten op Cuba vlak bij de Verenigde Staten bijna tot een Derde Wereldoorlog. Poetin maakte zijn opmerkingen na afloop van een EU-Ruslandtop in Mafra (Portugal). De Russen zijn fel tegen het plan van een antiraketsysteem. Poetin erkende wel dat de relatie tussen Rusland, de EU en de VS gewij zigd is. De Russische president maakte bekend dat Moskou heeft voorgesteld een informatiecen trum voor raketlanceringen in Brussel te vestigen. Gedetineerden ingezet bij verwijderen van brandbaar materiaal. LOS ANGELES - Het dodental als ge volg van de bosbranden in de Amerikaanse staat Californië is op gelopen tot zeker negen. Meer dan zestig mensen raakten gewond. Naar verwachting kunnen de meeste geëvacueerde Californiërs dit weekeinde naar huis terugke ren. Een half miljoen mensen wer den geëvacueerd en zeker 1400 hui zen zijn verwoest door de bran den. Een verzekeringsmaatschappij schat dat er voor 900 miljoen tot 1,6 miljard dollar (600 miljoen tot 1,1 miljard euro) aan verzekerde schade is. Een recordaantal gedetineerden strijdt mee tegen de bosbranden. Van de 9000 mensen die het vuur proberen te doven is maar liefst een derde afkomstig uit gevange nissen. Ze worden, met instem ming van professionele brandweer lieden, vooral ingezet om brand baar materiaal te verwijderen voor dat het vuur er vat op kan krijgen. De gevangenen zwoegen in de ver zengde hitte om strafverminde ring te verdienen. „Het is lood zwaar werk, het zwaarste dat ik ooit deed. Maar het zorgt voor zes maanden strafvermindering", al dus Tonya Randall Evans die 5,5 jaar cel kreeg voor drugshandel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7