Kramer duldt nog geen tegenspraak Negende plaats Wüst streekt schril af Marjet van der Graaff bij prestaties van haar ploeggenotes verdient een tourkaart 45 46 Zaterdag 27 oktober 2007 Fries wint 5000 meter, ploeggenoot Verheijen wordt weer tweede. door Eric de Jager heerenveen - Het nieuwe schaats seizoen is gisteravond in Heeren veen begonnen waar het vorige eindigde: met Sven Kramer ver voor op de rest. De 21-jarige Fries won bij de NK afstanden goud op de vijf kilometer. Ploegmaat Carl Verheijen werd - ook als vanouds - tweede. Kramer liet er vanaf het eerste rondje geen misverstand over be staan wie de kampioen is: hij zette de snelste openingstijd op de klok. Vervolgens veroordeelde hij zijn di recte tegenstander Brigt Rykkje zonder al te grote inspanning tot een eenzaame race, ruim een hal ve baan achter de groene TVM- schicht. Ook Bob de Jong, die voor de eer ste belangrijke wedstrijd van het seizoen een aanval op toppers als Sven Kramer en Carl Verheijen had aangekondigd, kreeg zijn riva len gisteren niet in het vizier. Hij gaf met 6.31,58 zeven seconden toe op Kramer (6.24,51) en vijf op Ver heijen (6.26,54). De tijd was wel goed voor de vijfde plaats en daar mee voor het laatste deelnamebe wijs voor de komende wereldbe kerwedstrijden. Kramer en Verheijen hadden zich daar, dankzij hun goede prestaties tijdens het WK afstanden (eerste en derde) en de wereldbekerreeks (eerste en tweede) van de vorige jaargang, al van verzekerd. Wouter Olde Heuvel schaarde zich bij hen en zorgde met zijn bronzen plak meteen al weer voor het eerste vol ledige TVM-podium van het prille seizoen. Achter dat 'vertrouwde' succes was er een welkome opsteker voor de Telfort-ploeg van Ingrid Paul. Tom Prinsen, die een paar weken geleden na een turbulente rond vlucht tijdens de teampresentatie nog lijkbleek en zonder maagin houd met zijn ploeggenoten op het podium stond, had gister Jean Philip Becht wil ook tegen Hoek laten zien dat hij kan scoren Tip? sport@pzc.nl Vertrek Martin Jol bij Tottenham Hotspur was onvermijdelijk foto Vincent Jannink/ANP we ook niet met denderende tij den." Kramer had wel moeite met het ijs, dat volgens hem beter geschikt was voor de korte afstanden. „Zie de vele persoonlijke records op de 500 meter. In het begin gaat het vrij makkelijk, maar 11a drie kilo meter ontplof je. Ie komt niet in de ontspannen houding die nodig is voor de vijf kilometer." avond weer een gezonde blos op zijn wangen. De vierde plaats van Prinsen lever de hem ook een startbewijs voor de eerste serie wereldbekerwed- 1^ Nederlands kampioen Sven Kra- mer en nummer twee Carl Ver heijen reageren laconiek op hun ogenschijnlijk eenvoudige races op de 5000 meter. strijden op. Een prestatie die wel kom was bij de geplaagde ploeg, die deze week Stefan Groothuis voor een paar maanden kwijtraak te na een trainingsongeluk met zijn schaats en waar oud-kam pioen Jan Bos gisteravond op de 500 meter sprint net naast een we- reldbekerplek greep. Kramer en Verheijen reageerden la coniek op hun ogenschijnlijk een voudige races. „De tijden verbaas den mij toch nog, omdat we er be wust voor hadden gekozen nog niet helemaal wedstrijdfit te zijn", zei Verheijen. „De prijzen worden straks pas verdeeld." De trainingsvermoeidheid had ook op Kramer geen grip. „Die cal culeer je in. Dit is zeker geen slecht begin, wel voor verbetering vatbaar, maar vorig jaar begonnen Sven Kramer is geconcentreerd op weg naar prolongatie van zijn Nederlandse titel op de 5000 meter. Eindelijk Nederlandse titel Annette Gerritsen en Jan Smeekens. door Maarten van Helvoirt heerenveen - Ze zaten er al een poosje tegenaan te hikken, maar gisteren werden ze in Heerenveen dan echt Nederlands kampioen op de 500 meter: Annette Gerritsen en Jan Smeekens. Gerritsen was in het voorseizoen al de snelste op de 500 meter en won vorig seizoen al een wereldbe kerwedstrijd op de kortste afstand, lan Smeekens, een sprinter pur sang, was de topfavoriet bij de mannen. Gerritsen is de laatste ja ren een sprinter geworden. De fo cus ligt bij de vrouwen van haar ploeg, die van DSB, op het kortere werk. Ze bezetten gedrieën het po dium bij het NK afstanden op de 500 meter: Gerritsen stond in het midden, Margot Boer werd twee de en Marianne Timmer derde. De negende plaats van Ireen Wüst stak nogal schril bij af bij het drie tal. Wüst had gehoopt zich met een plaats bij de beste vijf te verze keren van een startbewijs voor. de Annette Gerritsen en Jan Smeek- ens pakken in Heerenveen hun eerste Nederlandse titel. Ireen Wüst eindigt enigszins teleurstel lend op de negende plaats. wereldbekerwedstrijden. Op die manier zou ze zich zonder al te grote problemen kunnen plaatsen voor het wereldkampioenschap sprint, in januari in Heerenveen. Maar Wüst moet nu de harde weg volgen, via het NK sprint, dat vlak na de jaarwisseling en een week voor het voor haar ook al zo be langrijke EK allround wordt gehou den. Jan Smeekens deed het in zijn bes te tijd ooit in Heerenveen (35.56) en dat belooft wat voor de rest van het seizoen. „Bij de eerste wereld bekerwedstrijd, in Heerenveen, werd ik vorig jaar zesde. Nu wil ik structureel aansluiten bij de beste vijf, zes van de wereld." door Roeland van Vliet BOLOGNA - Amateurgolfster Marjet van der Graaff wordt prof De uit Tholen afkomstige sportster ein digde gisteren tijdens de kwalifica ties voor de Europese Tour van 2008 bij de beste dertig en verze kerde zich daarmee van deelname aan grote toernooien. De 25-jarige Van der Graaff ging op de laatste dag van de zogenoem de Qualifying School in Bologna in 71 slagen rond. Daarmee kwam ze na vier dagen uit op een totaal van 285, drie onder par. Ze werd er gedeeld zestiende mee, genoeg om een tourkaart te verdienen. De nationaal amateurkampioene, die in Rijswijk woont en in Vlaar- dingen haar thuisbaan heeft, mag nu volgend jaar aan toernooien over de hele wereld meedoen. Hoe wel het golfcircuit de Europese Tour heet, zijn er namelijk ook wedstrijden in bijvoorbeeld Austra lië, India en Zuid-Afrika. De KLM Ladies Open is het enige Neder landse toernooi in de cyclus. Met de kwalificatie voor de Euro pese Tour sluit Van der Graaff een sterk jaar af Van der Graaff werd in 2007 Ne derlands kampioene in de spel- soorten strokeplay en matchplay en won zowel het open Italiaans amateurkampioenschap als het open amateurkampioenschap van Zwitserland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 65